Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Samsung Neo Qled

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#55
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Posted Image Posted Image Posted Image
În ce consta experiența vânzătorului, că stă toată ziua lângă un stand? Ia cere unui vânzător din acesta experimentat niște detalii tehnice despre produsele pe care le vinde.

#56
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostJean-Luc_Picard, on 21 septembrie 2021 - 15:08, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
În ce consta experiența vânzătorului, că stă toată ziua lângă un stand? Ia cere unui vânzător din acesta experimentat niște detalii tehnice despre produsele pe care le vinde.
Tipul este vechi în branșă.Asa ca a comparat imaginile modelelor de tv aflate în magazin,inclusiv punând alături, doua tv-uri, mărci sau modele diferite, atât cu colegii cât și unii cumpărători.
Eu sunt un  utilizator  obișnuit de tv.Nu am ochiul format al unui expert în imagini de tv.
I-am cerut vânzătorului, detalii tehnice iar tipul mi le-a înșirat.
Ce nu mi-a plăcut la modelul de Neo Qled?Prețul prea mare.

Edited by max_01, 21 September 2021 - 15:18.


#57
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Dacă avea și cunoștințe tehnice despre tehnica și tehnologia televiziunii, nu ar fi făcut afirmația că indiferent ce fel de LCD poate avea (de fapt, chiar are) o imagine superioară unui OLED.
Degeaba compari, dacă nu știi la ce să te uiți, care sunt caracteristicile evaluate și care sunt scările de calitate.

#58
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostJean-Luc_Picard, on 21 septembrie 2021 - 18:02, said:

Dacă avea și cunoștințe tehnice despre tehnica și tehnologia televiziunii, nu ar fi făcut afirmația că indiferent ce fel de LCD poate avea (de fapt, chiar are) o imagine superioară unui OLED.
Degeaba compari, dacă nu știi la ce să te uiți, care sunt caracteristicile evaluate și care sunt scările de calitate.
Pentru cei mai mulți contează ce vad ei cu ochii lor.Asta este calitatea pentru ei.

Edited by max_01, 21 September 2021 - 21:30.


#59
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Atunci zi așa. O persoană oarecare, după opinia lui subiectivă bazată doar pe proprii ochi, a zis așa și pe dincolo. Faptul că vinde televizoare la raion de cinci sau zece ani nu are nicio importanță în ecuația asta.

#60
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Oare cum are setata imaginea acasa respectivul expert se raion? Banuiesc ca modul magazin/vivid ptr ca asa e ochiul lui de expert "calibrat".

#61
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018
lasati-l...oricum NU puteti convinge un pocait....)

#62
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
samsung e cel mai prost tv, daca il atingi crapa si nu mai merge, am auzit la mai multi. De aceea se vede asa bine

Edited by tarzaan, 22 September 2021 - 08:27.


#63
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostJean-Luc_Picard, on 21 septembrie 2021 - 21:53, said:

Atunci zi așa. O persoană oarecare, după opinia lui subiectivă bazată doar pe proprii ochi, a zis așa și pe dincolo. Faptul că vinde televizoare la raion de cinci sau zece ani nu are nicio importanță în ecuația asta.
Nu m-am referit la acel vânzător ci la marea masa a cumpărătorilor de tv care își cumpără un tv, în funcție de bugetul alocat dar și de ce vad ei cu ochii lor în magazine.
Marea masa a cumpărătorilor folosesc tv-ul doar pt posturile TV, inclusiv hbo GO și netflix iar un mic procent, pt vizionarea filmelor descărcate de pe internet.
De calibrat imaginea unui tv?Marea majoritate a utilizatorilor de tv nu au auzit sau făcut asa ceva.

View Posttarzaan, on 22 septembrie 2021 - 08:26, said:

samsung e cel mai prost tv, daca il atingi crapa si nu mai merge, am auzit la mai multi. De aceea se vede asa bine
Ai glume în program.

Edited by max_01, 22 September 2021 - 08:55.


#64
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006

View Posttarzaan, on 22 septembrie 2021 - 08:26, said:

samsung e cel mai prost tv, daca il atingi crapa si nu mai merge, am auzit la mai multi.

Poate doar daca-l atingi cu bata.
N-or avea ei cele mai bune TV-uri, dar de 15 sunt nr 1 in vanzari. Iar viitorul arata bine pentru Sammy.

#65
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmax_01, on 22 septembrie 2021 - 08:53, said:

Nu m-am referit la acel vânzător ci la marea masa a cumpărătorilor de tv
Marea masă a cumpărătorilor a decis că neo-chestia asta se vede mai bine decât OLED-ul? Hai să nu amestecăm borcanele, altceva ai spus, la care am avut obiecții. Și n-am pomenit cuvântul calibrare, e doar o presupunere a ta că numai despre asta vorbesc și asta urmăresc în secret.

#66
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostJean-Luc_Picard, on 22 septembrie 2021 - 11:17, said:


Marea masă a cumpărătorilor a decis că neo-chestia asta se vede mai bine decât OLED-ul? Hai să nu amestecăm borcanele, altceva ai spus, la care am avut obiecții. Și n-am pomenit cuvântul calibrare, e doar o presupunere a ta că numai despre asta vorbesc și asta urmăresc în secret.
Te rog, nu îmi denatura/rastalmaci afirmațiile făcute.Vezi ce am scris.
Pentru marea masa a cumpărătorilor contează ce vad ei, cu ochii lor,în magazin și optează în consecință.Mai sunt și unii, printre care și eu, care se interesează dacă produsul vizat, este cunoscut cu probleme tehnice specifice.Si cam atât.


Nu am afirmat ca ai pomenit cuvântul calibrare.Eu am afirmat ca marea masa a cumpărătorilor de tv, habar nu au ca se poate face calibrarea imaginii sau cei care afla, în marea lor majoritate, nu sunt interesați de asa ceva.
Din punctul meu de vedere, pentru marea majoritate a cumpărătorilor de tv, marea problema a Neo Qled, este prețul prea mare de achiziție.Din motive financiare dar și pragmatice(în cazul unora),marea  majoritate a cumpărătorilor care se uita doar la programele tv , hbo GO si netflix, prefera lcd/led-uri și nu Oled, marca Panasonic, de exemplu.


#67
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru programe TV nu-ti trebuie 1000 nits.

#68
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmax_01, on 22 septembrie 2021 - 15:05, said:

Nu am afirmat ca ai pomenit cuvântul calibrare.Eu am afirmat ca marea masa a cumpărătorilor de tv, habar nu au ca se poate face calibrarea imaginii sau cei care afla, în marea lor majoritate, nu sunt interesați de asa ceva.
Și ce treabă are atunci calibrarea cu comparația dintre Neo QLED și OLED? De ce ai adus-o în discuție? Nu trebuie să fii calibrator pentru a vedea că niciun LCD nu e mai bun decât un OLED. Unele pot fi mai luminoase, dar ăsta e un atribut esențial în foarte puțin aplicații și situații.

Edited by Jean-Luc_Picard, 22 September 2021 - 19:20.


#69
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostJean-Luc_Picard, on 22 septembrie 2021 - 19:20, said:

Și ce treabă are atunci calibrarea cu comparația dintre Neo QLED și OLED? De ce ai adus-o în discuție? Nu trebuie să fii calibrator pentru a vedea că niciun LCD nu e mai bun decât un OLED. Unele pot fi mai luminoase, dar ăsta e un atribut esențial în foarte puțin aplicații și situații.
Am dorit sa prezint profilul clientului, in general.Pana la urma conteaza ce iti place tie ce vezi cu ochii tai.Mie, acasa, tv-ul este setat ie mod imagine Dinamic, pentru ca asta ne place ca imagine si ne uitam la tv, seara,  doar cu lumina aprinsa iar in timpul zilei, chiar daca camera este luminoasa si avem draperii, nu le folosim ca sa facem intuneric pentru a avea o imagine mai buna.Si ne uitam, frecvent, la posturile tv, si ocazional, doar pe hbo go si netflix.Nu ne intereseaza blue-ray. Si atunci de ce as cheltui 2000 euro pentru un Oled de top, tinand cont de conditiile in care folosesc tv-ul?Pereferintele clientilor se reflecta si in optiunea lor de cumparare, adica majoritar lcd/led vs Oled.
Cred ca anul viitor imi voi schimba tv-ul.Cum voi proceda?Voi pune alaturat cateva tv-uri vizate, inclusiv neo-qled-ul mentionat de mine, dar si un Oled marca LG seria G1,  si voi opta pentru cel care imi place mai mult ca imagine, in conditii de luminozitate obisnuita, naturala/artificiala.Ce percep eu cu ochii mei pentru ca il cumpar pentru mine.Ma intereseaza si sistemul de operare ca sa fie cat mai fluid si sa beneficeze de update, cat mai mult cu putinta.

Edited by max_01, 23 September 2021 - 12:01.


#70
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
E o diferenta intre "imi place, am vazut foarte multe variante dar m-am decis sa merg pe modul dinamic cu albul la 10K" si "toata viata am vazut imagini doar in modul dinamic cu albul la 10K asa ca asta imi place"

#71
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdani.user, on 23 septembrie 2021 - 12:21, said:

E o diferenta intre "imi place, am vazut foarte multe variante dar m-am decis sa merg pe modul dinamic cu albul la 10K" si "toata viata am vazut imagini doar in modul dinamic cu albul la 10K asa ca asta imi place"
Evident ca  am vazut si alte moduri de imagine insa ala imi place la tv-ul meu.Chestie de gusturi.Departe de mine ideea ca toata lumea trebuie sa aiba aceleasi gusturi vizuale ca si mine.

#72
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
Diferite moduri de imagine din cadrul aceluiasi TV reprezinta o plaja ingusta de diversitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate