Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19864 replies to this topic

#6679
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 DianaXO, on 19 august 2022 - 14:17, said:

Momentan sunt la Electrica furnizare , contractul de la electrica e  pe numele  lui tata care e decedat de mai bine de un an , pot face cerere de schimbare la Hidroelectrica si a face noul contract pe numele meu sau al mamei ? daca da , cum ?

Si sa zicem ca incep demersurile , trebuie ca eu sa le comunic celor de la Electrica ca doresc sa inchei contractul cu ei si ca trec la alt furnizor sau acest pas e facut automat de cei de la Hidroelectrica ?

Plata facturilor , cum le platesc , la electrica platesc bine mersi cu cardul la ei pe site fara batai de cap , la Hidroelectrica am inteles ca platesti la nu stiu ce puncte aka necesita deplasare in oras la acele locatii pentru a platii factura , daca cei de la Hidroelectrica ar introduce posiblitatea de a achita factura cu cardul la ei pe site ar fi frumos , la fel si cu comunicarea indexului.


Momentan ultima factura la Electrica furnizare a fost de 213 lei pentru 267 kw/h , ei ma taxeaza cu 0.80/kwh (cu tot cu TVA ) din ce am citit pe factura , merita sau nu sa trec la Hidroelectrica pana la urma ? am observat ca la ei e o oferta de 0.71 lei/kwh, dar avand in vedere site-ul lor e cam meh cand vine vorba de plata facturilor , nu prea m-as complica .

Hidro e cumplita din multe puncte de vedere, chiar inforatoare uneori, insa reprezinta viitorul, merita sa treci la ea fara sa-ti bati capul.

#6680
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 28.05.2014

 tury19baros, on 19 august 2022 - 04:54, said:

Buna dimineața.Pentru zona Dobrogea, pretul plafonat pe luna aprilie este 0.68 lei/kwh? Consumul este sub 100 kwh.
pt ca sa platesti 0,68lei/kw trebuie ca consumul sa fie sub 100kw/luna, pe tot parcusul anului 2021, nu se refera la consumul din ultima luna a acestui an/a ultimei facturi emise.

#6681
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Problema sta in felul urmator  am făcut sesizare la ANRE ca nu mi se emit facturile și frumos ma-am trezit cu 960RON factura din Aprilie pana in Iulie…pregătiți-vă de surprize pe viitor…

#6682
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 ZIGZAG20, on 19 august 2022 - 22:14, said:

Problema sta in felul urmator  am făcut sesizare la ANRE ca nu mi se emit facturile și frumos ma-am trezit cu 960RON factura din Aprilie pana in Iulie…pregătiți-vă de surprize pe viitor…
facturarea comasată pe două sau mai multe luni este ilegala

#6683
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008

 ZIGZAG20, on 19 august 2022 - 22:14, said:

Problema sta in felul urmator  am făcut sesizare la ANRE ca nu mi se emit facturile și frumos ma-am trezit cu 960RON factura din Aprilie pana in Iulie…pregătiți-vă de surprize pe viitor…
Nu toti facem sesizari, eu tac malc.

#6684
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 10.01.2008
Pe mine m-au luat mai usor. Au facturat ianuarie - aprilie. 550 kw

#6685
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,888
  • Înscris: 25.01.2007

 ceanu1980, on 19 august 2022 - 22:55, said:


Nu toti facem sesizari, eu tac malc.
Și io la fel. Pentru prima data în viata un furnizor nu-mi vrea banii, și io sa fac scandal?

#6686
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,425
  • Înscris: 16.03.2011

 slai, on 20 august 2022 - 00:12, said:


Și io la fel. Pentru prima data în viata un furnizor nu-mi vrea banii, și io sa fac scandal?
Daca e de stat,daca era privat...

#6687
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 28.08.2019
Parca asta era meteahna Hidro si inainte de criza energetica: genera facturi cu greutate, la 4-5 luni, cumulate. Daca atunci erau si alte optiuni, acum au ramas singurii care ofera pret mic. Eu sper ca daca si-au pus la punct procedura de contractare, poate in final isi vor pune la punct si facturarea.

#6688
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Graa, on 20 august 2022 - 12:12, said:

Parca asta era meteahna Hidro si inainte de criza energetica: genera facturi cu greutate, la 4-5 luni, cumulate. Daca atunci erau si alte optiuni, acum au ramas singurii care ofera pret mic. Eu sper ca daca si-au pus la punct procedura de contractare, poate in final isi vor pune la punct si facturarea.

Sigur or s-o faca, doar ca trebuie sa ai nervii de otel pana rezolvi cu indecsii de schimbare furnizor, sa accepte ei sa-i corecteze, dupa asta cred ca va deveni placuta sederea la ei.

Un fel de colaborare ciudata deoarece orice le-ai scrie, ei nu prea raspund pe subiect.

Insa banuiesc ca daca facturile sunt cat de cat corecte dupa sicanele de la inceput nu prea mai e de vorbit cu ei si totul decurge perfect.

#6689
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,698
  • Înscris: 07.02.2003

 ceanu1980, on 19 august 2022 - 22:55, said:

Nu toti facem sesizari, eu tac malc.
Cel mai bine altfel patim si noi surprize Posted Image Vine cand vrea, se plateste la termen prin direct debit etc... daca bagi batul prin gard e posibil ca cineva sa-l muste in partea celalalta.

Edited by andreic, 20 August 2022 - 15:00.


#6690
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.11.2021
Salut, am tot citit și nu îmi este clar care este prețul final al unui kwh la Hidroelectrica cu tot ce presupune distribuția sa, TVA , eco taxe și ce mai este.

Eu la Electrica furnizare plătesc 80 de bani deci 0.8 lei pretul final per kwh in judetul Brașov cu contractul universal ( daca facem contract individual cu Electrica furnizare prețul scădea cu 1 ban sau 2 ceea ce mi s a părut un praf in ochi).

La Hidroelectrica aveți idee cat este prețul final al kwh ?

#6691
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 27.04.2014

 Costel2223, on 20 august 2022 - 16:31, said:

Salut, am tot citit și nu îmi este clar care este prețul final al unui kwh la Hidroelectrica cu tot ce presupune distribuția sa, TVA , eco taxe și ce mai este.

Eu la Electrica furnizare plătesc 80 de bani deci 0.8 lei pretul final per kwh in judetul Brașov cu contractul universal ( daca facem contract individual cu Electrica furnizare prețul scădea cu 1 ban sau 2 ceea ce mi s a părut un praf in ochi).

La Hidroelectrica aveți idee cat este prețul final al kwh ?
Prețul la Hidroelectrica (SDEE Transilvania Sud) este de 0,73-0,74lei/ kwh. Brașov aparține Distribuției energie electrică zona Transilvania Sud

#6692
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 24.04.2013
@Costel2223: Vezi ccomparatorul ANRE <https://www.anre.ro/...rator-de-tarife> (pentru Hidroelectrica ai si la ei pe site). In mod sigur platesti 0,80LEI/kWh pentru ca in 2021 ai avut un consum mediu lunar de 100…300kWh/luna si te incadrezi la o anume plafonare. Altfel, pentru BV la Electrica furnizare pretul curent la Serviciul Universal este de 1,73LEI/kWh si cea mai ieftina oferta a lor pe piata libera este 3,38LEI/kWh (preturi finale cu totul inclus).

#6693
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 27.04.2014
Prețuri kwh Hidroelectrica: 0,68lei-0,79lei in funcție de distribuitorul zonal

#6694
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2009
Am primit factura pe aprilie. Credeți că au luat în considerare soldul plătit in plus la factura din martie (mi-au facturat aiurea, mult după data scadenței au emis storno+factura corectă, dar achitasem deja suma întreagă)? Naaaah.

#6695
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.11.2021
Mulțumesc pentru răspunsuri !

Da nu am depășit un consum de 300 kwh pe lună în 2021, probabil de acolo.

#6696
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Asta cu consumul din 2021 este cea mai tâmpită OUG pe care a putut să-l dea guvernanții...
Păi în 2021 nu a trebuit să fac economie la curent...
Eu anul ăsta degeaba la 2 luni m-am încadrat în consum de pana la 300 kwh/lună...că m-au taxat la preț întreg că anul trecut am avut consum mai mare lunar...
Adică degeaba economie anul ăsta...
Niste nenorociți...mă refer la guvernanți.
Azi am plătit ultima factura la Enel...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate