Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Viata la tara?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#73
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In primul rand nu cred ca e buna generalizarea . Nu poti compara o localitate de pe varful muntelui sau mijlocul campului cu unele localitati care au gaz , asfalt pana in apropierea portii , apa curenta , dispensar , internet cu fibra optica , scoala , etc. .

In al doilea rand e vorba despre asteptari . Daca imaginea ta despre casa e cum stai tu toata ziua linistit in sezlong sau fotoliu , sub umbra pomilor , cu bere rece la frigiderul din terasa sau cum ai vazut tu ultima data cand ai fost la un gratar la ''prietenul cu casa'' ...te inseli amarnic .

Vei baga munca lui Berila , iar ''prietenul cu casa'' a muncit minim o saptamana sa primeasca musafiri carora sa le arate el ce frumos are in curte .
Ai ''glod'' pe strada...cu 1-2 masini de piatra ai rezolvat problema , ai 5000 de metri de tuns iarba...iei o masina de tuns mai mare cu tractiune , ai morman de frunze...iei o suflanta si le strangi intr-un loc , nu vrei vas de compost...iei un tocator vegetal si nu mai dai banii pe ingrasaminte chimice , copaci mari...iei foarfeci si inveti sa ii tai corect , mult etc. , cred ca s-a inteles principiul .
Dar asta inseamna munca multa si bani multi . Altfel din paradisul visat vei trai intr-o jungla .

Asta e adevarata discutie , daca esti capabil sa faci asta si daca iti place sa faci asta . Si nu te baza pe ''vine baietii si face'' , nu prea mai are nimeni chef de munca , dau si buleala maxima , vor si o gramada de bani , asta daca vin...ca nu prea mai vin .

In concluzie casa la tara e un stil diferit de viata , unora le place , altora nu dar esentialul e ca nu are nici o legatura cu relaxul si odihna ci cu multa...multa...multa munca .

PS - Am uitat cumva sa zic multa munca Posted Image ?

#74
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAdm, on 18 iunie 2021 - 10:06, said:

..................

Iar banii nu se fac la sat, acolo e moarta purceaua in ograda.
Banii se fac tot la oras, deci fie faci naveta, fie muncesti online, sperand ca jobul sa fie stabil.
Din cand in cand mai pica GSM-ul si speri sa ajunga candva in sat fibra optica, dar ai mai multe sanse cu Starlink-ul lui Musk.

...............

nu stiu cit de important este acest lucru, dar am lucrat pina acum 3 ani la o firma te telecom maricica si aveam FO in aproape 200 de sate, unele prin coclauri inimaginabile!

de curiozitate, locuiti in RO si povestiti impresii personale sau din relatarile altora?

#75
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 16.05.2015

View PostMagicwisewolf, on 18 iunie 2021 - 14:10, said:

La bloc cine sta cu ochii pe ei ?
Sau te bazezi pe baba de la parter si mosul de la etajul 1, care stau cu ochii pe vizor toata ziua ?
Pui niste camere cu IP, pe care le poti accesa pe telefon de oriunde, prin internet si cu stocare in cloud. Sau, solutia mai scumpa, 2 caini de talie medie sau mare, dresati.

Stiu pe unul, cu camere si cu caine in curte, caruia i-au furat hotii pana si usile din casa. Camerele sunt egale cu zero daca hotii isi pun cagula pe cap. De fapt, nici nu e nevoie de cagula, e de ajuns o sapca si o masca chirurgicala pe fata. La bloc spargerele au loc mai rar si in general sunt sustrasi bani si obiecte de valoare de mici dimensiuni. La tara iti lasa doar zidurile casei si acoperisul daca hotii vad ca nu e nicio miscare pe perioada mai mare de timp.

Edited by borhot, 18 June 2021 - 16:29.


#76
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,669
  • Înscris: 13.12.2006

View Posttytysor, on 18 iunie 2021 - 16:14, said:

firma te telecom maricica si aveam FO in aproape 200 de sate, unele prin coclauri inimaginabile!

in 1996 in Romania erau 2686 comune si 13.285 sate....si tu spui doar de 200 cu fibra?

#77
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 31.12.2006

View Post-__-, on 18 iunie 2021 - 15:49, said:

Dar să faci zilnic cam 1 oră cu mașina dus și o oră întors zi de zi la muncă nu e o soluție.

Putin mai mult faceam eu, pana sa trecem la lucratul de acasa de cand cu pandemia.
Jumatate din colegi, locuind in Bucuresti, faceau tot cam atat. Majoritatea peste 45 minute, oricum.
Sediul fiind pe langa Cismigiu.
In blocurile de pe acolo n-as sta nici gratis - care n-are bulina e doar din cauza ca a cazut :D
Am crescut si locuit la bloc pana la 31 de ani, n-as mai vrea nici sa ma platesti pentru asta.

#78
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View Post_bcristian_, on 18 iunie 2021 - 16:53, said:

Am crescut si locuit la bloc pana la 31 de ani, n-as mai vrea nici sa ma platesti pentru asta.

Eu am stat invers - acum stau la bloc și e de vis.

Înainte am stat 25 de ani undeva unde lipsea o sondă de gaze din curte ca să am și eu căldură iarna.

#79
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 31.12.2006
Nici eu n-am gaze. Folosesc o pompa de caldura aer-apa, incalzire in pardoseala. Confort mult peste calorifere. Ma costa curentul pt incalzire 2000 - 2500 lei pe an. Nu-i ieftin, dar nici spectaculos de scump.

#80
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Nu. Eu aveam gaze dar minimul consumului lunar era de 1800 de metri cubi ca să fie călâi caloriferele și să dorm îmbrăcat cu geaca, pantaloni pufoși și plapumă de lână.

Ca să stau în cămașă iarna în casa aia trebuia să am un consum lunar de 4000 de metri cubi de gaze.

Și mă încălzeam și cu feonul sub plapumă înainte să adorm.

Dacă apare vreunul și spune că e ieftin la vilă mare de vreo 15 camere minte de stinge.

Edited by -__-, 18 June 2021 - 17:30.


#81
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Post_bcristian_, on 18 iunie 2021 - 17:20, said:

Nici eu n-am gaze. Folosesc o pompa de caldura aer-apa, incalzire in pardoseala. Confort mult peste calorifere. Ma costa curentul pt incalzire 2000 - 2500 lei pe an. Nu-i ieftin, dar nici spectaculos de scump.
Sa nu exageram, incalzirea cu calorifere este la fel de confortabila. Am ambele si eu o prefer in detrimentul incalzirii in pardoseala, care are inertie termica f mare.

#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmcd2020, on 18 iunie 2021 - 12:50, said:

Am asfalt de poti merge cu viteza a 3 a pina la 1km de casa,nu am gaze si canalizare.Mai nou am magic fm pina la poarta,asta pentru ca ma multumesc cu radio masinii...

CUm stai cu netul?

View Postmcd2020, on 18 iunie 2021 - 14:06, said:

Romanii afiseaza opulent bunastarea,chiar daca multi traiesc din expediente sau imprumuturi.

Si de ce te plangi?
Hotii au victime mai vizibile, sistemul bancar e mai ieftin pentru noi ceilalti cu care banca ar fi dat faliment
Dupa mine e perfect

#83
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

View PostVipeR85, on 18 iunie 2021 - 16:30, said:

in 1996 in Romania erau 2686 comune si 13.285 sate....si tu spui doar de 200 cu fibra?
Stii tu cum devine treaba cu intelegerea unui text? eu m-am referit stric la satele din parohia firmei la care am lucrat eu, reteau fiind doar in doua judete!
in rest, vezi raportele anuale ale ANCOM si vei afla exact situatia din tara intreaga, situatie mult diferita de povestile de groaza ale unora care n-au iesit din oras de 30 de ani, dar ''stiu ei''!

View Post-__-, on 18 iunie 2021 - 17:25, said:

Nu. Eu aveam gaze dar minimul consumului lunar era de 1800 de metri cubi ca să fie călâi caloriferele și să dorm îmbrăcat cu geaca, pantaloni pufoși și plapumă de lână.

Ca să stau în cămașă iarna în casa aia trebuia să am un consum lunar de 4000 de metri cubi de gaze.

Și mă încălzeam și cu feonul sub plapumă înainte să adorm.

Dacă apare vreunul și spune că e ieftin la vilă mare de vreo 15 camere minte de stinge.
vei ca ai uitat un zero, probabil era vorba de 40.000 mc lunar! locuiai pe un stadion, nu?

#84
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Netu e bine,fibra digi....

#85
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View Posttytysor, on 18 iunie 2021 - 18:46, said:

vei ca ai uitat un zero, probabil era vorba de 40.000 mc lunar! locuiai pe un stadion, nu?

Nu am uitat nici un 0.

Vezi că era un volum de aer de încălzit cam de 2400 metri cubi de aer în casa asta.

Și vezi că un apartament de 2 camere și 54 mp are fix 135 metri cubi de aer de încălzit iarna.

Așa este că niciodată nu ai ieșit din blocul comunist ?

Vezi că sunt în România și vile care au vreo 17 apartamente în ele ca volum de aer.

Cam cât o scară de bloc cu 4 etaje și 4 apartamente pe etaj este vila asta ca volum de aer în interior.

Edited by -__-, 18 June 2021 - 19:29.


#86
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Unul din vise e o palarie de paie si la volan pe tractor.....dar in ordinea prioritatilor....Posted Image deocamdata am palaria de paie...Posted Image

#87
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Palarie de paie am , tractoras am , maieu pentru bronzat profesional ca tractoristiiPosted Image am , in schimb nu am volan ...ca e cu ''manere'' !
Fiecare doreste ceva in plus Posted Image !!!

Edited by Alltrack, 18 June 2021 - 19:30.


#88
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
senilat?

#89
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nope ! Dar ii pot baga roti metalice ! Senilata e freza de zapada dar acolo nu pot folosi palaria si maieul Posted Image !

#90
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018
Macar la nivel alimentar sa existe un upgrade. Ironic ar fi sa stai la tara si sa continui sa cumperi din hypermarket otravuri gen rosii sau ceapa verde olandeze…

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate