Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Asus Zenfone 8

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 21.10.2009
Sa ne tii la curent cum se comporta bateria la Zenfone. Ce SoT scoti la o incarcare full?

#20
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 25.05.2005
Am acum un Huawei P30. Caut motive să fac upgrade la Zenfone 8:
+ procesor mai puternic, dar mie nu-mi prea trebuie că nu joc jocuri pe telefon (adică și P30 este arhisuficient)
+ ecran, cel mai probabil, mai bun
+ sunet la ieșirea Jack - sper că mult mai bun (ăsta ar fi un motiv bun, am avut un LG V20 și contează foarte mult la anumite căști)
+ 5G
- scumpuț (3000 lei varianta de 128) - P30 a fost 2200 lei cand l-a luat acum 1 an jumate
- camera telefoto nu are, am așa o teamă că P30 face poze mai bune
- aspect, P30 arată mai bine (albastru)
- nu se găsesc huse, folii etc

Alte variante nu prea am, nu concep fără jack - folosesc des căștile la telefon, conferință, muzică, youtube, filme. Căștile mele au toate mufă jack. Nu vreau să folosesc adaptor, vreau să și încarc telefonul când utilizez căștile.

Mai sunt variantele de la sony xperia 1 ii si 5 ii - super scumpe, asus rog 5 scump, greu, orientat gaming - nu imi trebuie.

Mi-e că mai țin P30-ul :)

#21
Ike

Ike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.12.2006
De la P30 am trecut si eu.

Ecranul este mai bun quality wise, dar cum spuneam mai sus are o tenta albastruie care pe huawei nu este. Poate e ceva prin setari, nu stiu, eu nu am gasit.
Sunetul mi se pare superior pe casti/bluetooth (parere personala). Pe difuzoare diferenta este enorma, pe zenfone se aude minunat.
Camera, din cele cateva poze pe care am apucat sa le fac, este mai buna pe timp de zi (diferenta marisoara). Pe timp de noapte zenfone le face mai luminoase, dar mai putin detaliate. Dar oricum, noaptea cu P30 trebuie sa faci vreo 3-4 poze cu un cadru, in speranta ca macar una nu iese blurata din lipsa stabilizarii optice. Nu am avut timp sa testez in detaliu.

Prima incarcare de baterie mi-a dat SOT 5:50, 24 ore functionare. Stand-by pare sa consume destul de mult. Mai vedem cum evolueaza

Attached Files


Edited by Ike, 19 May 2021 - 19:49.


#22
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Consumul in stand by pare sa fie legat de combinatia dintre sd 888 si ecranele cu refresh rate mai mare de 60 hz, cel putin asta am citit pe anandtech.


#23
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 25.05.2005
Ike, pozele le-ai comparat văzute pe același dispozitiv? Mă gândesc să nu îți pară mai bune doar pentru ca ecranul de la Asus e mai bun. Nu văd motive pentru care cele pe zi sa fie mult mai bune.

Eu nu prea am avut pb. cu stabilizarea la pozele făcute noaptea cu P30. Am mâna destul de "țeapăna" și aștept până dispare mesajul ala de la stabilizarea software.

Dacă nu te superi, ce caști ai folosit?

#24
Ike

Ike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.12.2006
O sa incerc sa fac zilele astea un comparativ.
Eu am avut probleme de blur la P30. Mai ales ca o perioada am facut multe poze pe un santier si aveam nevoie sa nu iasa blurate schitele, cotele etc mai ales cand dadeam zoom la poze.

Pe jack ceva de la Sony (nu stiu modelul, oricum nu scumpe) si un Microlab Solo 6c. Pe bluetooth niste casti Creative Soundblaster Jam si un receiver cu aptx (china, dar decent). Pe toate mi s-a parut ca se aude binisor

#25
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 21.10.2009
Cred ca oricat de mult mi-as dori ca Zenfone 8 sa fie concurentul redutabil al S21 si cu tot hate-ul meu pe Samsung, cred ca nu este o alternativa prea convingatoare.
Studiind mai multe reviewuri, nu pot sa nu remarc cateva aspecte:
- durata de viata a bateriei mediocra
- camerele foto sub nivelul lui Pixel 5 - https://www.tomsguid.../asus-zenfone-8
Se mai adauga si lipsa incarcarii wireless, faptul ca ecranul are probleme cu setarile refresh rate-ului (care depinde de setarile bateriei si nu afiseaza mereu 120 hz), pretul totusi cam piperat pt ceea ce ofera, lipsa celei de-a 3-a camere foto(ca la S21).
Ca o nota personala, butonul de power colorat e o hidosenie, iar camera frontala strica mult aspectul telefonului, in loc sa o faca cat mai discreta, iese extrem de urat in evidenta.

Astept Pixel 6...

Edited by lex2010, 20 May 2021 - 16:40.


#26
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Hai sa fim seriosi, cine se astepta ca zenfone 8 sa bata pixel-ul ? Nu reusesc telefoane de doua ori mai scumpe s-o faca si reusea zenfone 8...
Iar bateria mediocra ce inseamna ? Unele review-uri chiar lauda bateria, inclusiv cel pe care l-ai pus tu, aproximativ 5,5 h de sot nu este rau pentru un ecran de 120 hz si baterie de 4000.
Cat despre pret, este 600 de euro la lansare, pret care o sa scada, chiar si pentru 600 de euro ofera destul de multe lucruri, S21 a fost mai scump la lansare.
Citeam zilele trecute ca a primit un update major pe partea de camera, baterie and stuff, este totusi lansat saptamana trecuta.
Ma rog, nu vreau sa para ca laud zenfone 8, are ca orice telefon atat puncte slabe cat si puncte forte.


#27
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 07.10.2009
Un dezavantaj pentru zenfone 8 e ca in acest moment Samsung  scade destul de repede preturile la modelele noi lansate.
De exemple vazusem recent  s21 pe la 2500-2600 ron ..si sincer sa fiu, daca ar fi sa aleg intre cele 2 as merge pe S21.

#28
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Obiectiv, da, si eu cred ca S21 este un pachet mai bun decat zenfone 8, dar nu este o diferenta prea mare.
Am inregistrat o precomanda pe Emag pentru varianta de 8 gb, care din pacate nu mai era in stoc, sper sa nu dureze prea mult pana-l primesc.


#29
Ike

Ike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.12.2006
Am facut cateva poze cu Z8 si P30, ca o comparatie: https://imgur.com/a/48QsP2v Concluziile le trageti voi. La modul de noapte a trebuit sa incerc de vreo 3 ori cu P30 sa nu iasa 'miscata'

In privinta SOT eu am avut 6:30 ore cu utilizare de dimineata pana seara si 4:30 cu utilizare mai moderata dar cu viata mai lunga (36 ore intre incarcari).

Mai este cineva pe aici care are telefonul si il foloseste dual-sim?

Attached Files


Edited by Ike, 26 May 2021 - 17:13.


#30
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Am eu telefonu dar nu-l foloses dual sim, pot sa mai bag inca un sim si sa verific daca te intereseaza ceva anume.

#31
Ike

Ike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.12.2006
Functia de Call forwarding > When unanswered are o optiune suplimentara, sa setezi secundele cat sa sune la tine pana sa faca forward. Pe Sim 2, pe Orange, se pare ca atunci cand activezi Forward-ul nu aplica si numarul de secunde dorit, ramane undeva la 2 secunde. Si trebuie intrat din nou in setare si facut update. Cei de la Asus au incercat sa replice problema si nu au reusit.
Sunt curios daca este 'carrier related' sau e o duda rara.

#32
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 21.10.2009
Un pret decent pentru ce ofera:
http://www.emag.ro/t...u/pd/DLCP3NMBM/
2655 lei cu reducerea de 10% inclusă


-"Adaugă produsul în coș, completează codul "telefon" și beneficiezi de 10% extra-reducere din prețul afișat. Promoția se aplică exclusiv pe o selecție de articole vândute de eMAG."

Pe la 2300 lei ar fi categoric best buy.


sau https://www.emag.ro/...u/pd/DJCP3NMBM/ la 3330 lei.

Edited by lex2010, 05 June 2021 - 21:11.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Nu il mai detine nimeni? Nu vad sa fie prea popular… mie mai ca-mi vine sa imi vand telefonul actual sa il iau :)) Are dimenisunile perfecte, camera buna si se misca excelent din cat am apucat sa il testez intr-un showroom.

#34
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
ce te intereseaza mai exact?

#35
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 21.10.2009
Se pare ca ar avea probleme cu supraincalzirea, iar bateria nu e prea stralucita.
In rest, ar fi un telefon super ok, daca il prinzi la reducere(vreo 2400 lei).

#36
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
pai cam toate telefoanele cu sd888 mai putin cele de gaming cu racire activa au aceste probleme termice.
legat de baterie era clar avand in vedere capacitatea ei si componentele folosite...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate