Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate seta mai jos de 1940 aici?

Canon EOS R1

System data 100GB din 256GB

Pot sa schimb routerul?
 Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...

VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?
 Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 

Sfat achizitie doar pentru LCD/LED tv, modele 2021+

* * * * - 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6654 răspunsuri în acest subiect

#2863
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 157
  • Înscris: 10.03.2022
Acel Sony x93j îl urmăresc și eu, din ce știu, are în plus Dolby vision, decodează DTS, merge HBO max având android TV sau Google TV cum ii zice mai nou. Pe partea de panou nu știu ce sa zic, ce știu de Samsung e ca îi lipsește decodarea DTS și Dolby vision.

Editat de ilbiscione, 04 octombrie 2022 - 22:04.


#2864
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.182
  • Înscris: 16.10.2008

 freddy2017, on 04 octombrie 2022 - 21:31, said:

HBO MAX nu rulează pe tv-urile Samsung fabricate înainte de anul 2016.Mi sa nu se repete povestea peste câțiva ani și cu Samsungul fabricat în anul 2020.
Ba chiar pe cele dintre 2016-2019 nu redau 4K in  HDR de pe HBOMAX.
In linii mari acel Q95T ar trebui sa fie net superior la calitatea imaginii comparativ cu X93-ul. Dar ramane de vazut cum te impaci cu lipsa DTS. Cu DV nu e un capat de lume , la ce-l folosesti se poate trai si fara.

Editat de edigee, 04 octombrie 2022 - 23:12.


#2865
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.621
  • Înscris: 16.07.2017

 edigee, on 04 octombrie 2022 - 23:12, said:


Ba chiar pe cele dintre 2016-2019 nu redau 4K in  HDR de pe HBOMAX.
In linii mari acel Q95T ar trebui sa fie net superior la calitatea imaginii comparativ cu X93-ul. Dar ramane de vazut cum te impaci cu lipsa DTS. Cu DV nu e un capat de lume , la ce-l folosesti se poate trai si fara.
Televizoarele Samsung fabricate pana in anul 2015, inclusiv, nu mai au acces la aplicația HBO MAX.Ai nevoie de un Chromecast , dacă vrei sa accesezi HBO MAX cu un televizor Samsung fabricat pana in anul 2015, inclusiv.Daca ai un Samsung fabricat începând cu anul 2016-prezent, nu ai probleme.Vorbesc in cunoștință de cauza.Sunt pățit cu Samsungul meu, fabricat în anul 2013, care nu mai are acces la HBO MAX, asa ca mi-am cumparat un Chromecast.
Sony X93J are Dolby Vision.Samsung Q95T nu are Dolby Vision.Daca te uiți la Netflix,de exemplu, ești mai avantajat cu X93J decât cu Q95T care nu are Dolby Vision.Fata de X93J, Samsungul Q95T îți va oferi o imagine mai luminoasa.
O imagine HDR in format Dolby Vision este mai ok decât  una în format HDR10.Netflix nu are filme în format HDR10+.

Editat de freddy2017, 05 octombrie 2022 - 08:41.


#2866
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.182
  • Înscris: 16.10.2008

 freddy2017, on 05 octombrie 2022 - 08:35, said:

.Daca ai un Samsung fabricat începând cu anul 2016-prezent, nu ai probleme.Vorbesc in cunoștință de cauza..
Unul dintre colegi , @iZet sau @ MMike ,are un MU8000(2017). Eu am un MU7072 ,tot 2017. Pe ambele e confirmata aceiasi problema pe HBOMAX. Se reda continut  4k dar fara HDR ,doar SDR. Cauta si pe  net pe diverse forumuri , problema e confirmata.
Pe Netflix , Amazon ,Disney  nu sunt probleme.
Se pare ca si seria NU(2018) are aceiasi problema pe HBOMAX. Seriile urmatoare se comporta adecvat , adica ruleaza 4k in mod HDR , bineinteles unde exista.

#2867
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.646
  • Înscris: 06.03.2005
Problema nu este doar la Samsung si OLED LG 65B7(lansat 2017) este la fel.Nu reda HDR pe HBO-MAX in schimb merge HDR, DV, Atmos pe Netflix.Totusi se vede super in 4k chiar si fara HDR, aproape nu ii simti lipsa.

#2868
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.621
  • Înscris: 16.07.2017

 edigee, on 05 octombrie 2022 - 09:06, said:


Unul dintre colegi , @iZet sau @ MMike ,are un MU8000(2017). Eu am un MU7072 ,tot 2017. Pe ambele e confirmata aceiasi problema pe HBOMAX. Se reda continut  4k dar fara HDR ,doar SDR. Cauta si pe  net pe diverse forumuri , problema e confirmata.
Pe Netflix , Amazon ,Disney  nu sunt probleme.
Se pare ca si seria NU(2018) are aceiasi problema pe HBOMAX. Seriile urmatoare se comporta adecvat , adica ruleaza 4k in mod HDR , bineinteles unde exista.
Eu vorbeam de altceva.De faptul ca televizoarele Samsung fabricate pana in anul 2015, inclusiv, nu mai au acces la aplicația HBO MAX decât cu un dispozitiv Chromecast.
Ideea mea este ca cumpărând un televizor de generație mai veche, cu cel puțin 2 ani în urma, riști sa ai probleme tehnice , la în moment dat, din lipsa de update-uri la sistemul de operare și aplicații.
Am mai menționat faptul ca Sony X93J  fata de Samsungul Q95T, are Dolby Vision.DTS-ul, în cazul meu, chiar nu ma interesează.
Dacă vizionezi filme, majoritar pe Netflix, Disney+, greșesc dacă zic ca existenta Dolby Vision la un televizor, contează mai mult decât doar HDR10, asa cum este cazul Samsungului?Chiar nu contează pentru calitatea imaginii, existenta Dolby Vision?Trebuie pus în fata Dolby Vision,  o luminozitate mai mare, asa cum are Samsungul?

Editat de freddy2017, 05 octombrie 2022 - 09:25.


#2869
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.621
  • Înscris: 16.07.2017

 FC72, on 05 octombrie 2022 - 09:15, said:

Problema nu este doar la Samsung si OLED LG 65B7(lansat 2017) este la fel.Nu reda HDR pe HBO-MAX in schimb merge HDR, DV, Atmos pe Netflix.Totusi se vede super in 4k chiar si fara HDR, aproape nu ii simti lipsa.
Ce zice HBO MAX:
https://help.hbomax....etail/000001167

Și alta opinie, pe tema calității imaginilor difuzate de HBO MAX.
https://streamingbet...-changes-fixes/
Fără minim 25Mbs la internet, vei avea o imagine slaba la HBO MAX.

Editat de freddy2017, 05 octombrie 2022 - 09:48.


#2870
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.545
  • Înscris: 28.10.2013
@freddy2017 trebuie pus in balanta faptul ca desi n are DV, asa cum ziceai,are luminozitatea mult peste xj93,  e superior la color gamut,la contrast,etc,sta mult mai bine decat sony la panel,fiind glossy,nu vei avea aceleasi reflexii,ecranul glossy dupa parerea mea imbunatateste culorile,mie imi plac mai mult pe asa ceva decat pe ecrane standard,da senzatia unui negru mai intens fata de un ecran semi lucios,de la sony doar xj95 si oledurile au,adica e o trasatura a tv urilor high end,or sti ei de ce le pun doar pe tv urile lor de top. Ca daca nu aducea nici un beneficiu,am fi vazut astfel de ecran si  pe tv urile de 1000 lei. daca il mai si calibrezi profesional,rupe norma. Sony ul clar nu e un tv slab, ba din contra,dar e concurent cu q80,ambele fiind middle. Cat despre scenele hdr, una e sa le vezi pe un ecran decent ca luminozitate,alta sa le vezi pe unul cu luminozitate foarte buna.

#2871
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.621
  • Înscris: 16.07.2017

 alex_cipri1986, on 05 octombrie 2022 - 10:54, said:

@freddy2017 trebuie pus in balanta faptul ca desi n are DV, asa cum ziceai,are luminozitatea mult peste xj93,  e superior la color gamut,la contrast,etc,sta mult mai bine decat sony la panel,fiind glossy,nu vei avea aceleasi reflexii,ecranul glossy dupa parerea mea imbunatateste culorile,mie imi plac mai mult pe asa ceva decat pe ecrane standard,da senzatia unui negru mai intens fata de un ecran semi lucios,de la sony doar xj95 si oledurile au,adica e o trasatura a tv urilor high end,or sti ei de ce le pun doar pe tv urile lor de top. Ca daca nu aducea nici un beneficiu,am fi vazut astfel de ecran si  pe tv urile de 1000 lei. daca il mai si calibrezi profesional,rupe norma. Sony ul clar nu e un tv slab, ba din contra,dar e concurent cu q80,ambele fiind middle. Cat despre scenele hdr, una e sa le vezi pe un ecran decent ca luminozitate,alta sa le vezi pe unul cu luminozitate foarte buna.
Dacă mergem pe rationamentul tau, cel mai performant tv Samsung oferă o imagine mai de calitate fata de cel mai performant tv tip oled.

#2872
Speed

Speed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 15.09.2002
Salut! Doresc să achiziționez un TV 4K cu diagonala de 55” pe care îl voi folosi într-o cameră cu multă lumină naturală pe post de monitor pentru mine (browsing, sortare de poze, email - de pe canapea) și pentru cursurile video online pe care le fac copiii, precum și pentru YouTube și vizionări ocazionale de filme și desene de pe Netflix, Disney+ și Plex. Va fi folosit în cea mai mare parte a timpului ziua și ocazional dimineața devreme sau noaptea, după ce adorm copii. Va avea aplicată bandă led pe spate pe post de lumină bias.

Criterii:
- Prefer să fie cât mai slim pentru că va fi montat pe perete.
- Să sune cât de cât decent. Nu intenționez să îi pun un soundbar, îl voi folosi și cu căști Bluetooth.
- Nu mă interesează să aibă un unghi larg de vizionare.
- Buget ±4000 lei (nu e nevoie să îl folosesc pe tot).

Momentan folosesc un Sony X950H de 43” care mi se pare foarte adânc și nu îmi place cum arată pe perete. Îmi place în schimb imaginea pe care o are și mai ales toate funcționalitățile lui (Bluetooth, viteză sistem de operare, multiplele posibilități de configurare, felul în care se integrează cu celelalte device-uri din casă). Mai am și un Samsung UE40C6000 antic pe care îl folosesc în camera unde vreau să fac upgrade, pe care l-am calibrat și de care sunt foarte mulțumit. Sincer, îmi place imaginea lui aproape la fel de mult ca cea de la Sony cu care trebuie să mă lupt din cauza acelor zone de iluminat din spate. I-am rezolvat clouding-ul desfăcând puțin șuruburile care țineau tabla de pe spate :) Astea noi văd că nu mai au tablă…

Modele pe care le-am luat în considerare:

55AU9072 - Îmi place că e slim, dar nu știu pe unde scoate sunetul, Samsungul meu vechi are și subwoofer pe spate :)
55BU8572 - Idem mai sus.
55Q95T - Am văzut că îl recomandă mulți și pare super; cutia aia cu mufele e cam voluminoasă pentru locul unde vreau să-l amplasez.
55Q70B - Slim, pare edge led; nu îmi dau seama dacă merită diferența de preț față de primele două.
55Q80B - Cred că ăsta e cel mai gros & scump, o fi mai bun decât 55Q95T?

M-am uitat și la alți producători. Sony le face groase, LG și Panasonic au IPS (mă tem de IPS glow seara), la Samsung mi se pare complicat să înțeleg diferențele între modele. Dacă nu ar fi atât de voluminoase aș merge pe ceva J sau K de la Sony, deși tot citind review-uri am impresia că modelele devin mai dumbed down odată cu fiecare serie nouă.

Cred că 55Q95T e o alegere bună chiar dacă ar trebui să mă chinui cu one box-ul. Nu sunt decis pe el pentru că am văzut niște comparații cu seria comparativă de anul acesta și era o diferență destul de mare între ele pe partea de imagine (sunt acri strugurii). Mă tentează și prețul seriilor AU/BU. Nu știu ce să aleg.

Ceva păreri? Vă mulțumesc!

#2873
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.308
  • Înscris: 06.12.2006
55BU8572 pare sa aiba display IPS.
Restul de 4 sunt modele din 2020 pana in 2022:
55Q95T - 2020
55AU9072 - 2021
55Q70B - 2022
55Q80B - 2022

Bugetul iti permite sa te uiti la Qled. AU si BU sunt televizoare entry - Crystal Display - cu panouri pe 50/60Hz.
Din cele trei QLED-uri ramane sa te decizi intre Q95T si Q80B.

#2874
Speed

Speed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 15.09.2002
Mulțumesc pentru răspuns.

În ce fel mă poate afecta negativ faptul că panoul e pe 50 sau 60 Hz?

#2875
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.545
  • Înscris: 28.10.2013
@freddy2017 pai multi au spus ca in materie de imagini hdr,luminozitatea puternica face diferenta,deci da,pe anumite portiuni,un led tv poate sa bata un oled,datorita luminozitatii ridicate. Exemplu: apusul,rasaritul de soare,lumini foarte puternice,artificii,etc. In rest,clar oledul este nr 1. Apoi,a mai zis o si Vincent Teoh ,cand a vazut un seria 9 samsung langa un oled,initial n a stiut care e oledul,care e qledul. Daca si ala vede stramb... dar n am zis ce spui tu,ca un qled bate un oled la calitate,doar la luminozitate,care se stie ca e importanta pt cadre hdr. Si legat de lipsa DV, cu el,fara el,oare de ce an de an,si nu de acum, gama de varf de la samsung a iesit mereu cel mai bun lcd? Putin ma intereseaza ce firma e tv ul respectiv,ma intereseaza care livreaza mai bine de banii aia,sau mai ales care e mai ok raport calitate pret. Arata mi un tv de 4000 sa bata acel q95. Nu de 3900,nici de 4100. La banii astia... dar mentionez ca eu spun ce vad,ce mi place mie.

@speed la imaginile in miscare,gen meci de fotbal,mingea care este in miscare,se va vedea mai blurata,mai sacadata,mai neclara fata de un tv cu 120hz de exemplu,unde se va vedea mult mai fluenta imaginea. Si la jocuri. Dar pacat ca n ai acel sony in varianta mai mare,a fost o bijuterie de tv,si inca este. Dupa cum spun cei mai experimentati de aici,modelele mai vechi sunt mai calitative fata de astea noi, firmele punand accent acum pe 8k, miniled...eu iti recomand direct acel q95t mai ales daca ai camera foarte luminata natural. Si mai ales ca a fost varf de gama la viata lui, sa fii sigur ca niste ani buni va face fata cu brio,te vei satura tu de el pana va fi el invechit si depasit ca imagine/design

Editat de alex_cipri1986, 05 octombrie 2022 - 13:27.


#2876
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.621
  • Înscris: 16.07.2017
O comparație între vârful de gama neo qled de la Samsung, din acest an, și gama medie oled de la LG.
https://www.rtings.c...&threshold=0.10
LG C2 este în general mai ok ca și Samsungul.

#2877
Speed

Speed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 15.09.2002
@alex_cipri1986ă Mulțumesc pentru răspuns, am înțeles acuma. Cred că ai dreptate, e de preferat să iei un aparat care a fost vârf de gamă în anii precedenți. Camera da, e foarte foarte luminata natural, am văzut din comparația pusă de dba că q95t e în continuare mai luminos.

Editat de Speed, 05 octombrie 2022 - 14:09.


#2878
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.621
  • Înscris: 16.07.2017
În SUA, modelul Samsung 55Q80B are ecran IPS și nu VA.Probabil asa este și în România.

 Speed, on 05 octombrie 2022 - 14:09, said:

@alex_cipri1986ă Mulțumesc pentru răspuns, am înțeles acuma. Cred că ai dreptate, e de preferat să iei un aparat care a fost vârf de gamă în anii precedenți. Camera da, e foarte foarte luminata natural, am văzut din comparația pusă de dba că q95t e în continuare mai luminos.
Nu ar fi mai ok un neo qled, dacă bugetul îți permite asa ceva?În luna decembrie, dacă nu este prea târziu pentru voi, vor scădea semnificativ preturile la gama neo qled din acest an.

Editat de freddy2017, 05 octombrie 2022 - 14:17.


#2879
Speed

Speed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 15.09.2002
@freddy2017 Mie mi-e greu să înțeleg diferența dintre modelele Samsung. Din ce îmi dau seama, modelele din 2021 și 2022 sunt inferioare celor precedente prin prisma faptului că au mai puține zone de iluminare. Dar pe de altă parte au algoritmi mai buni, așa că sunt complet confuz. Nu mă grăbesc nicăieri, de fapt așa am cumpărat și Sony-ul în urmă cu 2 ani, e posibil să pot avea acces la modele dintr-o gamă superioară. Singura mea problemă e că nu știu ce să pun la favorite. Cu Sony a fost ușor, am înțeles și modelul Q95T. Pe astea noi nu :)

#2880
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.545
  • Înscris: 28.10.2013
@freddy2017 eu am spus de gama lcd uri,unde seria 9 la samsung mereu a fost spuma,nu am adus in discutie si gama oled. Eu nici macar nu compar oled vs qled,poate doar la preturi,tv urile sunt total diferite,ambele pretandu se pt cu totul alte treburi. ar fi mai ok miniledul,desigur, imi place mult gama miniled de la samsung,dar na...gasesti vreunul la 4000lei? Nimic. Eu ma refer ca acel q95t este best buy la ora asta. Nu  a fost niciodata gama de varf la asemenea pret la samsung,doar sony venea cu asemenea preturi bune pt gama lor de varf. Si sunt aproape sigur  ca nici in decembrie,nici de black friday nu vom vedea macar qn85 la 4000lei in varianta 55inch,daramite qn95.  Macar de ar ajunge la 4500lei,ar fi ok asa,dar ma indoiesc,si deja la banii de miniled intri in bani de oled.                                                                        @speed asta e parerea mea,un flagship mai vechi cu un an,doi,trei,intotdeauna va fi mai performant decat un tv entry sau middle,chiar daca sunt noi. Pai aduc in discutie doua "vechituri" : sony xf9005 si samsung q9fn, ambele tv uri din 2018,varfuri de gama,nici in ziua de azi nu se atinge de ele vreun tv gen sony xj90,samsung q70,mai jos nici nu are rost sa exemplific,sau de la alte firme. Asa e in orice domeniu,cum si la masini un bmw m4 primul model va fi mai performant decat un simplu seria 4 ultimul model,sau la telefoane un xs max e la aproape orice capitol peste un telefon nou de pana in 2000 2500lei. Da,varfurile de gama sunt futureproof cat se poate de serios,si merita achizitionate,mai ales cand prinzi si pret bun. Iar ca sa selectezi la favorite,sa poti vedea preturile,cum zic baietii de aici,in afara  de sony si samsung,n ai ce, daca vbm de led tv. Te poti uita la xj93, xj95,dar inca e scump, q95t, q80,astea par mai rasarite pana acum ,in rest gama 2022 e aberant de scumpa. Si desigur,si qn85a, qn95a,dar iarasi...inca scumpe,chiar daca sunt gama 2021. Dar merg si ele bagate la favorite,sa vezi fluctuatia preturilor pana prin decembrie. Insa daca tot ai acel xh95,de ce nu mai strangi ceva si iei oled? Sa l tii pe sony de tavaleala,si oledul pt filme

Editat de alex_cipri1986, 05 octombrie 2022 - 15:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate