Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pe strazile din S.U.A.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 23 august 2021 - 22:50, said:

Sincer eu nu am vazut la noi ce vad la astia peste ocean si m-am plimbat destul prin tara.

Mai ramane sa te plimbi si prin State nitel, mai vb p-orma.

#74
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019

View Postvrajitoruldinoz, on 24 august 2021 - 00:34, said:


Numai la omucideri e criminalitatea mai mare in SUA. La altele (violuri, furturi etc) e mai mica ca in Europa.

Asta cred ca ai scos-o din fund.
Tot pe youtube sunt o gramada de filme unde negri intra in magazine isi iau ce au chef in limita a 950$ si pleaca fara sa plateasca.
Normal ca ala nu e considerat furt ca nu depaseste 1000$, ca e ceva lege tampita la ei,dar asta nu inseamna ca nu e furt daca compari cu europa.
Aici daca as fura din magazin de 950$ as infunda puscaria fara discutii

Sau de piratii care le fura colete din fata usii,cica is 15% din colete furate.
La noi unde ai auzit de asa ceva?Cred ca aici nu se fura nici 0.5% si cand se fura imediat apare la stiri

#75
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021
Cu toate astea SUA e in fata noastra cu 500 de ani :D

#76
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 24 august 2021 - 16:29, said:

Asta cred ca ai scos-o din fund.
Tot pe youtube sunt o gramada de filme unde negri intra in magazine isi iau ce au chef in limita a 950$ si pleaca fara sa plateasca.
Normal ca ala nu e considerat furt ca nu depaseste 1000$, ca e ceva lege tampita la ei,dar asta nu inseamna ca nu e furt daca compari cu europa.
Aici daca as fura din magazin de 950$ as infunda puscaria fara discutii
Sau de piratii care le fura colete din fata usii,cica is 15% din colete furate.
La noi unde ai auzit de asa ceva?Cred ca aici nu se fura nici 0.5% si cand se fura imediat apare la stiri
de ce nu dai un google inainte de a te face de rusine? limita aia face diferenta dintre o pedeapsa mai usoara si una mai grea, de exemplu pana la 1 an plus $2500 amenda si de la 1 la 6 ani plus 3k amenda in Tennessee.
daca unuia ii pica o moneda de 1 cent si tu o iei si o bagi in buzunar in loc sa i-o dai inapoi e incadrat la furt si ai sanse sa faci puscarie.

Edited by _-livio-_, 24 August 2021 - 16:44.


#77
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Parcă îi văd pe aici, pe cei din cătunul Iliești... ,,... liniște la noi  domne, nu sînt noxe ca la oraș, aici nu se fură portofele, nu auzim scîrț de roți de motocicletă, nu există stres, nici homeleși" nici homălăi"..."  😂

#78
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 24 august 2021 - 16:29, said:

Asta cred ca ai scos-o din fund.

Da, din fund, dar dintr-un loc in care traiesc, nu din "o multime de filme".
E plin internetul de statistici, poti sa te uiti si singur. Si nu te sfatuiesc sa incerci sa furi dintr-un magazin ceva de 950$ sau 95$. Poate la 9.5$ sa nu ramii cu dosar penal daca negociezi.

View Postjadcomp, on 24 august 2021 - 10:58, said:

Nu asta cred că a vrut să spună ci că săracii lor sunt proporțional mai săraci decât săracii noștri și mai ales aspectul zonelor în care trăiesc e groaznic. Prin comparație chiar și zone relativ sărace din România nu arată chiar așa de rău și în general și acolo s-au făcut progrese mai ales în ultimii 20 de ani și se fac în continuare.

Chestia asta cu arata rau e in ochiul privitorului. Blocurile alea jupuite cu gunoiae intre ele arata foarte rau dar sintem noi obisnuiti. Dar ai dreptate, noi nu avem drogati (asa multi). E preferabil sa fii sarac in Romania, de bine de rau nu te taie pe strada s nici nu esti inconjurat de drogati si nebuni. Ceausescu, Iliescu si declinul demografic au facut ca o casa sa fie usor de obtinut pentru marea majoritate a oamenilor.

#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 24 august 2021 - 16:29, said:

Asta cred ca ai scos-o din fund.

Tu le scoti din iutube.
Chiar crezi ca toti suntem ca tine? Ca n-am voie sa spun cum ca imi iau suspend, dar tu stii ce sugerez eu, nu-i asa?

View Postioana1973, on 24 august 2021 - 15:45, said:

Mai ramane sa te plimbi si prin State nitel, mai vb p-orma.

Nu orice prost ajunge-n State

#80
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019
Pai tu esti dovada vie care demonstreaza contrariul.
Da pana la urma te-a depasit situatia de ai aterizat inapoi in ro sau cum?

View Postvrajitoruldinoz, on 24 august 2021 - 18:49, said:

Da, din fund, dar dintr-un loc in care traiesc, nu din "o multime de filme".
E plin internetul de statistici, poti sa te uiti si singur. Si nu te sfatuiesc sa incerci sa furi dintr-un magazin ceva de 950$ sau 95$. Poate la 9.5$ sa nu ramii cu dosar penal daca negociezi.



Chestia asta cu arata rau e in ochiul privitorului. Blocurile alea jupuite cu gunoiae intre ele arata foarte rau dar sintem noi obisnuiti. Dar ai dreptate, noi nu avem drogati (asa multi). E preferabil sa fii sarac in Romania, de bine de rau nu te taie pe strada s nici nu esti inconjurat de drogati si nebuni. Ceausescu, Iliescu si declinul demografic au facut ca o casa sa fie usor de obtinut pentru marea majoritate a oamenilor.

Uite aici

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ftYHfK6KYtE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

30 de miliarde$ cica. Cat pibul real ar romaniei atata fura aia lucruri marunte din magazine

Edited by papagalul_ganditor_2027, 24 August 2021 - 22:13.


#81
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
E rasist sistemul frate....ce nu intelegi...sistemul ii obliga sa fure.

13-14% din SUA sunt negrii. Nu stiu cum se face, dar astia mereu ajung la stiri, cu ceva...asiaticii de ce nu ajung la stiri ?

#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 24 august 2021 - 22:11, said:

Pai tu esti dovada vie care demonstreaza contrariul.
Da pana la urma te-a depasit situatia de ai aterizat inapoi in ro sau cum?

Da mah m-ai nimerit, bravo.
Am fost plecat un sfert de secol si un prost a ajuns la concluza ca nu m-am adaptat.

#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In sfarsit papagalul a primit BAN. Doamne ajuta !!!!

#84
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
MI-a aparut clipul asta la recomandate despre big pharma
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zvyCUqRBuyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este o poveste despre pionierii crizei opioide din USA care a dus la moartea a vreo 500 mii de oameni, ceea ce se vede si in clipul subiectului topicului astuia: adica drogati cu opioide
Este vorba de o companie farmaceutica Purdue Pharma https://en.wikipedia...i/Purdue_Pharma care a facut bani multi din vanzarea de opioide sintetice (oxycontin) firma fiind detinuta de o familie Sackler. Am avut o banuiala despre etnia acestei familii in timp ce ascultam clipul lui Russel Brand, uitandu-ma pe wikipedia s-a confirmat la fix https://en.wikipedia.../Sackler_family

#85
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Evreii sint reprezentați in toat intelectualitatea lumii. In stiinta, in cercetare, in arta, in medicina, in muzica, in teatru, in moda, in arhitectura, in inginerie, matematica, economie, fizica, finanțe, in ce vrei tu. Deci indiferent cum alegi citiva, buni sau rai, o sa nimerești niște evrei. Prostimea crede ca e conspirație pentru ca nu înțelege legătura dintre educație  și șansa mare de succes in viața.



Oricum aia nu sint acolo de la opioide, de fapt era mai rău înainte cind nici nu existau așa multe.

#86
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 06 septembrie 2021 - 04:20, said:

Evreii sint reprezentați in toat intelectualitatea lumii. In stiinta, in cercetare, in arta, in medicina, in muzica, in teatru, in moda, in arhitectura, in inginerie, matematica, economie, fizica, finanțe, in ce vrei tu. Deci indiferent cum alegi citiva, buni sau rai, o sa nimerești niște evrei. Prostimea crede ca e conspirație pentru ca nu înțelege legătura dintre educație  și șansa mare de succes in viața.



Oricum aia nu sint acolo de la opioide, de fapt era mai rău înainte cind nici nu existau așa multe.

Corect, acum urmareste-i si pe chinezi, coreeni, indieni care vin tare din spate, din aceleasi motive

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate