Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 

Am separat living-ul de bucatarie acum cativa ani si as dori sa il vand, o sa am probleme la vanzare?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019
Am avut living de 33mp si am facut inca o camera de 11mp cu un perete de rigips cu stalpi metalici, daca cineva vrea sa cumpere apartamentul, poate prin credit imobiliar? In actele apartamentului are 1 dormitor living si bucatarie, ma gandesc ca banca o sa il incadreze cum e in acte, dar vor avea problema cu peretele despartitor?

Edited by wer123, 07 June 2021 - 15:08.


#2
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Nu ai probleme cu peretele despartitor. Mai rau era daca daramai un perete, mai ales unul de rezistenta.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Cel mai probabil banca va trimite evaluator la fata locului care poate fi om intelegator sau ... nu
In ultimul timp, din cauza multiplelor scandaluri de coruptie, nu prea mai gasesti oameni intelegatori dar - cum ti-o fi norocul

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,566
  • Înscris: 16.03.2007
sa ai cateava sute de euro la indemana.

Edited by laffin, 07 June 2021 - 15:27.


#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Asa stiu ca modificarea aia trebuia declarata la primarie, deci si modificata schita apartamentului si alte hartoage. Cum se zice si mai sus, evaluatorul vine se vede ceva, iar in CF apare altceva. Depinde de evaluator si banca, cat de dispusi sunt sa inchida ochii ca sa dea un credit.

#6
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 17.03.2014
Legea 50/1991 actualizata.
Articolul 11
(1) Se pot executa fara autorizatie de construire/desfiintare urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta si/sau aspectul arhitectural al constructiilor, cu exceptia cazurilor in care acestea se executa la categoriile de constructii prevazute la art. 3 alin. (1) lit. b) :

n) modificari de compartimentare nestructurala, demontabila, realizata din materiale usoare;


Ceea ce ai facut tu se incatreaza la articolul 11 alin.1 lit. n.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,607
  • Înscris: 30.08.2017
Am facut eu ceva de genul cu fostul apartament, am separat livingul de dormitor (era open space cand l-am luat). Nu au fost probleme la vanzare. Dar tine si de banca, unele sunt mai permisive in timp ce altele vor sa fie totul ca la carte, adica releveu actualizat.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006

View Postwer123, on 07 iunie 2021 - 15:07, said:

Am avut living de 33mp si am facut inca o camera de 11mp cu un perete de rigips cu stalpi metalici, daca cineva vrea sa cumpere apartamentul, poate prin credit imobiliar? In actele apartamentului are 1 dormitor living si bucatarie, ma gandesc ca banca o sa il incadreze cum e in acte, dar vor avea problema cu peretele despartitor?

Cat te-ar costa sa refaci configuratia?

Eventual lasa stalpii si demonteaza doar peretele.

Asta in cazul cand cumparatorul este cineva cu care te poti intelege.

#9
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 17.03.2014

View Postadisz, on 07 iunie 2021 - 18:22, said:

Cat te-ar costa sa refaci configuratia?

Eventual lasa stalpii si demonteaza doar peretele.

Asta in cazul cand cumparatorul este cineva cu care te poti intelege.


De ce ar face toate astea daca ceea ce a facut el este complet legal si nu contravine niciunei legi?

Poate sa faca o actualizare a datelor cadastrale, sa caute pe cineva care se ocupa cu asta si se rezolva foarte simplu si nici nu costa foarte mult.

Edited by ccristyan, 07 June 2021 - 19:13.


#10
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
tine de releveu si planul apartamentului. e la fel ca cu scosul balustradei pe balcon ca sa pui balcon inchis cu sandvis in jumatatea inferioara. la un preten care a luat o bomba de apartament in dristor i-au cerut aluia de vindea sa refaca debaraua ca o bubuise tot asa ca sa isi faca alta combinatie si d-abia dupa a putut sa vanda

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postccristyan, on 07 iunie 2021 - 17:44, said:

Legea 50/1991 actualizata.
Articolul 11
(1) Se pot executa fara autorizatie de construire/desfiintare urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta si/sau aspectul arhitectural al constructiilor, cu exceptia cazurilor in care acestea se executa la categoriile de constructii prevazute la art. 3 alin. (1) lit. b) :
n) modificari de compartimentare nestructurala, demontabila, realizata din materiale usoare;
Ceea ce ai facut tu se incatreaza la articolul 11 alin.1 lit. n.
S-a mai discutat asta, nu mai stiu daca si aici pe forum. Compartimentarile demontabile se refera strict la peretii mobili, pe care in orice moment ii poti muta din stanga in dreapta in genul celor din imaginea de mai jos.
Peretii din gips-carton sunt atat de demontabili pe cat sunt si cei din caramida sau BCA. Ca au mai inchis ochii unii si altii, si au acceptat compartimentarile din gips-carton drept compartimentari demontabile, e una. Dar sunt si altii care aplica legea ca la carte.
[ https://perete-mobil-sticla.ro/img/product-sliders/espero-pereti-mobili2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Hider141, 08 June 2021 - 07:44.


#12
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 17.03.2014
Din punct de vedere tehnic, un perete din gips carton este fix definitia literei n).

Acum ca fiecare interpreteaza cum vrea... partea a doua, cam asa a fost si cu prescrierea amenzilor in constructii, m-am certat cu zeci de persoane pe forumuri pentru ca sustineau ca nu se prescriu acele amenzi si uite ca dupa vreo 10 ani a venit ICCJ si a spus ca se prescriu dupa 3 ani de la data la care a fost finalizata lucrarea (au incetat lucrarile).
Multe primarii aplicau amenzi dupa acei 3 ani, dar existau tot atat de multe primarii care considerau ca s-a prescris dreptul de sanctionare, la fel si instante de judecata, multe au anulat procesele verbale si tot atat de multe le-au mentinut.

Eu imi mentin punctul de vedere, pentru pereti de rigips nu este nevoie de autorizatie de construire.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Nu mai induce lumea in eroare

DA - dupa 3 ani amenda se poate (repet - se poate) prescrie dar obligativitatea de a intra in legalitate NU
Practic - dupa 3 ani nu mai primesti amenda dar primesti o somatie cu termen de intrare in legalitate
Adica ai termen 6 luni sa faci ce nu ai facut de prima data pentru ca te-ai crezut cetatean european cu drepturi
Asta inseamna - proiect + aprobari + autorizatii

Cat despre peretii de rigips
Cu toate ca punctul tau de vedere este profund eronat - s-a notat

#14
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
De obicei banca cere o expertiza ca modificarile respective nu afecteaza structura. Care expertiza nu costa mult, dar te mai intarzie cu vanzarea.

Poti sa incepi tu demersurile ca sa modifici cadastrul.
Mai intai te duci la primarie si intrebi daca e nevoie de autorizatie pentru pereti din gips-carton. Daca spun ca nu, faci cerere (ca si cum nu ai facut inca modificarea) si dupa ce ai negatia de la ei te ocupi de refacere cadastru.

Daca spun ca da, atunci faci expertiza ca peretele respectiv nu afecteaza structura si te duci la primarie, faci cerere de intrare in legalitate si modifici cadastrul. Varianta asta e mai "corecta", dat fiind ca tu ai facut deja lucrarile.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,607
  • Înscris: 30.08.2017
E perete construit, nu prea au de ce să mai ceară. Mie nu mi-au cerut pentru peretele de rigips.

#16
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 17.03.2014

View PostNaijax, on 08 iunie 2021 - 11:03, said:

Nu mai induce lumea in eroare

DA - dupa 3 ani amenda se poate (repet - se poate) prescrie dar obligativitatea de a intra in legalitate NU
Practic - dupa 3 ani nu mai primesti amenda dar primesti o somatie cu termen de intrare in legalitate
Adica ai termen 6 luni sa faci ce nu ai facut de prima data pentru ca te-ai crezut cetatean european cu drepturi
Asta inseamna - proiect + aprobari + autorizatii

Cat despre peretii de rigips
Cu toate ca punctul tau de vedere este profund eronat - s-a notat

Si daca iti da somatie? nu te poate obliga, nu exista nimic din punct de vedere legal.
Daca au trecut 3 ani nu iti mai poate face nimeni nimic, ceea ce spui tu cu termentul de intrare in legalitate era valabil pentru situatia in care nu treceau cei 3 ani.
-daca nu a trecut termenul te poate sanctiona contraventional si ca masura complementara sa dispuna intrarea in legalitate sau aducerea terenului la starea initiala.
-intrarea in legalitate sau aducerea terenului la starea initiala este o masura complementara si nu poate fi aplicata daca nu exista masura principala (sanctiunea contraventionala).

In momentul de fata constructiile ilegale care au implinit termenul de prescriptie sunt putin mai mult in aer, nu se pot lua masuri impotriva lor daca sunt pe domeniul privat, dar au o cale simplificata pentru a putea fi puse in legalitate, in baza unei expertize tehnice se emite o adeverinta care sa ateste edificarea unei constructii.

Toate astea nu le scot de la mine, au existat hotarari judecatori care au interpretat legea sau au aparut modificari pentru legea constructiilor (intrarea in legalitate prin expertiza si adeverinta pentru constructiile ce au implinit cei 3 ani)

Edited by ccristyan, 08 June 2021 - 16:42.


#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Din pacate, cam tot ce ai scris este mai mult decat gresit
Exista lege si exista si sanctiuni care, in functie de gravitate, pot ajunge si la 40 000 lei si, daca intr-adevar se doreste acest lucru, multi vor plange cu lacrimi de crocodil.
Ca nu (se prea) doreste - e alta poveste

Pana atunci, hai te rog sa nu mai inducem lumea in eroare si sa incurajam respectarea legii
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate