Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19798 replies to this topic

#6643
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,256
  • Înscris: 14.04.2009

View Postceanu1980, on 17 august 2022 - 22:28, said:

Naiba va ia daca ma trezesc cu facuti pe mail Posted Image nici nu am curajul sa ma loghez la ei,mie imi place f mult viata fara facturi
Reclamă Hidroelectrica | De 2x diferența la toate facturile...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FvUuYVxwZx4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6644
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View Postceanu1980, on 17 august 2022 - 22:28, said:

mie imi place f mult viata fara facturi

Da' si cand o sa decartezi un camion de bani pentru ultimele N facturi.... Posted Image

View PostMalineanu, on 17 august 2022 - 21:45, said:

Ceea ce spui contrazice susținerea colegilor care zic că trebuie platit cod client-nr factura la fiecare. Sa ne hotărâm care e adevărul.

Nu contrazic pe nimeni: evident ca punem cod client si nr. factura caci s-ar putea sa fie campuri obligatorii pe template-ul din internet banking.
La nr. factura punem orice factura din cele emise: corecta, incorecta, stornata, nestornata, nu conteaza; facem asta doar ca sa treaca plata.
La suma punem orice suma: mai mica ca cea din factura, mai mare ca cea din factura, nu conteaza; punem suma pe care dorim sa o platim.
Si putem face mai multe plati cu acelasi numar de factura, n-are importanta.

Abia astept sa vad cum pretinde Hidroelectrica ca n-am platit factura cand eu pot dovedi ca am transferat 1000 de lei in contul Hidroelectrica si OP-ul contine codul meu de client. Posted Image

Edited by darkangel2, 17 August 2022 - 22:54.


#6645
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postceanu1980, on 17 august 2022 - 22:28, said:

Naiba va ia daca ma trezesc cu facuti pe mail Posted Image nici nu am curajul sa ma loghez la ei,mie imi place f mult viata fara facturi

Nu există viață fără facturi, este o falsa impresie, te vei trezi curând la realitate... Roagă te doar sa fie corecte, bune, cinstite nu facturi cu dizabilitati.

View Postdarkangel2, on 17 august 2022 - 22:54, said:



Da' si cand o sa decartezi un camion de bani pentru ultimele N facturi.... Posted Image



Nu contrazic pe nimeni: evident ca punem cod client si nr. factura caci s-ar putea sa fie campuri obligatorii pe template-ul din internet banking.
La nr. factura punem orice factura din cele emise: corecta, incorecta, stornata, nestornata, nu conteaza; facem asta doar ca sa treaca plata.
La suma punem orice suma: mai mica ca cea din factura, mai mare ca cea din factura, nu conteaza; punem suma pe care dorim sa o platim.
Si putem face mai multe plati cu acelasi numar de factura, n-are importanta.

Abia astept sa vad cum pretinde Hidroelectrica ca n-am platit factura cand eu pot dovedi ca am transferat 1000 de lei in contul Hidroelectrica si OP-ul contine codul meu de client. Posted Image

Acum o lună când am zis sa plătim tot cu un singur OP și mail adiacent au sărit colegii că nu se poate și au dreptate daca s facturi greșite printre ele.

Pe facturi corecte nu i nici o problema sa le dai 400 lei și sa și împartă cum le trebuie singuri.

1000 nu le as pune in cont că poate pe iunie iar vor fi greșite și nu vreau sa alimentez hidra. Plătesc doar după ce vad facturile.

Edited by Malineanu, 17 August 2022 - 23:01.


#6646
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 17 august 2022 - 22:58, said:

Acum o lună când am zis sa plătim tot cu un singur OP și mail adiacent au sărit colegii că nu se poate și au dreptate daca s facturi greșite printre ele.

Singurul lucru care conteaza este: care din cele 2 situatii se poate sustine mai bine in fata ANPC/ANRE sau a instantei:
- Hidroelectrica a primit 1000 lei de la tine dar ti-a taiat curentul pentru ca n-ai scris tu numarul facturii in OP (sau ai scris numarul unei facturi pe care apoi au facut ei storno etc.)
- tu n-ai platit factura pentru ca factura gresita / storno / nestorno / gresita din nou / iar storno / cai verzi pe pereti si, dupa 2 luni de discutii fara nicio plata, Hidroelectrica ti-a taiat curentul

Tu cu care votezi? Posted Image

Edited by darkangel2, 17 August 2022 - 23:13.


#6647
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 17 august 2022 - 23:12, said:



Singurul lucru care conteaza este: care din cele 2 situatii se poate sustine mai bine in fata ANPC/ANRE sau a instantei:
- Hidroelectrica a primit 1000 lei de la tine dar ti-a taiat curentul pentru ca n-ai scris tu numarul facturii in OP (sau ai scris numarul unei facturi pe care apoi au facut ei storno etc.)
- tu n-ai platit factura pentru ca factura gresita / storno / nestorno / gresita din nou / iar storno / cai verzi pe pereti si, dupa 2 luni de discutii fara nicio plata, Hidroelectrica ti-a taiat curentul

Tu cu care votezi? Posted Image

Prima varianta nu este ok deoarece ar avea libertatea sa folosească banii pentru stingerea unor creanțe inexistente și ar fi mai greu sa recuperezi banii pe un factor de dialog zero.

A 2a varianta pica și ea deoarece facturile se afla in litigiu în fața Anre.

Hidro e blocată, nu poate debranșa cat timp facturile sunt contestate în fața Anre.

Cu Hidro nu ar fi temerea debranșării cat sa nu le dai bani pe mana cat timp sunt facturi incorecte pe rol.

De acord, trebuie plătite cat mai multe din ele, asta este și ideea, sa existe un progres, sa avansezi cumva în nebunia indecșilor încălecați însă daca ai platit una incorecta eu zic că i poți considera bani de lumânări...



#6648
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 17 august 2022 - 23:34, said:

Prima varianta nu este ok deoarece ar avea libertatea sa folosească banii pentru stingerea unor creanțe inexistente și ar fi mai greu sa recuperezi banii pe un factor de dialog zero.

Exact din acest motiv nu pui sume mari, pui si tu suma care ti-a iesit tie cand ai calculat factura + 10%.

View PostMalineanu, on 17 august 2022 - 23:34, said:

Hidro e blocată, nu poate debranșa cat timp facturile sunt contestate în fața Anre.

Mda, hai sa nu verificam ca a aflat asta si "Dorel" de la Hidroelectrica.... Posted Image

View PostMalineanu, on 17 august 2022 - 23:34, said:

daca ai platit una incorecta eu zic că i poți considera bani de lumânări...

Eu zic ca nu pentru ca modul in care se actualizeaza soldul tau la Hidroelectrica este extrem de simplu (asa cum am explicat deja), doar noua ni se pare ca este foarte stufos...
Vom vedea...

Edited by darkangel2, 17 August 2022 - 23:43.


#6649
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Eu aveam prima factura (estimata muuult peste consumul real)
A venit dupa o luna a doua cu minus (pe index + estimarea vietii pentru cateva zile)

Am platit cu #neoBT doar diferenta.
A treia factura nu mai vine...

#6650
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostSwatKat, on 17 august 2022 - 21:38, said:


Nu existta asa ceva. Ori te incadrezi cu consumul de anul trecut in transe si acum platesti pret plafonat indiferent cat consumi, ori, daca ai depasit anul trecut, acum platesti "pretul real" la tot consumul!
Așa o fi. Ultima factură de 1889 kwh era un cârnat întreg de diferite cantități la prețuri diferite, valoarea medie a kwh ieșind 1.3688

#6651
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Hidroelectrica se pregătește de achiziția Electrica SA la un preț bun? https://economedia.r...?source=biziday

#6652
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Se pregătește de mult.

#6653
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Intr-adevar, exista si o decizie a consiliului de administratie a HE in ceea ce priveste achizitia a "pana la 3 companii". Voiam sa subliniez doar ce apare printre randuri si anume ca probabil va fi o achizitie la un pret diminuat din cauza rezultatelor financiare slabe ale Electrica SA din ultima perioada. Deci statul roman (HE) va cumpara mai ieftin de la statul roman (Electrica SA). Totul insa trebuie privit cu rezerve. Vedem ce va fi...

#6654
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Da ce grijulii sunteti,eu nu ma voi plange ca imi va veni o factura mare de plata,am consumat si voi plati, la ”viata fara facturi” m-am referit ca imi place ca vin putine,nu toata luna sa ma f.. la cap cu ele,daca ar fi dupa mansarda mea as implementa factura anuala optionala

#6655
invalid

invalid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.06.2009
Acum am primit a doua regularizare de când sunt abonat la HE. Nici acum nu stornează diferența de kWh achitată deja și trebuie să plătesc din nou valoarea facturată anterior din estimările lunilor precedente… La sesizări nu mi-a răspuns nimeni. Până la urmă n-am economisit nimic că m-am portat.

#6656
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,256
  • Înscris: 14.04.2009

View Postinvalid, on 18 august 2022 - 09:26, said:

Acum am primit a doua regularizare de când sunt abonat la HE. Nici acum nu stornează diferența de kWh achitată deja și trebuie să plătesc din nou valoarea facturată anterior din estimările lunilor precedente… La sesizări nu mi-a răspuns nimeni. Până la urmă n-am economisit nimic că m-am portat.
La mine apare cu minus la Detalii măsurări si cantitatea e corecta la fiecare factura...se factureaza corect indexul autocitit + ultima estimare...

Edited by av_myjob, 18 August 2022 - 09:37.


#6657
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postinvalid, on 18 august 2022 - 09:26, said:

Acum am primit a doua regularizare de când sunt abonat la HE. Nici acum nu stornează diferența de kWh achitată deja și trebuie să plătesc din nou valoarea facturată anterior din estimările lunilor precedente… La sesizări nu mi-a răspuns nimeni. Până la urmă n-am economisit nimic că m-am portat.

Repetă ultima sesizare de 4-5 ori, de fiecare data scrie le ce nu au soluționat.

La un moment dat va citi cineva și va storna.

Eu am avut 6 sesizări să corecteze indecșii de schimbare furnizor. Azi noapte au stornat. Îți trebuie multă răbdare.

Și vezi că a scris pe topic un coleg o adresă de mail de la care a primit răspuns.

Acea doamna a ajutat foarte mult, a intervenit pentru corectare.

#6658
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View PostMalineanu, on 18 august 2022 - 09:38, said:


Și vezi că a scris pe topic un coleg o adresă de mail de la care a primit răspuns.

Acea doamna a ajutat foarte mult, a intervenit pentru corectare.

Poti sa scrii te rog adresa respectiva de email ? Nu o gasesc. Merci.

#6659
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ținând cont că energia electrica se scumpește, la hidro mai puțin, dar creste și aici, faptul că plătești în avans o valoare mai mare nu e chiar așa de rău. La următoarele regularizări veți avea mai puțin de plătit, posibil ca la data facturii de regularizare curentul să și fie mai scump.

#6660
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Pai, nu ar trebui ca pretul sa ramana constant in perioada contractuala? Sigur, taxele pot fi modificate, dar pretul unitar pt KWh ar trebui sa ramana constant.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

4 members, 1 guests, 0 anonymous users

iogamac, daniel2012ro, ElcapoMafia, jeff48

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate