Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Samsung Neo Qled

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#145
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asa ai si la noi , Qled Alview cu Android. Cred ca si mai ieftin.
Sau la diagonale mai mari ,modele de la Hisense. Mai ales din  2020. Alea nu-s cu Android

#146
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Comentarii foarte interesante despre clipul buclucas comparativ postat de Samsung:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1R_2xnWMXIg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#147
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

Samsung anunță că noua sa gamă de televizoare Samsung Neo QLED 8K și 4K va fi disponibilă la precomandă începând cu 21 martie 2022.
În linkul de mai jos, date tehnice despre televizoarele Neo Qled.
https://m.adevarul.r...3413/index.html

Edited by max_01, 22 February 2022 - 17:30.


#148
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
EVRIKAAAAA.....Posted Image Posted Image

#149
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Revenind la zilele noastre cand pe piata se vand modelele 2021 pot sa va povestesc cite ceva despre ele.
NR.1, De B.F. am cumparat 65QN95A cu 8.399ron. Foarte luminos, a fost prima impresie, unghiuri bune de vizionare, light bleed mai mic ca la 65Q95T dar nu cu mult. Aceeasi experienta Tizen, adica buna.
Dupa o saptamana de lupte cu reglajele n'am reusit sa ajung la o imagine care sa ma multumeasca. Local dimming'ul pe standard si high este mult prea agresiv si intuneca imaginea excesiv, pierzind din detalii si din contrast, practic nu mai vezi nimic in scenele intunecate, modul low este aproape acceptabil dar n'am reusit sa echilibrez luminozitatea in asa fel incit sa vad ceva in scenele intunecate si sa nu'mi explodeze ochii in scenele cu luminozitate mare. Desi imi place ca imaginea sa fie agresiva, efectiv dupa maximum jumatate de ora imi lacrimau ochii. Da, poti sa treci pe o imagine "moarta" dar atunci mai bine cumperi o mortaciune de tv cu 2.000ron si esti fericit.
Apoi mai are o foarte mica intarziere pe stingerea back light'ului in imaginile cu miscare rapida, dupa noroc mai gasesti si ceva D.S.E,, albul este murdar si se duce intr'o tenta de verde enervant de mult, de aici si o senzatie de "culori murdare".
O alta chestie enervanta este noul O.C.B. care se incalzeste destul de tare si nu este practic deloc Este o "placinta" pe care nu poti sa o ascunzi nicaieri, trebuie sa o tii pe comoda linga tv ca sa aiba ceva tiraj natural. Calitatea de fabricatie mi s'a parut mai slaba fata de cea din anii trecuti...
In concluzie, l'am returnat.

NR.2 Dupa retur am zis sa'mi incerc norocul cu 65QN90A, proasta idee... Sa pui miniLED pe un panel ADS(IPS), backlight bleed masiv ai si cind te uiti perfect perpendicular pe imagine, deja in unghi de 15-20 grade ai un ips glow si un negru atit de gri incit returul a fost de la sine inteles.

Dupa inca doua 65Q80T cu o imagine buna dar cu defecte evidente de panel am "esuat" prin a cumpara un 65Q95T. In afara de backlight bleed'ul un pic mai pronuntat ca la 65QN95A in unele scene, 65Q95T a punctat mult mai bine la celelalte aspecte. Chiar si sunetul imi pare mai bun pe 65Q95T, deci cel putin inca 3-4ani pina cind QD-OLED'ul devine mai accesibil ca pret si scapa de bolile copilariei, acest ultim tv lcd o sa'mi tina o buna companie

Prestatia magazinelor on-line in ordine cronologica a fost urmatoarea:
Flanco, livrare greoiae 5zile, retur blocat 4zile pe site, realizat la limita cu insistente la telefon in a 14a zi, banii pe card dupa 3zile. Experienta de shoping dezastru total!
E-Mag , livrare rapida o zi, retur rapid o zi, banii pe card in aceeasi zi cu primirea tv'ului. Experienta foarte buna! Review'ul despre tv'ul panarama nu a fost publicat pe site! Posted Image
AV Store, livrare ok 2zile, comunicare buna dar cu nabadai, returul a doua 65Q80T realizat in 4zile din cauza problemelor de contract intre av store si curier.
Atentie, tv'urile de 65inch au in jur de 33 plus kg si o greutate volumetrica calculata de curier de peste 50kg, situatie in care tu ca si persoana fizica nu poti  se expediezi colete cu peste 33,5kg oricare ar fi ele. Pur si simplu nu sunt acceptate de curier.
Altex, comunicare greoaie, livrare greoaie 3zile, l'am primit chiar pe 24dec in ajunul craciunului, cit pe ce sa raman fara tv.Posted Image

In ziua de azi este o adevarata "aventura" sa cumperi un televizor care sa'ti placa.

Edited by iso, 04 March 2022 - 11:02.


#150
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018
Interesanta comparatie intre un mini led model 2021, QN95A si un FALD model 2020, Q95T. Pe hartie mini ledul da un pic mai bine, nu cu mult, atat la imagine cat si la sunet, dar se pare ca in realitate e cu totul altceva. https://www.displays...ison/6edc19987c

#151
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Trecerea la miniled a scos in evidenta ca puterea de procesare (sau poate algoritmul) nu tine pasul cu multitudinea de zone de dimming.
Daca pentru o tableta de 12.9" (Ipad Pro) sunt plangeri legate de iluminarea cu miniled, ce asteptari sa ai la un TV de 65".

#152
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Când avem prea multe opțiuni, așa se cam întâmplă ... @iso, mă bucură review-ul tău, de mult mă uit după 50QN90A și 55QN95A ... Dar treaba cu aceste două TV-uri nu-mi place, prea deranjante pentru ochi ! Cred că dacă vrem liniștea sufletească pe care ne-o oferă utilizarea LCD-urilor, trebuie să ne mulțumim cu un negru care nu e negru, (în întuneric deplin) și cu un unghi de vizionare strâns ... Viața fără FALD și fără pretenții e mai ușoară ... Altfel, OLED e singura soluție, dar utilizarea OLED-urilor rămâne în contiunare destul de stresantă ...

#153
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 iso, on 04 martie 2022 - 10:49, said:

Revenind la zilele noastre cand pe piata se vand modelele 2021 pot sa va povestesc cite ceva despre ele.
NR.1, De B.F. am cumparat 65QN95A cu 8.399ron. Foarte luminos, a fost prima impresie, unghiuri bune de vizionare, light bleed mai mic ca la 65Q95T dar nu cu mult. Aceeasi experienta Tizen, adica buna.
Dupa o saptamana de lupte cu reglajele n'am reusit sa ajung la o imagine care sa ma multumeasca. Local dimming'ul pe standard si high este mult prea agresiv si intuneca imaginea excesiv, pierzind din detalii si din contrast, practic nu mai vezi nimic in scenele intunecate, modul low este aproape acceptabil dar n'am reusit sa echilibrez luminozitatea in asa fel incit sa vad ceva in scenele intunecate si sa nu'mi explodeze ochii in scenele cu luminozitate mare. Desi imi place ca imaginea sa fie agresiva, efectiv dupa maximum jumatate de ora imi lacrimau ochii. Da, poti sa treci pe o imagine "moarta" dar atunci mai bine cumperi o mortaciune de tv cu 2.000ron si esti fericit.
Apoi mai are o foarte mica intarziere pe stingerea back light'ului in imaginile cu miscare rapida, dupa noroc mai gasesti si ceva D.S.E,, albul este murdar si se duce intr'o tenta de verde enervant de mult, de aici si o senzatie de "culori murdare".
O alta chestie enervanta este noul O.C.B. care se incalzeste destul de tare si nu este practic deloc Este o "placinta" pe care nu poti sa o ascunzi nicaieri, trebuie sa o tii pe comoda linga tv ca sa aiba ceva tiraj natural. Calitatea de fabricatie mi s'a parut mai slaba fata de cea din anii trecuti...
In concluzie, l'am returnat.

NR.2 Dupa retur am zis sa'mi incerc norocul cu 65QN90A, proasta idee... Sa pui miniLED pe un panel ADS(IPS), backlight bleed masiv ai si cind te uiti perfect perpendicular pe imagine, deja in unghi de 15-20 grade ai un ips glow si un negru atit de gri incit returul a fost de la sine inteles.

Dupa inca doua 65Q80T cu o imagine buna dar cu defecte evidente de panel am "esuat" prin a cumpara un 65Q95T. In afara de backlight bleed'ul un pic mai pronuntat ca la 65QN95A in unele scene, 65Q95T a punctat mult mai bine la celelalte aspecte. Chiar si sunetul imi pare mai bun pe 65Q95T, deci cel putin inca 3-4ani pina cind QD-OLED'ul devine mai accesibil ca pret si scapa de bolile copilariei, acest ultim tv lcd o sa'mi tina o buna companie

Prestatia magazinelor on-line in ordine cronologica a fost urmatoarea:
Flanco, livrare greoiae 5zile, retur blocat 4zile pe site, realizat la limita cu insistente la telefon in a 14a zi, banii pe card dupa 3zile. Experienta de shoping dezastru total!
E-Mag , livrare rapida o zi, retur rapid o zi, banii pe card in aceeasi zi cu primirea tv'ului. Experienta foarte buna! Review'ul despre tv'ul panarama nu a fost publicat pe site! Posted Image
AV Store, livrare ok 2zile, comunicare buna dar cu nabadai, returul a doua 65Q80T realizat in 4zile din cauza problemelor de contract intre av store si curier.
Atentie, tv'urile de 65inch au in jur de 33 plus kg si o greutate volumetrica calculata de curier de peste 50kg, situatie in care tu ca si persoana fizica nu poti  se expediezi colete cu peste 33,5kg oricare ar fi ele. Pur si simplu nu sunt acceptate de curier.
Altex, comunicare greoaie, livrare greoaie 3zile, l'am primit chiar pe 24dec in ajunul craciunului, cit pe ce sa raman fara tv.Posted Image

In ziua de azi este o adevarata "aventura" sa cumperi un televizor care sa'ti placa.
O recenzie foarte utila.

#154
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

 max_01, on 04 martie 2022 - 15:34, said:


O recenzie foarte utila.
Da, util.
Cu ocazia asta ma bucur ca am achizitionat oled. Unu si bun, fara sa ma mai chinui sa testez 5 modele diferite si toate cu probleme.... Bine ca cumparatoru a rezistat psihic la atatea probleme si schimburi.... Si nu orice modele, celebrele Samsung qled....

#155
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
A fost al doilea si bun.
Asta nu schimba datele problemei, LCD-urile 4K, si in mod special de la Samsung, au probleme.
Si nu pentru ca Samsung nu ar fi capabili sa faca televizoare bune - chiar foarte bune - dar ei si-au mutat atentia pe 8K si miniled.

#156
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Nu am schimbat cu alt model si nici cu alta tehnologie. Puteam sa nu-l schimb, nu era musai. Oricum,  stiam dinainte ce model doresc si de ce si la ce ma pot astepta ca probleme, nu a fost o surpriza.
Fata de lcd, mai ales qled (anumite modele), oledu e mai putin luminos dar in scenele intunecate se vad detalii, doar daca vine cu un reglaj problematic  out of the box ar fi ceva probleme mai accentuate. Iar cromatica pe oled e de exceptie.

Din ce observ, se pare ca Samsung merge pe o curba descendenta cu qledu, atat calitate imagine cat si fabricatie in ansamblu, ceea ce pe oled e opusu, e in continua dezvoltare, iar calitatea asamblarii nici nu se pune problema.

Edited by MMike, 04 March 2022 - 20:47.


#157
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 MMike, on 04 martie 2022 - 20:18, said:


Da, util.
Cu ocazia asta ma bucur ca am achizitionat oled. Unu si bun, fara sa ma mai chinui sa testez 5 modele diferite si toate cu probleme.... Bine ca cumparatoru a rezistat psihic la atatea probleme si schimburi.... Si nu orice modele, celebrele Samsung qled....
Tu ce oled ai?Cumpărat prin anul 2020, nu?

#158
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

 max_01, on 05 martie 2022 - 21:41, said:


Tu ce oled ai?Cumpărat prin anul 2020, nu?
Da, LG CX (model 2020).

#159
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 MMike, on 06 martie 2022 - 20:52, said:


Da, LG CX (model 2020).
Mulțumesc.
Sunt curios cum se prezintă LG C2 de 55 inci.

#160
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004

 eddy_teer, on 04 martie 2022 - 12:24, said:

Când avem prea multe opțiuni, așa se cam întâmplă ... @iso, mă bucură review-ul tău, de mult mă uit după 50QN90A și 55QN95A ... Dar treaba cu aceste două TV-uri nu-mi place, prea deranjante pentru ochi ! Cred că dacă vrem liniștea sufletească pe care ne-o oferă utilizarea LCD-urilor, trebuie să ne mulțumim cu un negru care nu e negru, (în întuneric deplin) și cu un unghi de vizionare strâns ... Viața fără FALD și fără pretenții e mai ușoară ... Altfel, OLED e singura soluție, dar utilizarea OLED-urilor rămâne în contiunare destul de stresantă ...

Este bine, deocamdata. Oricum nu m'am uitat niciodata la tv pe intuneric, e obositor pentru mine, asa ca o lumina ambientala face back light bleed'ul sa dispara. Unghiurile de vizionare sunt neasteptat de bune pentru Q95T cit si QN95A, rthings zice ca Q90T sta chiar mai bine. Prefer totusi luminozitatea QLED'ul in defavoarea OLED'ului, anii de vizionare la CRT SONY Trinitron mi'au afectat ireversibil perceptia vizuala. Probabil din obisnuinta si din comoditate Tizen'ul mi se pare mai direct si mi'a fost greu sa renunt la el, de aici si "rabdarea" bolnava cu care am selectat tv'ul "castigator".

QN90A, ips cu mini led e o alegere proasta, QN95A ar putea fi o optiune mai pe la sfirsitul lui 2022 cind or sa mai rezolve ceea ce se poate rezolva din firmware, daca celelalte nejunsuri constatate de mine nu sint o problema pentru alti cumparatori.

Edited by iso, 08 March 2022 - 11:14.


#161
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Cred că am văzut toate review-urile de pe Youtube ale televizoarelor Samsung 55QN95A și 50QN90A !

QN90A  de 55 de inch nu mă interesează pentru că știu că au panouri ADS adică IPS. Mai nou, chiar și despre 50QN90A se spune că ar avea panou ADS !  Deci bănuiesc că 100% VA rămâne doar seria QN95A ... Acum, mie mi se par foarte interesante aceste televizoare, dar mă deranjează faptul că indiferent de ce setări de imagine s-ar face, există blooming mai ales la subtitrări albe pe fond negru sau chiar doar întunecat. La vizionarea din lateral, am înțeles că blooming-ul devine chiar foarte deranjant ! Pe lângă problema blooming-ului, se pare că QN95A și QN90A au și problema black crush-ului din cauza local dimming-ului prea agresiv, în unele scene întunecate, OLED-urile păreau mai luminoase decât QN-urile !

În fine, tu când ai încercat tot felul de setări de imagine la QN95A, ai reușit cumva să atenuezi semnificativ blooming-ul subtitrărilor ?

Dar luminozitatea prea deranjantă și obositoare pentru ochi poate fi cumva făcută să nu obosească ochii ? Ai avut DSE la QN95A testat de tine ?

Ai încercat funcția multiview cu două canale TV afișate alăturat simultan ? Dacă da, e într-adevăr o funcție greoaie, neintuitivă ?

Edited by eddy_teer, 08 March 2022 - 11:41.


#162
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Poate generația 2022 va rezolva pe linie de soft și hard, problemele generației Neo qled 2021.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate