Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cafeneaua Crypto - discutii libere cu privire la crypto si investitii

  • Please log in to reply
2632 replies to this topic

#1729
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Eeee, scade de 3 zile si s-a dus cu 2500 de dolari in jos si tu vezi ca doar azi sa mai scada cu inca 5 k ?
Depinde cum vin vestile de la Unemployment rate. Daca e tot jos ca nivel, inseamna ca masurile FED nu au avut efect cat trebuie si e clar ca vor mari in continuare dobanzile, iar 0.50% devine tot mai sigur la urmatoarea sedinta FED. Asta va afecta bursa si crypto, e clar.
Per total, piata poate fi bearish inca o perioada, apoi iar sa bubuie spre 25-30 k si apoi iar sa tranteasca un 20 k. Nimeni nu stie.
Oricum, astea sunt oportunitati care trebuie jucate ca atare si nu trebuie sa asteptam 15 k sau 10 k ca sa fim all in si BTC sa se duca la 8 k si sa ne uitam ca nu mai avem bani. E gresit. Cel mai simplu, setezi zone de buy pe ce te intereseaza si astepti sa intri gradual, direct proportional cu zonele pe care le atinge. Daca la 19 k vrei sa intri cu 10% din ce ai, la 15 k, poti intra cu 15%, la 12 k cu 20%, la 10 k cu inca 30% si tot asa.
Ideea e sa nu asteptam bottom-ul ca nu se stie cand vine si cat va fi, plus ca valoarea bottom-ului il vom afla dupa ce a trecut, deci tarziu.

Edited by Magicwisewolf, 10 March 2023 - 11:32.


#1730
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017
Mai mult decât unemployment pe mine mă îngrijorează Silicon Valley Bank, care se confruntă cu retrageri ale clienților pe fondul recomandărilor de la companiile de venture capital (acțiunile au scăzut ieri cu 60%). Dacă banca pică, cred că o să avem panic sale masiv, chiar dacă sistemul financiar este mult mai solid decât în 2008.

#1731
thelostlover

thelostlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.09.2004
crypto e un fel de caritas,deci concluzia este ca mai devreme,sau mai tarziu va pica in cap................

#1732
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Iar incepem...
Si bursa e un ponzi scheme, nu ?

#1733
thelostlover

thelostlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.09.2004
si nu e adevarat ?! Posted Image

#1734
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Între Crăciun și anul nou BTC a ajuns la 15k.
Multe monede au urcat la 100% și peste.
După 22 martie urmează "valul".

#1735
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017
Nu e adevarat...nu la modul general. Sigur, sunt companii acolo care s-ar califica mai degraba pentru un bilet la pariuri decat pentru o investitie.

#1736
thelostlover

thelostlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.09.2004
cititi un pic definitia si dupa aceea sa-mi explicati daca aceasta este cu adevarat o moneda electronica !

https://ro.wikipedia...i/Criptomonedă

#1737
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Nu are rost sa intram in polemici, dar stim cu totii ca unele chiar au utilitate reala si pot fi transpuse in viata reala. Pot avea aplicatii foarte interesante corelate cu viata de zi cu zi. Mai vb peste cativa ani.
Posibilitatile sunt foarte multe o data ce domeniul va exploda, plus ca, nu toti care scot cryptomonede si care isi fac retea vor sa tepuiasca. Ce e in crypto acum e cum era internetul pana sa explodeze si sa devina ceva util si foarte apreciat. Iar azi, 25-30 de ani mai tarziu, nu ne putem lipsi de internet, nu ?
Ca sunt si pacanele multe, asta asa e, dar astea se cern cand piata se va maturiza. Si pe bursa avem actiuni pacanele, si acolo au fost firme care au dat faliment si au disparut, nu ?

#1738
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017
BTC si Bursa au reactionat pozitiv la non farm payrolls si unemployment. Pare ca lumea e optimista ca nu vom avea o crestere de 0.5pp a dobanzii.

#1739
logo_xxl

logo_xxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 24.06.2005
pozitiv?
50bp e deja priced in, mai jos mult nu prea se intrevede, surpriza ar fi 25
https://www.cmegroup...watch-tool.html

#1740
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
O întrebare.

E al cincilea sms (intr-o saptamana) cu "binance login verification" si un cod.
Nu am cont pe binance.

Care e treaba? Ephishing sau sunt niste boti care incearca sa reseteze login account trimitand sms la numere de telefon aleatorii ca sa fure conturi de "binance"?

Edited by radurus, 13 March 2023 - 08:46.


#1741
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,713
  • Înscris: 13.03.2005
Phising sau un "meseriaș" care are cont la Binance și nu își știe numărul de telefon ...

#1742
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017
BTC pare ca s-a trezit la viata dupa stirile astea cu banci care pica.

#1743
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Era de asteptat. Desi, n-as fi pariat ca va face pump, as fi mers tot pe cadere.
Mai e o treaba, a venit si CZ si a anuntat ca baga 1 miliard de Busd in BTC, ETH si BNB. E pump pe fata.

#1744
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011
Eu de vreo două săptămâni sunt abordat pe WhatsApp cu oferte de munca cu plata in crypto. Nu știu care e treaba cu ei dar parca înfloresc, blochez pe unul vine altul care se da de la alta companie.
Fac sa para foarte legit, însă să fii platit in crypto și să ți se ceară cont binance, ceva sigur pute.
A avut careva răbdare să-și bată capul cu astfel de cazuri?

#1745
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil tentativa de fishing. Cumva numarul tau a ajuns pe niste liste iar oamenii tot incearca.

#1746
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011
De mailuri nu mai zic, zilnic cate 10-20 de scam-uri. Ăștia sunt neobosiți, chiar nu exista nici o metoda prin care să poată fi prinși?
Îmi aduc aminte acum vreo 10 ani mă sunase unul la 3 noaptea să-mi zică că-i de la Orange și trebuie să facă nu știu ce verificări încercând să mă convingă să bag un cod in telefon, probabil vreo încărcare cu o anumită sumă de euro. După 5 minute i-am explicat că l-am ținut în telefon că să-i fie depistată locația și că mascații sunt in drum să-l salte :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate