Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Samsung Neo Qled

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#73
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
Modul dinamic , magazin , vivid , cum le mai spune , e pentru masochisti. Fara suparare!
Si sunt exact modurile cele mai nepotrivite pentru a compara diferite tv- uri

#74
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postedigee, on 23 septembrie 2021 - 12:43, said:

Modul dinamic , magazin , vivid , cum le mai spune , e pentru masochisti. Fara suparare!
Si sunt exact modurile cele mai nepotrivite pentru a compara diferite tv- uri
Asa am setat tv-ul, acasa.Sunt masochist?Asta este.Posted Image
Ce mod de setare recomanzi, atunci cand voi compara imaginea unor tv-uri?

Edited by max_01, 23 September 2021 - 13:19.


#75
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
Un mod cat mai natural. Au denumiri diferite de la firma la firma. Si oricum trebuie umblat la setari de contrast , luminozitate , culoare ,lumina de backlight , indiferent de setari.
La orice TV pe care l-am achizitionat primul lucru a fost sa dezactivez contrastul dinamic si modurile eco ce faceau sa varieze luminozitatea si lumina de fundal.
Lumina de fundal o tin pe la jumate , contrastul spre maxim , luminozitatea tot pe la jumatate(TV-ul are max 700 niti) , culoarea pe la mijloc. Plus o sumedenie de alte reglaje.
Vreu sa am o oimagine cat mai apropiata de ca vad pe geam nu sa-mi zboare retina .

#76
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmax_01, on 23 septembrie 2021 - 13:18, said:

Asa am setat tv-ul, acasa.Sunt masochist?
Da. Și e și ceva care nu ești, nu ești în măsură să apreciezi calitatea unei imagini după criterii folosite de cei care au conceput sistemele și standardele de înregistrare și redare a imaginilor, de către cei care produc produc programe video și de către cei care fabrică aparatură de înregistrare și redare video. Plăcerea ta nu are nicio legătură cu vreun mod obiectiv de evaluare.

Nici n-ar trebuie să-ți cumperi vreodată altceva decât Samsung, pentru că reprezinți publicul lor țintă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 23 September 2021 - 16:49.


#77
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostJean-Luc_Picard, on 23 septembrie 2021 - 16:59, said:


Da. Și e și ceva care nu ești, nu ești în măsură să apreciezi calitatea unei imagini după criterii folosite de cei care au conceput sistemele și standardele de înregistrare și redare a imaginilor, de către cei care produc produc programe video și de către cei care fabrică aparatură de înregistrare și redare video. Plăcerea ta nu are nicio legătură cu vreun mod obiectiv de evaluare.

Nici n-ar trebuie să-ți cumperi vreodată altceva decât Samsung, pentru că reprezinți publicul lor țintă.
Fiecare cu percepția lui.Pentru mine contează ce îmi place mie.
Poate ca următorul tv va fi tot Samsung sau  LG.Sistemul de operare Android nu ma atrage la TV.Pentru a ma uita doar la programele tv din grila de programe ale operatorului tv, hbo GO si netflix, nu am nevoie de Android.Asa gandesc acum.Este foarte posibil ca anul viitor sa am alta opinie.

Edited by max_01, 23 September 2021 - 19:46.


#78
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmax_01, on 23 septembrie 2021 - 19:35, said:

Fiecare cu percepția lui.Pentru mine contează ce îmi place mie.
Și exact din cauza asta nu vorbim aceeași limbă, nu are rost să discutăm și nu vom ajunge niciodată la un consens, oricât am discuta.
Cred că atât de pe scurt și clar n-am explicat niciodată, dacă nici acum nu se înțelege, nu e din cauza mea (e valabil pentru toți cei care pun placa cu plăcutul):
Din punctul tău de vedere, ai o culoare (sau o imagine, cea de pe TV-ul pe care îl privești) și îți place sau nu îți place. Din punctul meu de vedere am două culori (sau două imagini, cea de pe monitorul de studio și cea de pe TV-ul pe care îl privesc) și sunt la identice sau nu sunt identice.
Criteriul tău de apreciere este pur subiectiv, particular ție și nu poate fi măsurat cu un aparat. Criteriul meu de apreciere este obiectiv, valabil pentru toată lumea și poate fi măsurat cu aparate (ceea ce scoate din calcul acuitatea mea vizuală, vreun antrenament specific sau o stare de moment).
Tehnologia a fost concepută și creatorii de conținut lucrează nu să-ți placă ție, max_01, ceea ce privești, ci în așa fel încât ceea ce afișează ecranul tău să fie la fel cu scena filmată sau redată de monitorul de studio. Nu interesează pe nimeni (direct) plăcerea lui x sau y, ci acuratețea, identitatea din imaginea la care s-a lucrat și cea care este redată.
Dacă te uiți pe Vivid și declari că îți pace și așa trebuie să fie imaginea, nu își va pierde niciun profesionist timpul să discute cu tine detalii și subtilități, așa cum, dacă te vede că torni în farfurie o jumătate de solință și declari că aia e mâncare cu gust bun, niciun bucătar de clasă n-o să-și piardă vremea să discute cu tine subtilități de gusturi și arome, felurite condimente rafinate sau combinații culinare.

Edited by Jean-Luc_Picard, 23 September 2021 - 21:43.


#79
nikon333

nikon333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2009
O intrebare daca ma poate ajuta cineva: Samsung 75QN85A eurosport 4k se vede mult mai sters si intunecat decat eurosport acelasi program si aceleasi reglaje si digi 4k este ok .
Diferenta la semnal nu este pentruca pe un Lg oled este OK

#80
nikon333

nikon333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2009
ok am rezolvat!

#81
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018
cum ai reusit???...ESP4K, are toate setarile de culori SI hdr/hlg total aiurea...samsungurile, toate modelele se chinuie cu ele...

#82
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
chiar cum? Ca e o problema veche semnalata aici. Si nimeni nu i-a dat de cap.

#83
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Intentionam sa trec la 65" si sa'mi iau un 65QN95A, acum de B.F. este 8300lei. L'am vazut in viteza in magazin si parea ok.
Cautind pe net am vazut ca au probleme de DSE, pixeli morti sau blocati, blooming(redus agresiv prin taierea luminozitatii totale) si vignetting pronuntat. Mai au probleme legate de stabilitatea conexiunilor HDMI, care pina la acesta data nu a fost rezolvata prin firmware si incalzirea excesiva a One Connect Box, unele chiar s'au stricat.
Nu'mi place noul OCB, care desi este mai slim este prea mare pentru a'l "ascunde" usor in decor. Oricum daca se supraincalzaste n'ai cum sa'l ascunzi in locuri neventilate.

Pretul mi se pare prea mare pentru o ciorba reincalzita, in ultimii 3-4 ani Samsung si'a downgradat constant seria de Tv'uri iar acum vine cu performante aproximativ similare celor de acum 3-4ani dar la un pret dublu.

Oricum nu este intelept sa te arunci pe noile modele abia aparute din cauza problemelor "copilariei" specifice oricarui produs.
In concluzie am sa raman cu 55Q7FAM la care am avut norocul sa dau peste un panel fantastic de bun, fara DSE, pixeli morti si vignetting minim. Sa speram ca nu ne omoara covidul in asteptarea rafinarii miniLED sau chiar aparitia Quantum OLED.Posted Image

#84
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postiso, on 13 noiembrie 2021 - 11:20, said:

Intentionam sa trec la 65" si sa'mi iau un 65QN95A, acum de B.F. este 8300lei. L'am vazut in viteza in magazin si parea ok.
Cautind pe net am vazut ca au probleme de DSE, pixeli morti sau blocati, blooming(redus agresiv prin taierea luminozitatii totale) si vignetting pronuntat. Mai au probleme legate de stabilitatea conexiunilor HDMI, care pina la acesta data nu a fost rezolvata prin firmware si incalzirea excesiva a One Connect Box, unele chiar s'au stricat.
Nu'mi place noul OCB, care desi este mai slim este prea mare pentru a'l "ascunde" usor in decor. Oricum daca se supraincalzaste n'ai cum sa'l ascunzi in locuri neventilate.

Pretul mi se pare prea mare pentru o ciorba reincalzita, in ultimii 3-4 ani Samsung si'a downgradat constant seria de Tv'uri iar acum vine cu performante aproximativ similare celor de acum 3-4ani dar la un pret dublu.

Oricum nu este intelept sa te arunci pe noile modele abia aparute din cauza problemelor "copilariei" specifice oricarui produs.
In concluzie am sa raman cu 55Q7FAM la care am avut norocul sa dau peste un panel fantastic de bun, fara DSE, pixeli morti si vignetting minim. Sa speram ca nu ne omoara covidul in asteptarea rafinarii miniLED sau chiar aparitia Quantum OLED.Posted Image
Subscriu.La pret de Neo Qled, care asa cum zici, inca nu este vindecat de bolile copilariei, prefer oricand un Oled, model anul 2021.Foarte probabil, modelele neo qled, generatia anul 2022, va fi vindecata de actualele boli ale copilariei ale seriei neo qled.

Edited by max_01, 13 November 2021 - 12:54.


#85
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
Doar ca in momentul cand ai deschis topicul erai convins tocmai de contrariu.

#86
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postedigee, on 13 noiembrie 2021 - 17:31, said:

Doar ca in momentul cand ai deschis topicul erai convins tocmai de contrariu.
Asa este.Intre timp mi-am schimbat opinia.

#87
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
OLED'ul ofera cea mai buna imagine la ora actuala dar lipsa luminozitatii si frica de burn ma fac sa stau departe de tehnologia asta.
Dupa parerea mea oled a fost, este si va ramane o tehnologie "fragila". Nu'mi place sa ma uit cu frica/portia la televizor.

#88
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013
La ce avem de văzut pe televiziunile noastre, parcă nici nu merită să cumpărăm OLED-uri dacă nu suntem mari cinefili  ... Un  Q60A, Q70A de la Samsung sau un X85J de la Sony, U6G, U7G sau U8G de la Hisense cred că sunt mai mult decât suficiente  ...

Edited by eddy_teer, 13 November 2021 - 20:30.


#89
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
Ba chiar merita din plin. Mai ales ca acum a aparut si seria A la LG ,deci e mult mai accesibil si ofera o calitate net superioara chiar fata de modelele de LCD mentionate mai sus.
Iar teama de burn in e exact ca in povestea cu drobul de sare. Plus ca problemele s-au cam rezolvat de mult.
Doar daca TV-ul e folosit la un mod extremist mai ppoate exista un oarece risc.
Si care ar fi problema cu lipsa luminozitatii? 90% dintre LCD-uri au luminozitate mult mai mica chiar decat un A1 de la LG. Si la ce ajuta o luminozitate mare la un LCD in lipsa unui contrast nativ macar comparabil?

Edited by edigee, 13 November 2021 - 23:17.


#90
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013
Ăștia de la rtings spun ca A de la LG e mai predispus la burn in decât C și G ... Dar nu explică de ce ... Oricum,e un deranj inutil dacă TV-ul face burn in, chiar dacă am înțeles că 5 ani ai garanție la burn in la LG. Cred că o săptămână tot rămâi fără TV până schimbă ei ecranul ... Parcă sunt mai ușor de suportat defectele de imagine tipice LCD ... Cât crezi că rezistă un OLED dacă TV-ul rulează pe canale de știri cu burtiere permanente câte 6 ore pe zi ? Și zău, chiar trebuie să-l văd pe Ciolacu pe un OLED ? LOL

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate