Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Viata la tara?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#253
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
0244 Posted Image

Edited by irina2014, 25 June 2021 - 11:42.


#254
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View Postirina2014, on 25 iunie 2021 - 11:35, said:

0244 Posted Image

Posted Image
hai sa te iau altfel Irina....
cat ai pe un picior?

#255
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postviotl, on 24 iunie 2021 - 11:57, said:


Attachment cat curious-helping-oh-noes-3092163328.jpg

====================================
Pt ca se vorbeste despre viata la tara mi s-a parut potrivit sa adaug acest comentariu despre capuse, experienta mea a fost foarte neplacuta, febra mare si dureri cumplite. Si am avut noroc, am fost avertizat ca poate genera afectiuni neurologice severe.

Scuze daca interventia a fost nepotrivita.

F buna interventia, doar ca poti sa iei capuse si din parcurile bucurestene, nu tb neaparat sa stai la tara. Atentie mare prin iarba inalta

#256
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Viata la taranoaia, sa te tot muti acolo si nu la bloc, ba ramai fara curent, ba iti vine trasnetul in aparatura prin instalatia aeriana, bleah, la Curtisoara, o cunostinta ce are trifazic, s-a trezit vineri noapte cu frigiderul si contorul arse.

Desi eu nu am patit-o nici la Spineni, dar vecinii da.

#257
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,303
  • Înscris: 18.03.2007
Fac la toamna 10 ani de stat la sat, serviciul si scoala (a fost si gradinita) in oras. Dupa 10 ani te cam identifici cu cartierul, daca nu cu chiar cu satul.
Dimineata facem 18-24 minute pana la scoala, unde parchez si ma mai plimb 8-10 minute (iau si cafeaua de la Mega) pana la birou.
De la scoala, la 100 m este statia de autobuz de unde fiica mea ia autobuzul (care vine din centrul orasului, universitati) pana la 300 m de poarta casei (cei 9.4 km).
Consumul mediu pe ruta asta zilnica este de 7% si in medie facem un drum pe zi, chiar si in weekend (daca nu plecam undeva).
Satele au un progres lent la infrastructura si transport, dar in 5 ani de acum in colo vor fi progrese in majoritatea locurilor suburbane.
Daca toti cei mutati ar duce copiii la scoala si gradinita din sat, ar fi nevoie de inca o scoala/gradinita in sat.
Linistea e sparta sporadic de latratul cainilor. Praful se ridica pe strazile neasfaltate si iti umpe terasa si masina. Cand ploua iti murdaresti papucii pe strada.
In 10 ani s-au pus iluminat stradal, curent electric definitiv (cu traf), fibra optica, autobuz metropolitan, apa. Gazul a fost din prima.
Lipsesc 100 m de asfalt si canalizarea, cursele regulate de autobuz, nu un orar facut dupa mintea cuiva, gym, afterschool (e in constructie), sali de clasa (containere), centru comercial mai diversificat (sat cu evolutie lenta), bancomat.
Sunt farmacii, Profi, materiale de constructii, vreo 3 Pizza, pista de biciclete de agrement pana in oras, alte magazine, patiserie, florarii, vanzatori de legume (de solar sau engros).

Edited by rue_baree, 03 April 2022 - 21:39.


#258
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
După o anumită vârstă e mai bine la oraș, ai totul mai aproape; supermarket, farmacie, piață, policiclică, parc, spital, autogară, și nu in ultimul rând ai parte de mai multă socializare. Parcă și aerul e mai bun și nivelul de zgomot mai scăzut de când au dispărut automobile non-euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate