Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Sfat achizitie doar pentru LCD/LED tv, modele 2021+

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
6606 replies to this topic

#2827
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.03.2013
Hmm...pare totusi mai economic la consum (cel putin asa reiese din lista comparativa).Are si mai multe difuzoare (6 fata de 2). In schimb la video...ecran mai slabutz, mai putine zone dimming.Insa pe total, e un tv care a facut un salt mare la conectivitate fata de masa actuala de tv-uri: are usb 3 hdmi 2.1, si...wifi ax(adica WIFI6)!!!Doar Samsungurile de peste 2000 euro mai au asa ceva! Pretul lui e la jumate fata de Sami...

Edited by calincosma, 01 October 2022 - 17:46.


#2828
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
E vorba strict de calitatea imaginii, de "piesele" care contribuie la asa ceva.

#2829
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022
Salut, o recomandare de TV cu diagonala de 50"?  Buget maxim 2500 lei. Menționez ca vin de la un nanocell din 2018, Sk8100pla este modelul. Ma gândisem la un Philips PUS8536/12. Mulțumesc.

#2830
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@ilbiscione pe la sony ar fi xj85, la samsung gama cristal,seriile au, tu, ar fi ceva modele de vazut,poti merge in magazine sa le vezi cel mai bine,butoneaza le si vezi care ti se pare mai ok. Din ce zic cei care se pricep mai bine pe aici, ar fi de evitat philips, nu mai e philipsul din vremurile bune,ci e de fapt tp vision,o firma turceasca. Hisense ar fi iarasi de luat in seama,dar cum ziceam,de preferat e sa le vezi cu ochii tai,aici gusturile difera,ce mi place mie nu i place altuia,si tot asa. Dar concluzionand,primele doua alegeri trb sa fie de la sony sau samsung,in rest nu merita.

Edited by alex_cipri1986, 02 October 2022 - 10:46.


#2831
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022
A el Sony este la 3100 de lei resigilata pe emag. Nou costa 4500, din păcate nu am acest buget, iar de la Samsung nu ma încântă lipsa Dolby vision și dts, in acest buget sunt slăbuțe.

#2832
GruVe51

GruVe51

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.10.2020
Salut, ce parere aveti de SAMSUNG 55Q80B la 3750 ron, este redus la Altex. Sa mai astept pana la BF?

Ce ma da in spate este ca vad 3 resigilate strict pentru acest model.

#2833
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@GruVe51 la 4000 lei gasesti la emag 55q95t, care e peste el. Cu resigilatele,nu stiu ce sa mai cred,un amic si a luat un samsung de la resigilate,l a adus acasa,tv ul era ca nou,l am probat pe toate partile,nu avea nici macar o singura problema,deci orice e posibil.  Merita incercat un tv resigilat,poate ai noroc si gasesti un tv nou. Oricum ar fi,daca nu e ce trebuie,returnat si gata. Iar acel q95t nu are nici macar o bucata resigilata.

Edited by alex_cipri1986, 02 October 2022 - 14:41.


#2834
torrice

torrice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.04.2009
Și eu sunt indecis . Să aștept să nu aștept.  Mă tem că vom fi iarăși dezamăgiți.  Sincer cred că acum sunt prețuri mult mai bune

#2835
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022
TCL 55C721, păreri despre el? L-am găsit la emag 2600 lei nou, 2400 lei resigilat, cică e Qled, e peste Philips the one 2021?

#2836
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
De la ce operator ai cablu? TCL are probleme la canalele 4k,in special Vodafone.

#2837
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022
Cablu am de la Orange, deci 0 4k pe cablu, nu știu ce sa aleg, TCL sau acel Philips, Samsung exclus, LG doar oled as cumpăra dar momentan nu am buget de asa ceva.

#2838
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
Il are un prieten, Tlc-ul. Nimic de reproșat. Un TV normal, am vazut un meci la el, atat. De Philips insa nu stiu.

#2839
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022
Ok, mulțumesc de răspuns.

#2840
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
De la TCL sunt mai multe modele...fantastice..pe hartie cel putin...gen panel-uri 144hz , 120hz , mini-led . FALD etc. Adica de la seria C73 in sus. Nici macar intermediara mediocra serie C63 nu e pe nicaieri. Acestea sunt pe site-ul din Ro prezentate  ( https://www.tcl.com/ro/ro  )   dar binenteles ca nu le gasesti pe nicaieri. De ce le mai urca pe site ul lor nu stiu daca nu le baga in magazine la vanzare. Sa se faleasca cu ele? Nici macar niste preturi ca asta ma interesa.

In schimb peste tot se gasesc numai mediocrele din gama lor din anii trecuti...care sincer nu merita si nu impresioneaza prin nimic. Ca iau un Horizon sau un de asta tot aia e. Ba la Horizon stiu o treaba n-am asteptari mari si primesc si 5 ani garantie.

Cochetez cu achizitia unui tv de 65 inch pt dormitor si ma tot uit peste tot la toti producatorii... N am ce sa aleg efectiv. Arunc banii daca o fac... adica bani multi pe niste rupturi cel mult mediocre... bine ... si bugetul este.... de jena ( in jur de 3000 lei) si pretentiile mele mari... dar atat imi permit acum.

#2841
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Cum s-a mai discutat pe aici. Si TCL vinde bine in....us. Pe la noi, resturi.

@eolianu mai scade din pretentii, mergi pe 55 inch mai ales daca e vorba de dormitor.... La 55 inch scade si pretu si se mai gaseste cate ceva chiar bun.

#2842
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022

 eolianu, on 02 octombrie 2022 - 19:33, said:

De la TCL sunt mai multe modele...fantastice..pe hartie cel putin...gen panel-uri 144hz , 120hz , mini-led . FALD etc. Adica de la seria C73 in sus. Nici macar intermediara mediocra serie C63 nu e pe nicaieri. Acestea sunt pe site-ul din Ro prezentate  ( https://www.tcl.com/ro/ro  )   dar binenteles ca nu le gasesti pe nicaieri. De ce le mai urca pe site ul lor nu stiu daca nu le baga in magazine la vanzare. Sa se faleasca cu ele? Nici macar niste preturi ca asta ma interesa.

In schimb peste tot se gasesc numai mediocrele din gama lor din anii trecuti...care sincer nu merita si nu impresioneaza prin nimic. Ca iau un Horizon sau un de asta tot aia e. Ba la Horizon stiu o treaba n-am asteptari mari si primesc si 5 ani garantie.

Cochetez cu achizitia unui tv de 65 inch pt dormitor si ma tot uit peste tot la toti producatorii... N am ce sa aleg efectiv. Arunc banii daca o fac... adica bani multi pe niste rupturi cel mult mediocre... bine ... si bugetul este.... de jena ( in jur de 3000 lei) si pretentiile mele mari... dar atat imi permit acum.
Da, asta am observat și eu, ma chinui sa iau ceva decent de 50" în buget de 2500 de lei dar nu ma convinge mai nimic, as încerca iarăși nanocell dar parca as vrea un va cu ceva dimming.

#2843
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Daca nu te convinge nimic in suma asta, de ce nu mai astepti putin pana strangi inca x lei,si cumperi ceva de la middle in sus?  Eu unul asa as facea. De la an la an, s a cam dovedit faptul ca un tv de la middle in sus e foarte futureproof, pentru ca noile modele nu aduc mai nimic in plus,doar pretul.

#2844
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010

 MMike, on 02 octombrie 2022 - 20:05, said:

Cum s-a mai discutat pe aici. Si TCL vinde bine in....us. Pe la noi, resturi.

@eolianu mai scade din pretentii, mergi pe 55 inch mai ales daca e vorba de dormitor.... La 55 inch scade si pretu si se mai gaseste cate ceva chiar bun.

Cand ai un XH95 si X93J parca nu ti vine sa decazi atat de abrupt Posted Image . In dormitor distanta de vizionare este de 3.4 - 3.5 m. Deci....exclus 55 inch... in alta locatie si alt dormitor am 2.5 - 2.8 m distanta vizionare si acolo am 55Xh95. Mi se pare mic din a doua saptamana de cand l-am luat.  Adica este ok la limita as zice dar traiesc cu ideea ca mergea unul mai mare , de 65 inch ar fi fost ideal. Cand ma mai uit la cate un film ma racaie pe creier imediat : 65 inch era perfect. Ochii cer ceva mai mare.. instant imi vine in minte - aici trebuia de 65 inch. E ca atunci cand te urci intr-o masina mica sau intr-un spatiu inghesuit si abia intri. Instant zici ca trebuia un spatiu mai mare , nu? Atunci cand am luat xh95 nu se mai gasea. Am prins unul de 55 inch dintre ultimele bucati la Sony Baneasa. De 65 inch nu mai erau nicaieri. Cred ca mai erau cateva de 75 inch dar imi depasea bugetul clar...

Asa ca fac pereche cu @alex_cipri1986 , poate prin 2025 om gasi ceva pe gustul nostru la pret omenesc Posted Image

Edited by eolianu, 02 October 2022 - 21:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate