Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Samsung Neo Qled

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#181
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008
Salut, ajutati-ma si pe mine sa rezolv urmatoarele probleme. Am un 50QN90A (Panou VA + ultimul firmware), si dupa instalare m-am apucat sa testez ce poate, am 5 cabluri HDMI (1.5m, 3m, 5m) din care 2 au certificare 8K HDMI 2.1 + un Laptop Lenovo legion cu port HDMI 2.1 si RTX 3060 (ultimul driver). Am testat toate variantele si combinatiile, am activat tot ce se putea activa si seta, am urmarit multe tutoriale pe youtube, dar totusi nu reusesc urmatoarele:

Problema 1. Portul HDMI 4 (cel cu joystick), se presupune ca e HDMI 2.1, dar nu vrea in ruptul capului sa mearga 3860 x 2160 la 120 Hz, maxim am reusit rezolvutie de 2K la 120Hz, orice altceva mai sus, nu are semnal, cu orice cablu incerc. (am activat setarea de Input) - De ce se comporta asa si nu merge?

Totusi surprinzator, celelalte porturi care ar trebui sa fie doar HDMI 2.0 se comporta ca 2.1 si suporta fara probleme 3860 x 2160 la 120 Hz, ceea ce e tare ciudat pentru QN90A, si functioneaza toate cablurile la fel de bine(chiar si cel de 5m), in toate celelalte 3 porturi.

Problema 2. In windows 10, la HD Color settings am asa: Stream HDR video - NU ; Use HDR - DA ; Use WCG Apps - DA , dar defapt nu merge deloc activat HDR-ul, orice as face toggelul ala nu vrea sa stea bifat. Am verificat si cu game mode, nu vrea nici cum pe nici un port, nici pe 4 nici pe celelalte. Accepta HDR doar la 1080p cu 120 Hz, la 4K - NU. cum sa fac? Testat pe toate cablurile, cu si fara game mode.

Problema 3. Am activat cu succes VRR si Gsync, (chiar si pe HDMI 4, dar nu la rezolutie 4K, acolo nu vrea), dar in Nvidia Control Panel, nu pot combina 4K la 120 Hz + Croma 4:4:4, ma trimite automat pe 4:2:0 , 8 bpc + Limited, nu am alte obtiuni. Pot seta diferit doar daca renunt la 120Hz si pun doar 60Hz, in cazul asta merge 4:4:4 + 12 bpc + Limited (nu full).  Ce imi scapa mie si de ce nu merge setat ?

Edited by kreeper, 08 July 2022 - 23:06.


#182
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 06.11.2014
Ai bifat ceva la Setari - General - Manager dispozitive externe - HDMI UHD Color ?

#183
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008

View PostiZet, on 09 iulie 2022 - 09:19, said:

Ai bifat ceva la Setari - General - Manager dispozitive externe - HDMI UHD Color ?
Da, totusi am stat toata noapte sa testez in continuare

Rezolvare:
Problema 1:
Pe HDMI 4 pare a fi singurul cu adevarat 2.1, ceea ce imi forta by default 4K 120 Hz si Chroma 4:4:4 si m-am convins ca nici unu din cablurile mele nu duce asa ceva, probabil iti trebuie cabluri cu adevarat high quality care incep cu preturi de peste 300 lei. Am pastrat la teste doar cablurile certificate teoretic 2.1 , dar nu si practic (3m + 5m) si ducand incet incet setarile mai sus am reusit un 4K 120Hz + RGB + 10bpc + Full ceea ce e maximul ca pot scoate din cablurile astea, oricum departe de 48 Gbps specificat de standard dar cu siguranta peste cei 18Gbps de la 2.0.

Smecheria a fost sa evit sa treaca automat pe chroma de 4:4:4, prin a specifica initial RGB in Nvidia CP si o rezolutie mai mica de 1440p, apoi am trecut la 4K 120Hz el a tinut minte sa ramana pe RGB, apoi am setat si 10bpc + Full. Dar ca toate astea sa functioneze trebuie neaparat setat Game Move + Input Enchant pe portul respectiv (HDMI 4).

Problema 2: Solutia a fost cablul bun + Game mode + Input Enchant + RGB + 8/10bpc + Full, oricare din cele mentionate daca lipseste, nu functioneaza. Doar in combinatia asta am reusit, si atentie nu orice cablu duce combinatia asta, doar cele teoretic certificate 2.1 au functionat, restu nu.

Problema 3: pentru 4K 120Hz + 4:4:4 + 12 bpc + Full, trebuie un cu totul alt cablu de care nu dispun si nu o sa dispun mult timp deacum incolo, preturile se invart in jurul a 300-400 lei pentru 1.5 metri si mie mi-ar trebui 5M... care e doar 1000-1200 lei. zic pas ofertei si ma multumesc cu RGB + 10bpc + Full


Cat despre toate celelalte porturi in aceleasi setari am reusit un 4K + 60Hz + RGB + 10bpc + Full + Game Move + Input Enchant, orice incercare de a creste peste 60 Hz imi ducea din RGB in chroma 4:2:0 + 8bpc + limited, imi dezactiva HDR-ul si atat se putea face.

Deci concluzie: Cumparati cabluri de calitate daca vreti calitate vizuala.

Edited by kreeper, 09 July 2022 - 10:42.


#184
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 16.07.2017
Anul asta, Samsung a ieșit pe piața cu a doua generație de neo qled.
Exista colegi de pe acest forum care dețin un neo qled din generația anului 2022?

Edited by freddy2017, 07 October 2022 - 08:36.


#185
torrice

torrice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.04.2009
Salutare.  Contează așa mult lipsa dolby vision? neo qled sau qled sau oled într-o cameră mai luminoasă ?

#186
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu.

#187
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Ochiul uman face diferența în cazul unui film în format HDR, între un format HDR10 si HDR10+ sau între HDR10, HDR10+ si Dolby Vision?
Un om obișnuit poate face diferența, doar cu ochii lui, fără să apeleze la aparate de măsură, între un format HDR10, HDR10+ și Dolby Vision?

#188
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Nu, nu face diferenta, trebuie fie sa folosesca 2 ecrane side-by-side, sa vada diferenta sau sa puna un material bechmark unde poate urmari unele detalii special concepute sa arate diferenta.
Mai degraba se observa clar diferenta intre televizoare in functie de luminoazitatea maxima atinsa nu de formate HDR10+/DV.Altfel spus conteaza calitatile televizorului inaintea formatului.

#189
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Deci s-ar putea spune cumva ca da, dar depinde de performantele tv-ului, asa cum bine spune FC72.

Tv-u te ajuta sa vezi diferenta.

Sunt modele de tv pe care scrie cam degeaba ca e capabil de HDR, DV si altele, daca nu e si in stare sa redea bine acestea. Adica cum se spune, sunt mai mult pe hartie aceste formate in fisa tv-ului.

#190
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostFC72, on 12 octombrie 2022 - 10:34, said:

Nu, nu face diferenta, trebuie fie sa folosesca 2 ecrane side-by-side, sa vada diferenta sau sa puna un material bechmark unde poate urmari unele detalii special concepute sa arate diferenta.
Mai degraba se observa clar diferenta intre televizoare in functie de luminoazitatea maxima atinsa nu de formate HDR10+/DV.Altfel spus conteaza calitatile televizorului inaintea formatului.
Ok.Deci nu face diferenta ochiul uman intre DV si HDR10.Banuiam eu.
Filmele în format DV au în același timp și format HDR10?

#191
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 06.12.2006
Nu face, dar totusi exista o diferenta, asa o spun unii mai priceputi ca mine.
Nu stiu cat este de vizibila pentru ca n-am avut posibilitatea sa vad pe viu, poate daca plasezi 2 TV unul langa altul, unul care stie HDR10/HDR10+ si altul cu HDR10/Doby Vision.
In cazul HDR, informatiile regasite in metadata ii spun unui TV cum sa afiseze continutul.

HDR10 foloseste metadata statica.
Informatiile privind luminanta, contrastul samd sunt citite de TV la inceputul rularii continutului video si nu se schimba pana la final.

HDR10+ si Dolby Vision folosesc o metadata dinamica.
Fiecare scena - chiar frame video - este ajustata la valorile optime.

In consecinta, daca TV-ul nu stie HDR10+ sau Dolby Vision el va citi HDR10.
Mie greu sa cred ca un Samsung va performa la fel la rularea unui fisier cu Dolby Vision pus in paralel cu un TV care stie DV.
Acelasi lucru este valabil si pentru televizoarele care nu stiu HDR10+ si sunt nevoite sa ruleze un film in HDR10+.

Edited by dba, 12 October 2022 - 12:14.


#192
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 05.04.2006
Vedeti aici diferenta HDR10 vs DV.

Edited by Adrian P., 12 October 2022 - 12:17.


#193
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Pe oled tv e putin mai mare diferenta, DV pare mai cinematic.

#194
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Care imagine credeti ca ar fi mai buna? Neo Qled sau OLED ?

#195
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 05.04.2006
Intr-o camera foarte luminoasa e mai bun un Neo QLED, care poate ajunge la 2000 nits.
Pentru filme urmarite in (semi)intuneric este mai bun un OLED, care are tipic un max de 800-1000 nits, dar mult mai bun contrast.

#196
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 16.07.2017

View PostAdrian P., on 12 octombrie 2022 - 12:16, said:

Vedeti aici diferenta HDR10 vs DV.
Exista o diferenta care este mai vizibila daca este expusa pe un ecran oled sau mini led.

#197
torrice

torrice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.04.2009
Asa arată dormitorul. În prezent am un Samsung din 2014. Nu am avut probleme , cred.  Nici nu am cerut multe de la el. Cu cât știi mai multe cu atât durează mai mult să alegi un tv. Și pretențiile cresc

Attached Files



#198
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAdrian P., on 12 octombrie 2022 - 12:16, said:

Vedeti aici diferenta HDR10 vs DV.

A compara HDR10 cu DV urmarind un film pe un ecran non-HDR e la fel de precis ca o comparatie pe un televizor alb/negru.

View PostAdrian P., on 12 octombrie 2022 - 13:58, said:

Intr-o camera foarte luminoasa e mai bun un Neo QLED, care poate ajunge la 2000 nits.

Degeaba are televizorul 2000 nits daca ai doar cateva explozii mai luminoase in tot filmul HDR. N-o sa vezi toata imaginea de 4x mai luminoasa fata de un TV de 500 nits.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate