Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Viata la tara?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,936
  • Înscris: 25.06.2007

 Adm, on 18 iunie 2021 - 10:06, said:

Viata la tara e idilica, dar mizera in marea majoritate a cazurilor.
Nimeni nu vrea sa zica ca la sfarsitul zilei pici ca "MIG-ul".

Viata la tara insemna sa fii rupt de civilizatie (asa cum e de praf la noi), dar cel mai mult te doare accesul la educatie si servicii medicale.
Scoala/gradinita e in preistorie, iar dispensarul este la cateva sate distanta. Sa nu mai vorbim daca ai o problema la dinti!
...

Mie mi-a placut :)
Pana la 13 ani am locuit la sat, mai precis in doua sate, unul al bunicilor, in vacante, altul unde aveau job parintii.
Scoala era destul de ok, daca ma gandesc ca dintre fostii colegi suntem cativa medici, ingineri, un ofiter de aviatie militara, o creatoare de moda, posibil ca si altii sa fi reusit decent in viata.
Dispensarul nu te intereseaza asa de mult daca nu ai boli cronice sau nu esti foarte in varsta. Stomatologia, da, o faci la oras, insa de cate ori ai treaba acolo? Cam o data pe an, la detartraj si control, eventual o carie, ca nu prea cred ca isi pune cineva implanturi in fiecare luna.
Intr-unul din sate stateam la strada asfaltata, in altul pe strada pietruita. Imi petreceam ziua cu prietenii, batand mingea, plimbandu-ma cu bicicleta, etc, sau acasa, citind, mancand fructe din gradina etc
In satul bunicilor casa a fost modernizata, e cu apa curenta, baie, dus etc
Nu-i deloc groaznic pt cine vrea o viata tihnita...

#20
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
La țară sunt altfel de probleme, te adaptezi sau nu te duci acolo. Am văzut oameni care așteptau să vină Primăria să dea zăpada! Acolo te trezești la trei dimineața (când e zăpada de un metru) nu puturoșești în pat! Există în fiecare "zonă" un anumit specific, trebuie să înveți să saluți, să nu te crezi pe Calea Victoriei. Acolo mai există termenul de "întrajutorare" total străin unora  care cumpără case pentru "aer curat și civilizație". Sunt multe de spus..

#21
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
La tara , daca te auto gospodaresti, nu mai bagi cheia in usa si pleci in concediu.
Cine hraneste animalele, cine uda, cine sta cu ochii pe daunatori, etc.?

#22
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
In tinerete si maturitate am trait la bloc, stiu cum este, iar acum situatia la blocuri devine anti-sociala, cu iz de ghetou, mai ales la blocurile vechi.

In fine, stau in suburbie, cu 5000 mp, casa mare, garaj mare, masini etc.
Nu ma sufoca decat pierderea de timp si faptul ca daca ma opresc, voi fi napadit de buruieni, namol si jivine.

Bai fratilor, nu exista zi de la D-zeu sa nu fie ceva de reparat, vopsit, intretinut, curatat, tuns.

Viata la tara e full time job!

1. Ploua de 2 luni, iar iarba si buruienile sunt cat casa.
Planuiesc sa cumpar un tractoras cu care sa tund gazonul, ca nu se mai poate cu masina de tuns iarba sau trimmerul.

2. Copacii au explodat si nu prea au rod, adica fie i-a prins inghetul, fie sunt plini de purici, desi i-am stropit de mi s-a luat.
Toamna sunt 2 basculante de frunze.

3. Bate vantul si piscina s-a umplut de praf si frunze, desi tocmai o curatasem, munca de 2 zile.
Ploua si PH-ul a ajuns 4.5 in piscina.

4. Florile nevestei au crescut de zici ca sunt balarii, tot timpul trebuie ca cineva sa le ingrijeasca/tunda/curete frunzele moarte.

Unde dracu pun atatea resturi vegetale?
Stiu de compost, dar zau ca nu am ce face cu el si ala nu se face singur, ca sa nu mai vorbesc de norul de musculite din jurul sau.
Sa iau 20 de capre? Se kaka alea ceva de speriat si urasc carnea de capra.

5. Ieri seara a fost in sfarsit prima seara placuta de stat la terasa, dar ghici ce!? Mortii lor de tantari, tocmai au aparut!
Si la cat ploua, orice dezinsectie sunt bani aruncati. (am atomizor Stihl + Solfac)

6. Gardul trebuie vopsit si e MUUULT gard!
Pe alocuri fundatia (desi una bine facuta teoretic), s-a crapat si s-a infundat in pamant. Dracu mai repara!

Am nevoie de 3 oameni angajati ca sa tina gospodaria asta in picioare, dar nu mai am decat unul, iar ala e si el cu un picior in groapa.

Cateodata imi vine sa imi bag organul genital in toate, sa imi cumpar o casuta in Portugalia/Spania si sa ma uit la pietre cum NU cresc, ca asa mi s-a luat de luxurianta Romanie...

A.. si sa nu uitam de namol!
Namolul il urasc din suflet, dar in 20 de ani sunt portiuni din drumul meu zilnic unde sunt nevoit sa trec si sa injur Primaria S1/PMB si ONG-urile vietii cat sunt de cretini!

Edited by Ahasverus, 18 June 2021 - 11:17.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu ca o sa ii socheze pe multi ce o sa spun acum, dar exista o gramada de sate in care ai asfalt, ai apa curenta, canalizare, gaze, adica poti sa alegi un din asta, nu e obligatoriu sa te duci intr-un sat din Apuseni. In plus nu iti pune nimeni un pistol la tampla ca sa cresti animale sau sa cultivi cartofi si rosii, nici sa iti repari singur gardul, acoperisul si ce alte lucrari mai sunt necesare.  De bani ai oricum nevoie, indiferent unde locuiesti.
Daca ai copii atunci ar fi bine pentru ei sa mearga la o scoala buna intr-un oras, deci daca planuiesti sa te muti la mai mult de cativa km de oras ar fi mai bine sa astepti sa plece copiii la facultate.
Daca e important pentru tine sa ai restaurante, terase, concerte, muzee sau magazine de toate felurile si ceea ce numim noi o viata sociala activa, atunci ar fi bine sa ramai pe langa orase care au macar 150-200k de locuitori.

Chestiile astea de mai sus sunt valabile indiferent ca vorbim de Romania sau de Germania sau Italia sau US. Credeti ca in orice satuc sau orasel de 15k de locuitori de pe la ei ai educatie si servicii de sanatate de top?

Edited by MembruAnonim, 18 June 2021 - 11:24.


#24
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

 Karhu, on 18 iunie 2021 - 11:06, said:

Mie mi-a placut Posted Image
Pana la 13 ani am locuit la sat, mai precis in doua sate, unul al bunicilor, in vacante, altul unde aveau job parintii.
Scoala era destul de ok, daca ma gandesc ca dintre fostii colegi suntem cativa medici, ingineri, un ofiter de aviatie militara, o creatoare de moda, posibil ca si altii sa fi reusit decent in viata.
Dispensarul nu te intereseaza asa de mult daca nu ai boli cronice sau nu esti foarte in varsta. Stomatologia, da, o faci la oras, insa de cate ori ai treaba acolo? Cam o data pe an, la detartraj si control, eventual o carie, ca nu prea cred ca isi pune cineva implanturi in fiecare luna.
Intr-unul din sate stateam la strada asfaltata, in altul pe strada pietruita. Imi petreceam ziua cu prietenii, batand mingea, plimbandu-ma cu bicicleta, etc, sau acasa, citind, mancand fructe din gradina etc
In satul bunicilor casa a fost modernizata, e cu apa curenta, baie, dus etc
Nu-i deloc groaznic pt cine vrea o viata tihnita...

Tu traiesti din nostalgia copilariei.

Quote

Stomatologia, da, o faci la oras, insa de cate ori ai treaba acolo? Cam o data pe an, la detartraj si control, eventual o carie, ca nu prea cred ca isi pune cineva implanturi in fiecare luna.

In realitate extractia de nevoie, pana nu mai e un dinte in gura.
Oricum, cine dracu se pala pe dinti la tara? detartraj si control?
TU ai uitat ca in Romania stomatologia aparent nu mai e suportata de stat sub nicio forma, iar cand vezi ce costuri sunt vs venituri, apelezi la Corega.

Satele mai au putin copii, care fac imposibila crearea unor clase => ii duci la X sate distanta
Nivelul educational e "scapa cine poate", iar dascalii sunt adesea la nivel de femeie de serviciu cu diploma luata la Titu Maiorescu.

Utilitatile sunt rare in satul romanesc, iar cel mai des casele nu sunt pregatite pentru astfel de chestii moderne, gen WC in casa?
Stiu o multime de situatii cand s-a tras la poarta apa/canal si oamenii nu isi permit racordare si plata.

Gazele chiar sunt foarte rare.
O pensie buna este pe la 1000 lei (200 eur), deci despre ce vorbim?

E un trai de subzistenta, la mila vremii capricioase pt agricultura si cresterea animalelor pt hrana proprie.

Faza "tare" e ca viitoarele generatii, care acum lucreaza pe salariu ~minim/mediu, vor avea pensii similar de mizere, dar nu vor fi obisnuiti cu munca!

Va fi tragic si oarecum comic.

Edited by Ahasverus, 18 June 2021 - 11:31.


#25
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Eee, depinde si in ce oras stai si unde in acel oras...
Sunt orase unde te simti ca la tara - drumuri de pamant, lipsa canalizare, lipsa internet, lipsa gaze, gunoi neridicat cu saptamanile...
Chiar si pe langa mirificul Bucuresti sunt destule de astfel de zone, unele denumite cartiere rezidentiale, au aparut si la televizor in nenumarate randuri.
Pe de alta parte, am avut ocazia sa vad cateva sate / comune, unde nici nu zici ca esti la tara, zici ca esti in cartiere de vile selecte ale unor orase cu staif, cu absolut tot ce trebuie, de la drumuri bune, la canalizare, gaze, internet, pana la magazine, scoli, farmacii exact ca cele de cartier din orase...
Ca sa nu mai zicem ca o astfel de casa cu teren in unele zone ce sunt la o aruncatura de bat de marile orase (10-15-20 km, deci in maxim 15 min ajungi in orasul respectiv) costa la fel cat un apartament de 2 sau 3 camere din centrul oraselor invecinate.
Nu stiu, am observat ca sunt unii care prefera sa dea 100.000 eur pe un apartament vechi de 30-40 ani cu 2-3 camere in zone infernale ale oraselor, decat sa isi ia un teren de 500 mp cu casa, sau chiar sa faca o casa, mai mare si clar mai noua decat acel apartament. Singurele scuze au fost ca nu ii convine sa fie copilul la 10-15 min de scoala din oras, sau sa depinda de masina proprie sau ca ei nu au ce face toata ziua in curte, de parca in bloc, intre 4 pereti, e mai bine decat in curte... Pentru unii scolile din zonele de tara, sunt de neconceput. Desi, copilul invata sau nu invata si la oras si la tara, depinde de copil si de profesorii din acele scoli.
Pe de alta parte, sunt de acord ca sunt sate unde anii '60 au ramas pe repeat, de vreo 60 de ani. Dar pe alea nu trebuie sa le iei in calcul, acolo nu e nimeni nebun sa se mute.
Discutia este de cele care au conditii asemanatoare cu cele de la oras.
Deci, asa e, totul tine de asteptari si de nevoile de o shaorma, o bagabonteala de parcare seara cu baietii, o vizita zilnica la mall, magazin la scara blocului, sau banca si farmacie dupa colt, de parca in fiecare zi te duci la mall, la magazinul alimentar sau la banca si farmacie...

Edited by Magicwisewolf, 18 June 2021 - 11:36.


#26
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
M-aș muta doar în Ciugud. Pentru că este Ciugud 2 be true.

#27
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
@Magicwisewolf - tu vorbesti din exteriorul galaxiei Romania?

1. 500mp de teren + casa la 100 000 eur gasesti in afara centurii Bucurestiului.
2. 15 minute se transforma in aproape o ora ca toti duc copiii la aceeasi ora si merg la serviciu.
3. Dupa ce lasi plodul, trebuie sa ajungi si la munca, care in mod ideal e pe aceeasi linie dreapta, dar practic nu este.
4. La serviciu ar trebui sa stai 8-9 ore, iar pe copil cine plm il ia de la scoala?
Si uite asa, copilul sta si el de nevoie (se numesc cluburi/afterschool platit) 8-9 ore la scoala, unde speri ca isi face si temele si studiaza sarguincios.
In realitate, ai facut 1 ora dus + 9 ore munca (pauza de masa o ora) + 1 ora intoars => 11 ore copilul tau a fost si el la munca.
Ajungi acasa si observi ca nu prea a studiat la scoala si te apuci nervos sa il indopi cu carte, dar ce sa vezi, tu si copilul sunteti deja terminati de oboseala.

Da, e superb!

Si uite asa, e de dorit ca copilaria sa fie la bloc, iar cand copilul ajunge pe la liceu si e independent, sa te muti in suburbie, altfel devii sofer de meserie, iar copiii incep programul de 8 ore din clasa I.

Sa vezi ce frumos e cand ai mai mult de un copil, iar fiecare are alt program.

Edited by Ahasverus, 18 June 2021 - 11:41.


#28
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 kuniva, on 18 iunie 2021 - 11:33, said:

M-aș muta doar în Ciugud. Pentru că este Ciugud 2 be true.

Intr-adevar, este wow pentru un sat, ar trebui sa fie reprezentativ pentru cam toate comunele de pe langa marile orase.
Dar, mai sunt si alte sate care sunt ok, nu la distanta f mare de Ciugud.

 Ahasverus, on 18 iunie 2021 - 11:37, said:

@Magicwisewolf - tu vorbesti din exteriorul galaxiei Romania?

1. 500mp de teren + casa la 100 000 eur gasesti in afara centurii Bucurestiului.
2. 15 minute se transforma in aproape o ora ca toti duc copiii la aceeasi ora si merg la serviciu.
3. Dupa ce lasi plodul, trebuie sa ajungi si la munca, care in mod ideal e pe aceeasi linie dreapta, dar practic nu este.
4. La serviciu ar trebui sa stai 8-9 ore, iar pe copil cine plm il ia de la scoala?
Si uite asa, copilul sta si el de nevoie (se numesc cluburi) 8-9 ore la scoala, unde speri ca isi face si temele si studiaza sarguincios.
In realitate, ai facut 1 ora dus + 9 ore munca (pauza de masa o ora) + 1 ora intoars => 11 ore copilul tau a fost si el la munca.
Ajungi acasa si observi ca nu prea a studiat la scoala si te apuci optimis sa il indopi cu carte, dar ce sa vezi, tu si copilul sunteti deja terminati de oboseala.

Da, e superb!

Surpriza, nu vb de Bucuresti. In Bucuresti faci 30 min dintr-un sector in altul. Ma refer la 2 sectoare invecinate si nu din centrul unuia in centrul celuilalt.
Stiu ca e greu, dar hai sa facem abstractie de Bucuresti. Sau se vorbeste iar doar de Bucuresti si nu m-am prins eu ?

#29
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
cand era mai mic participam si eu la discutii dastea, dadeam pareri pro si contra, analizam si etc. pana cand am realizat ca putin imi pasa, pentru mine e cam acelasi lucru. ca stai intr-un apartament sau intr-o casa tot lucrurile alea le faci.

personal aleg orasul ca nu vreau sa fiu dependent de masina si fiindca am copii mici. am vreo 6 parcuri/locuri de joaca pe langa mine+ gradinita. prietenii lui sunt aici, vin unu pe altu, se intalnesc pe afara s.a.m.d. pe langa asta oraselul meu e unul verde, sunt banci peste tot, mai stai mai socializezi mai te plimbi pe bulevard s.a.m.d. iar eu n-am probleme de plictiseala la oras, incat sa vreau sa-mi ocup timpul cu tunsul ierbii(de exemplu), asta mi se pare intradevar trist.

Edited by bobitad, 18 June 2021 - 11:42.


#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,936
  • Înscris: 25.06.2007

 Ahasverus, on 18 iunie 2021 - 11:24, said:

Tu traiesti din nostalgia copilariei.


In realitate extractia de nevoie, pana nu mai e un dinte in gura.
Oricum, cine dracu se pala pe dinti la tara? detartraj si control?
...
Utilitatile sunt rare in satul romanesc, iar cel mai des casele nu sunt pregatite pentru astfel de chestii moderne, gen WC in casa?
Stiu o multime de situatii cand s-a tras la poarta apa/canal si oamenii nu isi permit racordare si plata.
Eu credeam ca vorbim de oameni de la oras, cu ceva posibilitati materiale, care se muta la sta ca sa scape de praf, galagie, poluare.

Am un prieten care tocmai s-a pensionat la 45 ani (ofiter politie) si s-a mutat intr-un sat langa Oradea, si-a tras o vila super mishto, cum mai sunt de fapt cateva zeci acolo (proprietari avocati, ingineri,  medici, oameni de afaceri  etc din Oradea). Cu masina face 20 minute pana in oras, si sub 4 ore pana a Budapesta.
Boierie maxima!

#31
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 Ahasverus, on 18 iunie 2021 - 11:13, said:

In fine, stau in suburbie, cu 5000 mp, casa mare, garaj mare, masini etc.

Pai sunt si case mai mici cu teren mai putin, la care ma gandesc ca nu e asa de mult de lucru. Eu viata la tara - in caz ca ma decid sa fac pasul asta - o vad ca pe o mutare intr-un sat care nu e mai departe de 10-15 km de oras, in niciun caz in creierii muntilor sau pe nu stiu ce coclauri. In genul asta de locuri ai cam toate utilitatile necesare, inclusiv internet. De asemenea, casa respectiva trebuie sa fie la standarde moderne, nu ma apuc eu sa tai lemne  ca sa fac foc in soba, ca exemplu. Cred ca o viata cu adevarat la tara (adica departe de oras) e pentru cineva obisnuit cu genul asta de activitati gospodaresti permanente, cineva care a trait o viata la bloc nu cred ca se obisnuieste cu asta, sau poate doar foarte greu. Daca mai ai si copii care merg la scoala chiar nu vad posibil genul asta de mutare.

Cam toti prietenii si cunoscutii pe care-i am s-au mutat de la bloc la casa in conditii asemanatoare cu cele descrise mai sus, vreo 2-3 au si case de vacanta pe la munte dar merg acolo din an in Paste, au ajuns la concluzia ca dezavantajele sunt mai mari decat avantajele, pentru cate un weekend petrecut acolo bagi in total mai multi bani in casele alea ca sa le tii in stare buna decat ai plati din cand in cand la o pensiune de lux in aceeasi zona, pentru alea cateva zile de relaxare.

#32
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
@Karhu
- la sat paraful e omiprezent, asfaltul find rar.
- galagia e inlocuita de mirosul porcilor vecinului
- poluarea = praf si adesea pesticide aruncate din belsug peste tot in vremea comunismului.

Exemplul tau e o exceptie, in sensul ca pensiile alora sunt mult mai mari decat salariile oamenilor normali, iar scaparea vine tot peste granita, apropo de civilizatie.
Si ramane problema copiilor!

 Adm, on 18 iunie 2021 - 11:45, said:

@Karhu
- la sat paraful e omiprezent, asfaltul find rar.
- galagia e inlocuita de mirosul porcilor vecinului
- poluarea = praf si adesea pesticide aruncate din belsug peste tot in vremea comunismului.

Exemplul tau e o exceptie, in sensul ca pensiile alora sunt mult mai mari decat salariile oamenilor normali, iar scaparea vine tot peste granita, apropo de civilizatie.
Si ramane problema copiilor!

@AWE eu am 500mp teren si sufar de aceleasi probleme.
Am 3 palme de iarba, care cresc de m-au innebuit.
Trandafirii zici ca sunt buruieni, adica s-au transforma anual in arbusti, iar cand pica petelele, e o placere, curtea explodeaza.
Salciile vecinilor (toti au vrut umbra rapid) imi umplu curtea de frunze non-stop.

Gradinarii vin saptamana, cand nu ploua, dar ploua de am innebunit.

Gardul de "fier forjat" ma codesc sa il vopsesc, ca e nebunie, dureaza o vesnicie, iar pavelele s-au lasat, iar un nene mi-a cerut 80 lei/mp sa le indrepte.
L-am intrebat daca in pretul asta imi pune pavele noi.

Prin tavanul casei se prelinge un firicel de apa pe undeva (tigla), dar nu reusesc sa identific exact sursa si ma scoate din minti.
La anu imi iau inima in dinti si strang buget sa scot nenorocirea de tigla si sa pun tabla, sa refac izolatia etc.

Distractie

#33
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sunt tare multumit ca sunt multe minusuri punctate de unii aici privitor la  viata de la tara,asta reprezinta garantia ca nu se va popula si aici.

Edited by mcd2020, 18 June 2021 - 11:52.


#34
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 pownee13, on 18 iunie 2021 - 11:10, said:

La tara , daca te auto gospodaresti, nu mai bagi cheia in usa si pleci in concediu.
Cine hraneste animalele, cine uda, cine sta cu ochii pe daunatori, etc.?

Depinde ce vrea fiecare. Nu toti care stau la tara cresc porci si gaini sau rate. Sunt persoane care au doar un caine sau nici pe ala. Nu zice nimeni ca toti cei care stau la tara sau se muta la tara devin sclavii animalelor.
In rest, iarba, alei, un foisor, un gratar, o magazie, un garaj sau un acoperis deasupra masinii si atat. Nici nu iti trebuie altceva. Eventual, pentru cine are pasiunea gradinaritului, isi poate face o mica gradina de legume de 50 mp, unde nu va munci in fiecare zi. Si va obtine legume mai bio decat alea din supermarket cu preturi astronomice si doar vrajeala...
Dar, daca nu iti faci nici gradina, in aceste cazuri, singurele inconveniente dpdv munca sunt tunderea gazonului si datul la lopata iarna cand ninge. Dar cum nu prea a mai nins sau ninge de 2 ori pe an, a ramas doar gazonul de tuns. Dar si pe asta il rezolvi repede in 2 moduri : pui pe cineva si platesti daca munca nu e pt tine, sau, torni ciment in toata curtea.

Edited by Magicwisewolf, 18 June 2021 - 11:58.


#35
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

 Karhu, on 18 iunie 2021 - 11:40, said:

Eu credeam ca vorbim de oameni de la oras, cu ceva posibilitati materiale, care se muta la sta ca sa scape de praf, galagie, poluare.

Am un prieten care tocmai s-a pensionat la 45 ani (ofiter politie) si s-a mutat intr-un sat langa Oradea, si-a tras o vila super mishto, cum mai sunt de fapt cateva zeci acolo (proprietari avocati, ingineri,  medici, oameni de afaceri  etc din Oradea). Cu masina face 20 minute pana in oras, si sub 4 ore pana a Budapesta.
Boierie maxima!

Prietenul tău de la Oradea s-a mutat lângă oraș cum și bucureștenii se mută din oraș aici.

https://www.google.r...=!3m1!1e3?hl=ro

Nu mai comparați satele din România cu Pipera sau vilele alea de lângă Oradea.

#36
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 mcd2020, on 18 iunie 2021 - 11:52, said:

Sunt tare multumit ca sunt multe minusuri punctate de unii aici privitor la  viata de la tara,asta reprezinta garantia ca nu se va popula si aici.

Sau se va popula mai putin si mai incet, cu oameni de bun simt si muncitori, nu cu figuristi si putori.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate