Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Windows 11 Original VS FAKE

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#1
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Pentru ca pe internet se gasesc mai multe .ISOuri scapate exista niste diferente care va arata daca aveti de aface cu o copie modata, (care nu se stie ce ascunde sub capota), sau daca aveti BUILDul original al Microsoft aici am sa va arat diferentele.
1. In primul rand .ISOul modat are 4.54 Gb, pe cand cel original are 4.53 Gb
2. La instalare screenul de cel modat este de 10, pe cand la 11 are noul logo de START
3. la cel modat impartirea ferestrelor este limitata, fata ce copia originala de Windows 11.

Va pun atasamente - cu poze de pe internet - ca sa fiu inteles mai clar.

Attached Files


Edited by Ravy, 29 June 2021 - 14:58.
sursa poze


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
nu era mai simplu sa indemni colegii sa nu mai faca download de pe orice site ce se lauda ca are w11, in schimb sa scoata direct de la ms versiunea oficiala?

ditamai topicul, si nu ai pus un link oficial ca sa stie tot omul si intr-adevar sa ajuti colegii

asa ai fi fost mai clar inteles, nu cu poze, dupa ce au instalat deja si si-au virusat eventual pc-urile

#3
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Zapand internetul / youtubeul am vazut ca unii si-au instalat alte tampenii in P.C.
Si mi-a luat ceva timp.

Plus de asta in acest moment Microsoft nu da .ISO 11, doar update prin insider, dar au scapat si varianta originala pe net, iar unii au facut un fake la ea.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mulțumim.

Oricum nu îl pun, da' apreciez atenționarea.

#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Windows 11 este valabil in Windows Insider - DEV , nu stiu de ce s-ar mai risca unii cu ISO-uri luate de pe net sincera sa fiu...
Recent am facut un upgrade de la Windows 10 versiunea 1909 (instalat in VMware) direct la Windows 11 via Windows Update (Dev channel).

Edited by DianaXO, 29 June 2021 - 13:03.


#6
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View PostDianaXO, on 29 iunie 2021 - 13:02, said:

Windows 11 este valabil in Windows Insider - DEV , nu stiu de ce s-ar mai risca unii cu ISO-uri luate de pe net sincera sa fiu...
Recent am facut un upgrade de la Windows 10 versiune 1909 (instalat in VMware) direct la Windows 11 via Windows Update (Dev channel).

Unii s-au riscat si inca se risca asta-i problema si la inceput a fost curiozitatea, iar unii au downloadat altceva din pacate.

#7
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Pot face deja update la windows 11? Am windows 10 si vreau sa trec la 11. Am intrat pe site, am facut testul de compatibilitate si a iesit totul ok dar nu gasesc niciunde unde pot face updateul in sine. Multumesc

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,973
  • Înscris: 04.10.2007
In 2009 cand a aparut windows 7, imediat cum a aparut pe t0r3n71, imediat l-am si instalat pe calculator, deh aveam 22 ani, aveam timp, si daca imi lua freez calculatorul, nici o problema, in 2 ore e instalat din nou cu toate driverele....

Acum nici batut nu mi-as instala Windows 11 in primele 6 luni.... astept sa se rezolve toate bug-urile si problemele de securitate si dupa il instalez si eu.

Daca in 2009 mi-ai fi zis, vezi ca in 2021 apare windows 11 si tu o sa ti-l instalezi dupa 6 luni, cred ca eram in stare sa te iau si la bataie...

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Singura garantie e codul SHA1 al imaginii iso.

Edited by neagu_laurentiu, 29 June 2021 - 13:11.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostSOIMMALTEZ, on 29 iunie 2021 - 13:03, said:

Unii s-au riscat si inca se risca asta-i problema si la inceput a fost curiozitatea, iar unii au downloadat altceva din pacate.
Oamenii, in general, sunt destepti spre foarte destepti. Mai destepti decat Microsoft, de exemplu, care nu ofera .ISOul, din ce inteleg. Ceea ce inseamna ca stiu exact la ce riscuri se supun cand descarca de pe unde descarca. Deci nu are absolut nici un sens sa incerci sa educi deja oameni destepti, educati si bine informati...

Edited by dexterash, 29 June 2021 - 13:12.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aduce vreo imbunatatire WIndows 11 fata de Windows 10 ?

Am PC-ul performant, si de asta intreb, daca mi  merita.

Inafara faptului ca au pus meniul de start si taskbar-ul l-au modificat pe mijloc, alte schimbari ?

Era o schimbare, daca te lasau sa dai permanent disable la Automatic Updates.


Pana una alta, raman la Windows 10 cu toate driverele actualizate si actualizarile sistemului de operare la zi.

Edited by MembruAnonim, 29 June 2021 - 13:13.


#12
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Te duci la setari, Update Windows, si la sectiunea Windows Insider Program, o sa fi indrumat spre updateul de Windows 11, dar fi atent ca in canalul DEV daca intrii nu mai poti iesi fara formatare.
Defapt te si avertizeaza acolo.

View Postmariustm32, on 29 iunie 2021 - 13:10, said:

Pot face deja update la windows 11? Am windows 10 si vreau sa trec la 11. Am intrat pe site, am facut testul de compatibilitate si a iesit totul ok dar nu gasesc niciunde unde pot face updateul in sine. Multumesc
Vezi diferentele daca urmaresti pe youtube la cei care au instalat buildul 22000.51, si iti spun ca sunt mari fata de buildul 21996.1, dar are si probleme cu interfata.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O54QwFD3gy4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ravy, 29 June 2021 - 13:21.


#13
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

View PostSOIMMALTEZ, on 29 iunie 2021 - 13:15, said:

Te duci la setari, Update Windows, si la sectiunea Windows Insider Program, o sa fi indrumat spre updateul de Windows 11, dar fi atent ca in canalul DEV daca intrii nu mai poti iesi fara formatare.
"Actualizare de caracteristici pentru Windows 10, versiunea 21H1", asta-i ?

Edited by Ravy, 29 June 2021 - 13:23.
citat


#14
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Uite aici:

Attached Files


Edited by Ravy, 29 June 2021 - 13:21.
citat


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMembruAnonim, on 29 iunie 2021 - 13:12, said:

Am PC-ul performant, si de asta intreb, daca mi  merita.
Nu merita cat timp e in lucru. Asteapta versiunea finala sa tragi concluzii.

#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,071
  • Înscris: 10.04.2006

View PostSOIMMALTEZ, on 29 iunie 2021 - 12:44, said:

Pentru ca pe internet se gasesc mai multe .ISOuri scapate exista niste diferente care va arata daca aveti de aface cu o copie modata, (care nu se stie ce ascunde sub capota), sau daca aveti BUILDul original al Microsoft aici am sa va arat diferentele.
1. In primul rand .ISOul modat are 4.54 Gb, pe cand cel original are 4.53 Gb
Pot sa iti fac ISO de aceeasi marime, care sa contina malware.
Dupa cum au spus si altii, trebuie verificat un checksum precum SHA1 sa fie identic cu cel de pe siteul Microsoft.
Restul sunt metode babesti cu rate de succes ca pentru metode babesti.

#17
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Asa este, dar mai sunt si alte elemente vizuale care fac diferenta.

#18
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Pana la elemente vizuale VERIFICI INTEGRITATEA ISO-ULUI DE INSTALARE, folosind, cum s-a zis si mai sus, checksum-ul acelui fisier.
Pana ajungi tu sa vezi diferentele vizuale.. s-ar putea sa ai parte de alte surprize. Posted Image
Plus ca umbla deja doua ISO-uri, cel initial gasit de toata lumea (21996.1 ..)  si unul mai nou nou bazat pe insider preview .. 22000.51...

Edited by Znevna, 29 June 2021 - 14:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate