Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Asus Zenfone 8

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Zilele trecute a fost lansat Asus Zenfone 8, alaturi de fratele sau Flip.
Zenfone 8 pare o miscare buna din partea Asus, ocupa un loc unde nu prea exista concurenta, telefoane android compacte cu specificatii top notch.
Pentru mine 8-ul bifeaza multe casute, si probabil va fi urmatorul meu telefon, compact, android curat, sd 888, amoled @120 hz, baterie ok din ce am vazut prin review-uri, pret de lansare decent care cel mai probabil o sa scada in urmatoarea perioada.



#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Daca o sa-l gasesti. Mai toate Asus-urile astea s-au lansat si arata de parca au produs 1000 telefoane, cam cat pentru revieweri. Atat de des le gaseai prin magazinele online.

Dar da, e destul de compact, performant, cel simplu are si protectie IP68, doua camere doar decente, jack de casti pentru cei old school.
Mie mi-a placut mereu flip-ul, chiar e misto sa ai camera aia daca te pasioneaza fotografiatul/filmatul/ai vreo chestie gen vlog/Instagram unde postezi, creezi continut.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 26.06.2009
Un telefon excelent din punct de vedere tehnic, dar chicios/pare ieftin la exterior. Camerele spate nici macar nu sunt echidistante fata de margini... cred ca designerul telefonului era putin (mai mult) sub influenta sake-ului :-)

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Ieftin? Mie mi se pare foarte misto. Are Corning Gorilla Glass Victus, finisajul mat ca la S21 black.

La camerele de pe spate nu inteleg ce spui.

[ https://fdn2.gsmarena.com/vv/pics/asus/asus-zenfone-8-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,002
  • Înscris: 18.09.2008
Cate versiuni superioare de Android va primi oare?

#6
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Firma a confirmat 2 versiuni (e posibil si a treia dar depinde de vanzari).

#7
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014

 d4m4g3, on 17 mai 2021 - 10:38, said:

Ieftin? Mie mi se pare foarte misto. Are Corning Gorilla Glass Victus, finisajul mat ca la S21 black.

La camerele de pe spate nu inteleg ce spui.

[ https://fdn2.gsmarena.com/vv/pics/asus/asus-zenfone-8-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

CGG Victus are doar pe fata, pe spate are 3, cred ca modul in care arata camerele si unde sunt pozitionate la acest telefon, ar fi efectiv ultimele criterii la care m-as gandii inainte de a-l cumpara.
Probabil motivul principal pentru care va fi cumparat este marimea compacta combinata cu specificatiile.
Este frumos un telefon cu diagonala de 6.7 sau mai mult, chiar imi plac telefoanele mari, insa la partea practica...acolo sunt marile probleme, folosirea cu o singura mana este aproape imposibila si eu chiar am degetele lungi, plus purtatul in anumite perechi de blugi & alte tipuri de pantaloni, unde dimensiunea buzunarelor difera.

#8
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 15.07.2020
Un telefon superb, bine configurat, la un super pret

#9
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 21.10.2009
Astept un telefon ca acesta de cativa ani.
Am ramas cu un flagship vechi, pentru ca am refuzat sa trec la noile flagshipuri de marimea unei palete de tenis de masa.
Alt motiv ar fi boicotul meu impotriva Samsung, care face magaria aia cu vanzarea de telefoane cu procesor Exynos in Europa si Snapdragon in USA, la acelasi pret...
neseriozitate maxima.
La asta se mai adauga si lipsa incarcatorului(faceau misto de Apple cand au scos incarcatorul si la urmatorul flagship Samung lansat, au scos si ei)

Zenfone 8 este exact ce imi trebuie, are cel mai bun procesor de pe piata (SD 888), camera foto foarte buna, baterie decenta...
Imi pare rau de 2 lucruri:
- nu are incarcare wireless
- are un pret totusi cam mare.

In acest moment, principalii competitori ai lui Zenfone sunt Google Pixel 5 si Samsung S21. Ori Iphone 12 daca preferi sa dai 50% in plus pentru un hardware mediocru, insa cu un OS foarte bine optimizat

Pixel 5 e destul de scump, raportat la hardware-ul sau, dar iti ofera experienta Android pura.
S21 s-a vandut cel mai ieftin cu 2549 lei(la e-shitmag sau altex, nu mai retin), iar Zenfone se vinde cu 2949 lei(ambele varianta cu 128 GB stocare si 8 GB Ram). Sau S21+ la 3300 lei, dar e un pic mai mare ca dimensiuni.
Din pacate, la pretul asta, in prezent, nici macar eu nu sunt de parere ca ar fi o achizitie convenabila, singurul motiv care m-ar determina sa-l cumpar la acest pret este acela ca am ajuns sa urasc Samsung.

La 2000 lei ar fi intr-adevar, un best buy, dar probabil nu va avea un pret atat de redus.

Edited by lex2010, 17 May 2021 - 16:48.


#10
Ike

Ike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.12.2006

 d4m4g3, on 17 mai 2021 - 10:17, said:

Daca o sa-l gasesti. Mai toate Asus-urile astea s-au lansat si arata de parca au produs 1000 telefoane, cam cat pentru revieweri. Atat de des le gaseai prin magazinele online.

Dar da, e destul de compact, performant, cel simplu are si protectie IP68, doua camere doar decente, jack de casti pentru cei old school.
Mie mi-a placut mereu flip-ul, chiar e misto sa ai camera aia daca te pasioneaza fotografiatul/filmatul/ai vreo chestie gen vlog/Instagram unde postezi, creezi continut.

8-ul standard vad ca inca este in stoc la emag. L-am luat in primire ieri, inca sunt in etapa de adaptare. Se misca bine, dar am avut o duda cu sms-urile, nu le primeam pe toate. Dupa ce am setat default alta aplicatie de sms si am trecut inapoi, pare ca si-a revenit. Sper sa nu ma trezesc in viitor ca face iarasi.

A venit si un update de la lansare, acum este pe 30.11.51.41. Promite imbunatatiri cam peste tot, inclusiv la amprenta (mie mi se pare ca merge bine, dar nu am folie)
Huse si folii....n-am gasit la noi. Am comandat din China pana una alta. Telefonul este foarte alunecos si husa din cutie, desi eleganta, nu prea imbunatateste situatia.
Dupa ce se stabilizeaza o sa revin cu date legate de baterie. Asta cred ca va fi cea mai mare provocare
Display-ul are o tenta rece, indiferent de ce setezi in optiuni
Camera inca nu am apucat sa o testez. Ies oricum net superioare fostului P30 si stabilizarea isi face bine treaba (motiv si pentru care am trecut la el: compact cu camera rezonabila care are OIS). Selfie-urile ies bine, clare, AF-ul ajuta mult. O ciudatenie aici este ca in viewfinder dinamic range e praf, daca ai o lumina puternica in spatele tau nu se mai vede decat fata ta. Dar dupa ce faci poza se pare ca o prelucreaza si rezultatul e mult mai ok. Posibil sa fie in urma update-ului.

#11
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Salut Ike, am o rugaminte, am citit ca dc dimming poate fi folosit doar daca ecranul este setat la 60 hz, imi poti confirma ca asa este ?

#12
Ike

Ike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.12.2006
Da, asa este.

Attached Files



#13
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Pfff, ok, multumesc, spunea Andrei pe Anandtech ca pe 60 hz cam agata sau ma rog, ca este cam choppy experienta, stiu ca-l ai de o zi dar daca l-ai folosit pe 60 hz ai observat ceva de genul ?

#14
Ike

Ike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.12.2006
L-am folosit in ambele moduri si intentionez sa-l las la 60 hz pana ma lamuresc in privinta bateriei. Nu a sacadat deloc, pe 60 hz se comporta la fel ca orice alt flagship la acelasi refresh. Sau cel putin asa mi se pare mie.
Am vazut prin review-uri si la alte telefoane  abordari de genul 'iarna nu-i ca vara' si daca suporta 120 atunci gata, 60 e o mizerie... Eu nu sunt de acord.

Edited by Ike, 18 May 2021 - 10:51.


#15
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Cred ca este o limitare software faptul ca poate fi folosit doar la 60 hz dc dimming-ul, ma rog, te mai rog sa-mi raspunzi la o intrebare, double tap to wake sau tap to wake, are ? Apropo de folii, eu am un mi 9 cu CGG 6, il am de doi ani si l-am tinut fara folie din prima zi. L-am scapat de ceva ori de la peste un metru, nu mai zic de cate ori mi-a cazut din buzunar intre scaunul masinii si usa, iar ecranul nu are absolut nici o zgarietura. Mi se pare mult mai misto fara folie, iar zenfone 8 avand CGG Victus, cred ca poate fi folosit fara folie si nu cred ca o sa fie vreo problema. Eu oricum daca il cumpar nu o sa-i pun vreo folie.

#16
Ike

Ike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.12.2006
Da. Are double tap to wake/sleep. By default e dezactivat.

#17
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 21.10.2009
Ce te-a facut sa alegi Zenfone 8 in detrimentul Pixel 5 sau S21?

#18
Ike

Ike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.12.2006
Buget ~ 3k lei
Pixel 5 nu este oficial la noi. Îmi place telefonul dar depaseste notabil bugetul si nu aveam posibilitatea de a lua de altundeva decat emag.
Samsung am avut S10E (fantastic telefon cu exceptia bateriei si a faptului ca dupa un an irisul camerei se activa complet aiurea) si S20. Ambele cu baterie dezamăgitoare. Daca la S10E este oarecum de inteles (ca e compact) la S20 nu mai este (la 4 dupa amiaza trebuia incarcat). S21 e cam tot pe acolo din ce zice lumea. Vorba aia: fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me. Interesant este ca si la S20 am avut probleme cu camera telephoto (din prima zi).
Zic sa-mi iau teapa si de la altii daca e cazul. Ca in politica.

Edited by Ike, 18 May 2021 - 21:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate