Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Viata la tara?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#1
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
https://m.hotnews.ro/stire/24867663

“ Deocamdată vin cei care pot de unii singuri, care se descurcă și care au planuri sau resurse pentru traiul la țară. Unii fac naveta, alții lucrează online, alții dezvoltă mici afaceri în diverse domenii, cât și ferme sau activități agricole. Cei veniți, încetul cu încetul, rezolvă local unele probleme, iar cei care vor veni după vor găsi un mediu mult mai primitor pentru nevoile secolului 21."

Sau

“Dar internetul, comunicațiile, drumurile, apa curată, școlile și cabinetele medicale ar trebuie să fie toate rezolvate pentru a putea vorbi despre satele viitorului. Se întâmplă, în unele localități e totul pregătit, dar în altele lucrurile se mișcă tare greu.

Cel mai mult ar ajuta o platformă guvernamentală prin care sătenii să poate ajunge direct la ministere, colegiul medicilor, presă, organe de control, DNA, pentru că ei nu știu unde anume să meargă/sune atunci când întâmpină probleme", explică Andy unele soluții. “

Probabil dupa inca vreo 2-3 ani Andy se va muta inapoi intr un sat englezesc unde are deja apa, canalizare, drumuri, comunicatii etc

Edited by slx29, 18 June 2021 - 09:54.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Viata la tara e idilica, dar mizera in marea majoritate a cazurilor.
Nimeni nu vrea sa zica ca la sfarsitul zilei pici ca "MIG-ul".

Viata la tara insemna sa fii rupt de civilizatie (asa cum e de praf la noi), dar cel mai mult te doare accesul la educatie si servicii medicale.
Scoala/gradinita e in preistorie, iar dispensarul este la cateva sate distanta. Sa nu mai vorbim daca ai o problema la dinti!

Apoi oprice kkt birocratic, se face la "judet", mai ales aia cu Vama Postala.

Si mai sunt multe probleme, daca nu bifezi:
- apa/canal/gaze
- asfalt

Iar banii nu se fac la sat, acolo e moarta purceaua in ograda.
Banii se fac tot la oras, deci fie faci naveta, fie muncesti online, sperand ca jobul sa fie stabil.
Din cand in cand mai pica GSM-ul si speri sa ajunga candva in sat fibra optica, dar ai mai multe sanse cu Starlink-ul lui Musk.

Viata la tara e idilica in filme/articole, iar cei din reportaje au cateva mii de mp de teren, unde zburda.


Viata bate filmul, nu degeaba parintii nostri ne bateau ca invatam si sa plecam la oras si sa scapam de glod!

O viata decenta la tara implica investitii/costuri mari. NU e ieftin!

Quote

Probabil dupa inca vreo 2-3 ani Andy se va muta inapoi intr un sat englezesc unde are deja apa, canalizare, drumuri, comunicatii etc

Cam asa...

#3
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
E "frumos" la sat pana iti dai seama ca nu prea ai ce face pe acolo, daca ai copii le distrugi viitorul, nu ai scoli, gradinite si nu au cu cine sa socializeze, apoi nu ai tu acces la servicii medicale, divertisment, singura distractie va fi cand pregatesti pamantul pentru rasadul de rosii

#4
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Confirm!

M-am mutat la casa de vacanta, devenita acum resedinta permanenta, in septembrie 2016, intr-o comuna din zona Campina.

Nu e de mine, acum vreau inapoi in Bucuresti. Sigur ca depinde de la om la om.

Nu imi pare rau, este o experienta pe care mi-am dorit-o. Acum, ca m-am lamurit ce si cum, consider ca e cazul sa inchid capitolul.

Edited by irina2014, 18 June 2021 - 10:27.


#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Ani la rand am fost vara de vara la tara. Casuta mica, cu dotari pentru trai decent. Era a unei rude care nu mai putea face naveta de la oras din pricina varstei si problemelor de sanatate. Imi dadea cheile si plecam incarcat in special cu alimente ca pentru marea evadare. Stateam circa 20 de zile, dupa care incepeam sa vreau acasa.
In primele zile era superb. Apoi ma loveam de tot felul pe care nu aveam cum sa le rezolv pentru ca cel mai apropiat oras era la 45 km.

Si venea ziua plecarii spre casa. Jumatate din mine plangea dupa lunca si valea raului in care dadeam la peste, jumatate abia astepta sa ajunga.

Si ajungeam. Fara exagerare si fara rusine, cand intram in casa ma asezam in genunchi si pupam podeua. Siam ca voi astepta inca un an sa merg descult prin iarba, sa imi pregatesc undita si sa merg la peste, sa stau in curte la umbra si sa dorm in fotoliu, etc.

Prin urmare, noi astia de la oras suntem invatati cu confortul, iar iesirile de cateva saptamani la tara sunt doar placeri temporare pe care le adoram. Poate ca dezvoltarea rurala ar taia din acest farmec si mersul la tara nu ar mai avea atat de multa satisfactie si ar semana cu o calatorie in alt oras.

Edited by addumi, 18 June 2021 - 10:27.


#6
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
cine se muta la tara cu pretentii de oras mai bine nu se muta, asta e clar

#7
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 alexpet, on 18 iunie 2021 - 10:28, said:

cine se muta la tara cu pretentii de oras mai bine nu se muta, asta e clar

Multi nu gandesc atat de departe

#8
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Ce inseamna "la tara"? Ca daca te muti in varf de munte cu internet prin antena si gaze de la butelie, e cam nasol...

Ca si eu stau intr-un sat cu toate utilitatile langa unul dintre cele mai mari complexe comerciale din tara. Si e mult mai bine decat intr-un bloc.

#9
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
eu nu am luat in calcul partea de socializare, evenimente culturale etc.

La un alt nivel, de ex, imi lipseste partea de plimbari zilnice, pt ca nu am unde sa ma plimb. Si sa stai numai la tine in curte e frumos, dar pe termen limitat.

Imi lipseste iesitul ad hoc la o terasa, la o carciuma

vreun an am compensat prin plecari in we in bucuresti, brasov etc. A fost bine, dar nu am chef sa plec in fiecare we, vreau sa am ce face si in cursul saptamanii.

Mi-e dor de casa mea si de sentimentul meu cand veneam in we.

Edited by irina2014, 18 June 2021 - 10:36.


#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 Adm, on 18 iunie 2021 - 10:06, said:

Viata la tara e idilica, dar mizera in marea majoritate a cazurilor.
Nimeni nu vrea sa zica ca la sfarsitul zilei pici ca "MIG-ul".

Viata la tara insemna sa fii rupt de civilizatie (asa cum e de praf la noi), dar cel mai mult te doare accesul la educatie si servicii medicale.
Scoala/gradinita e in preistorie, iar dispensarul este la cateva sate distanta. Sa nu mai vorbim daca ai o problema la dinti!

Apoi oprice kkt birocratic, se face la "judet", mai ales aia cu Vama Postala.

Si mai sunt multe probleme, daca nu bifezi:
- apa/canal/gaze
- asfalt

Iar banii nu se fac la sat, acolo e moarta purceaua in ograda.
Banii se fac tot la oras, deci fie faci naveta, fie muncesti online, sperand ca jobul sa fie stabil.
Din cand in cand mai pica GSM-ul si speri sa ajunga candva in sat fibra optica, dar ai mai multe sanse cu Starlink-ul lui Musk.

Viata la tara e idilica in filme/articole, iar cei din reportaje au cateva mii de mp de teren, unde zburda.


Viata bate filmul, nu degeaba parintii nostri ne bateau ca invatam si sa plecam la oras si sa scapam de glod!

O viata decenta la tara implica investitii/costuri mari. NU e ieftin!



Cam asa...

La tara in Romania.

Afara e foarte greu de facut diferenta intre sat si oras mic.
Si ma refer la Italia, nu la Olanda sau Germania

Edited by marius.bunu, 18 June 2021 - 10:37.


#11
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
De fapt, nici in oras mic, cum e Campina nu m-as mai muta, desi e foarte frumos, tot (repet, dpmdv) nu ai ce face.

Oricum, cine isi permite experienta, sa o faca.

#12
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Sunt multe zone/sate unde ai toate utilitatile.
Iti poti asigura un nivel de trai la fel ca la oras. Insa trebuie sa iei in calcul toate variabilele.
Daca iti cumperi o casa la tara doar pentru ca e ieftin si omiti faptul ca nu ai gaze, apa curenta, etc, atunci in timp o sa vrei in oras de unde ai venit.
Eu sunt la 2 saptamani distanta de mutatul la tara. Insa pretul platit e apropiat de cel al unui apartament cu 2 camere in Bucuresti. Totusi, e la 40 de minute de actualul domiciliu, ajung repede.
Pentru noi e locuinta de vara/weekenduri, vacante in care nu plecam in alte parti.
Mai conteaza si ce casa gasesti, ce fel sunt oamenii din zona, cat teren cumperi. Prea putin teren si nu vei simti ca esti la tara. Prea mult teren si ai bani/timp de cheltuit.

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

 irina2014, on 18 iunie 2021 - 10:42, said:

De fapt, nici in oras mic, cum e Campina nu m-as mai muta, desi e foarte frumos, tot (repet, dpmdv) nu ai ce face.

Oricum, cine isi permite experienta, sa o faca.

dar ce vrei draga sa faci? ai 20 de ani sa stai toata ziua langa prin cluburi si sa nu poti fara droguri?
vrei terasa, gasesti cateva ok prin campina. vrei un teatru, o iei pe directia bucuresti, ploiesti, brasov si te intorci acasa.  cat iti ia? ca nu te duci zilnic. daca vrei zapaceala te duci 2-3 ori pe an la un neversea, untold si aia e.

Edited by laffin, 18 June 2021 - 10:52.


#14
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Draga, am subliniat de 2 ori ca asta e ce simt eu, experienta mea, pe care sunt draguta sa o impartasesc celor interesati.

De discutii aiurea nu simt nevoia.

Viata la oras are alt ritm si alte repere decat cea de la tara sau oras mic. Unora le place, altora nu.

Edited by irina2014, 18 June 2021 - 10:55.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 marius.bunu, on 18 iunie 2021 - 10:36, said:

La tara in Romania.

Afara e foarte greu de facut diferenta intre sat si oras mic.
Si ma refer la Italia, nu la Olanda sau Germania

Oamenii au o memorie f scurta si nu inteleg ca functia creaza organului.

Primele sate au aparut ca aglomerari bazate pe nevoi: aparare, comert si drum.

Problema este ca la noi nu s-a prea evoluat de la acest nivel pentru ca drumurile au ramas schitate de romani in mare parte, iar namolul stramosesc a fost intotdeauna o problema.

Pe scurt, lipsa drumurilor a dus la lipsa industriei si moartea comertului.

Viata la tara e in Romania o viata de subzistenta si peticire continua a nevoilor.
Romanii nu stiu ce e aia relaxarea, pentru ei totul e o lupta, pentru ca sunt o multime de kkt-uri care necesita atentie.

Nici clima nu ne ajuta deloc, adica veri toride si ierni reci.
Mai mult, jumatatea de nord a tarii e mult mai rece decat sudul.

Noi am invatat la scoala ca Romania e o tara frumoasa, bogata si cu toate formele de relief, dar istoric ciclul era cam asa:
- iarna hibernai
- primavara era cu namol pana la gat
- vara canicula, deci munceai de pe la 4-5 dimineata, pana pe la 11, apoi siesta pana pe la 16.
- toamna era prilej de vin si mocirla.

Intre timp namolul a ramas, casele au crescut masiv, sursele de caldura sunt problematice, iar clima s-a dus pe la extreme.

Ritmul uman s-a shimbat si el intr-un mod total aiurea, dat fiind programul normat de 8 ore.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

 irina2014, on 18 iunie 2021 - 10:55, said:

Draga, am subliniat de 2 ori ca asta e ce simt eu, experienta mea, pe care sunt draguta sa o impartasesc celor interesati.
De discutii aiurea nu simt nevoia.
Viata la oras are alt ritm si alte repere decat cea de la tara sau oras mic. Unora le place, altora nu.

aha, deci in bucuresti tot in casa stai, dar ai shaorma aproape. ah, stai ca e despre ce simti tu Posted Image

Edited by laffin, 18 June 2021 - 10:58.


#17
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Desigur ca viata la sat e grea cand esti pitiponc de oras...

#18
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
utilitatile (apa, curent, gaze, internet) ca problema principala pentru traiul la tara incep sa dispara. Totusi, cum a zis si Adm, ramane problema scolilor si sistemului de sanatate. Daca nu as avea copii si nici nu as planui sa fac, as lua o astfel de casa la tara ca resedinta permanenta, dar pt cresterea unui copil nu as face niciodata asta.

Cand a murit mama sotiei, a mostenit o casa batraneasca cu 1000m2 teren in satul natal, la 40km de orice oras mai marisor. Casa era aproape nelocuibila daca ne raportam la orice standard modern si ar fi trebuit demolata si reconstruit totul de la zero. Mai era si faptul ca era la 4-5 ore de unde locuim acum (bucuresti). Am vandut acea proprietate pt ca nu am vazut posibilitatea valorificarii acelui teren pt urmatorii 30 de ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate