Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Roaming Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
1057 replies to this topic

#181
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postr_ionescu, on 04 decembrie 2022 - 23:14, said:

S8HR explică de ce poți apela, din US, numere din România, fără prefix internațional! Pe scurt pentru unii, da, e o prostie! (sarcasm)

În rest, ai vreun link care să susțină ceea zici legat de tarifele Digi și AT&T sau ai folosit un glob de cristal? :lol:

Eu nu folosesc glob de cristal. Facturarea între rețele se face pe trafic de date si nu voce.
Rețelele negociază pachete de data in acordurile de roaming (de unde si tarifele mici oferite de digi): sunt numeroase exemple!!

https://www.fiercewi...g-volte-service

Si inca multe altele in care operatorii si-au programat scăderi de venituri din voce. Ceea ce am tot spus;

As a VoLTE call is all data and is routed back home, the visited network is “service unaware”, and can identify it only as a data stream. Billing at a wholesale level is only possible on a per MB basis instead of minutes. This poses a challenge for the visited network considering that the CS (Circuit Switch) voice call can be 5 times more expensive than a VoLTE call, which can result in revenue leakage. In addition, although the home network will pay less for every VoLTE call because the traffic is home routed, it will be their responsibility to terminate these calls and bear routing costs.

https://www.tomiaglo.../volte-roaming/

Eu am vorbit întotdeauna de facturare. Dar ma rog, S8HR. Facturarea la date se face la wholesale între rețele in roaming. Ca sa nu mai spun nimic de vestita CALEA care nu are nicio treaba cu facturarea! Dar nu mai mai baga in seama ca fac o varza si nu stiu ce vorbesc.
Deci din multe puncte de vedere (rutarea apelurilor) este mult mai apropiat cu ceea ce se întâmpla in vowifi decat CS in roaming.
Haide, nu imi mai comenta la posturi!

Edited by PORTOCAL, 04 December 2022 - 23:34.


#182
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Deci e doar wishful thinking/glob de cristal tot ce ai scris legat de tarifele Digi & AT&T.
Mulțumesc pentru confirmare! :)


#183
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postr_ionescu, on 05 decembrie 2022 - 00:12, said:

Deci e doar wishful thinking/glob de cristal tot ce ai scris legat de tarifele Digi & AT&T.
Mulțumesc pentru confirmare! :)

La fel ca si la tine. Ca doar nu ai access la contractul dintre ATT si Digi. Dar, spre deosebire de tine, stiu f bine ce vorbesc cand datele se facturează wholesale între operatori. La nivel european exista chiar un regulament in acest sens.. tot glob de cristal.

Ba mai mult, Digi nu m-a facturat pentru apeluri, ceea ce spre deosebire de ceea ce ai insirat tu aici, este un fapt. Fix la fel ca si la vowifi. Eu am o factura cu care pot dovedi asta, iar tu ai ce? Google Search? Lol! Technical blueprints nu au nicio treaba cu acordurile comerciale. Si minutele in roaming pe volte sunt facturate ca trafic de date intre rețele! Întotdeauna! Te las sa cauți!

Oh, sau am visat ca nu m-a facturat? Sau, nu stiu, ce vrei sa demonstrezi aici? Tu nu te afli in roaming pe ATT, nu ai o factura, dar insisti sa imi spui ca de fapt sunt facturat. Nu, serios, adica asta deja e prea multa imaginație!!

Eu zic sa nu mai iei lucrurile personal, sa accepți ca ai speculat niste chestii si e ok. Pana la urma eu stiu ce platesc in roaming si ce factura am primit. Sau, am visat, ai căutat tu pe net si trebuie sa platesc mai mult. Just like that…

Ca sa revin, eu cand am postat astăzi, am raspuns altcuiva, nu tie. Dar te simti sa răspunzi de fiecare data cand postez ceva. Oare de ce, ma intreb?

Edited by PORTOCAL, 05 December 2022 - 01:10.


#184
tracepath

tracepath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.08.2004

View Posttzevarul, on 01 decembrie 2022 - 22:50, said:

Un numar bun de test este cel de la Bandwidth.com pentru STIR/SHAKEN attestation: 2029841661 sau 12029841661. Portalul de validare al codului primit este https://portal.legal...g/Info/Identity

La ambele vine prompt in romana cu numarul format este incorect.

#185
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Posttracepath, on 05 decembrie 2022 - 03:54, said:

La ambele vine prompt in romana cu numarul format este incorect.

Multumesc de confirmare. Asa cum am banuit, intr-un efort de a activa VoLTE roaming cat mai repede, cei de la Digi au replicat (cel putin partial) infrastructura de VoWiFi fara sa implementeze si dial-plan pentru tara in care se afla clientul.

Singura problema reala este imposibilitatea de a apela servicii de urgenta de pe telefonul in roaming.

#186
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

View PostPORTOCAL, on 05 decembrie 2022 - 00:58, said:



La fel ca si la tine. Ca doar nu ai access la contractul dintre ATT si Digi. Dar, spre deosebire de tine, stiu f bine ce vorbesc cand datele se facturează wholesale între operatori. La nivel european exista chiar un regulament in acest sens.. tot glob de cristal.

Ba mai mult, Digi nu m-a facturat pentru apeluri, ceea ce spre deosebire de ceea ce ai insirat tu aici, este un fapt. Fix la fel ca si la vowifi. Eu am o factura cu care pot dovedi asta, iar tu ai ce? Google Search? Lol! Technical blueprints nu au nicio treaba cu acordurile comerciale. Si minutele in roaming pe volte sunt facturate ca trafic de date intre rețele! Întotdeauna! Te las sa cauți!

Oh, sau am visat ca nu m-a facturat? Sau, nu stiu, ce vrei sa demonstrezi aici? Tu nu te afli in roaming pe ATT, nu ai o factura, dar insisti sa imi spui ca de fapt sunt facturat. Nu, serios, adica asta deja e prea multa imaginație!!

Eu zic sa nu mai iei lucrurile personal, sa accepți ca ai speculat niste chestii si e ok. Pana la urma eu stiu ce platesc in roaming si ce factura am primit. Sau, am visat, ai căutat tu pe net si trebuie sa platesc mai mult. Just like that…

Ca sa revin, eu cand am postat astăzi, am raspuns altcuiva, nu tie. Dar te simti sa răspunzi de fiecare data cand postez ceva. Oare de ce, ma intreb?

Mai vedem în viitor dacă își vor actualiza sistemul de facturare. Ar fi bine să rămână așa cum e acum dar mă îndoiesc că Digi ar dori/putea să susțină costurile facturate de AT&T.

În rest, vorbe fără o bază reală și cu link-uri către site-uri irelevante. Nici nu ai avea cum căci nimeni nu știe ce planuri au Digi și AT&T dar siguranța ta este hilară! :lol:

View Posttzevarul, on 05 decembrie 2022 - 15:22, said:



Multumesc de confirmare. Asa cum am banuit, intr-un efort de a activa VoLTE roaming cat mai repede, cei de la Digi au replicat (cel putin partial) infrastructura de VoWiFi fara sa implementeze si dial-plan pentru tara in care se afla clientul.

Singura problema reala este imposibilitatea de a apela servicii de urgenta de pe telefonul in roaming.
Păi ar trebui formate numerele cu prefix internațional.

#187
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postr_ionescu, on 05 decembrie 2022 - 23:20, said:



Mai vedem în viitor dacă își vor actualiza sistemul de facturare. Ar fi bine să rămână așa cum e acum dar mă îndoiesc că Digi ar dori/putea să susțină costurile facturate de AT&T.

În rest, vorbe fără o bază reală și cu link-uri către site-uri irelevante. Nici nu ai avea cum căci nimeni nu știe ce planuri au Digi și AT&T dar siguranța ta este hilară! :lol:


Păi ar trebui formate numerele cu prefix internațional.

😂😂😂😂 Adica sa sun nu la 911 ci la 001911? :-) asta chiar e penibil si nici nu funcționează chiar si cu prefix.

Cat despre ceea ce va face digi pe viitor, e problema digi. Siguranța mea tine de faptul ca volte este facturat ca trafic de date (deci in funcție de volum) si facturarea se face wholesale. Asta o stie toata lumea care înțelege putin cum facturează rețelele între ele.
Ce alege digi sa faca (am scris si mai sus) e treaba digi. Dar nu poate sa mențină aceleași tarife care sunt Comunicate acum si sunt anterioare volte in roaming.

Edited by PORTOCAL, 06 December 2022 - 01:32.


#188
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Nu, ar trebui să fie implementat local breakup pentru apelurile de urgență. :)

Oficial, pe site, Digi facturează traficul de voce în roaming.

Că nu a fost facturat, că vine pe factura următoare, că nu vor mai factura - nu se știe. Deocamdată, oficial, traficul este taxabil.

Eu discut bazat pe standarde și pe informații oficiale.

Attached File  8B5FC050-6CBD-45D4-A843-D558EF4019F0.png   615.48K   42 downloadsAttached File  8B81FDF0-63CA-4572-B87A-D2102B481F4A.png   644.88K   33 downloads

#189
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 21.03.2005
Partea buna este ca s-a confirmat VoLTE in roaming, pentru ca mai era un coleg care nu credea... :D

Partea si mai buna este ca, indiferent de tarif, trendul VoLTE se va extinde prin multe tari...

#190
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,359
  • Înscris: 16.04.2014
Salut,

Notez mai jos cateva clarificari utile legate de serviciul VoLTE in Roaming:

1. Din luna Octombrie a fost lansat VoLTE in SUA prin intermediul partenetului de Roaming (reteaua AT&T).
    Conditia pentru a avea acces la apeluri VoLTE este ca atat roamingul de date, cat si cel de voce sa fie active.

2. Apelurile VoLTE efectuate din Roaming sunt facturate ca apeluri din Roaming si apar corespunzator si in desfasurator.

3. Catre retelele din Romania sunt permise apelurile in format national. Catre alte retele internationale sau locale este necesar sa fie folosit prefixul international.

4. Apelurile catre numerele de urgenta (112 sau 911) sunt functionale si se ruteaza local, in reteaua unde este abonatul in Roaming.

#191
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Mulțumesc @DIGI_Helper pentru confirmare! :)

#192
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

View Posttzevarul, on 05 decembrie 2022 - 15:22, said:


Multumesc de confirmare. Asa cum am banuit, intr-un efort de a activa VoLTE roaming cat mai repede, cei de la Digi au replicat (cel putin partial) infrastructura de VoWiFi fara sa implementeze si dial-plan pentru tara in care se afla clientul.

Singura problema reala este imposibilitatea de a apela servicii de urgenta de pe telefonul in roaming.
Fals & fals :)

#193
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postr_ionescu, on 07 decembrie 2022 - 21:36, said:

Fals & fals Posted Image

Crezi ce vrei, nu o sa intru in polemica de doi bani. Un singur comentariu, care tine mai mult de cultura generala, asta cand nu incercam sa folosim termeni pe care nu ii intelegem - LBO inseamna local breakout, nu breakup.

Si aici imi inchei contributia la aceast subtopic.

#194
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Right :lol:

#195
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,359
  • Înscris: 16.04.2014
@tzevarul, asa cum am scris mai sus, apelurile catre numerele de urgenta sunt functionale inclusiv daca esti in Roaming si esti conectat prin VoLTE.

#196
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Apel primit in roaming care apare ca si consum de date (nu am folosit datele in roaming ).

Edited by PORTOCAL, 14 December 2022 - 21:26.


#197
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Apel volte primit in roaming. Apare ca trafic de date.

Attached Files



#198
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
FYI, cost control NU e același lucru cu factura! ;)

Și la trafic consumat ai zero.

Cel mai probabil, nu au actualizat sistemul de cost control.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

C2023

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate