Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Card vs. cash

* - - - - 11 votes
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#109
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,982
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrumegus, on 16 iulie 2021 - 10:50, said:

Oricum, daca pica curentul, pica si lumina, si casele de marcat, si pompele din benzinarie, deci tot nu poti plati/cumpara nici cu cash.

Ce vorbesti?
Eu am trait asa ceva.

#110
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,977
  • Înscris: 03.12.2005
Daca vorbim de benzinarii, majoritatea au UPS/generator si duc lejer chiar si pompele. Daca vorbim de taraba de la colt probabil ca nici la DVR nu are UPS.
Dar oricum, majoritatea POS noi wireless cum au la localuri sunt practic niste terminale standalone cu acumulator propriu. Daca stiu ce suma sa bata in el poti sa o platesti si pe intuneric.

#111
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postrumegus, on 16 iulie 2021 - 10:50, said:

Oricum, daca pica curentul, pica si lumina, si casele de marcat, si pompele din benzinarie, deci tot nu poti plati/cumpara nici cu cash.
Daca vrei sa vizionati un film cu tema asta, cautati Efect de recul.

#112
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Deci un creier de papagal crede ca daca vine un razboi sau cataclism banii, cash sau nu, o sa mai valoreze ceva :lol:

#113
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,982
  • Înscris: 20.10.2015
De 2 ori mi s-a intamplat in viata sa am nevoie de cash exclusiv

2003 aprilie, o tornada care a distrus stalpii in zona
2003 august "marele blackout" pana de curent de cateva zile din Montreal pana in New York.

#114
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,977
  • Înscris: 03.12.2005
Am vazut zilele astea niste doamne pe marginea drumului care nu cred ca aveau POS. Cei care apelau la serviciile lor cu siguranta nu aveau ce face cu cardul. Si nici nu pareau sa aiba Revolut.

#115
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
Idee nu e ca plata cash nu e inca folosita, dar in mediile cat de cat mai dezvoltate, e destul de rara. Asa si eu am un fond "de urgenta" cash  inc asa de aproximativ 5000 de lei. Acel fond nu a fost atins de 5 ani, pentru ca de fiecare data cand am avut nevoie de cash, pur si simplu am avut accest relativ rapid la un bancomat.

In rest, am in portofel cam 500 de lei cash pt orice eventualitate, dar in afara de bacsis la restaurant, foarte rar folosesc cash in viata de zi cu zi. Cred ca in medie, mai mult de 200 de lei cash nu folosesc pe luna.

#116
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ideea e că gândim în interiorul propriei bule.
N am date statistice, dar cred că în România plata cu cash depășește lejer plata cu cardul.

#117
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,069
  • Înscris: 10.04.2006
In Romania zeci de procente din populatie inca isi fac nevoile la WC-ul din fundul curtii.
Nu cred ca ar trebui sa ne raportam la ei atunci cand vorbim despre plata cu cardul.

#118
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Dar cum vrei să ne raportăm ?
International ? Tot așa stă situația.
Deci ?

#119
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View PostNenea Zap, on 18 iulie 2021 - 21:13, said:

In Romania zeci de procente din populatie inca isi fac nevoile la WC-ul din fundul curtii.
Nu cred ca ar trebui sa ne raportam la ei atunci cand vorbim despre plata cu cardul.

Exact, trebuie sa ne raportam la procentul de oameni care au acces facil la plata cu cardul (asa cum este in marile orase) si inca prefera plata cash, nu la cei care care in 80% din locurile unde cheltuie banii nu exista POS.

La fel trebuie o raportare si la varsta. Parintii mei au prins de cel putin 10-15 ani primirea salariului pe card si sunt obisnuiti cu plata cu cardul, dar bunica de 80 de ani, plateste totul numai cash.

#120
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Păi aia e o raportare doar pt aflat în treabă atâta timp cât majoritatea folosește cash.
Ți am și zis că gândești in bula ta.
In piață ai fost ? Ai plătit cu cardul ?
Ce să vezi, piețele sunt aglomerări de oameni exact in marile orașe, in astea mici, mai puțin.

#121
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View PostDarthBane, on 18 iulie 2021 - 22:50, said:

Păi aia e o raportare doar pt aflat în treabă atâta timp cât majoritatea folosește cash.
Ți am și zis că gândești in bula ta.
In piață ai fost ? Ai plătit cu cardul ?
Ce să vezi, piețele sunt aglomerări de oameni exact in marile orașe, in astea mici, mai puțin.

Pai problema fix asta e. In piata, tarabe si la anumite magazine de cartier platesc cash pt ca nu am de ales, dar asta nu inseamna ca am o preferinta pt cash in acele scenarii. Gradul de "preferinta" il poti determina doar cand oamenii au optiunea reala de a alege intre 2 sau mai multe optiuni si iau o decizie constienta intr-un anumit sens.

De-aia mediul urban dezvoltat e un mediu mai propice pt a studia preferinta oamenilor pt cash sau card. Cand in 90% din locatii ai posibilitatea platii cu cash sau card, vezi spre ce directie tind natural oamenii. In schimb in satele mai putin dezvoltate, nu exista decat optiunea platii cash deci nu se poate vorbi de "preferinta".

#122
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Comoditatea aferentă cardului îl face in mod evident preferabil in modul uzual in care există POS uri peste tot.

Chiar și în acele medii,cash ul reprezintă un back up.

Plătesc cu cardul, dar am bani in portofel.
Am bani la bancă, dar am și la saltea.
Am și cash, dar am și aur.
Și tot așa...

E preferabil să ai cât mai multe opțiuni.

#123
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu de f mult timp, nu am mai mult de 50 lei in portofel, de regula 20-30, pt tigari, taxi etc. Si la magazinul de la parter, transformat dintr-un apartament, pot plati cu cardul. In urma cu 15-20 de ani, inca erau mari probleme cu cardul, nu functionau pos-urile. La benzinarie, bagam doar in functie de cati bani am in buzunar, sa nu am surprize. Am patit, chiaf si cand am intrebat inainte sa alimentez, daca le merge plata cu cardul, au zis ca da, cand am vrut sa platesc, nu mai mergea, vanzatorul a zis ca "mai inaite mergea". Noroc ca eram 3 in masina, am reusit sa adunam cash-ul necesar. Seful meu suna aproape saptamanal la contabilitate, sa teimita pe cineva cu banii, ca a facut plinul si nu poate plati, dar ij ultima vreme nu am mai patit, decat odata la Lidl, cand posul de la o singura casa nu mergea, au pus si un anunt, dar cand m-am pus la coada nu am vazut, chiar daca ar fi fost in raza vizuala, nu-i acordam atentie. Noroc cu unul care incerca sa se strecoare in marsarier, dupa ce a cules totul de pe banda, injurand si explicand situatia, asa ca m-am mutat din timp la alta casa. In urma cu 2-3ani, au vrut sa oblige pe micii comercianti, cu cifra de afacei destul de mica, sa introduca plata cu cardul, dar pana la urma s-a renuntat sa coboare plafonul, asa ca micile dughene de la tara, au scapat. Mai era si chestia ca poti scoate numerar de la comerciantii ce au pos, dar inca nu au reusit implementarea. Eram bhcuros, lucram la 10 km de oras, era o benzinarie pe aproape si 3 dughene, de la care mai cumparam una-alta, daca aveam cash, ar fi fost mishto sa scot bani de la benzinarie, dar inca astept...

#124
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai misto e cand te duci intr-o tara civilizata, la un mare magazin si la casa sa-ti zica - ne pare rau nu acceptam cardul dvs.

Patit cu cativa ani in urma in Germania, in Berlin, la un Saturn. Nu acceptau decat carduri Maestro. Eu aveam Visa si MasterCard.

In Germania se intampla uneori chestia asta - un fel de greva a magazinelor ca sa scada respectivii comisioanele.

#125
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,069
  • Înscris: 10.04.2006
Si țările Benelux au problema asta cu Maestro only

#126
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

View Posteiffel, on 20 iulie 2021 - 13:59, said:

Cel mai misto e cand te duci intr-o tara civilizata, la un mare magazin si la casa sa-ti zica - ne pare rau nu acceptam cardul dvs.
Patit cu cativa ani in urma in Germania, in Berlin, la un Saturn. Nu acceptau decat carduri Maestro. Eu aveam Visa si MasterCard.
In Germania se intampla uneori chestia asta - un fel de greva a magazinelor ca sa scada respectivii comisioanele.

In zonele rurale din Spania si Italia este o alta problema... majoritatea POS-urilor au o tastatura cu cablu si trebuie sa introduci acolo PIN-ul!
Degeaba le-am spus ca nu trebuie PIN pentru sume mici... deci am utilizat contactless insa autorizarea tranzactiei s-a facut cu PIN (obligatoriu, pe aceea mini-tastatura)
Geva de genul celei de mai jos
In Romania inca nu am intalnit asa ceva dar repet ca acolo doar in mediul rural le-am vazut... in orasele de acolo a fost ok si fara PIN (exact cum e la noi)

Attached Files


Edited by rz, 20 July 2021 - 14:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate