Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Despre UK în general și BREXIT în particular

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2077 replies to this topic

#37
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

View PostDaculScoril0, on 14 martie 2021 - 21:28, said:

ce kkt de industrie avea România înainte de 89? Dacia? Vagoane pe care le cumpărau nemții că erau mai iefine decât fierul din ele? Industria electronică care nu a produs măcar un casetofon vandabil?
Cel mai bine este reprezentată industria românească de centrala de la Anina.
Am  să scriu cu majuscule:
INDUSTRIA ROMÂNEASCĂ A EXISTAT ÎNAINTE DE 89 PENTRU CĂ POPORUL ROMÂN A FĂCUT FOAMEA.

Și mai scriu cu majuscule:
DATORITĂ UNIUNII EUROPENE AVEM ASTĂZI INDUSTRIE PERFOMANTĂ.
Numai că nu mai sunt mastodonții comuniști energofagi, învechiți și ineficienți ci ateliere și fabrici care produc ce e vanadabil într-o economie de piață.

Hai sa te intreb altceva : Cate automobile construia astazi Romania daca Ceasusescu nu ar fi construit uzinele Dacia si cele de la Craiova?
Venea frantuzul sa iti faca tie uzina de la zero?

Mod edit:
1p+1z
offtopic

Edited by iladi, 14 March 2021 - 22:23.


#38
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,653
  • Înscris: 10.08.2009

View Postprobabil15, on 14 martie 2021 - 21:57, said:

Venea frantuzul sa iti faca tie uzina de la zero?

evident ca veneau.
ia zi-mi tu care era masina populara a ungurilor ?
ca acum fac o gramada de masini.

Mod edit:
1p+1z
offtopic

Edited by iladi, 14 March 2021 - 22:24.


#39
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
Britanicii au acum o problema mai mare decat brexitul. Este vorba de IR35 , o lege care ibtra in vigoare in aprilie si obliga pe majoritatea conatractorilor si pe cei ce muncesc prin intermediul ltd( echivalentul srl la noi) sa se angajeze si sa plateasca taxe ca orice angajat , taxe pe care le evitU pana de curand. Aceasta decizie va afecta mii de companii , practic mii de muncitori si mukte lo uri de munca vor disparea. De asemenea mai mukyi bani se vor duce catre taxe ducand la o scumpire.

#40
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
calle,treaba cu legea asta era,, pe vine,, de anul trecut.  Confirm ce zici,acum am aflat de la sotie!  Inca nu stiu cum e la aia de muncesc prin ,,UTR,,.

#41
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postcalle, on 14 martie 2021 - 23:16, said:

Britanicii au acum o problema mai mare decat brexitul. Este vorba de IR35...
Urat rau afecteaza piata de IT. Dar eu stiam ca se aplica deja de ceva timp.

#42
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
Se aplica la contractorii cu statul gen NHS , HMRC  politie si alte servicii. Acum ii va afecta si pe cei cu fals ltd si pe self-emploied. Practic daca un " PFA " lucreaza cu acelasi clieng mai mult de trei luni , este considerat ca fiind angajat iar clientul trebuie sa il angajeze, intra in incidenta ir35. La fel si pt LTDuri. Toata industria IT si cea a constructorilor este plina de fake ltduri si de self empooyed workers care de acum vor trebui sa plateasca mia mikte taxe plus sa spuna la revedere deductiilor pentru naveta, haine, scule si alte cheltuieli. Din acest motiv zeci de mii de firme se vor inchide si probabil zeci de mii de imigranti vor pleca in UE sa munceasca unde vor castiga mai bine.

#43
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Aha...cit timp au fost in UE n-au vrut sa auda de astfel de probleme. Acum incep sa-si aduca aminte ca pierd bani prin tot felul de scheme.
E normal sa fii independent, doar atunci cind lucrezi in mod real pentru mai multe firma. Altminteri este sustragere de la impozit

#44
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
Este corect ce zici tu. Cand am discutat cu un patron din Franta si a  auzit ca eu nu angajez pe nimeni desi lucrez cu aceiasi oameni si ca nici eu nu am fost angajat niciodata in UK s-a mirat , fiindca el plateste concedii de odihna, medical daca e caz etc. Acum in UK angajatorii evitau asta , iar muncitorii la fel plateau in jur de 17 , 20 de procente mai putine taxe . In Europa piata s-a reglat , in UK salariile s-au dus la minimul posibil in jos , acum cu aceste legi in care muncitorii vor pierde 25 la suta din venituri , va fi o lovitura fie data pietei muncii prin faptul ca multi vor pleca , fie consunatorul final va scoate mai multi bani din buzunar.

#45
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postcalle, on 15 martie 2021 - 15:04, said:

Este corect ce zici tu. Cand am discutat cu un patron din Franta si a  auzit ca eu nu angajez pe nimeni desi lucrez cu aceiasi oameni si ca nici eu nu am fost angajat niciodata in UK s-a mirat , fiindca el plateste concedii de odihna, medical daca e caz etc. Acum in UK angajatorii evitau asta , iar muncitorii la fel plateau in jur de 17 , 20 de procente mai putine taxe . In Europa piata s-a reglat , in UK salariile s-au dus la minimul posibil in jos , acum cu aceste legi in care muncitorii vor pierde 25 la suta din venituri , va fi o lovitura fie data pietei muncii prin faptul ca multi vor pleca , fie consunatorul final va scoate mai multi bani din buzunar.

Sint urmarile brexitului, asa cum zice titlul topicului. Guvernul britanic s-a pus pe treaba, deoarece veniturile la buget incep sa se subtieze. Este o reactie logica si probabil nu este ultima surpriza. Io as zice ca in vreo 2...3 ani vor veni cu caciula in mina la UE. De data asta, insa, nu vor mai primi niciun fel de privilegii extra

Edited by vata_pa_batz, 15 March 2021 - 15:20.


#46
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Ma interesez la baietii cu UTR si revin.    Cert e ca ,Vata,-- Uk e stat care recunoaste pierderea de taxe si o reglementeaza.   Era de asteptat sa gaseasca risipiri de ban public.    Ca erau deductii de nu iti poti imagina pt ltd fara angajat.   SAU,    explica-mi cum faci toaletarea spatiului verde pe ceva cartier din Bucuresti cu SRL si unic angajat(administratorul) si prinzi contracte?

#47
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@vata_pa_batz

La cat de mandri sunt de poporul si tara lor nu m-ar mira sa accepte sa traiasca mai prost doar ca sa arate UE ca Brexit-ul a fost o idee buna. Ce am observat eu la englezii din zona unde locuiesc eu e ca sunt capabili sa suporte multa durere (si nu ma refer la durere fizica). Chiar daca situatia e mai naspa pentru ei nu se plang asa de mult si raman oarecum optimisti. Asta este o caracteristica care imi place foarte multe la ei.

Bine acum conteaza si la ce nivel de "durere" se ajunga ca daca acest nivel depaseste o anumita valoare atunci se vor comporta si ei la fel ca celelalte popoare. Eu cred ca e putin probabil ca Brexitul sa ii duca la sapa de lemn chiar daca le va afecta negativ economia.

Din pacate insa la ora actuala nu prea vad nicio cale prin care s-ar intoarce la UE sau macar in Piata Unica Europeana. Pe mine ma intereseaza pentru ca nu cred ca voi ramane aici definitiv, mai vin si mai plec in functie de proiecte iar libertatea de miscare a UE e mult mai buna decat Pre-Settlement-ul asta pe care il acum. In 5 ani expira si daca nu pot face dovada ca am stat aici in majoritatea timplului (am inteles ca pot sta afara maxim 2 ani) atunci se anuleaza si o sa imi trebuiasca viza.

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMikeSpike, on 15 martie 2021 - 15:19, said:

Ma interesez la baietii cu UTR si revin. Cert e ca ,Vata,-- Uk e stat care recunoaste pierderea de taxe si o reglementeaza.   Era de asteptat sa gaseasca risipiri de ban public.    Ca erau deductii de nu iti poti imagina pt ltd fara angajat.   SAU, explica-mi cum faci toaletarea spatiului verde pe ceva cartier din Bucuresti cu SRL si unic angajat(administratorul) si prinzi contracte?

Banul public este doar banul intrat fizic in buget. Este banul pe care statul il are deja. Ceea ce nu se colecteaza nu reprezinta bani publici. UK incearca acum sa ajunga si la smecheriile financiare, care existau pina acum.
In afara de asta mai cred ca sistemul britanic are inca multe alte scurgeri, care se folosewsc de insuficiente legislative, sau alternativ de lipsa de controale

#49
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdan210, on 14 martie 2021 - 02:21, said:

sa inteleg c-o sa fie rau pentru ca vor creste salariile?
o să fie rău că trebuie să-și bage unii dintre englezoi mâna în rahat.
până acum o băgau alții la jumătate de preț

Edited by EMPP, 15 March 2021 - 15:26.


#50
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Poste2k, on 15 martie 2021 - 15:24, said:

@vata_pa_batz

La cat de mandri sunt de poporul si tara lor nu m-ar mira sa accepte sa traiasca mai prost doar ca sa arate UE ca Brexit-ul a fost o idee buna. Ce am observat eu la englezii din zona unde locuiesc eu e ca sunt capabili sa suporte multa durere (si nu ma refer la durere fizica). Chiar daca situatia e mai naspa pentru ei nu se plang asa de mult si raman oarecum optimisti. Asta este o caracteristica care imi place foarte multe la ei.

Este mult de dicutat despre cit de buna o fi mindria si in ce conditii. Nu durerea ii va aduce inapoi, ci pragmatismul. Este aiurea sa te uiti cum ti se scurge capitalul, dupa care intr-o faza ulterioara sa ajungi la concluzia ca te costa cel putin tot atita, daca nu chiar mai mult, ca sa ajungi la aceleasi rezultate. Sa nu uitam ca atit norvegienii, cit si elvetienii contribuie cu bani la UE, pentru ca cineva sa tina cont si de ei prin legislatii si birocratiile aferente

#51
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Reciteste-ti postarea si poate vezi o neconcordanta.   Aia cu intratul si restul..   Dar ai avut sclipirea de a zice:,,Uk incearca acum sa ajunga la smecheriile financiare care existau pana acum,,   Deci cam gata,baietii si-au muscat mana(ca Bastos-vezi filmul)  si acum cauta sa optimizeze toate intrarile si pe aia de evitau plata taxe pri Ltd.   Si crede-ma ca sant/erau.

#52
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMikeSpike, on 15 martie 2021 - 15:32, said:

Reciteste-ti postarea si poate vezi o neconcordanta.   Aia cu intratul si restul..   Dar ai avut sclipirea de a zice:,,Uk incearca acum sa ajunga la smecheriile financiare care existau pana acum,,   Deci cam gata,baietii si-au muscat mana(ca Bastos-vezi filmul)  si acum cauta sa optimizeze toate intrarile si pe aia de evitau plata taxe pri Ltd.   Si crede-ma ca sant/erau.

Ce n-ai inteles? Pune degetul si formuleaza ca n-am chef sa ghicesc, ce nu pricepi tu

#53
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Discuția despre IR35 este din 2000 și nu cred ca are prea multă legătură cu Brexitul. În ultimi ani a luat o amploare prea mare și a început să "deranjeze bugetul", iar acum încearcă să mai remedieze câte ceva.

#54
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View PostEMPP, on 15 martie 2021 - 15:25, said:

o să fie rău că trebuie să-și bage unii dintre englezoi mâna în rahat.
până acum o băgau alții la jumătate de preț

Cam asta se poate intampla. nici macar europeanul din est nu mai sterge rahatul daca are de dat 35 procente taxe din ce castiga, fiindac nu mai e convenabil. sa nu uitam si inflatia care urmeaza plus scumpirea produselor. masurile astea lovesc i imigrantii din europa in primul and. Cei veniti din India si alte tari mai sarace vor accepta .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate