Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Pe strazile din S.U.A.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019
Asa arata o tara cu un sistem medical complet privatizat, si falimentar pe termen lung.
In aproape orice alta tara un drogat ar fi fost luat de pe strada,ingrijit cat de cat. Pentru ca cineva ar fi fost platit de stat sa faca asta.
Dar in SUA nu exista interes pentru un privat sa salveze un drogat ca omul e evident lefter, si statul nu le decarteaza cheltuiala.
Daca te imbolnavesti in SUA esti ca si mort daca nu ai bani la saltea.
Dar si pentru cei cu bani sistemul tot nu e in regula daca te gandesti.Deci vorbim de sanatatea omului nu de un butic.Daca tratezi sanatatea ca pe o buticarie e logic ca medicii te vor vrea bolnav cat mai mult, pentru ca asta le aduce pita pe masa.

View Postvestale, on 23 august 2021 - 22:47, said:

Si altii nu i-au luat locul?
E liniste si pace de dl papagalul_ganditor_2027 nu ii vede pe ai sai, ci doar pe cei de peste ocean?

Sincer eu nu am vazut la noi ce vad la astia peste ocean si m-am plimbat destul prin tara.
Sunt boschetari destui si aici dar nici nu se compara cu ce e acolo. Drogati nici atat.

#56
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 29.10.2017

View Postvestale, on 23 august 2021 - 22:47, said:

Si altii nu i-au luat locul?
E liniste si pace de dl papagalul_ganditor_2027 nu ii vede pe ai sai, ci doar pe cei de peste ocean?

Sincer la nivel de Bucuresti sunt mult mai putini boschetari ca in anii 90, in USA in schimb e plin de bums, drunks, junkies, homelesi
Si din aceasi categorie prison population e enorma in USA, dar aici e posibil sa fie incarcerati prea putini la noi

#57
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 24.06.2006

View PostGherlean, on 23 august 2021 - 18:20, said:

Dar la ei n-o sa vezi medici ce iti cer bani pt actul medical
la cat costa medicina la ei ...

View PostGherlean, on 23 august 2021 - 18:40, said:

Am inteles, sistemul de sanatate din SUA e mai naşpa ca al nostru. Ok..
ai inteles prost sau, ma rog, ce vrei tu, cele 2 sisteme nu se pot compara, probabil ca n-ai habar de costurile medicale americane

#58
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,277
  • Înscris: 08.01.2021

View Poststalker2142, on 23 august 2021 - 23:00, said:




Si din aceasi categorie prison population e enorma in USA, dar aici e posibil sa fie incarcerati prea putini la noi

Pai avem criminalitate mai mare decât la ei, ca sã zici prin comparație cã-s prea mulți infractori în libertate? Cel puțin la chestii din astea nașpa gen crime la noi e parfum.

#59
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostGherlean, on 23 august 2021 - 18:40, said:

Am inteles, sistemul de sanatate din SUA e mai naşpa ca al nostru. Ok..
Operatia mea pe inima la Tg Mures a costat oficial 3500 euro - atat a fost factura catre casa de sanatate. Operatie similara in state a costat 200.000. Do the math.
Si de 10 ori daca creste pretul la noi si tot e departe.... De asta au ei conditii si noi nu.
Cum ar fi sa creasca preturile de 10 ori?

#60
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 23 august 2021 - 18:51, said:

... l-ai ales.

Dacã ai dubii unde trãiești...
Doar cîteva exemple.

Attached Files



#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016

View Postdan210, on 23 august 2021 - 23:16, said:

ai inteles prost sau, ma rog, ce vrei tu, cele 2 sisteme nu se pot compara, probabil ca n-ai habar de costurile medicale americane

Traiesti platind sau mori gratis. Ce preferi?

#62
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 24.06.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 23 august 2021 - 23:54, said:

Traiesti platind sau mori gratis. Ce preferi?
citeste tot sa vezi la ce vine replica mea

Edited by dan210, 24 August 2021 - 00:04.


#63
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKiloW, on 23 august 2021 - 23:27, said:

Pai avem criminalitate mai mare decât la ei, ca să zici prin comparație că-s prea mulți infractori în libertate? Cel puțin la chestii din astea nașpa gen crime la noi e parfum.

Numai la omucideri e criminalitatea mai mare in SUA. La altele (violuri, furturi etc) e mai mica ca in Europa.

#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 23 august 2021 - 22:50, said:

Daca te imbolnavesti in SUA esti ca si mort

Daca in Romania esti prost, poti trai bine mersi, mai mult ca in SUA, de acord.

Deunazi, am citit un articol scris de un alt prost, despre o romanca, din Bruxelles, care doarme pe la metrou, in care se sugereaza ca in Romania e mai bine.
Asta, fugise ilegal in Belgia prin 2003, urmarita fiindca furase €10,000, si-a parasit copilul si s-a dus la o cunostinta, s-a angajat ilegal ca si chelner, apoi, a ajuns sa traiasca ca homeless pe la metrou si spune ca vrea "acasa", de unde concluzia ca belgieni-s rai si ca in Romania e rai.
Apoi prostu-asta de a scris articolul, s-a dus sa bea o bere fiind multumit ca el a demonstrat ca in Romania e "bine".
:lol:

#65
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016

View PostPhobos, on 23 august 2021 - 20:34, said:

Ooo, ia uite la tipul asta, e supranumit "Google Street View of the Hoods". Posted Image

Aici se vede fata intunecata a visului american.

Chiar ziceau unii in comentarii ca abia acum isi dau seama cat de realistic e facut GTA V Posted Image

https://www.youtube....lieBo313/videos

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UUJRLn60yjU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a8cDWjSkRD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce fata intunecata e la aia care se dau cu masinile?

#66
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,069
  • Înscris: 23.09.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 24 august 2021 - 06:59, said:

Ce fata intunecata e la aia care se dau cu masinile?

Nu-i vorba aici de masini, eu am ales la intamplare doua clipuri din cateva zeci.

E vorba de mahalalele, saracia si mizeria pe care le vezi.

#67
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,095
  • Înscris: 30.07.2006

View Postjadcomp, on 23 august 2021 - 18:58, said:

Nici pomeneală. Atâta gunoi, homelessi și drogați pe străzi nu am văzut niciodată în București nici măcar în anii 90. Gara de Nord și zonele de blocuri din Ferentari (Aleea Livezilor, Iacob Andrei) arată chiar bine prin comparație cu ce e aici și oricum reprezintă puțin ca pondere din suprafața și populația Bucureștiului.
P.S. Stau în sectorul 1.

La americani aia cu joburi cat de cat decente nu stau in buricul targului-unde sunt de obicei cladiri de birouri -ci in suburbii.

La casa, cu curte, garaje,etc


In cartierele sociale , blocuri gen Gomorra( daca ai vazut serialul) stau de obicei categoriile defavorizate, cei alb inchis

Edited by marius.bunu, 24 August 2021 - 08:31.


#68
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016

View PostPhobos, on 24 august 2021 - 07:56, said:

Nu-i vorba aici de masini, eu am ales la intamplare doua clipuri din cateva zeci.

E vorba de mahalalele, saracia si mizeria pe care le vezi.

Pai daca e filmat in cartiere sarace ce te astepti sa vezi? Vile cu piscina?

#69
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostPhobos, on 23 august 2021 - 20:34, said:

Ooo, ia uite la tipul asta, e supranumit "Google Street View of the Hoods". Posted Image

Aici se vede fata intunecata a visului american.

Chiar ziceau unii in comentarii ca abia acum isi dau seama cat de realistic e facut GTA V Posted Image

https://www.youtube....lieBo313/videos

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UUJRLn60yjU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a8cDWjSkRD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aia e ca si cum ai filma din zonele "minunate" din rahova, ferentari si pata rat din cloooj si ai spune ca toata Romania e asa.

#70
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 24 august 2021 - 08:30, said:


Pai daca e filmat in cartiere sarace ce te astepti sa vezi? Vile cu piscina?
Nu asta cred că a vrut să spună ci că săracii lor sunt proporțional mai săraci decât săracii noștri și mai ales aspectul zonelor în care trăiesc e groaznic. Prin comparație chiar și zone relativ sărace din România nu arată chiar așa de rău și în general și acolo s-au făcut progrese mai ales în ultimii 20 de ani și se fac în continuare.

#71
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
Nici imaginile de aici nu mai sunt de actualitate?

#72
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postvestale, on 24 august 2021 - 11:43, said:

Nici imaginile de aici nu mai sunt de actualitate?
Și da și nu. Adăposturile improvizate de sub conducta de termoficare le-a distrus primăria, ceva curățenie s-a mai făcut, per total 3/4 din Ferentari nu e așa groaznic, zona de blocuri e cea mai problematică dar nici aia integral. La capătul șos. Sălaj este un cartier nou de blocuri unde oamenii au CUMPĂRAT acele apartamente, nu sunt locuințe sociale. Și se construiesc în continuare. Sunt mai ieftine decât în alte zone din București.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate