Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Investitii - beginner

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postp0pa_24, on 19 aprilie 2021 - 17:02, said:

Si va rog, fara discutii despre Crypto.
Multumesc
de ce nu? Este tot un instrument de specula asa cum este si bursa. Doar despre investitii este vorba, nu?

#38
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postforeverbflux, on 18 aprilie 2021 - 20:07, said:

Lectia numarul 1 gratuita:
  • momentul poate fi considerat neinspirat, pentru ca toate stocks de calitate sunt la valori relativ maxime in aceasta perioada
  • invata gratuit de pe youtube este o infinitate de informatie de calitate, care se aplica la orice piata (BVB, US, etc)
  • poti sa iei si un curs, rau nu poate face, dar ia in calcul ca majoritatea cursurilor de acest fel listeaza cu plata aceeasi informatie care exista si gratuit
Nu uita, stocks in aprilie 2021 sunt la valori maxime, ceea ce face relativ riscant sa intri fara experienta pe un "varf de bula". La cum arata BVB in acest moment, ai sanse mai mari sa pierzi, decat sa castigi.

Asteapta o corectie generala, sau o corectie pe anumite stocks specifice.

Multumeste-mi mai tarziu ca ti-am spus asta si n-ai pierdut jumatate din buget in aprilie/mai 2021.

Absolut de acord cu antecomentatorul

As mai adauga ca e ideal sa poti citi in engleza, daca vrei sa te apuci de bursa. Informatiile care apar in limba romana n-au uneori nicio legatura cu realitatile financiare, din simplul motiv ca sunt traduse aiurea de oameni care nu stiu nici engleza, nici finante.

Pe mine m-au ajutat cartile sa inteleg fundamentele investitiilor la bursa, dupa care a fost mai usor sa inteleg informatia specifica gasita pe internet. Iti pun aici cartea care mi s-a parut cea mai clara si mai usor de citit de pana acum: "How to make money in stocks" de William O'Neil. (e un fisier pdf, il am si in format epub, care se citeste mult mai bine si poate fi pus pe e-book, dar nu ma lasa editorul sa-l uploadez aici).

Attached Files


Edited by chique, 20 April 2021 - 10:25.


#39
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postflp014, on 20 aprilie 2021 - 08:41, said:

de ce nu? Este tot un instrument de specula asa cum este si bursa. Doar despre investitii este vorba, nu?

E o diferenta fundamentala, ca actionar la o companie detii ceva concret, care produce bani. Bazat pe ce ai scris aici si pacanelele ar intra tot la investitii.

View Postchique, on 20 aprilie 2021 - 10:22, said:


As mai adauga ca e ideal sa poti citi in engleza, daca vrei sa te apuci de bursa. Informatiile care apar in limba romana n-au uneori nicio legatura cu realitatile financiare, din simplul motiv ca sunt traduse aiurea de oameni care nu stiu nici engleza, nici finante.


Asta. Cursurile pe care le vezi in Romania pe sute de euro, sunt informatii moka pe care le gasesti foarte bine structurate pe site-uri de specialitate, sau carti de 10$, nu de 1000. De fapt, si canalele youtube de succes din tara (despre investitii) si tot ce umbla in domeniu sunt re-hashuri mai slabe de la continutul altora din state. Dar pentru asta, trebuie engleza, cautat pe google, si o boaba de gandire critica.

#40
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Este cineva dispus sa ma ajute/sa imi arate cum trebuie sa investesc in ETF pasiv?
Adica ce ETFs sa iau, cum sa le iau (ce platforma, care sa nu impoziteze dublu), in ce procente sa mi le impart ?

Pot oferi la schimb sfaturi pentru instalatii sanitare, stins incendii..daca urmeaza sa-si construiasca ceva cladire acel cineva. :)

Edited by p0pa_24, 21 April 2021 - 16:57.


#41
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Daca vrei ceva pasiv, S&P500 ar fi un bun inceput. Trebuie sa iei un etf care il trackuieste si e din Europa (daca esti din Ro, de exemplu).

Daca iei ceva cu acumulare de dividende, e irelevanta chestia cu dubla impunere, fiindca sunt reflectate in pretul actiunii.

Un etf de la Blackrock iShares disponibil la noi ar fi SXR8.DE (cu acumulare) sau IUSA.DE (cu distributie).

Alte etf-uri pe care le-ai putea considera ar fi EMIM pt emerging markets (cred ca e IS3N cel de la iShares). Nu cred ca e vreun procentaj magic, eu probabil as tine totusi majoritatea in S&P (daca as vrea o abordare cat mai pasiva).

Exemple de platforme unde le poti gasi in Romania sunt Interactive Brokers, XTB, cred ca si Tradeville, dar vezi de comisioane.


#42
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008

View Postpumbacu90, on 21 aprilie 2021 - 17:08, said:

Exemple de platforme unde le poti gasi in Romania sunt Interactive Brokers, XTB, cred ca si Tradeville, dar vezi de comisioane.

Atata lume ma tot plimba intre astea 3...ba ca una are comisione mari pentru X chestiune, altul pentru chestiunea Y, s.a.m.d.

Care este cel mai ok pentru o investitie de genul celei mentionate de mine ? Dpdv al costurilor cu platforma.

Tradeville am vazut ca nu mai pot tranzactiona ETF, cel putin o perioada.

Edited by p0pa_24, 21 April 2021 - 17:12.


#43
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
IB minim 10$ / luna (mai mult daca faci zeci de tranzactii) daca ai un cont intre 2000 si 100k $, XTB e gratis momentan pentru ce cauti tu, dar schimba cam des comisioanele.

Edited by pumbacu90, 21 April 2021 - 17:51.


#44
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Incearca Bitpanda, ai si ETF-uri acolo, interfata simpla.

..

Attached Files



#45
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 07.05.2018
Colegul', eu am la XTB.  Comision de depunere 0, de tranzactii 0 in limita a 100k euro lunar. Au comision la CFD si cryptomonede. Suport in limba romana, au sediu in Bucuresti.
Numai banca daca isi trage ceva. Mie mi-a luat 1 euro, asta la BT.


In legatura cu ETF, depinde de cat de mult vrei sa risti.
Clasic e sa mergi pe SP500.
Mai e indicele NASDAQ care a fost mai performant in ultimii 15 ani fata de SP500. Problema e ca are 50% Tech, deci e mai putin diversificat. Prin comparatie, SP500 are 25%.  Vezi dot com bubble din 2000. A cazut NASDAQ asa de tare ca abia dupa 15 ani si-a revenit. SP500 isi revine cam in 5 ani.

Daca vrei sa diversifici si mai mult, alege VTI, VTWAX.
Din ce mai citeam pe forumuri, lumea alege sa mearga pe VTI, VTWAX ca e mai diversificat si e riscul mai mic.

In final, tu decizi.

#46
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009
Pt initiator,
cel mai important lucru in investitii este educatia, este cea care te face sa vezi cu alti ochi domeniul si ansamblul lucrurilor. Avand in vedere faptul ca esti incepator, sfatul meu este ca daca vrei sa investesti in ETF-uri este infinit mai bine sa achiztionezi un curs, decat sa inveti pe cont propriu folosind resursele gratuite de pe net. Daca vrei sa inveti singur iti va lua o groaza de timp si efort sa pui cap la cap informatiile si nici atunci nu ai garantia ca le-ai corelat bine si ai inteles corect. Vei face multe greseli din care, e adevarat, vei invata, dar vei fi pierdut foarte mult timp, multe oportunitati si inevitabil bani, chiar multi bani. Nu mai zic ca e f important ca inca de la inceput sa-ti construiesti corect portofoliul. Un curs iti va deschide ochii foarte repede astfel incat vei putea sa-ti construiesti de la inceput portofoliul corect si iti vei face un algoritm de investitii care sa te lase sa dormi noaptea linistit. Nu stiu colegii care te sfatuiesc sa inveti tu de unul singur cat de priceputi sunt in domeniu, dar fie si daca ma iau dupa faptul ca multi iti recomanda ca acum nu e un moment ”potrivit” sa investesti imi dau seama ca mai este loc mult de invatat.

Edited by toniq, 23 May 2021 - 16:51.


#47
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
Recomanzi un curs anume toniq?

#48
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postneostar, on 25 mai 2021 - 18:40, said:

Recomanzi un curs anume toniq?

Nu vreau sa para ca am vreun interes sau fac reclama. Baga pe google etf curs investitii si ai de unde alege. Spor!

#49
mir6

mir6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.09.2005
A trecut mai bine de un an de la primul mesaj pe acest topic. Sunt curios ce s-a întâmplat cu inițiatorul topicului: a început să investească, cum s-a documentat, cu ce rezultate...

#50
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,720
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil a fost doar "2,10, 2, 10, proba de microfon"...

#51
mir6

mir6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.09.2005
Nicio veste?

#52
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Stie cineva pe site-ul Bucharest Stock Exchange - BVB care sunt formulele de calcul la obligatiuni ?

Pret referinta
Ultimul pret
Pret deschidere
Pret maxim
Pret minim
YTM calculat pe baza pretului curent, de unde iau ei pretul curent ca nu e afisat ?

#53
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postcarturarulobosit, on 21 aprilie 2021 - 19:34, said:

Colegul', eu am la XTB.  Comision de depunere 0, de tranzactii 0 in limita a 100k euro lunar. Au comision la CFD si cryptomonede. Suport in limba romana, au sediu in Bucuresti.
Numai banca daca isi trage ceva. Mie mi-a luat 1 euro, asta la BT.


In legatura cu ETF, depinde de cat de mult vrei sa risti.
Clasic e sa mergi pe SP500.
Mai e indicele NASDAQ care a fost mai performant in ultimii 15 ani fata de SP500. Problema e ca are 50% Tech, deci e mai putin diversificat. Prin comparatie, SP500 are 25%.  Vezi dot com bubble din 2000. A cazut NASDAQ asa de tare ca abia dupa 15 ani si-a revenit. SP500 isi revine cam in 5 ani.

Daca vrei sa diversifici si mai mult, alege VTI, VTWAX.
Din ce mai citeam pe forumuri, lumea alege sa mearga pe VTI, VTWAX ca e mai diversificat si e riscul mai mic.

In final, tu decizi.

XTB tranzactioneaza obligatiuni ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate