Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Samsung Neo Qled

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Anul asta, Samsung a ieșit pe piata cu tehnologia Neo Qled care este altceva fata de Qled.
Detalii tehnice, în articolele de mai jos.

https://m.hotnews.ro...re/24949089?amp

https://www.techrada...led-vs-neo-qled

https://www.radiotim...msung-neo-qled/

Am deschis acest topic ca loc de dezbatere pentru cei care care dețin televizoare Neo Qled sau care intenționează sa își cumpere asa ceva.

Edited by max_01, 30 July 2021 - 20:57.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Aceleasi LCDuri retarde, care au in plus o tehnologie cretina de contrast dinamic multizonal care grizeaza negrul si strica imaginea.

Exista unele la Sony care au doua paneluri suprapuse care reduc scaparea de lumina unde nu e cazul, dar au latenta mare, plus pret porcos ca pt. scule de broadcast.

LCDurile sunt folosite la TV color din 1969 de catre Toshiba, acelasi an in care a aparut si Trinitronul la CRTurile Sony.

Sa elimine panelul LCD, si sa puna doar True microLED cu sau fara qdot, si mai vedem.

Edited by loock, 30 July 2021 - 21:41.


#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Iar pacalaesc astia lumea (dupa cum se vede , cu rezultate) cu o "alta tehnologie". Faptul ca au schimbat iluminarea punand mai multe led-uri minuscule in spatele panelului nu-i decat alta ciorba reincalzita.
Si exact cum s-a zis mai sus:" indiferent de acrobatiile de marketing pe care le fac , tot LCD se numeste.

Edited by edigee, 30 July 2021 - 21:52.


#4
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 loock, on 30 iulie 2021 - 21:36, said:

Aceleasi LCDuri retarde, care au in plus o tehnologie cretina de contrast dinamic multizonal care grizeaza negrul si strica imaginea.

Exista unele la Sony care au doua paneluri suprapuse care reduc scaparea de lumina unde nu e cazul, dar au latenta mare, plus pret porcos ca pt. scule de broadcast.

LCDurile sunt folosite la TV color din 1969 de catre Toshiba, acelasi an in care a aparut si Trinitronul la CRTurile Sony.
Sa elimine panelul LCD, si sa puna doar True microLED cu sau fara qdot, si mai vedem.
Este LCD, dar diferit fata de știi tu.
Matricea directă este înlocuită de o lumină de fundal Mini LED , utilizând zeci de mii de LED-uri minuscule pentru un control al luminozității mult mai precis. Nu este chiar la nivelul OLED, cu controlul individual al pixelilor, dar este cu siguranță un pas în sus pentru ecranele LCD.
După cum sugerează și numele, Mini LED micșorează modulele LED care oferă iluminare de fundal ecranelor LCD. Pixelii LCD nu se pot lumina singuri - așa cum pot OLED - așa că au nevoie de o sursă de lumină în spatele lor pentru a străluci prin crearea luminozității și culorii necesare. Datorită și acestui strat suplimentar de iluminare din spate, pixelii de pe un ecran LCD nu pot fi niciodată opriți complet.

 edigee, on 30 iulie 2021 - 21:51, said:

Iar pacalaesc astia lumea (dupa cum se vede , cu rezultate) cu o "alta tehnologie". Faptul ca au schimbat iluminarea punand mai multe led-uri minuscule in spatele panelului nu-i decat alta ciorba reincalzita.
Si exact cum s-a zis mai sus:" indiferent de acrobatiile de marketing pe care le fac , tot LCD se numeste.
Este o tehnologie îmbunătățită a LCD.Dar pana la urma nu este Oled ci LCD.
Acuma,opinia mea este ca din punct de vedere calitativ , pe parte de imagine,este o diferență între un vechi LCD, vs LED vs Qled vs Neo Qled.
Neo Qled este un salt evolutiv față de tehnologia QLED.

Cel puțin teoretic, televizoarele Samsung Neo QLED se ridică acum la nivelul OLED în ceea ce privește calitatea imaginii - dar oferă și un avantaj clar. Un efect secundar nefericit al tehnologiei pe care OLED îl folosește este cazul ocazional de „arderea ecranului”, în care redarea lungă a unei anumite imagini o poate arde de fapt pe ecran și poate lăsa post-imagini ciudate și fantomatice. Datorită tehnologiei lor anorganice Quantum Dot, acest lucru nu va fi cazul seturilor Samsung Neo QLED - sunt unice prin capacitatea lor susținută de a performa fără a pierde calitatea.Asta cel puțin la nivel teoretic.


Datorita prețului, cel puțin în România, nu foarte mulți își vor cumpăra televizoare Neo Qled, în următorii ani.Abia dupa ce prețul va ajunge sub 5000 lei, vor creste vânzările și în România.

Edited by max_01, 30 July 2021 - 22:47.


#5
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Să înțelegem clar niște lucruri.
1. La LCD elementul care ar trebui să controleze luminozitatea unui pixel este celula de cristal lichid, care acționează ca un obturator controlat electric pentru sursa de lumină din spate (retroiluminarea - backlight). Pentru că acest cristal lichid nu este capabil să se închidă suficient de mult pentru a genera corect nuanțele de gri foarte închis, din apropierea negrului și incluzându-l pe acesta, s-a ajuns la soluția să se mai reducă sau chiar stingă de tot retroiluminarea. Acesta este un compromis pentru că cristalul nu este un obturator performant.
2. Retroiluminarea nu este la nivel de pixel - pentru că am ajunge să avem un ecran microLED și nu am mai avea nevoie de cristalul lichid - ci la nivel de grup de pixeli. Aici începe dansul. În grupul de pixeli putem avea orice distribuție de pixeli aprinși mai mult sau mai puțin (termenul tehnic este de luminanță), în cazul extrem pixeli albi lângă pixeli negri. Retroiluminarea controlată (local dimming) este pusă în situația de a împăca și capra și varza, pixelul negru nu va putea fi negru de tot, pentru că cel alb are nevoie de ceva lumină și nu putem stinge complet zona, cel alb nu va putea fi albul de intensitate luminoasă corectă, maximă, pentru că cel negru va deveni un gri nu prea închis. Consecința este că trebuie implementat un algoritm complex cară să proceseze cadru cu cadru din imagine și să țină cont pentru fiecare zonă de luminozitatea medie a zonei, de luminanța minimă a celui mai închis pixel și de cea maximă a celui aprins pixel, apoi să facă un compromis care să-i împace pe toți. Timpul de răspuns la acestui algoritm nu poate fi prea mic, pentru că există riscul apariției în anumite condiții a unui efect de stroboscop, deci va exista și o anumită întărziere în aplicarea compromisului sau medierea se va face pe mai multe cadre, nu pe unul singur (caz în care, ca orice procesare peste mai multe cadre, se introduce o latență de redare - lag).
Dacă ați crezut că povestea se oprește aici, că avem pixeli negri care nu sunt suficient de negri și pixeli albi care nu sunt suficient de albi, tineți-vă respirația. De fapt, povestea are loc în domeniul culorilor, pentru că fiecare pixel este de fapt compus din câte trei subpixeli, câte unul pentru fiecare culoare primară, roșu, verde și albastru. La nivelul acestui grup de subpixeli, pentru a reda toate culorile din gama reproductibilă (spațiul de culoare), aceștia trebuie să fie stinși și aprinși în toate combinațiile posibile. Avem cazuri în care un subpixel trebuie să fie aprins la maximum, iar ceilalți doi stinși de tot, aceasta atunci când redăm culorile primare. Problema este că și aici trebuie făcut un compromis, ceea ce afectează puritatea culorilor; de exemplu, când vrem să redăm roșul de saturație și luminozitate maxime, de fapt scapă și un pic de verde și de albastru în combinație, cu efectul de a „dilua” culoare roșie, de a o face mai puțin intensă decât ar putea (sau ar trebui) să fie.
În articolul de pe Techradar se spune o mică minciunică, „nor does it fall prey to the eventual but inevitable drop-off in performance that’s the price of the ‘organic’ element of OLED”. Acest lucru este fals, dețin două televizoare LCD, niciunul nu a fost ieftin la vremea lui, unul având nevoie de luminozitate mare din cauza funcției 3D, trebuind compensată opacitatea parțială a ochelarilor. După ani de utilizare, la amândouă luminozitatea panoului a scăzut substanțial, fiind în prezent în zona a 50 cd/m2, foarte puțin pentru redarea unor imagini de calitate.
Nici povestea că quantum dot-ul ar fi cumva indestructibil nu prea este adevărată. Emisia de lumină de o anumită lungime de undă se bazează pe un efect cuantic care presupune o rețea cristalină regulată. Așa cum se întâmplă și la semiconductori, în timp această rețea cristalină acumulează defecte, abateri de ideal, cu efectul reducerii atât a eficienței de conversie a energiei de intrare (care poate fi luminoasă la quantum dot-uri optoluminescente și electrică la quantum dot-uri electroluminescente - acestea din urmă încă nu sunt folosite comercial în aplicații practice, cel puțin nu la produse consumer) cât și a purității lungimii de undă emise. Dacă vreți, discutăm tot despre un fel de „ardere”.

Edited by Jean-Luc_Picard, 31 July 2021 - 07:59.


#6
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Toată povestea pe care am descris-o conduce către două lucruri, complexitate constructivă, cu toate consecințele care decurg de aici, și faptul că imaginea redată nu este aproape niciodată cea aflată pe înregistrare, este alterată într-o anumită măsură prin acele compromisuri.

#7
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 31.12.2013
Este bine că învățăm lucruri noi despre tehnologii vechi, dar nu știu de ce atâta bătaie de cap... Eu am un TV Samsung UE 32 F6400, cred că are vreo 10 ani, este pe moarte, dar nu se predă! Acest televizor nu are tehnologiile elucubrante despre care s-a scris mai sus, dar imaginea lui este încă impecabilă, negrul este negru, albul este alb, chiar și pe întuneric, foarte rar am observat noaptea la unele filme acel ”gri luminos” în loc de negru, dar contrastul e bun, culorile sunt bune, ce mai contează ce tehnologie are în spate? Eu cred că până micro ledurile nu vor fi ieftine, nu-l schimb! OLED-urile nu-mi inspiră încredere, deși sunt tehnologia cu cea mai bună imagine, iar LCD-urile nu cred că își pot depăși condiția, indiferent de câte zorzoane primesc pe lângă tehnologia lor inițială. Dacă voi obligat să cumpăr alt TV, cred că un Sony X85J va fi destul pentru mine ...

Edited by eddy_teer, 31 July 2021 - 14:23.


#8
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Eu o singura problema o găsesc la Neo Qled:prețul de achizitie.


#9
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
Fa o comparatie intre 55QN85A si 55Q80T (model 2020), ambele listate la inceput la ~8000 lei.
Evolutie pret Q80T
Peste 4-5 luni il poti gasi si intre 4000-5000 lei.

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
QN85A nu e ala "celebru" cu panel IPS(ADS) pe care il cam desfintau review-erii?

 max_01, on 02 august 2021 - 13:01, said:

Eu o singura problema o găsesc la Neo Qled:prețul de achizitie.
Problema mult mai mare e intreaga impachetare mincinoasa de marketing cu care vine "noua tehnologie". Dar chestiile aste prind din plin la generatia actuala.

#11
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
Nu m-am uitat la recenzii, am luat la intamplare.
Si da, ai dreptate, este cu ecran IPS

Edited by dba, 02 August 2021 - 22:44.


#12
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 edigee, on 02 august 2021 - 22:18, said:

QN85A nu e ala "celebru" cu panel IPS(ADS) pe care il cam desfintau review-erii?


Problema mult mai mare e intreaga impachetare mincinoasa de marketing cu care vine "noua tehnologie". Dar chestiile aste prind din plin la generatia actuala.
Opinia ta este ca imaginea oferita acum 15 ani de LCD este la fel ca oferita de led, qled sau Neo Qled?Ca Neo Qled nu oferă o imagine mai buna fata de vechile lcd-uri?

#13
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006
io cred ca  tehnologia led  la tv-uri tine si de procesarea imaginii... una erau procesoarele  de acum 10 ani alta sunt cele de acum !

Edited by akayy, 03 August 2021 - 21:14.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

 max_01, on 03 august 2021 - 20:25, said:

Opinia ta este ca imaginea oferita acum 15 ani de LCD este la fel ca oferita de led, qled sau Neo Qled?Ca Neo Qled nu oferă o imagine mai buna fata de vechile lcd-uri?
Fata de seria din 2016 sau 2017(modele oarecum similar asezate in gama) , tot de la Samsung ,in mod categoric nu. Doar ca exemplu.
Si mai repet o data: LED ,QLED ,Neo QLED,Nanocell ,Triluminos etc sunt tot LCD. Marketingul aiuritor nu inlocuieste definitiile stiintifice.

Edited by edigee, 04 August 2021 - 01:06.


#15
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 akayy, on 03 august 2021 - 21:13, said:

io cred ca  tehnologia led  la tv-uri tine si de procesarea imaginii... una erau procesoarele  de acum 10 ani alta sunt cele de acum !
Subscriu.In cazul leului, qled dar mai ales, Neo qled,procesarea imaginii vine la pachet cu îmbunătățirile tehnologice aduse ecranului.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Ecranul/panelul nu are nicio imbunatatire . Doar retroiluminarea e alta. Ba chiar la unele modele (e si acel clip pe YT) au pus ieftineturi de ADS(IPS).
Cat priveste procesarea imaginii , un MU 8xxx din 2017 bag mana in foc ca e superior.
In fine , cica daca micsorezi niste led-uri de iluminare si pui cu nemiluita se pare ca e o "alta tehnologie". La fel se zicea si cu ani in urma cand au aprut asazisele LED-uri. De fapt tehnologia era la baza fix aceiasi ,doar ca iluminarea era facuta cu led-uri in lic de neoane(CCFL).
Noi am remarcat de multa vreme aici scaderea de la an la an(mai ales incepand cu 2017) a calitatii   LCD-urilor. Cu putine exceptii. Implementarile de "noi tehnologii" promovate bombastic tin doar de partea de smart si alte facilitati ce nu au legatura cu calitatea pura a imaginii.

#17
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Nu-ți trebuie calitate a imaginii când principala sursă de program se numește YouTube.

#18
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

 edigee, on 05 august 2021 - 09:06, said:

In fine , cica daca micsorezi niste led-uri de iluminare si pui cu nemiluita se pare ca e o "alta tehnologie".
Nu e altă tehnologie, dar anumite neajunsuri ale sistemului de compromis cu „Local Dimming” se reduc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate