Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Viata la tara?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#37
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Exista si varianta cositoare la priza de forta a tractorului,indiferent ce tractor ai,la fel lama pentru dat zapada sau chiar freza pentru zapada cind si daca e cazul.Trebuie sa iti placa,eu am realizat ca imi place din faptul ca am memorat tot ce am vazut prin Olanda,Austria si Germania.Si sa nu uitam ca sunt nascut si crescut 30 de ani in apartament de bloc.

#38
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Viata la tara e buna atunci cand tara se afla pe langa un oras mare la care ai acces in 30min cu masina!

#39
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAdm, on 18 iunie 2021 - 10:56, said:

Oamenii au o memorie f scurta si nu inteleg ca functia creaza organului.

Primele sate au aparut ca aglomerari bazate pe nevoi: aparare, comert si drum.

Problema este ca la noi nu s-a prea evoluat de la acest nivel pentru ca drumurile au ramas schitate de romani in mare parte, iar namolul stramosesc a fost intotdeauna o problema.

Pe scurt, lipsa drumurilor a dus la lipsa industriei si moartea comertului.

Viata la tara e in Romania o viata de subzistenta si peticire continua a nevoilor.
Romanii nu stiu ce e aia relaxarea, pentru ei totul e o lupta, pentru ca sunt o multime de kkt-uri care necesita atentie.

Nici clima nu ne ajuta deloc, adica veri toride si ierni reci.
Mai mult, jumatatea de nord a tarii e mult mai rece decat sudul.

Noi am invatat la scoala ca Romania e o tara frumoasa, bogata si cu toate formele de relief, dar istoric ciclul era cam asa:
- iarna hibernai
- primavara era cu namol pana la gat
- vara canicula, deci munceai de pe la 4-5 dimineata, pana pe la 11, apoi siesta pana pe la 16.
- toamna era prilej de vin si mocirla.

Intre timp namolul a ramas, casele au crescut masiv, sursele de caldura sunt problematice, iar clima s-a dus pe la extreme.

Ritmul uman s-a shimbat si el intr-un mod total aiurea, dat fiind programul normat de 8 ore.


Adevarul ca in Vest nu faci slalom printre baligi de vaca si nu stai dupa carute si biciclisti beti cand mergi prin sate :lol:

La tara la noi te muti doar daca vrei sa te izolezi de oameni, la pensie.

Edited by marius.bunu, 18 June 2021 - 12:04.


#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
Vizez mutarea "la semi-tara" in viitor
Adica, o Campina mi-ar placea

Confortul casei nu se compara cu ce-ti poate oferi un apartament

#41
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Campina e foarte frumoasa. Atat partea de case mai vechi, cat si zona de vile mai noi.

Esti aproape si de Bucuresti (pe cine (mai) intereseaza), si de Brasov.


Off: nu inteleg de ce atata indarjire si datu' cu presupusu' in unele raspunsuri. Mie nu imi  mai place, tie iti place, sau invers - foarte bine, ce atata inversunare.

Edited by irina2014, 18 June 2021 - 12:09.


#42
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sa fie aproape de capitala ca sa ce?

#43
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View PostTsunnnami, on 18 iunie 2021 - 12:02, said:

Vizez mutarea "la semi-tara" in viitor
Adica, o Campina mi-ar placea

Confortul casei nu se compara cu ce-ti poate oferi un apartament

Uite aici vilă la preț de apartament de 3 camere în București. Sat de provincie și curat.

https://www.storia.r...are-IDmpcA.html

Așa cauți o vilă ieftină în provincie până găsești ce vrei.

NU te apuci să cumperi teren și să construiești tu vila aia, că dai de 2 ori mai mulți bani.

Edited by -__-, 18 June 2021 - 12:11.


#44
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postmcd2020, on 18 iunie 2021 - 12:07, said:

Sa fie aproape de capitala ca sa ce?
poate vrea sa isi mai vada rude, prieteni etc. Motive.


Si Targovistea e frumoasa.

Edited by irina2014, 18 June 2021 - 12:12.


#45
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020

View Post-__-, on 18 iunie 2021 - 12:09, said:

Uite aici vilă la preț de apartament de 3 camere în București. Sat de provincie și curat.

https://www.storia.r...are-IDmpcA.html
Mie  imi pare azil sau similare,nu casa de locuit.....sau eventual de citeva familii,dar nu de o pereche sau familie.Ideea e ca ce vrea Tutzi nu stie nici el,Posted Image ne vom da relativ cu parerea cind va deschide topic dedicat.E tinar,are tot timpul sa isi clarifice ce vrea...

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postirina2014, on 18 iunie 2021 - 12:04, said:

Campina e foarte frumoasa. Atat partea de case mai vechi, cat si zona de vile mai noi.

Esti aproape si de Bucuresti (pe cine (mai) intereseaza), si de Brasov.


Off: nu inteleg de ce atata indarjire si datu' cu presupusu' in unele raspunsuri. Mie nu imi  mai place, tie iti place, sau invers - foarte bine, ce atata inversunare.

Bucuresti?
Hell no, Otopeni e suficient, in rest se poate ocoli, o sa fie centura gata, se pregateste si a doua centura... la a treia centura deja ajunge langa casa mea de langa Campina, :lol:

View Postirina2014, on 18 iunie 2021 - 12:10, said:

poate vrea sa isi mai vada rude, prieteni etc. Motive.


Si Targovistea e frumoasa.

Agree, Pucioasa, spre munte...

#47
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View Postmcd2020, on 18 iunie 2021 - 12:14, said:

Mie  imi pare azil sau similare,nu casa de locuit.....sau eventual de citeva familii,dar nu de o pereche sau familie.Ideea e ca ce vrea Tutzi nu stie nici el,Posted Image ne vom da relativ cu parerea cind va deschide topic dedicat.E tinar,are tot timpul sa isi clarifice ce vrea...

Dacă se apucă unul trecut de 50 de ani să își facă el vilă pierde 2 ani din viață numai până termină casa aia.

Așa ia una făcută acum vreo 15 ani când se făceau vile adevărate, dă o lavabilă și gata.

Edited by -__-, 18 June 2021 - 12:21.


#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Post-__-, on 18 iunie 2021 - 12:09, said:

Uite aici vilă la preț de apartament de 3 camere în București. Sat de provincie și curat.

https://www.storia.r...are-IDmpcA.html

Așa cauți o vilă ieftină în provincie până găsești ce vrei.

NU te apuci să cumperi teren și să construiești tu vila aia, că dai de 2 ori mai mulți bani.

Not bad.

Chiar super.

View Post-__-, on 18 iunie 2021 - 12:20, said:

Dacă se apucă unul trecut de 50 de ani să își facă el vilă pierde 2 ani din viață numai până termină casa aia.

Are si constructia frumusetea ei

#49
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Si daca as fi lefter si ar fi necesar sa ma angajez,as face naveta bucuros 2 ore dus-intors,ca dupa munca ajung acasa la o casa linistita,si nu la zobeala din oras.De gustibus.

#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAdm, on 18 iunie 2021 - 11:51, said:

@Karhu
- la sat paraful e omiprezent, asfaltul find rar.
- galagia e inlocuita de mirosul porcilor vecinului
- poluarea = praf si adesea pesticide aruncate din belsug peste tot in vremea comunismului.

Exemplul tau e o exceptie, in sensul ca pensiile alora sunt mult mai mari decat salariile oamenilor normali, iar scaparea vine tot peste granita, apropo de civilizatie.
Si ramane problema copiilor!
Aia cu praful, depinde mult de primar si de sat. Cum ziceau si colegii mai sus, sunt destule sate cu asfalt si apa curenta. Si trebuie cautata o localitate/ zona unde lumea nu se mai ocupa cu agricultura de subzistenta. De ex. prietenul ala al meu sta aici.
Si in partea cealalta fata de oras sunt zone bune de construit, de exemplu aici.

Cat despre copii, in general pe la 45-50 ani cand ai bani destui pt o mutare din asta, ei sunt deja mari, studenti sau plecati la casele lor...

#51
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View PostTsunnnami, on 18 iunie 2021 - 12:22, said:

Not bad.

Chiar super.

Caută că găsești destule vile ca aia în provincie la preț de apartament de 3 camere în București.

Să NU cumperi de la dezvoltatori case noi făcute în 6 luni că poate ți se apleacă tavanul sau îți cad zidurile dacă te îmbeți și te sprijini de zidurile alea.

Edited by -__-, 18 June 2021 - 12:33.


#52
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Post-__-, on 18 iunie 2021 - 12:09, said:

Uite aici vilă la preț de apartament de 3 camere în București. Sat de provincie și curat.

https://www.storia.r...are-IDmpcA.html

Așa cauți o vilă ieftină în provincie până găsești ce vrei.

NU te apuci să cumperi teren și să construiești tu vila aia, că dai de 2 ori mai mulți bani.

159.000 eur ? Mi se pare exagerat. Casa e prea mare (576 mp ???), nu e wow, nici curtea nu e cine stie ce...
Poti gasi cu maxim 100.000 eur ceva mult mai frumos.
In fine, nu despre asta e vb, ideea e corecta, cu banii de apartament de 3 camere iei lejer o casa mult mai mare si cu curte ok, in zone cu toate utilitatile si tot confortul, aproape de orasele mari.

Edited by Magicwisewolf, 18 June 2021 - 12:41.


#53
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Am asfalt de poti merge cu viteza a 3 a pina la 1km de casa,nu am gaze si canalizare.Mai nou am magic fm pina la poarta,asta pentru ca ma multumesc cu radio masinii....Sa studiez cica ar fi si radio auto prin internet...Dar sa fac o drumetie in padure adevarata merg citeva sute de metri de la casa....Se putea si mai bine,dar am vrut la 2 ore de capitala,si o ora de socrii.Ne multumim cu ce este,nu se poate avea tot....Cind stateam in capitala,erau necesare citeva ore de masina sa ajung in Piatra Craiului.,plus zobeala de pe dn1.....

#54
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View PostMagicwisewolf, on 18 iunie 2021 - 12:37, said:

159.000 eur ? Mi se pare exagerat. Casa e prea mare (576 mp ???), nu e wow, nici curtea nu e cine stie ce...
Poti gasi cu maxim 100.000 eur ceva mult mai frumos.

Uite asta cu 1000 de mp de teren de 50 de euro mp. Scade din 190.000 de euro 50.000 de euro terenul și vezi dacă poți să faci casa aia cu restul de 140.000 de euro.

https://www.storia.r...-mp-IDnAKV.html

Vezi că are și subsol aia

https://ireland.apol...=1280x1024;q=80

Și nu sunt săraci ăia care vând vila aia, nu au Loganuri în curte. Deci a fost făcută bine vila aia.

https://ireland.apol...=1280x1024;q=80


Dar românul dă aceiași bani pe căzături din astea și se VISEAZĂ la vilă.

https://www.storia.r...4mp-IDn6Zt.html

Și are și super pereți din rigips super vilele astea.

https://ireland.apol...=1280x1024;q=80

Edited by -__-, 18 June 2021 - 13:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate