Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Căutare pe Telegram

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Fiind abonat la diverse canale și grupuri pe Telegram (update-uri pentru telefon, fețe de ceas și altele), am descoperit că aplicația are anumite limitări atunci când vine vorba de a căuta anumite cuvinte.

De exemplu, dacă vreau să găsesc toate fețele de ceas cu denumirea "guardian" pe un anumit canal, rezultatul căutării îmi returnează un singur rezultat, chiar dacă există și rezultatele "guardian5" și "guardian3".

Practic, e vreo șansă să folosesc wildcards la căutarea in Telegram, așa cum e * in atâtea situații?

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
defapt trebuie sa folosesi sageata sus...
Attached File  Screenshot_2021-03-29-13-18-26-718_org.telegram.messenger.jpg   122.56K   68 downloads

Edited by carmenclara1, 29 March 2021 - 13:20.


#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcarmenclara1, on 29 martie 2021 - 13:12, said:

defapt trebuie sa folosesi sageata sus...
Attachment Screenshot_2021-03-29-13-18-26-718_org.telegram.messenger.jpg
Stiu, sagetile navigheaza in rezultatele cautarii.
Eu discut de altceva: caut cuvantul "bibicleta" intr-un canal, imi gaseste un singur rezultat, un text care contine cuvantul "bicicleta". Totusi, exista si alte texte in acel canal care contin cuvantul bicicleta dar mai au ceva adaugat, cum ar fi "bicicleta3", care nu le gaseste daca caut doar "bicicleta". Trebuie sa caut exact "bicicleta3" ca sa-mi gaseasca postarea unde se afla textul "bicicleta3", ceea ce nu are sens atunci cand NU sti exact ce cauti.

#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cu clientul (official) telegram, pe android cel putin, daca sunt mesaje simple, in care apare bicicleta 3 cu termenul cautat bicicleta vei primi si rezultatul "bicicleta 3"

Edited by carmenclara1, 29 March 2021 - 15:21.


#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcarmenclara1, on 29 martie 2021 - 13:51, said:

cu clientul (official) telegram, pe android cel putin, daca sunt mesaje simple, in care apare bicicleta3 cu termenul cautat bicicleta vei primi si rezultatul "bicicleta3"
Clientul oficial îl folosesc dar nu se întâmplă precum scrii.


#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
upvote required
https://bugs.telegram.org/c/724

#7
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcarmenclara1, on 29 martie 2021 - 15:22, said:

Mulțumesc, am votat 🙂 Deci, se pare că e o problemă până la urmă (că e bug sau lipsă fracturee, doar devs știu).

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
din ce am inteles eu e vorba de load pe servere / baze de date. au preferat rezultate partiale pentru a obtine performanta/viteza la cautare

#9
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
S-a strecurat o greșeală, am vrut sa scriu feature.

#10
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
E ciudată căutarea pe Telegram, am descoperit alte aiureli.

De exemplu, dacă caut șirul "neovblue" pe un anumit canal (e caz real) nu-mi găsește nimic. Dacă caut "neovblue45" îmi găsește un rezultat.

Totuși, dacă caut "neo" nu-mi găsește postarea care conține "neovblue45" ci altele care conțin "neo" in denumire, cum ar fi "neo_123" sau "grey_neo".

Nu cred că e vorba de load pe servere și limitarea rezultatelor, din moment ce se întâmplă ceea ce am descris în această postare. Cred că motorul Telegram de căutare e prost, ori conceput prost ori cu bug-uri.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate