Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Investitii - beginner

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Salutare tuturor,

De curand sunt interesant si eu de investitii, in special pe termen lung gen ETF, titluri de stat.
Dispun de niste bani pusi deoparte suficienti sa incep in forta si sa alimentez lunar/3 luni.

As incepe cu o suma initiala de 50.000RON si lunar cate 1000 RON.

Nu cunosc absolut nimic despre bursa, investitii, etc insa doresc sa ma educ cat de cat.

Vreau sa achizitionez acest curs: https://carutacubani...iente-pe-bursa/
Pentru a intra cat de cat in paine si a intelege niste principii.
Mi-am facut cont demo pe Tradeville si XTB si sincer nu inteleg nimic de acolo.

A facut cineva acest curs, sau cel de la Stiinta Banilor a lui Nedelcu ? Evident la ei pe blog sau pe grupul lor de FB lumea are doar laude, as vrea niste pareri externe de "bula" lor.
Unii spun ca sunt hoax, eu cred ca sunt niste persoane inteligente care au intr-adevar ceva de zis, dar care trebuie sa-si monetizeze timpul si efortul depus.

Astept niste pareri daca aveti tangente cu acest canal, si desigur niste sfaturi daca se poate cu privire la investitii. (ceva mai concret).

Multumesc

#2
Jackalope

Jackalope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2020
Toate informatiile care sunt in acele cursuri le poti gasi pe internet.
Daca esti la inceput (0 cunostinte) si nu ai timp sa cauti acele informatii singur atunci merita. Vei avea un start mai usor.

#3
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
Nu stii nimic despre bursa si din prima vrei sa dai sute de euro pe un curs oarecare? Mai intai epuizeaza si tu toate resursele gratuite de pe net si dupa asta vezi daca merita sa dai banii pe altceva. Dai o cautare pe youtube si vezi ce gasesti pe acolo (sper ca stii limba engleza. Daca nu, investeste in engleza mai intai): https://www.youtube....s for beginners

#4
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Da, pentru ca din timpul ala în care as sta sa caut o gramada de informații și sa le mai și triez (ca sunt multe inselatorii) pot câștiga mai mult din actuala mea ocupație.
Cel mai tare mi-e teama de informații greșite. Iar acolo nu am văzut sa fie asa ceva.
Plus ca lucrez intr-un cu totul alt domeniu care necesita studiu continuu.
Cata informație sa mai absorb și sa triez după 12 ore de lucru zilnic..

#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
In cel mai bun caz pierzi banii dati pe curs.
Intr-un caz naspa, pierzi toti banii stransi.
In cel mai rau caz te cauta astia pentru datorii, dar hai sa nu fim negativi. Iti permiti sa pierzi toti banii stransi?

Prima regula: Nu intra pe bursa cu bani cu care nu esti ok sa-i pierzi!
Ia banii pe care-i ai, uita-te la ei si imparte-i in doua. Prima gramada e aia pe care daca o pierzi iti pozi zice: PLM, m-am distrat!
Aia sunt banii de bursa.

Lectia mea a fost moka, restul sunt pe bani la nenea asta al tau :)

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Lecția 0: dacă tu cumperi cursuri despre cum sa faci bani, tu ești fraierul de serviciu.

De ce și-ar bate capul oricine sa vândă așa ceva, când poate face bani folosind acele informații?!?!

Edited by dexterash, 18 April 2021 - 13:25.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Eu consider ca investitia la bursa ca o loterie,chiar daca expertii o consdera altceva.Ca sa ai succes tre' sa ai noroc si multe-multe informatii la pont,din interior.Loviturile,tunurile sunt oricum cele ale rechinilor bursieri si nu sunt chiar cele mai "curate" manevre.
Iar ca sa te iri dupa guru,experti,supraexperti care scot carti peste carti mi se pare pueril.Oare de ce acei guru nu-si pun in aplicare sfaturile si ideile?Singura lor sursa sigura de imbogatire este culegerea de idei si sfaturi din cartile vandute amarastenilor,care cred ca daca asimileaza acele carti,gata,au dat lovitura.
Eu as investi maximum 10.000 de lei pentru inceput,ca si acomodare,sa prind regula jocului.Este adevarat ca daca putin bagi putin scoti,la fel de adevarat cu daca putin bagi putin pierzi.

ps.
Mi-ar place sa cunosc macar o singura persoana care in mod autodidact,a reusit de la zero pe aceasta arie de activitate.

#8
mariu85

mariu85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.08.2018

 p0pa_24, on 18 aprilie 2021 - 12:35, said:


Vreau sa achizitionez acest curs: https://carutacubani...iente-pe-bursa/
Pentru a intra cat de cat in paine si a intelege niste principii.
Mi-am facut cont demo pe Tradeville si XTB si sincer nu inteleg nimic de acolo.

A facut cineva acest curs, sau cel de la Stiinta Banilor a lui Nedelcu ? Evident la ei pe blog sau pe grupul lor de FB lumea are doar laude, as vrea niste pareri externe de "bula" lor.
Unii spun ca sunt hoax, eu cred ca sunt niste persoane inteligente care au intr-adevar ceva de zis, dar care trebuie sa-si monetizeze timpul si efortul depus.

Astept niste pareri daca aveti tangente cu acest canal, si desigur niste sfaturi daca se poate cu privire la investitii. (ceva mai concret).

Multumesc

Nu bagă bani în ceva ce nu înțelegi :).
Toți vor sa se imbogateasca repede / peste noapte cu efort minin, indiferent de generație.




#9
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Ideea mea nu este de imbogatire peste noapte. Planul este de a avea o sursa de venit peste 15 ani, timp in care toate sumele se vor reinvesti.
Pe principiul dobanzii exponentiale, abia dupa 7-8 ani de investitie pasiva in ETFs, dobanda va echivala suma investita, urmand ca dupa aceasta perioada lucrurile sa intre pe un fagas relativ functional, cu retrageri de maxim 4% anual care sa echivaleze cu 12 salarii modeste de pana in 2000 RON lunar, iar dupa 15 ani sa fie in jur la 4500 RON lunar.
Nu doresc sa petrec mai mult de 2-3 ore lunar in a evalua tendinta ETF-urilor selectate.

Bursa nu e o loterie si de aceea am solicitat pareri avizate in acest forum.
Si da, suma propusa de investire este 25% din totalul sumei mele disponibile, deci exista suficient safe-fail money.

Edited by p0pa_24, 18 April 2021 - 14:42.


#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Vreau sa achizitionez acest curs:


Scam

[ https://i.imgur.com/Cr94SNy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gumball3000, 18 April 2021 - 14:49.


#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Decat sa dai banii pe cursul ala mai bine invata singur, de la zero (tot de pe net iti iei informatia si este gratis)
Inainte sa bagi o suma mare de bani (reali) pe bursa instaleaza o aplicatie demo si joaca-te cu ea... macar o luna (este demo, cu bani virtuali, deci nu pierzi nimic)
Dupa ce intelegi cum functioneaza, baga o suma reala (pe un cont real)... dar nu mult!
Cresti suma pe masura ce vezi ca stapanesti cat de cat platforma si intelegi putin piata... documentare despre compania x sau y oricum trebuie sa faci (altfel risti sa pierzi rapid)

 p0pa_24, on 18 aprilie 2021 - 12:35, said:

Salutare tuturor,
De curand sunt interesant si eu de investitii, in special pe termen lung gen ETF, titluri de stat.
As incepe cu o suma initiala de 50.000RON si lunar cate 1000 RON.
Nu cunosc absolut nimic despre bursa, investitii, etc insa doresc sa ma educ cat de cat.

Pune cate o 1000 de lei lunar intr-un portofel cripto dar incepand de anul viitor (citeste despre bear market, bull market, halving)... 2022 + 2023 = 24.000 LEI
Asteapta sa treaca halving-ul la BTC (din 2024) si scoate in 2025, atunci cand va fi acelasi lucru cu ce vedem azi in piata cripto... asta daca vrei sa scoti 3 X 24.000 (sau chiar 4 X 24.000)

Edited by rz, 18 April 2021 - 15:16.


#12
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008

 rz, on 18 aprilie 2021 - 15:12, said:

Decat sa dai banii pe cursul ala mai bine invata singur, de la zero (tot de pe net iti iei informatia si este gratis)
Inainte sa bagi o suma mare de bani (reali) pe bursa instaleaza o aplicatie demo si joaca-te cu ea... macar o luna (este demo, cu bani virtuali, deci nu pierzi nimic)
Dupa ce intelegi cum functioneaza, baga o suma reala (pe un cont real)... dar nu mult!
Cresti suma pe masura ce vezi ca stapanesti cat de cat platforma si intelegi putin piata... documentare despre compania x sau y oricum trebuie sa faci (altfel risti sa pierzi rapid)



Pune cate o 1000 de lei lunar intr-un portofel cripto dar incepand de anul viitor (citeste despre bear market, bull market, halving)... 2022 + 2023 = 24.000 LEI
Asteapta sa treaca halving-ul la BTC (din 2024) si scoate in 2025, atunci cand va fi acelasi lucru cu ce vedem azi in piata cripto... asta daca vrei sa scoti 3 X 24.000 (sau chiar 4 X 24.000)

Sorry, nu doresc sa intru in zona crypto-monede.

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ok, no problem...era doar o varianta de castig sigur

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Cripto e oricum, numai sigur nu. Se pot face bani mulți repede? Da. Se pot pierde la fel de mulți, la fel de repede? Da.

Inițiator - nimic nu bate studiul individual. Caută informații pe investopedia. E o sursă la fel de bună ca un curs ținut de ai noștri, dacă nu mai bună.
Caută The Motley Fool. Studiază ce oferă la liber și după aia decizi dacă merită și un abonament.
Prima chestie pe care trebuie s-o înveți - ești singurul responsabil de banii tăi. Indiferent ce ți se spune, indiferent ce citești, doar tu iei deciziile, doar tu răspunzi.

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

 radunic, on 18 aprilie 2021 - 16:15, said:

Cripto e oricum, numai sigur nu. Se pot face bani mulți repede? Da. Se pot pierde la fel de mulți, la fel de repede? Da.

Normal ca pierzi usor, daca vrei repede sau faci trading zilnic... garantat ii pierzi, daca esti si la inceput de drum!
Eu vorbeam despre altceva mai sus... despre hold pe 2-3 ani si despre alegerea momentului optim de intrat in piata (in 2022, 2023 si 2024 partial - acumulezi si scoti in 2025 sau 2026)
Dupa ultimul halving la BTC (nr.3) s-a confirmat practic ciclicitatea din cripto... interactiv si live aici: https://www.blockcha...-rainbow-chart/

Attached Files


Edited by rz, 18 April 2021 - 16:49.


#16
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Ii bine ca pt inceput cumperi titluri de stat sunt mai putin riscante, Tradeville este broker bun.
Bursele is ale naibii de corelate, AT si AF facute pe Dow Jones, chiar daca cumperi de pe BVB.
Io zic ca actiunile la societati sunt scumpe in acest moment (parere de neofit), asta asa cand ma uit la un grafic pe Dow.

#17
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Ia ETF ce urmareste indicele SP500 si uita de ei. Imi multumesti peste 15 ani.

Daca totusi vrei sa te documentezi, citeste The Bogleheads′ Guide to Investing.

Edited by carturarulobosit, 18 April 2021 - 17:46.


#18
mariu85

mariu85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.08.2018

 p0pa_24, on 18 aprilie 2021 - 14:41, said:

Ideea mea nu este de imbogatire peste noapte. Planul este de a avea o sursa de venit peste 15 ani, timp in care toate sumele se vor reinvesti.
Pe principiul dobanzii exponentiale, abia dupa 7-8 ani de investitie pasiva in ETFs, dobanda va echivala suma investita, urmand ca dupa aceasta perioada lucrurile sa intre pe un fagas relativ functional, cu retrageri de maxim 4% anual care sa echivaleze cu 12 salarii modeste de pana in 2000 RON lunar, iar dupa 15 ani sa fie in jur la 4500 RON lunar.
Nu doresc sa petrec mai mult de 2-3 ore lunar in a evalua tendinta ETF-urilor selectate.


Faptul că vrei să investești în titluri de stat și ceva pasiv (ETF) e un lucru bun.

ETF pt crypto e un no no (un loc unde vei pierde bani 99,99% long term, din punctul meu de vedere).

Un Vanguard S&P 500 ETF implica un risc mai mic. Dar și aici văd o problema, indexul e la valoarea maxima de până acum (au fost perioade în care după o cădere s-a ajuns la același nivel după 5 ani).

Cursul pt investing reprezintă doar o modalitate de a arunca cu bani. Fac o comparație cu un curs/seminar de la facultate. Faptul că îl urmezi nu-ti asigura nici pe departe un job/că știi ceva.

Titlurile de stat reprezintă o varianta nici de a pierde bani, nici de a câștiga (to break even după inflație).


Ce vroiam sa spun in primul comentariu e că va trebui să investești ceva timp pt a înțelege cum stau lucrurile. Daca nu faci asta îți asumi un risc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate