Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Perne puf gasca

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.04.2021
Buna,

vreau sa fac niste perne cu umplutura de puf de gasca 100%.
Cele din comert sunt facute din mai multe camere. Camera exterioara are puf
dar camerele interioare au umplutura de pene si putin puf.
Eu vreau numai puf.
Am deja cateva kg de pene amestecate cu puf de la niste perne vechi dar cum fac
sa le separ, adica sa scot numai puful?
Manual este imposibil ca ar dura ani buni. Deci trebuie facut mecanic cumva.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
As incerca doua metode:
1. Cu un aspirator, furtunul prevazut cu o sita.
2. Prin vaturare - in conditii controlate (cum se vatureaza boabele de fasole, grau, etc.)
Adica intr-un loc inchis, pui amestecul pe jos si cu un ventilator, incerci sa separi/sufli puful.

Edited by pasilla, 09 September 2021 - 23:20.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
În primul rand ar trebui sa cureți/igienizezi cumva acel amestec de pene și puf, provenit de la pernele vechi.
E plin de acarieni, transpirație, saliva, în timp capătă un miros neplacut.
https://www.ticlin.ro/

Însă asta nu îți rezolva problema separării pufului de pene, mai bine cumperi niste perne noi. Iar cu umplutura pe care o ai, curățată sau nu, poți face o pilota.
https://ralexpucioas...puf-gasca-50x70

#4
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 07.04.2017
Exact asta doream si eu sa scriu, ca si Corinadani.   Vezi  ca sunt si prin malluri astfel de masini,la curatatoriile de haine de acolo. Daca nu, iei  perne noi  si  gata. Asa cum exista pilote de calitate , exista si perne. Nu costa cat alea cu chestii sintetice in ele, dar gasesti ce vrei. Oricum se recomanda schimbarea lor la cativa ani. Pe vremea copilariei mele, nu erau alte tipuri de perne decat cu puf si pene si alea se desfaceau la cativa ani si se spalau dosurile iar umplutura  se baga noua. La fel si plapumile, se desfaceau si se spala lana. Acum avem programe dedicate pt lana la masina de spalat/ uscator si se poate igieniza pilota acasa. Pernele umplute cu sintetic se pot si ele spala acasa, dar orium baza e sa pui peste perna o husa si apoi fata de perna , in felul asta e mult mai protejata . Degeaba e ea umputa cu puf daca e plina de acarieni si transpiratie.

Edited by SharonCollins, 10 September 2021 - 07:17.


#5
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Am vazut prin piete si unde sint locuri cu multa lume in general un fel de rulote  speciale unde oamenii isi duceau pernele  vechi la schimbat fetele, si automat acolo se facea si o aerisire/curatare a penelor. Decit vatelina si burete prefer penele sub cap.Eu asa am schimbat - micsorat -infrumusetat  pernele.Eu iti propun sa intrebi femeile mai in virsta sau din piete unde gasesti asa ceva.

#6
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007

 marco68, on 10 septembrie 2021 - 07:29, said:

Am vazut prin piete si unde sint locuri cu multa lume in general un fel de rulote  speciale unde oamenii isi duceau pernele  vechi la schimbat fetele, si automat acolo se facea si o aerisire/curatare a penelor. Decit vatelina si burete prefer penele sub cap.Eu asa am schimbat - micsorat -infrumusetat  pernele.Eu iti propun sa intrebi femeile mai in virsta sau din piete unde gasesti asa ceva.

neaparat sa stai acolo cu ei, unii sunt niste sarlatani. eu am lasat pernele la ei si am zis ca revin dupa servici. ce au facut? au inlocuit puful pe care il aveam (perne de la mamaia de la tara cu puf de gasca) cu pene de la altcineva...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate