Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#5401
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 ciprianmalko, on 04 aprilie 2015 - 09:10, said:

Buna ziua tuturor, as avea o intrebare, nu stiu daca sunt in zona de forum care trebuie... dar incercam: cu aproximatie, ce temperatura are apa intr-un boiler de 200 litri alimentat de 30 de tuburi vidate heat pipe pe timp de iarna (sa zicem in aceasta iarna). Eventual cei care folosesc aceste sisteme ar putea sa imi dea o idee macar.

Temperatura este prea mica in perioada de iarna si nu ai ce sa prea faci cu ea.
Vara in schimb este prea mare daca nu sunteti o familie foarte numerosa.

 bogdan_popescu, on 07 aprilie 2015 - 08:59, said:

Imi spuneti si mie va rog daca e ok oferta ce am primit-o? Mersi!

Pai este Ok avind in vedere ca habar nu avem ce tuburi vidate sunt bagate in oferta.

Boilerul este cam no-name.
Restul de componente sunt ok. (exceptie ar fi faptul ca nu stim ce controler Steca are grupul ICMA)

--------
Pentru mine oferta aia nu reprezinta mai nimic. Interesant ar fi fost sa vi cu o oferta ce include si teava si manopera. Adica o predare la cheie. Ca pe tine finalul te intereseaza. Treci de 1.000 ron sau nu ?

 doega, on 07 aprilie 2015 - 09:35, said:

... la boiler de 200l se recomanda 25 de tuburi....
Hai sa fim seriosi. Va luati dupa toata abureala de marcheting. Daca ai un boiler de 200 litri bun, atunci si 20 tuburi vidate chinezesti sunt prea multe pe perioada veri. Daca ai boiler no-name, posibil sa ai nevoie de 25 tuburi chinezesti, cu toate ca ma indoiesc ca ar fi asa.
Vidatele in general sunt date dracului chiar si daca sunt chinezeti. Dupa 2-3 ani de folosire este altceva. Dar in primul an fac treaba buna si daca ai un boiler de "firma" o sa-ti fiarba toata ziua panourile daca nu sunt setate corect. (ori o setare corecta presupune si o automatizare buna)

Edited by florin71_skoda, 08 April 2015 - 00:05.


#5402
ciprianmalko

ciprianmalko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.11.2011
Temperatura este prea mica in perioada de iarna si nu ai ce sa prea faci cu ea.
Vara in schimb este prea mare daca nu sunteti o familie foarte numerosa.      


Vom fi 4 membri de familie, 2 adulti si doi copii, iar incalzirea pe timp de iarna o vom face prin pardoseala in care temperaturile nu sunt asa de mari, ar fi o posibilitate sa ne ajute panourile si la incalzire? Din acest motiv doresc sa stiu temperatula medie din boiler pe timp de iarna.

#5403
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu, nu te ajuta. Nu te ajuta nici macar sa-ti faci apa calda, daramite sa ai si aport la incalzire.

Boilerul se foloseste doar ca sa faci ACM (apa calda menajera). Adica apa cu care sa te speli. Pentru incalzire trebuie sa incalzesti cu panourile un puffer (buffer, acumulator, etc). Colegul @Camsonat are un sistem pentru aport iarna la incalzire insa el foloseste iarna 90 de tuburi.

#5404
ciprianmalko

ciprianmalko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.11.2011
Ok, am inteles, deci pentru aport cel mai bine ar fi sa mai existe un puffer de acumulare si aproximativ 90 de tuburi, din pacate bugetul nu permite pentru moment aceasta investitie, asa ca ma voi axa doar pe apa calda menajera. Multumesc tuturor pentru ajutor. Va doresc sarbatori pascale linistite alaturi de familie si cei dragi.

#5405
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Sunt si care au incercat cu mai putine panouri insa nu au obtinut mare lucru. Stiu care au pus 4 panouri plane pe puffer de 1000 litri si odata la 2-3 zile se aduna in el 1000 litri de apa la un 30-35grd pe care sa-i bagi in pardoseala citeva ore. In functie de zona geografica si de cantitatea "solara" este posibil sa obti si 40grd in anumite zile. Dar pe ansablu cheltuiala este destul de mare fata de cit obti dintr-un sistem dinasta cu putine panouri.

Edited by florin71_skoda, 08 April 2015 - 08:17.


#5406
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
stie cineva ce fel de panouri sunt ? multumesc[ http://img04.olx.ro/images_mercadorro/53957047_1_1000x700_panouri-solare-ilfov.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5407
bayron

bayron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.11.2008

 mariusrizea, on 25 martie 2015 - 15:45, said:

Nu se poate crea o automatizare pentru a nu face treaba asta manual ? faza cu inchiderea si deschiderea robinetilor este cam peste mana...


Daca te mai intereseaza,aici la pagina 239 gasesti ceea ce cauti.
http://www.caleffi.c...roduse_2014.pdf

#5408
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007

 bogdan_popescu, on 07 aprilie 2015 - 12:29, said:

Ok, mersi de raspunsuri, am gasit ceva oferta la romstal cu 6200 de lei, cred ca e de mai renume firma, ce spuneti de oferta asta, pe site scrie "Producator: KERMI GMBH" deci germania, nu?

Bogdan, am vazut in oferta pusa de tine ca panourile cat si boilerul sunt Vision. Am fost si eu la Romstal ca sa pun cateva intrebari si mi s-a spus ca panourile solare Vision sunt produse in China. Mai au unele Calpak ce sunt produse in Grecia, insa tot la Romstal un inginer dragut, mi-a confirmat ca diferenta de bani este prea mare si fac acelasi lucru ca si cele Vision.
Eu am mai intrebat in alta parte si de unele Westech, crezand ca numele are implicatii nemtesti, insa nici macar; sunt China.

#5409
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
De curand am achizitionat un panou solar cu 15 tuburi vidate U-pipe presurizat, cu lungimea tubului de 1500mm.
Treaba e ca la 6 tuburi e sparta sticla. Am tot cautat pe gogule dar nu prea am gasit in Ro sticla.
Totusi am gasit ceva dar nu trimit prin curier, ori vor sa comanzi un  minim 15 buc.
Poate stiti pe unde as putea gasi tuburi, un link sau un nr. de telefon pe PM.

#5410
zA1

zA1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.03.2015
Ce panou solar as putea adapta la un boiler electric de 100 l pt inmagazinare apa calda menajera(o intrare+ o iesire) cu racord la retea.

#5411
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

 zA1, on 12 aprilie 2015 - 16:47, said:

Ce panou solar as putea adapta la un boiler electric de 100 l pt inmagazinare apa calda menajera(o intrare+ o iesire) cu racord la retea.
Niciunul, boilerul respectiv e facut doar pentru electric.

#5412
zA1

zA1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.03.2015
boilerul electric sa fie numai pt stocare

#5413
konig17

konig17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2015
Salut, detin o centrala termica pe lemne cu gazeificare, in aceasta vara vreau sa imi montez si 2 panouri solare, ce automatizare imi trebuie ca sa leg panourile solare in cascada (in serie) cu centrala termica.
Multumesc anticipat !

#5414
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
nu te ajuta la nimic 2 panouri

#5415
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 03.11.2009

 konig17, on 13 aprilie 2015 - 22:30, said:

Salut, detin o centrala termica pe lemne cu gazeificare, in aceasta vara vreau sa imi montez si 2 panouri solare, ce automatizare imi trebuie ca sa leg panourile solare in cascada (in serie) cu centrala termica.
Multumesc anticipat !
Poti folosi o automatizare DeltaSol, vara faci ACM pentru uzul familiei, iarna poti preincalzi apa... tot pentru ACM.

Cateva grade in plus obtinute de la Soare iti vor reduce consumul de lemn la cazan (pan' la urma nu-i aport la caldura din casa... dar e cu plus la tine-n buzunar)

#5416
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
In cascada legi deobicei 2 sau mai multe cazane si ii conexiune paralela.
Pentru panou solar cu aport pe incalzire ti-ar trebui boiler trivalent .
Circuitul de la panoul solar si agentul termic trebuie sa fie separate si in circuitu panoului solar sa fie antigel, chiar daca ai automatizare pentru panouri cu protectie la inghet.

Edited by florin71_skoda, 15 April 2015 - 09:10.


#5417
zA1

zA1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.03.2015
Salut,
Cred ca nu am fost destul de explicit.
Vreau sa fac un sistem de incalzire  a apei (ACM) si dispun de un boiler de 100l(care as putea  sa-l folosesc ca si rezervor de stocare).
Am apa curenta de la retea.
Intrebare:
Ce sistem de incalzire al apei as putea folosi(ce fel de panouri),o schita ,desen ceva...

Ms.

#5418
vasile310321

vasile310321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.03.2015

 zA1, on 14 aprilie 2015 - 10:14, said:

Salut,
Cred ca nu am fost destul de explicit.
Vreau sa fac un sistem de incalzire  a apei (ACM) si dispun de un boiler de 100l(care as putea  sa-l folosesc ca si rezervor de stocare).
Am apa curenta de la retea.
Intrebare:
Ce sistem de incalzire al apei as putea folosi(ce fel de panouri),o schita ,desen ceva...

Ms.
verifica-ti mesajele private !!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate