Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Dell Inspiron 1300

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#37
surcix

surcix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.05.2004
pana la urma cat de intunecat este ecranul ??? e folosibil ??? poate cineva sa puna nishte poze aici sa ne convingem ???

#38
iulian_pav

iulian_pav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 18.02.2005
Am luat si eu modelul asta.. mi-a ajuns ieri.. nu prea am avuttimp sa ma joc prin el da e destul de OK pt banii pe care i-am dat. config Celeron M 1500, 15.4", 512 mb, 40 Gb, wireless, freedos..etc si am dat vreo 21.500.000.. eu zic ca nu e rau.. Imi prima faza il voiam pe ala din metro de 18.900.000 cu mai putina memorie 256 si fara wireless. prima impresie.. plasticile intradevar cam ieftine.. display putin intunecat cand merge pe baterie da bagat in priza e destul de luminos.. oricum se seteza din bios si e OK.. Sistem de operare ioc.. da oricum voiam sa pun fedora core 5.. Deci per ansamblu multumit
Salutari..

View Postsurcix, on Jun 12 2006, 23:08, said:

pana la urma cat de intunecat este ecranul ??? e folosibil ??? poate cineva sa puna nishte poze aici sa ne convingem ???
desplayul e Ok se poate seta luminozitatea din bios pana la max, doar ca se simte la baterie.. Doar daca ai pretentii mari de grafician si bineinteles mult mai multi bani.. cauta altceva
Intr-adevar memoria video alocata dinamic.. da la banii astia..!

#39
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Luminozitatea trebuie sa o poti seta si cu o combinatie de taste, probabil Fn si "sageata in sus" sau "sageata in jos"

#40
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
pentru banii la care se vinde este un laptop bun. display un pic albicios daca folositi luminozitate maxima. un plus ar fi hdd-ul de 5400rpm (la laptopul meu  am 4200rpm dar il schimb in curand ca o iau razna) si modelele cu display de 15"4

#41
surcix

surcix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.05.2004
care ziceti ca este combinatia exacta de tasete pentru reglarea luminiozitatii ecranului la dell insp 1300 ????

#42
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003

View Postyule, on Jun 14 2006, 10:47, said:

Luminozitatea trebuie sa o poti seta si cu o combinatie de taste, probabil Fn si "sageata in sus" sau "sageata in jos"


View Postsurcix, on Jun 14 2006, 20:05, said:

care ziceti ca este combinatia exacta de tasete pentru reglarea luminiozitatii ecranului la dell insp 1300 ????

:nonobad:

#43
blue_frog

blue_frog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.06.2006
Buna! Am si eu aproape o luna de cand am achizitionat un Dell Inspiron 1300, 60 gb, 512ram, 15,4. L-am adus din Spania si am dat 18 mil pe el...destul de convenabil cred. Nu are multe accesorii la el...si un dezavantaj ar fi faptul k nu are nici infrarosu sau bluetooth. Are o chestie, ExpressCard slot si nu stiu exact la ce foloseste...poate ma lamureste cineva:D.
Deocamdata sunt mai mult decat multumita de el avand in vedere k il folosesc in principal pt filme, muzica, office,prezentare proiecte si internet. :D
Nu ma pricep prea mult la calculatoare....daca sunt niste sfaturi generale care trebuie aplicate cand cumperi un laptop...pls inform me :worthy:

#44
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
ExpressCard este inlocuitorul CardBus-ului (card PCMCIA se mai numeste). Un fel de card care intra intr-un slot, constituind multi ani la rand standardul pentru extensibilitate la laptop-uri. Vezi si http://en.wikipedia....iki/ExpressCard

Infrarosu sau bluetooth se pot adauga prin extensii pe port USB, si nu sunt scumpe.

Pentru alte chestiuni legate de posedarea unui laptop (acumulator, geanta etc) vezi si celelalte topic-uri de pe forum-ul asta... s-a discutat destul de mult.

#45
surcix

surcix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.05.2004
va rog mut de tot , daca se poate sa imi dati un link  de unde sa scot niste drivere ptr "ethernet controller" si "network controller" pentru acest model de dell. presupun ca e vorba despre placa de retea si inca ceva... sau chiar v-as ruga daca aveti sa postati aici niste drivere.... va rog mult de tot  :worthy:

#46
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003

View Postsurcix, on Jun 16 2006, 12:23, said:

va rog mut de tot , daca se poate sa imi dati un link  de unde sa scot niste drivere ptr "ethernet controller" si "network controller" pentru acest model de dell. presupun ca e vorba despre placa de retea si inca ceva... sau chiar v-as ruga daca aveti sa postati aici niste drivere.... va rog mult de tot  :worthy:

http://support.dell.com/

#47
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Ma intereseaza si pe mine laptop-ul acesta. Din review-urile pe care le-am citit singurele dezavantaje ar fi:

-lipsa slotului PCMCIA
-ecranul care nu este FOARTE luminos (dar este ok:P);

In rest, toate bune si frumoase :).

#48
maya

maya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2005

View Postcrz, on Jun 16 2006, 17:17, said:

Ma intereseaza si pe mine laptop-ul acesta. Din review-urile pe care le-am citit singurele dezavantaje ar fi:

-lipsa slotului PCMCIA
-ecranul care nu este FOARTE luminos (dar este ok:P);

In rest, toate bune si frumoase :).

- ar mai fi marimea lui , proasta calitate a materialelor , designul butucanos , in rest e ok :)

#49
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postmaya, on Jun 16 2006, 19:50, said:

- ar mai fi marimea lui , proasta calitate a materialelor , designul butucanos , in rest e ok :)
Nu am comparat cu un super-portabil ci cu altele din segmentul lui de pret (maxim 25 mil).

Design-ul poate ca este putin spartan. Dar pana la urma nu stiu cat conteaza asta...Importante sunt tipul tastaturii (care se spune ca este ok) asezarea mufelor USB/VGA/etc (USB-urile sunt putin ingramadite, in rest e ok).

Am vazut un Acer la vreo 27 mil in Flanco la care tastatura se indoia in ultimul hal cand apasam tastele...deci din punctul de vedere al calitatii pare a fi mai ok DELL-ul acesta. Sau oricum, nu este inferior :).

:peacefingers:

#50
maya

maya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2005

View Postcrz, on Jun 16 2006, 21:04, said:

Nu am comparat cu un super-portabil ci cu altele din segmentul lui de pret (maxim 25 mil).

Design-ul poate ca este putin spartan. Dar pana la urma nu stiu cat conteaza asta...Importante sunt tipul tastaturii (care se spune ca este ok) asezarea mufelor USB/VGA/etc (USB-urile sunt putin ingramadite, in rest e ok).

Am vazut un Acer la vreo 27 mil in Flanco la care tastatura se indoia in ultimul hal cand apasam tastele...deci din punctul de vedere al calitatii pare a fi mai ok DELL-ul acesta. Sau oricum, nu este inferior :).

:peacefingers:


Am vazut un toshiba A100-528 la 21 de milioane care chiar arata a laptop pe langa dell-ete . Dell are modele misto , dar nu alea care sunt sub 30 de milioane .

#51
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postmaya, on Jun 16 2006, 21:00, said:

Am vazut un toshiba A100-528 la 21 de milioane care chiar arata a laptop pe langa dell-ete . Dell are modele misto , dar nu alea care sunt sub 30 de milioane .
O fi aratand. Problema e ca nu este laptop :P.

-256 RAM, - 20GB, -wireless  :w00t:

Pai de banii astia imi mai iau si ceva accesorii :).

:peacefingers:

#52
mariusg82

mariusg82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.03.2006
salut

imi poate zice cineva cat tine bateria la un dell inspiron 1300 pe celeron ? (baterie cu 4 celule)
merci anticipat de raspuns

#53
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.12.2004

View Postxfil3s, on Apr 25 2006, 13:45, said:

Eu sunt fericitul posesor al unui DELL Inspiron 6400 ;) nu l-am luat din metro , l-am luat direct de la importator . Super laptop , isi merita fiecare leutz :)

Numai ca am rezolutie mult mai mare .... si displayul este Sharp .. printre cele mai bune ;)
alte detalii ma puteti contacta !
as vrea sa-mi iau si eu unul> tu ce poti sa spui despre el, esti multumit? ai varianta cu placa video AtiX1400 si 1G ram?
merci

#54
surcix

surcix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.05.2004

View Postmariusg82, on Jun 21 2006, 17:57, said:

salut

imi poate zice cineva cat tine bateria la un dell inspiron 1300 pe celeron ? (baterie cu 4 celule)
merci anticipat de raspuns

1 ora si 30 de folosire in jocuri....
2 ore de folosire in office sau alte softuri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate