Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Windows 11 RTM - 21H2

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
828 replies to this topic

#685
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018
S-a mai spus: de la Windows 95 pana la Windows 7 , erau cele mai bune sisteme de operare facute de Microsoft, puteai personaliza si kitul de instalare. Puteai
pune si poze in fundal. Plus drivere si softwarele de care aveai nevoie.
In prezent de la Windows 8 pana la Windows 11 numai exista libertatea de personalizare. Pui doar un wallpaper si coloare, atat.

#686
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
2022-04 Actualizare cumulativă pentru Windows 11 pentru sisteme bazate pe x64 (KB5012643)

Edited by STARTREK1, 26 April 2022 - 11:50.


#687
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
De la 95 la 7 mai aparea si Vista intre. Care a fost cam un esec.

Si poti personaliza cum vrei orice sistem Windows - si 8 si 10 si chiar si 11, doar ca asta din urma inca are bug-uri.

Pe mine ma deranjeza ca de la 8 incoace la fiecare versiune schimba interfata si setarile. Schimbare radicala, nu ajustari.
Practic o iei de la zero sa inveti ce au vrut sa faca.
Si bug-uriel tot de la zero incep.

View PostSTARTREK1, on 26 aprilie 2022 - 11:48, said:

[b]2022-04 Actualizare cumulativă pentru Windows 11 pentru sisteme bazate pe x64
Daca nu pui la socoteala ca exista si o varianta ARM, ptr PC nu mai exista decat pe 64 de biti...
Nu stiu de ce mai trebuie sa evidentieze asta.

#688
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Problema e ca la 11 au complicat lucrurile + schimbare de interfata + o tona de bug-uri in conditiile in care au un program de beta testing in masa + telemetrie care teoretic "ne ajuta sa imbunatatim serviciul". Ok partea cu bugurile e de inteles, le dau credit, dar M$ se ocupa de tot felul de brizbrizuri gen emoji in loc sa rezolve marile probleme,

#689
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pai tocmai aceste bug-uri sunt inerente oricărei versiuni de s.o
În viata mea NU AM INTALNIT UN S.O PERFECT 100% , mai ales ca exista miliarde de utilizatori ai win-ului
Noi nu ne înțelegem 100% doar câteva sute de forumiști de pe acest forum , atunci cum credeți ca ar MULTUMI MS-ul MILIARDE DE UTILIZATORI
NEMULTUMITI VOR FI INTOTDEAUNA DIN VARII MOTIVE și e de înțeles....ca MS-ul nu le poate rezolva pe toate....și asta e de înțeles pana la urma
Eu va întreb pe cei nemulțumiți în general :
- Cum a-ți putea mulțumii voi 2 MILIARDE DE UTILIZATORI din întreaga lume , am dat exemplu de 2 miliarde , dar pot fi chiar mai mulți
Nici LINUX-ul când era FOARTE SIGUR/AVEA O SIGURANTA MULT MAI MARE DECAT IN PREZENT și tot nu a putut sa ii MULTUMEASCA TOTI UTILIZATORI DE LINUX
De aceea în prezent sunt "n" variante de LINUX ca nici nu mai știi ce și cum....scuze de off-topic cu comparația asta...

#690
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postwather, on 26 aprilie 2022 - 15:57, said:

În viata mea NU AM INTALNIT UN S.O PERFECT 100% , mai ales ca exista miliarde de utilizatori ai win-ului
Absolut, nu exista nimic perfect.

Dar sa dea naiba, am avut W7 acum o vesnicie pe un desktop, updatat ani de zile, upgradat la W10, udatat ani de zile, upgradad din versiune majora in versiune majora fara NICIO problema.
Instalez W11 pe hardware modern, probleme, drivere zapacite, freeze-uri (desi asta aparent ar tine de AMD fTPM fara update de BIOS inca), numai figuri, si asta pentru o instalare de 6-7 luni.

Totul in rest identic - ca sunt aceiasi persoana, aceleasi aplicatii, acelasi stil de utilizare. Adica n-am venit cu cine stie ce alte situatii ciudate sa zica W11 "nope".

#691
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Hristos a Inviat!

sa lamurim ceva.
nu se ia nimeni ( ma rog, aia care se iau sunt chiar " nimeni " in lumea "it" lui). de emoticoane si de UX .
dar sa scoti un SO si dupa luni de zile sa fie varza rau de tot pe fix ce este important - stabilitate, compatibilitate si functionalitate - e nasol de nasol.

asa cum am explicat- initial ( Cand l-am pus " De joaca" ) am fost incantat.
cand am inceput sa il pun in productie si am gasit tone de bug-uri ( vpn, email - deci chestii DE BAZA, ca sa mentionez doar 2 asa pe repede inainte) am zis ca gresec eu ceva

concluzia - aveti sisteme critice si de care aveti nevoie sa mearga" uns" - max W 10 Workstation.

aveti  chef de joaca si de "testat"  home - w11 e super.

pana in acest moment W11 este un fel de"vista" pentru cine iti mai aminteste.

ca mentiune, nici dupa upd de astazi nu s-a rezolvat partea de suport VPN si de compatibiltate nativa exchange ( Microsoft Exchange ).

a..sa nu nu uitam  de "fortarea" De a te loga cu un cont MS..

#692
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
"Problemele" astea le au doar cei care au fortat instalarea si cei care au placa video AMD.
Ideal ar fi sa invatam din greselile altora.

#693
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Sincer am instalat/folosesc win 11 încă inainte de a apărea oficial și per general sunt mulțumit de folosirea lui zilnica
Sunt conștient ca exista loc de și mai bine , insa nu cred ca de când a apărut prima versiune de win ( parca win 3.1 ) TOATA LUMEA/TOTI UTILIZATORI DE ATUNCI SI PANA IN PREZENT AU FOST MULTUMITI....
Fiecare dintre noi are varii nemulțumiri din varii motive/doleante și nu ca as lua partea MS-ului , dar sa scoți un S.O COMPATIBIL CU MILIARDE DE COMPONENTE/CONFIGURATII ESTE PRACTIC IMPOSIBIL.....din varii motive
Nu exista producător care sa aibă "drivere Best off" la toate componentele care le fabrica sau le-a fabricat....atunci ce sa mai zic de un S.O BEST OFF CARE SA IMBINE/FUNCTIONEZE CU MILIARDELE/DIFERITELE DE COMPONENTE EXISTENTE
Știm cu toti ca orice componenta noua va avea prb de drivere la început....în timp insa majoritatea se rezolva de producător......sau nu
NIMIC NU E PERFECT IN VIATA DE ZI CU CU ZI , deci nu se poate cere O PERFECTIUNE LA UN S.O FOARTE FOARTE VERSATIL
Știți ca orice device/media player all-in-one este predispus în a avea mai multe prb decât un device/media player dedicat......asa și cu s.o în general......
NOI SA FIM SANATOSI , CA NEMULTUMITI VOR FI INTOTDEAUNA CHIAR SI CAND VA APAREA WINDOS 2X........

Edited by wather, 27 April 2022 - 18:58.


#694
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Cand vine urmatorul update? Cumva maine?

#695
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Fa o statistica dupa cum a venit si pana acum: https://support.micr...e0-26ced7109ba9

#696
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

View Postlost_in_a_dream, on 02 mai 2022 - 14:36, said:

Cand vine urmatorul update? Cumva maine?

10 Mai.

#697
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Multumesc, Diana.
Nu mai e mult. Posted Image

#698
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Astepti ceva in mod special sau doar faci posturi?

#699
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
In domeniul tehnologiei, mai nou este sinonim cu mai bun. In general.
Nu sunt complet satisfacut de cum se misca Windows-ul. Vreau cat mai multe actualizari. Makes me feel good.

Edited by Ravy, 10 May 2022 - 07:31.


#700
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
cam asta e :

2022-05 Cumulative Update for Windows 11 for x64-based Systems (KB5013943)

face de toate.

#701
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
May 10, 2022—KB5013943


lost_in_a_dream , de la actualizarile lunare nu prea o sa vedem mari imbunatatiri, abia cu urmatoarea versiune o sa vedem ceva "improvements" , desi , si acolo e cam "meh" (da sunt Insider , si nu prea vad nimic schimbat semnificativ fata de primul RTM al lui Windows 11 aka build-ul actual 2200) .

#702
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Highlights
Addresses security issues for your Windows operating system.
Improvements
This security update includes improvements that were a part of update KB5012643 (released April 25, 2022) and also addresses the following issues:
Addresses a known issue that might cause issues for some .NET Framework 3.5 apps or prevent those apps from opening. The affected apps use certain optional components in .NET Framework 3.5, such as Windows Communication Foundation (WCF) and Windows Workflow (WWF) components.
Addresses a known issue that might cause your screen to flicker if you start your device in Safe Mode. Components that rely on explorer.exe, such as File Explorer, the Start menu, and the taskbar, might be affected and appear unstable.
The standalone link to manually download the update is available on Microsoft Update

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate