Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Samsung Neo Qled

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#19
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Am văzut opiniile unor persoane care dețin qled sau Neo led în ceea ce privește calitatea imaginii la ecrane de 138cm.Anterior, au avut led sau clasicele LCD.Doar opinii pozitive.
Este ușor, pentru cine este interesat, sa vadă opiniile utilizatorilor pe situl diverselor magazine online.

Edited by max_01, 06 August 2021 - 22:10.


#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Exact de acolo si de pe emag trebuie evitate acele "review-uri". Vezi la astia seriosi pe YT ce probleme mari cu DSE ,banding ,clouding etc au la teste Neo astea.
Si tinand cont ca preturilre la aste Neo sunt peste sau macar la nivelul OLED( asta e cu adevarat o alta tehnologie) deoacamdata nu merta atentie decat asa ,ca o curiozitate.

Edited by edigee, 06 August 2021 - 22:41.


#21
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmax_01, on 06 august 2021 - 22:09, said:

Este ușor, pentru cine este interesat, sa vadă opiniile utilizatorilor pe situl diverselor magazine online.
Nu aș băga în seamă opiniile unor persoane care nu sunt în temă cu caracteristicile unei imagini bune, nu știu la ce să se uite, și nici nu au făcut o comparație directă cu alte tehnologii (în special pentru a baza pe ceva solid afirmații de genul „QLED-ul are imaginea foarte aproape la fel de bună ca un OLED”).

#22
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostJean-Luc_Picard, on 07 august 2021 - 12:40, said:

Nu aș băga în seamă opiniile unor persoane care nu sunt în temă cu caracteristicile unei imagini bune, nu știu la ce să se uite, și nici nu au făcut o comparație directă cu alte tehnologii (în special pentru a baza pe ceva solid afirmații de genul „QLED-ul are imaginea foarte aproape la fel de bună ca un OLED”).
Unii zic ca au detinut clasicele lcd-uri, led-uri.Altii ca au comparat imaginea neo qled cu a oled-ului, samd.

View Postedigee, on 06 august 2021 - 22:38, said:


Si tinand cont ca preturilre la aste Neo sunt peste sau macar la nivelul OLED( asta e cu adevarat o alta tehnologie) deoacamdata nu merta atentie decat asa ,ca o curiozitate.
In Romania, pana ce neo qled-ul nu ajunge sub 4000 lei, mari vanzari nu vor avea loc repede.

#23
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmax_01, on 07 august 2021 - 23:47, said:

Unii zic ca au detinut clasicele lcd-uri, led-uri.Altii ca au comparat imaginea neo qled cu a oled-ului, samd.
Și cum vrei să-i cred când am văzut cu ochii proprii ce prăpastie este între QLED și OLED, iar lor diferențele li se par minore?

#24
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postmax_01, on 06 august 2021 - 22:09, said:

Am văzut opiniile unor persoane care dețin qled sau Neo led în ceea ce privește calitatea imaginii la ecrane de 138cm.Anterior, au avut led sau clasicele LCD.Doar opinii pozitive.
Este ușor, pentru cine este interesat, sa vadă opiniile utilizatorilor pe situl diverselor magazine online.
Au treabă acesti așa-ziși useri cu precizia afișării și colorimetria? Pot ei sa emită afirmații valide și pertinente în acest domeniu? Cum poți avea încredere în cineva care nu cunoaște noțiuni de bază ca funcționalitate, ce să mai vorbim de standarde in industria de profil și de atribute definitorii ale imaginii... Aceștia mai atașează și câte o poză oribilă făcută pe display-ul lor, unde toate personajele sunt opărite și albăstrite, măndrindu-se cu achiziția de top care cică concurează oledul. Buna gluma!

Edited by Calin_fdx, 08 August 2021 - 09:22.


#25
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Vechile discutii intre PROFESIONISTI si NON-PROFESIONISTI , adevarul fiind undeva pe la jumatate
Se stie foarte bine ca majoritatea useriilor care citesc/scriu pe aceasta arie si nu numai pe acest thread sunt NON-PROFESIONISTI
Ca atare si comentariile celor date ca exemple de pe alte site-uri sunt tot scrise de catre NON-PROFESIONISTI
Insa ce te faci ca NUMARUL NON-PROFESIONISTIILOR este cu mult mai mare decat al PROFESIONISTIILOR
Pe acest FAPT PRACTIC se bazeaza si producatorii de tv-uri actuali , fiindca daca ar EXISTA doar PROFESIONISTI atunci afacerile lor ''s-ar duce pe apa sambetei''
NU contest ca e bine sa aflam/invatam lucruri noi de la PROFESIONISTI , dar foarte multi termeni folositi de ei sunt ca ...... pentru NON-PROFESIONISTI si cel mai bun exemplu e cel scris de Eddy_Teer pe pagina anterioara
Inca un lucru cert este si scaderea CALITATII tv-urilor fabricate dupa 2017 , asa cum a remarcat si Edigee
Insa daca tv-urile ar ''excela'' din ce in ce mai mult la CALITATE - Oare cate s-ar mai vinde si la ce preturi ?
De acea fabricanti ''ne incanta''  de la an la an cu 'aceasi Marie , dar cu o alta palarie'' , fiindca ''are balta peste'' si afacerile lor trebuie sa prospere an de an
Asta este din ''pacate'' CAPITALISMUL , are un ambalaj atragator/frumos , dar CALITATEA........ si in domeniul tv-urilor nu se face exceptie

#26
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014
Dincolo de a înțelege care sunt atributele imaginii, știința și tehnica din spatele înregistrării și redării imaginilor în mișcare, am constat că există la unele presoane și limitări senzoriale (nu pot determina dacă fiziolgice sau doar în urma lipsei de antrenament de a-și utiliza pe deplin simțurile). Am prezentat de multe ori anumite secvențe care pun în evidență artefacte de procesare a mișcării, în scopul de a decide împreună ce nivel de procesare a mișcării să activăm. Sunt persoane care nu văd artefactele nici dacă le pui secvența de zece ori și le explici în cele mai mici amănunte unde și la ce să se uite, în timp ce alții le văd imediat fără nicio explicație. Ce te faci dacă cei care scriu recenzii pe magazinul online sunt din prima categorie?

Cei care pur și simplu nu observă unele lucruri (repet, n-are nicio importanță faptul de a fi profesionist sau nu) cum pot emite opinii de nivel calitativ valabile și pentru cei care le văd?

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007

View Postwather, on 08 august 2021 - 12:22, said:

Vechile discutii intre PROFESIONISTI si NON-PROFESIONISTI

In cazul tuturor produselor de larg consum, numarul de non-profesionisti e mult mai mare decat cel al profesionistilor.

Ce faci insa ca non-profesionist?
  • Citesti/urmaresti ce discuta profesionistii si incerci sa tragi concluzii utile pentru tine/echipamentul tau
  • Te bazezi doar pe recomandarile vecinei de la etajul 3
  • Te iei in gura cu profesionistii, ca doar tu stii mai bine
Inca n-am reusit sa inteleg de ce aleg atat de multi de pe aria asta varianta a 3-a...

#28
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu interveneam vehement dacă nu îmi aminteam de o speță recentă. Un pasionat din Oradea ma suna și îmi cere părerea vis-a-vis de achizitia unui tv care va înlocui o plasma Panasonic VT. Device-uri vizate:
- samsung Q90
- Lg CX/C1
- Panasonic HZ1500
Îl avertizez ca alegerea optima e un oled nu un lcd-led. Dorește ceva foarte luminos, în camera luminoasă deși relatează ca are posibilitatea de a obtura lumina cu draperii blackout. Ii da intruna ca samsungul are 2000nits, ca e wow, ca vânzătorii din MG i l-au recomandat, etc. Ii spun "nu iti arunca banii pe prostii" ca acele specificatii sunt în peak brightness nu sunt cuantificabile in imaginea reală rulată. Zic "ia-ti oled (oricare din modelele mentionate)
Ma suna după 3 zile disperat ca a achiziționattitusi samsungul și e vai steaua lui, dacă pot sa il calibrez, sa scot untul din el. Concluzionează ca ii face retur și ia oled si ne auzim după.
Cum sa nu lupți împotriva marketingului agresiv, când geme emagul de recenzii de cinci stele care susțin că lcd-urile "sunt aproape ca oled-urile" și multe alte astfel de afirmații?

Edited by Calin_fdx, 08 August 2021 - 14:50.


#29
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostCalin_fdx, on 08 august 2021 - 14:36, said:

Nu interveneam vehement dacă nu îmi aminteam de o speță recentă. Un pasionat din Oradea ma suna și îmi cere părerea vis-a-vis de achizitia unui tv care va înlocui o plasma Panasonic VT. Device-uri vizate:
- samsung Q90
- Lg CX/C1
- Panasonic HZ1500
Îl avertizez ca alegerea optima e un oled nu un lcd-led. Dorește ceva foarte luminos, în camera luminoasă deși relatează ca are posibilitatea de a obtura lumina cu draperii blackout. Ii da intruna ca samsungul are 2000nits, ca e wow, ca vânzătorii din MG i l-au recomandat, etc. Ii spun "nu iti arunca banii pe prostii" ca acele specificatii sunt în peak brightness nu sunt cuantificabile in imaginea reală rulată. Zic "ia-ti oled (oricare din modelele mentionate)
Ma suna după 3 zile disperat ca a achiziționattitusi samsungul și e vai steaua lui, dacă pot sa il calibrez, sa scot untul din el. Concluzionează ca ii face retur și ia oled si ne auzim după.
Cum sa nu lupți împotriva marketingului agresiv, când geme emagul de recenzii de cinci stele care susțin că lcd-urile "sunt aproape ca oled-urile" și multe alte astfel de afirmații?
Când te uiți la TV, seara/noaptea, doar cu lumina aprinsa iar ziua, fără să obturezi lumina naturala,mai este un OLED de 138cm o opțiune de luat în considerare fata de un Qled sau Neo Qled care, deocamdată, este mult prea scump pentru majoritatea celor care locuiesc în România.
Mi-ar plăcea sa vad comparația tehnica a unor specialiști fata de OLED vs Neo Qled.
Ce si-a cumpărat pana la urma pasionatul ala din Oradea?Ce marca și model de Oled?Este mai mulțumit de acel Oled?

Edited by max_01, 08 August 2021 - 15:00.


#30
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postmax_01, on 08 august 2021 - 14:58, said:

Ce si-a cumpărat pana la urma pasionatul ala din Oradea?Ce marca și model de Oled?Este mai mulțumit de acel Oled?
Deocamdată nu știu (a cerut recomandare intre cele trei device-uri menționate și pe aria oled) Intenția postării mele nu a fost de hate, e un caz real din păcate nu singular. Nu am idee cum e acest "Neo qled" nu pot încă sa mă pronunț, vedem pe parcurs.

Edited by Calin_fdx, 08 August 2021 - 15:55.


#31
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Dani-user

1 - Corect
2 - Da si Nu , mai ales ca nici parerile PROFESIONISTILOR NU sunt la fel tot timpul , insa per general sunt cam la fel
3 - Fiecare are dreptul in a-si exprima o parere pro/contra
Ma repet , daca ar exista doar PROFESIONISTI atunci ''adio'' comert/marketing'' si in prezent NU ar mai exista o gama atata de vasta pentru toate buzunarele
Ca romanul vrea IEFTIN si CALITATIV , asta e din cauza conditiei socio/economice , unii facand ''sacrificii'' destul de mari pentru a ''intra in rand'' cu......

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007

View Postwather, on 08 august 2021 - 16:41, said:

3 - Fiecare are dreptul in a-si exprima o parere pro/contra

Ce utilitate are exprimarea unei pareri din partea unui ne-profesionist care nu se pricepe? Doar sa arate cate drepturi are si cum le stie pe toate?
  • Profesionistii constata ca n-au cu cine discuta si evita discutii viitoare cu persoana in cauza
  • Neprofesionistii sunt indusi in eroare fiindca nu stiu ce-i corect si ce-i o aberatie in domeniu
Mult mai utila poate fi adresarea unei intrebari, cat mai bine formulate.

#33
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Ce utilitate are exprimarea unei pareri din partea unui ne-profesionist care nu se pricepe? - Sincer , teoretic ai dreptate , PRACTIC vezi ca este exact opusul...... si nu ca scriu eu/e parerea mea , ci uita-te la cate postari de non-profesionisti sunt pe aceasta arie si vor mai fi......

Edited by wather, 08 August 2021 - 18:44.


#34
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014

View Postwather, on 08 august 2021 - 16:41, said:

3 - Fiecare are dreptul in a-si exprima o parere pro/contra
Și trebuie să fie și argumentată, să se bazeze pe ceva, să poată rezista unei verificări sau doar pur și simplu o părere (adică niște cuvinte înșirate, poate chiar cu scopul de a stârni niște dispute, ceva afirmat deliberat împotriva realității sau chiar a evidenței)?

#35
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostCalin_fdx, on 08 august 2021 - 15:44, said:


Nu am idee cum e acest "Neo qled" nu pot încă sa mă pronunț, vedem pe parcurs.
Cred ca niciunul de pe acest forum nu știe cu adevărat cum este Neo Qled, insa se pronunța în necunostinfa de cauza.Daca greșesc cu aceasta afirmație, anticipat îmi cer scuze.

#36
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014
Dacă vine un fabricant de ciorapi de plastic și îți spune că, pentru că i-a vopsit în portocaliu, au aceleași proprietăți ca cei de bumbac, ai nevoie să-i probezi să te convingi că nu-i așa? (Sau poate e, mai știi, pare logic, nu?)
Deficiențele cunoscute ale LCD-urilor nu provin doar din dimensiunea zonelor de retroiluminare, singurul lucru prin care diferă „LED”-ul (cu sau fără Q în față) de „miniLED” (fără Q în față, dar cu neo, că sună ca-n Matrix).

Ceea este interesant este că toată această utilizare înșelătoare a denumirilor ar putea conduce pe cel neavizat la impresia că și microLED-ul este tot un panou bazat pe cristale lichide.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate