Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Sfat achizitie doar pentru LCD/LED tv, modele 2021+

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
6606 replies to this topic

#73
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020

View PostMoon_Fire, on 13 iunie 2021 - 09:43, said:

Poate ajuta pe cineva sfaturile de aici.
Am vazut video ala inainte sa cumpar TV 4K si cu toate ca te uiti la asemenea video nu prea pricepi mare lucru, zic ca degeaba iti zice ala ca cativa cm conteaza daca tu nu ai testat, degeaba iti zice ala ca nu toate HDR-urile sunt la fel, ca nu pricepi ce zice. Lista poate continua si cu continutul Dolby Vision, degeaba scrie D.V. pe un tv de 2000 de lei daca are 250nits si nu lumina cat sa faca diferenta.


El zice asa:
1 - Marimea
2 - 8K
3 - HDMI 2.1 -Eu trec Gaming.
4 - Refresh rate - Eu trec gaming.
5 - HDR - Eu trec si Dolby Vision.
6 - OLED - Eu trec si QLED-uri si leduri high end.
Detaliat la nivel de parerea mea:
1 - Vroiam sa cumpar TV de 43, am analizat putin lucrurile, am pus un tv de 43 si pot zice ca si in continut FULL HD televizorul face upscaling, diagonala mica, ai senzatia aia ca sa te dai mai langa tv. Rezolutia face diferenta si trebuie diagonala mare.
Greu de explicat pentru cineva care trece de pe tv mai mic pe un tv de 43 inch sau 50 inch si o rezolutie 4K.
Da, marimea chiar conteaza.
2 - Pot sa o zic ca intre un TV 4K/8K de buget si un tv FULL HD de calitate si mult mai ieftin, poti sa cumperi un TV FULL HD ca si 4K SI 8K mai au mult de mers.
Pe youtube ai parte de continut 4K si conteaza si se vede diferenta.
In rest daca vrei 4K o sa trebuiasca un player separat care poate 4k sau sa cumperi tu un stick usb de calitate. Sau un cablu hdmi capabil de 4k.
Vreau sa zic ca eu conectez fara fir laptopul cand vreau sa vad filme, trimite semnal FULL HD si se vede bine pe tv 4k.
Identic cu telefonul, cand ma satur de promo enervant si repetitiv de pe youtube, conectez telefonul prin youtube vanced si urmaresc youtube fara promo enervant.
3-4 - HDMI 2.1, refresh rate, astea conteaza daca vrei gaming, daca esti ultra pretentios o sa iti trebuiasca hdmi 2.1, arc.
Cum folosesc eu foarte rar laptopul conectat fara fir sa pot vedea filme fara sa conectez laptopul prin hdmi, zic multumesc ca pot face treaba asta si nu am vreun plan de cumparat usb stick, cablu hdmi sau alt laptop capabil 4K ca laptopul trimite imagine catre TV ce poate si stie, adica imagine full hd.
5 - HDR de la taticul lor Samsung.
Dolby Vision de la mamica lor Sony, Panasonic.
Produse high end capabile de o cantitate destul de mare de nits.
Altcumva cumperi un Horizon de scrie pe el ca face si bani cand doarme, practic toate caracteristicile alea sunt acolo sa fie, cineva a vrut un TV de buget sa bifeze toate punctele alea si le-a integrat pe tv.
6 - Cred ca orice TV cumperi, sa fie unul de calitate sa nu stai cu gandul ca laptopul tau nu se poate conecta la pc.
Ca atunci cand conectezi telefonul/youtube se misca de cacao.
Si tot asa si cu android boxurile astea, mult laudatul xiaomi box se misca mai naspa ca Tizen.
Pot naviga folosind browserul integrat, reda continutul multimedia direct pe pagina de internet.
Comanda vocala, sunt pe youtube si vreau pe tv? Comanda vocala, TV canalul 5.
Sunt pe youtube si vreau sa verific ceva daca pe internet? Comanda vocala.
Sunt pe youtube ma uit la un documentar si vreau sa caut ceva pe internet, am nevoie de un ecran mai mare, pai conectez repede televizorul in split screen si am youtube si laptopul pe tv.
Acum este laptopul conectat la TV, PIP. Laptopul pe ecranul mare si sunetul si pe ecranul mic este tv-ul, asta pentru caand scriu pe forum si ma uit la vreun meci sau la vreo emisiune.
De ce scriu toate astea? Pentru ca nu stiam ca tv-ul poate face lucrurile astea default, fara vreun soft instalat, a contat doar ca nu m-am zgarcit si nu am luat ceva model ieftin.
Si va recomand sa mergeti pe la cunostinte care au deja tv-uri, sa faceti o comparatie discreta.

Cam astea au contat pentru mine, citeam pe forum recomandarile cu TV-uri de papau curent, stateam si ma gandeam ca la ce folosesc eu tv-ul, imi parea aberant sa haleasca 150-170W cand in majoritatea timpului eu o sa-l folosesc pentru privit Tv si mai urmarit cate un film.
Conteaza bugetul fiecaruia si ce o sa urmareasca pe tv.


Asa ca parerea mea ca daca eu in urma cu cativa ani cand am cumparat tv-ul, daca ma uitam mai atent la ecran si nu la hdmi, la toate "gadgeturile" tv-ului, va zic ca nu mai cumparam tv 4k, asa am ales o diagonala mai mica si restul este poveste.
Si atentie si la consum, sunt tv-uri care mananca 60 si ceva de W la diagonala de 50 inch si sunt tv-uri care mananca 150-170W la diagonala 50 inch.
Daca nu esti atent pe langa pretul platit pe tv o sa mai platesti lunar cateva rate sub forma consumului la curent.

#74
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Trei mici observatii:
1. rata de refresh de 120Hz conteaza nu numai la gaming ci si in continut TV si filme unde sunt imagini cu miscare rapida(transmisii sportive ,scene de actiune). Diferenta fata de TV-urile cu 60Hz in fluenta miscarii e foarte mare.
2. Un consum mai mare denota un TV cu caracteristici superioare . Luminozitate mare , local dimming de tip FALD eventual. La un TV cu consum de sub 100W gasesti de obicei un peak brightness de max 250-300 cd/mp ,absolut insuficient pt continut HDR/DV. SI fara local dimmimg.
3. Tipul panelului este iarasi extrem de important. Ca un exemplu , de vazut nanocell-urile de la LG  , care cu toata echparea lor dau chix din cauza panelurilor IPS. FALD pe IPS mai ales e o "poezie"  ,nu alta.

#75
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 06.12.2006

View Postwather, on 13 iunie 2021 - 13:26, said:

In afara de Sony care oricm numai sunt ce erau odata in domeniul tv-urilor si PHILIPS care e o chinezarie curata , oare de ce alte branduri nu sau raspandit asa de mult , asta vis-a-vis de android tv care ruleaza pe cele doua branduri de tv-uri

Nu era greu sa afli lista cu cei care folosesc licenta android TV, sau oficial (scroll pana la final si vezi see android tv global partners).
Sony (poz 7 la vanzari TV), Hisense (poz 5), TCL (poz 3), Vestel (cel mai mare producator european, vezi Panasonic cu android TV), Sharp (poz 8), JVC samd.
Poate-mi arati lista cu Tizen si webOS sublicentiat. Cel putin webOS incearca sa licentieze SO si la alti parteneri, dar oricum nu erai in tema.
Intrebare, oare de ce LG incearca sa faca asta? Pentru ca, android TV.
Ma abtin sa comentez aprecierile tale legate de Sony si Philips avand in vedere ca ai in dotare un LG cu panou IPS. Buna gluma!

View Postwather, on 13 iunie 2021 - 13:26, said:

Legat de platformele de streaming , atat pe Samsung cu Tzien , cat si pe LG cu WebOS am aplicatile dedicate - Netfilx , Prime Video , Disney+ , HBO Go........ , deci NU prea e valabil ce ai scris tu

Este valabil pentru ca tu nu folosesti platformele respective.
Tu ti-ai cumparat Nvidia Shield (powered by Android TV) pentru a rula material nelicentiat la calitate Blu Ray.
Eu asta nu inteleg, ne cumparam masina scumpa si o alimentam cu motorina la galeata?

Edited by dba, 13 June 2021 - 15:40.


#76
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 14.11.2005

View Postedigee, on 13 iunie 2021 - 15:14, said:

Trei mici observatii:
1. rata de refresh de 120Hz conteaza nu numai la gaming ci si in continut TV si filme unde sunt imagini cu miscare rapida(transmisii sportive ,scene de actiune). Diferenta fata de TV-urile cu 60Hz in fluenta miscarii e foarte mare.
2. Un consum mai mare denota un TV cu caracteristici superioare . Luminozitate mare , local dimming de tip FALD eventual. La un TV cu consum de sub 100W gasesti de obicei un peak brightness de max 250-300 cd/mp ,absolut insuficient pt continut HDR/DV. SI fara local dimmimg.
3. Tipul panelului este iarasi extrem de important. Ca un exemplu , de vazut nanocell-urile de la LG  , care cu toata echparea lor dau chix din cauza panelurilor IPS. FALD pe IPS mai ales e o "poezie"  ,nu alta.
Cu toate astea, E ecran IPS pe mult laudatul U8G. Se pare ca Hisense a ales anul asta alt tip de panouri si desi nu sunt perfecte (au si ceva probleme cu softul) sunt un pas inainte fata de generatia 2020.
Eu inca nu m-am hotarat ce iau. Dar probabil am sa astept sa mai scada preturile si sa ma hotarasc pana vine toamna.

#77
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020

View Postedigee, on 13 iunie 2021 - 15:14, said:

Trei mici observatii:
1. rata de refresh de 120Hz conteaza nu numai la gaming ci si in continut TV si filme unde sunt imagini cu miscare rapida(transmisii sportive ,scene de actiune). Diferenta fata de TV-urile cu 60Hz in fluenta miscarii e foarte mare.
2. Un consum mai mare denota un TV cu caracteristici superioare . Luminozitate mare , local dimming de tip FALD eventual. La un TV cu consum de sub 100W gasesti de obicei un peak brightness de max 250-300 cd/mp ,absolut insuficient pt continut HDR/DV. SI fara local dimmimg.
3. Tipul panelului este iarasi extrem de important. Ca un exemplu , de vazut nanocell-urile de la LG  , care cu toata echparea lor dau chix din cauza panelurilor IPS. FALD pe IPS mai ales e o "poezie"  ,nu alta.
Televizoarele bune au mizeria aia de introduce framuri. Zic mizerie ca inafara de fotbal nu prea ai ce face cu ea, in filme imi pare ca se misca rapid.
Este o optiune din categoria ori o urasti ori iti place.
Eu zic ca este din categoria "nu este asa o diferenta asa de mare daca ai langa un televizor cu 120hz sa faci diferenta".
Si pentru fiecare optiune in parte este vorba si despre daca merita optiunea aia sa platesti suplimentar.
Am citit ce scria colegul cu 2 shield box-uri, am zis sa stau cuminte sa nu intram in discutia despre console sau piraterie. Vreau sa zic ca am cunostinte care cumpara produse low budget si apoi incearca sa o dreaga cu alte produse.
Ce vreau sa zic? Ma gandesc la o cunostinta care inca foloseste 2 monitoare LCD de o calitate slaba, se observa repede ca nu sunt IPS, albul nu este alb.
Si are consola Play station 4 si consola respectiva este folosita pe un TV full hd ieftin. Am fost in vizita si am observat tv-ul dat prea alb, deschis. I-am zis si imi raspunde ca asa trebuie sa stea pe brightness sa se vada.
Desigur era discutia de nits si este exact ce se petrece cu Philipsurile de 250 nits, le cumperi si trebuie sa ridici luminozitate si desigur se pierde din detaliu si claritate.
Cumperi TV cu 450-500 nits de consuma pana in 70 de w 50 inch dar o faci la un pret ce trece 3000 de lei.
Cele ieftine au nits 250-300 nits si consuma mult.
Nu imi place cum stau cu claritatea nanocelurile, sunt destule review pe youtube.

View Postdba, on 13 iunie 2021 - 15:26, said:

Este valabil pentru ca tu nu folosesti platformele respective.
Tu ti-ai cumparat Nvidia Shield (powered by Android TV) pentru a rula material nelicentiat la calitate Blu Ray.
Eu asta nu inteleg, ne cumparam masina scumpa si o alimentam cu motorina la galeata?
Nu cred ca este tot una.
Crezi ca cei care cumpara televizoare de 2500-5000 de lei le cumpara cu gandul ca or sa cumperi filmele? Hai sa zicem ca in cel mai bun caz or sa plateasca un abonament la netflix si o sa observe ce am observat si eu!
- Netflix nu mai are monopol, inainte gaseai toate filmele pe netflix, acum trebuie si hbo go.
Si ia de cumpara abonament la netflix, la hbo go, ia de cumpara abonament la youtube premium sa nu ai promo. Cred ca usurel se merge spre piraterie ca firmele de streaming au devenit extrem de lacome si oricum nu gasesti toate serialele si filmele intr-un singur loc.
Vrei sa dai comanda folosind hei google? Trebuie spotify premium ca pe free nu poti zice ce melodie sa cante. Si daca tot ai facut abonament la toate astea + abonament la televiziunea clasa, nu ar strica si un abonament la amazon prime.

Si stai asa ca ai cumparat tv 4k, sigur ai ca si mine vreo cunostinta care iti zice ca ai tv 4K, clar trebuie o taxa modica si la RDS sa prinzi cateva canale 4K.

Este pacat ce s-a petrecut cu platformele astea de streaming, cand Netflix era taticul stiai care este rostul sa platesti abonamentul respectiv, acum cu atatea firme nu mai are vreo rost ca oricum nu te uiti la atatea filme si seriale si oricum nu le gasesti pe toate intr-un singur loc.

Asa ca da, majoritatea vor televizorul ala scump sa urmareasca continut 4k pe youtube, ceva filme pe internet.

#78
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 12.05.2017
Salut! Recent am achiziționat un Panasonic TX-50HX710E și am 2 întrebări legate de el:
1. Când am scanat canalele (Vodafone, ex-UPC) mi le-a pus într-o ordine aleatorie, nu in aceea pe care o are operatorul in grila (cu care mă obișnuisem). Trebuie să activez o setare, să fac ceva? Nu prea aș vrea să iau 150 de canale la rând să le sortez manual
2. În EPG, diacriticele apar Æ ? Ë ã și tot așa. Am vreo setare să schimb enconding-ul să știe să afișeze și diacriticele?
În rest sunt super mulțumit de el
Mulțumesc anticipat pentru ajutor ! :D

#79
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Acum cat timp l-ai cumparat si de unde?

#80
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 06.11.2014
Te-a pus dracu' sa-ti cumperi turcism la pret de japonez. Fa-i retur si ia-ti Horizon cu Android, ca e acelasi tv, doar ca nu platesti sigla.

#81
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 12.05.2017

View Postmarianxtx, on 13 iunie 2021 - 20:19, said:

Acum cat timp l-ai cumparat si de unde?
Vreo 3 săptămâni, Altex.
Am dat 1900 și puțin atunci. Tin neapărat la Android

Edited by Alberto4, 13 June 2021 - 21:20.


#82
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 06.11.2014
@Alberto4: Modelul ala de Panasonic e fabricat in Turcia, pe sasiu Vestel. Deci citeste review-urile de pe emag de la Horizon sau intreaba pe-acolo cum ai putea sa-l setezi.

#83
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postmarianxtx, on 13 iunie 2021 - 19:17, said:

Televizoarele bune au mizeria aia de introduce framuri. Zic mizerie ca inafara de fotbal nu prea ai ce face cu ea, in filme imi pare ca se misca rapid.
Este o optiune din categoria ori o urasti ori iti place.
Eu zic ca este din categoria "nu este asa o diferenta asa de mare daca ai langa un televizor cu 120hz sa faci diferenta".
................................................................

Asa ca da, majoritatea vor televizorul ala scump sa urmareasca continut 4k pe youtube, ceva filme pe internet.
1. Faci o grava confuzie cu SOE. Cat priveste "diferenta", unii au o perceptie vizuala mai buna , altii nu ,e normal.
2. Tv-uri 4k se cumpara din simplul motiv ca nu se mai gasesc TV-uri full HD bune. Adica nu ai de ales.

View PostMoon_Fire, on 13 iunie 2021 - 18:58, said:

Cu toate astea, E ecran IPS pe mult laudatul U8G. Se pare ca Hisense a ales anul asta alt tip de panouri si desi nu sunt perfecte (au si ceva probleme cu softul) sunt un pas inainte fata de generatia 2020.
Eu inca nu m-am hotarat ce iau. Dar probabil am sa astept sa mai scada preturile si sa ma hotarasc pana vine toamna.
Cam din 2017 incoace , calitatea pura a imaginii la absolut toate marcile de TV-uri(LCD/LED) e merau in scadere. Cu foarte mici exceptii punctule pe modele. Noi am remarcat de mult timp aspectul asta aici pe forum ,de cativa ani. Asa ca "pasii inainte" sunt simple gogoase de marketing sau se refera la alte facilitati ce nu au legatura cu calitatea imaginii.

Edited by edigee, 13 June 2021 - 21:44.


#84
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020

View PostiZet, on 13 iunie 2021 - 20:28, said:

Te-a pus dracu' sa-ti cumperi turcism la pret de japonez. Fa-i retur si ia-ti Horizon cu Android, ca e acelasi tv, doar ca nu platesti sigla.
Ce direct ai fost.
Eu nu l-am intrebat direct sa nu se supere cand zic sa faca retur.
Este un model de la Horizon rebranduit in Panasonic si plusat cateva sute de lei pe logo Panasonic.

View PostAlberto4, on 13 iunie 2021 - 21:09, said:

Vreo 3 săptămâni, Altex.
Am dat 1900 și puțin atunci. Tin neapărat la Android
S-a dus. La altex ai 14 zile drept de retur.
Ia de citeste pe la televizoarele Horizon de pe emag, review-urile si o sa gasesti raspunsuri la majoritatea intrebarilor.

View Postedigee, on 13 iunie 2021 - 21:43, said:

2. Tv-uri 4k se cumpara din simplul motiv ca nu se mai gasesc TV-uri full HD bune. Adica nu ai de ales.

Cam din 2017 incoace , calitatea pura a imaginii la absolut toate marcile de TV-uri(LCD/LED) e merau in scadere. Cu foarte mici exceptii punctule pe modele. Noi am remarcat de mult timp aspectul asta aici pe forum ,de cativa ani. Asa ca "pasii inainte" sunt simple gogoase de marketing sau se refera la alte facilitati ce nu au legatura cu calitatea imaginii.
Cred ca toti am avut o senzatie de future-proof, chiar si cei care nu inteleg idee asta au gandit sa cumpere un tv pe care sa-l tina cat mai mult.
Ca desigur nu o sa mai tinem televizoarele actuale ca pe cele vechi, sa ma tina 10-14 ani cat m-au tinut tv-urile CRT de la Panasonic si Samsung si pe care le-am dat ca vroiam diagonala mai mare.
Panasonicul inca merge, este la a doua telecomanda, sau a treia. Merge ca in prima zi, telecomnezile au luat cazaturi de s-au spart si inlocuit.

Stiu ce zici, urmaresc review-uri, mai corect "urmaresc canale/youtuberi care fac review-uri la televizoare" si ai dreptate, asa este cazul si LG, seria UM este mult mai clara, mai luminoasa ca seria UN, urmaream review-urile si un Sony pe care-l urmaream avea 340-350 nits. Si eu ma uitam asa cu un regret, ca trebuia sa cumpar Sony ala ca avea si Dolby Vision.

Cred ca vrei sa zici la ce ma refer eu cu gadgeturi, asa si tv-ul asta a venit cu o multime care sunt ori pentru o nisa dedicata, ori sunt gimmick-uri.
In loc de foarte multe gadgeturi de pe televizor preferam sa puna in pachet o a doua telecomanda de 2.5 dolari.
Sau o tastatura sau sa scoata o telecomanda mai complexa cum este magic remote de la LG.

O sa fie interesant pentru noi cei de aici, o sa fie interesant cat o sa pastram televizoarele actuale.

Edited by marianxtx, 13 June 2021 - 22:23.


#85
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
dba - Eu asta nu inteleg........ - Ramai in continuare neintels , fiindca tu multe NU intelegi sau NU vrei sa intelegi
De ce crezi ca am scris ca 2 x tv-uri 4K :
- vreau CALITATE la imagine vizualizez pe Samsung
- vreau DV/Atmos , folosesc LG-ul , ca sa numai scriu ca e dotat si cu 2 x HDMI2.1 - 4K/120
Asta pana cand le voi inlocui cu un tv 8K , dar sa treaca si anul acesta.......
Cat despre shield-urile tv , chiar si acum dupa mai bine de 5 ani de cand au aparut dau clasa la multe chiezisme cu preturi mici/cele mai cautate

Edigee - Cam din 2017 incoace , calitatea pura a imaginii la absolut toate marcile de TV-uri(LCD/LED) e mereu in scadere - Aici iti dau dreptate 100% , din pacate
Vorba acea - Multi vad , putini cunosc - mai ales ca majoritatea din pacate prefera modelele de tv-uri IEFTINE.....

Edited by wather, 13 June 2021 - 23:33.


#86
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Este in scadre, in primul rand, pentru ca marile companii n-au mai investit in cercetare. Au rebranduit aceleasi modele si le-au tot adaugat facilitati pur software dar pe partea de hard nimic nou sau cel putin nimic care sa conteze cu adevarat cand vine vorba despre calitatea imaginii.

Sper sa ma insel dar cred ca singura companie care mai investeste serios in cercetarea LCD este Epson, pentru proiectoarele lor. Din pacate nu fabrica si televizoare.

Edited by razor01, 14 June 2021 - 07:15.


#87
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 12.05.2017

View Postmarianxtx, on 13 iunie 2021 - 22:23, said:


Ce direct ai fost.
Eu nu l-am intrebat direct sa nu se supere cand zic sa faca retur.
Este un model de la Horizon rebranduit in Panasonic si plusat cateva sute de lei pe logo Panasonic.


S-a dus. La altex ai 14 zile drept de retur.
Ia de citeste pe la televizoarele Horizon de pe emag, review-urile si o sa gasesti raspunsuri la majoritatea intrebarilor.
Mersi de sfat. Privind diferența de preț, o sa imi zic ca am plătit garanția pe lângă brand, am 5 ani garanție la el (campanie Panasonic) :)

#88
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
dba - te rog frumos ca pe viitor sa folosesti functia - IGNORE - la ce postez eu
Se pare ca esti ''gica-contra'' la postarile mele si ca atare...........NU provoca
Fiecare are dreptul sa isi cumpere ce doreste cu banii lui , indiferent ca este BUN/PROST in ochii altora
Sunt ferm convins ca ce detii si tu ca tv NU se ridica la STANDRADE inalte , dar e mai usor sa vezi ''gunoiul'' vecinului , decat al tau


Revenind la subiect , din pacate nici PRETUL MARE in prezent , numai reflecta CALITATEA , asa cum era odinioara
Asta e capitalismul - mult si prost - in schimb se investeste mult in marketing ca sa iti ia ochii - Multi vad , putini cunosc

Edited by wather, 14 June 2021 - 09:47.


#89
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
In niciun caz pretu mic nu inseamna calitate ! Iar pretu mare , nu reflecta o realitate, atunci cand un produs apare nou pe piata.

Sunt si acum ca si in trecut, produse bune dar cu un pret (mai) mare si mai putine si mai multe produse de slaba calitate cu preturi medii si mici.

Se poate lua un produs bun la un pret mai mic cand e la promotie.

#90
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013
Vă mai întreb odată, Sony X93J e același lucru cu X90J ? Și care este diferența dintre LED și QLED ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate