Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Despre UK în general și BREXIT în particular

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2077 replies to this topic

#19
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostNaoto, on 13 martie 2021 - 21:15, said:

@cutzu_rexi:

Poate nu ţi-ai dat seama: tema topicului este Brexit. Nu România. Nici românii.

Da, dar Brexitul produce efecte nu numai in interiorul Regatului Unit ci si la nivelul Uniunii Europene si chiar si la nivelul altor tari din afara Uniunii. Deci Romania si romanii, mai ales cei ce locuiesc in Marea Britanie, sunt afectati de efectele Brexitului. Nu poti vorbi de efectele Brexitului excluzand Uniunea Europeana pentru ca si ea este afectata. Dupa cum am zis si in topicul inchis evolutia Regatului Unit in afara Uniunii poate sa amplifice sau dimpotriva sa reduca vocile eurosceptice. Astfel ca evolutia Regatului in afara Uniunii poate produce efecte importante la nivelul UE in plus fata de efectele deja produse.

Nu sunt moderator si nu stabilesc eu regulile aici insa eu locuiesc semi-permanent in Anglia si nu pot vorbi de efectele Brexitului scotand complet din context situatia mea particulara pentru ca chiar daca sunt roman Brexitul ma afecteaza. Da, pot vorbi si la modul general si am facut-o si in celelalt topic dar daca mi se interzice sa vorbesc de efectele Brexitului asupra Romaniei, romanilor si Uniunii Europene atunci pentru mine nu prea mai are rost sa scriu aici.

Edited by e2k, 14 March 2021 - 05:24.


#20
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 29.04.2008

View Poste2k, on 14 martie 2021 - 05:18, said:

daca mi se interzice sa vorbesc de efectele Brexitului asupra Romaniei, romanilor si Uniunii Europene atunci pentru mine nu prea mai are rost sa scriu aici.

Daca nu reusesti sa faci diferenta intre "efectele Brexitului asupra Romaniei, romanilor si Uniunii Europene" si "Romania a ramas fara industrie dupa 89, iar dupa ce a intrat in UE a ramas si fara orice speranta de a mai avea industrie vreodata. Practic intreaga tara traieste din videochat si cules de sparanghel pe la altii, si asta pentru ce?" atunci chiar nu are rost.

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Doar mie mi se pare cam rasist articolul asta?

Ne va trimite Marea Britanie acasă cetăţenii de etnie romă, fără acte, de pe teritoriul său?

Ce legatura are ca e tigann sau roman.

Au niste emisiuni cu interventiile politiei, fura si tiggan, fura si roman.

Edited by gumball3000, 14 March 2021 - 09:09.


#22
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 29.04.2008
Nu, nu e rasist si nu are legatura cu etnia ci cu lipsa actelor

#23
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postdan210, on 14 martie 2021 - 02:21, said:

sa inteleg c-o sa fie rau pentru ca vor creste salariile?

E rau pentru aia 80% care nu o sa aiba salariile crescute si o sa plateasca preturi mai mari.

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Eu tocmai am experimentat un mic efect brexit.
Am comandat ceva de pe next.ro (haine copii).

A venit prin DHL din UK, iar pe invoice scria DDP, adica nu trebuie sa platesc nimic.

Asta nu e problema, problema este ca DHL a vrut mortis sa completez 'fro 4 declaratii, sa traduc invoice etc.

Desigur, va mai dura cel putin o saptamana "vamuirea".

#25
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

View PostAdm, on 14 martie 2021 - 15:55, said:

Desigur, va mai dura cel putin o saptamana "vamuirea".

S-ar putea ca DHL sa mai faca o surpriza, solicitand 80 ron pentru serviciile prestate in vama :)

#26
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,876
  • Înscris: 15.12.2009

View Postargonaut, on 14 martie 2021 - 15:59, said:

S-ar putea ca DHL sa mai faca o surpriza, solicitand 80 ron pentru serviciile prestate in vama Posted Image

Până acum o păţeam doar cu comenzile pe amazon.com: nişte cabluri, cărţi şi alte mici chestii.

Le-am dat accept pentru orice comenzi de acum înainte, să nu mai pierd vremea cu formulare etc.

Edited by Naoto, 14 March 2021 - 16:04.


#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Posibil...

#28
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu am facut o comanda de carti de pe Amazon DE, tocmai sa nu am vamuire si ei au trimis din UK. Comanda in Ianuarie, ridicat in Martie dupa ce am mers la posta vamala din Timisoara si m-am simtit intors in timp 30 de ani. Oribila experienta.

#29
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,876
  • Înscris: 15.12.2009

View PostCatean, on 14 martie 2021 - 16:57, said:

Eu am facut o comanda de carti de pe Amazon DE, tocmai sa nu am vamuire si ei au trimis din UK. Comanda in Ianuarie, ridicat in Martie dupa ce am mers la posta vamala din Timisoara si m-am simtit intors in timp 30 de ani. Oribila experienta.

Motiiv pentru care, dacă e posibil, comand pe amazon.de :D

Din păcate, efectele Brexit-ului nu se vor limita doar la procurarea de cărţi şi DVD-uri

#30
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,257
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcarturarulobosit, on 14 martie 2021 - 14:19, said:

E rau pentru aia 80% care nu o sa aiba salariile crescute si o sa plateasca preturi mai mari.
Posted Image as vrea sa inteleg ce vrei sa spui

View PostAdm, on 14 martie 2021 - 15:55, said:

Eu tocmai am experimentat un mic efect brexit.
Am comandat ceva de pe next.ro (haine copii).
am cumparat ceva din Portugalia, valoare 15 lire, a ajuns in UK fara peripetii

#31
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postcarturarulobosit, on 13 martie 2021 - 21:38, said:

Stai sa vezi cand o sa ramana fara forta de munca. In loc sa vina romanul, bulgarul, ungurul etc sa lucreze pe 1500 lire, o sa trebuiasca sa plateaca 2500-3000 sa faca englezul aceeasi munca.

Mda, miroase a frustrare groasa aici. De aceea esti tu ofticat ca o sa le de-a englejilor 3000 si tu nu mai ai acces nici la acei 1500
O sa ramana fara forta de munca din 80 milioane de locuitori, nu-i problema ta.
O sa-i plateasca si cu 3500 nu-i problema ta
Problema ta de acum e ca vei lucra pe 1500 RON si nu lire.

#32
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postloveparade, on 14 martie 2021 - 19:53, said:

Mda, miroase a frustrare groasa aici. De aceea esti tu ofticat ca o sa le de-a englejilor 3000 si tu nu mai ai acces nici la acei 1500
O sa ramana fara forta de munca din 80 milioane de locuitori, nu-i problema ta.
O sa-i plateasca si cu 3500 nu-i problema ta
Problema ta de acum e ca vei lucra pe 1500 RON si nu lire.

Ce te-ai inflamat asa, colegu'? Vezi sa nu-ti pocneasca vreo vena ceva sa te am dupa pe constiinta.

Din partea mea, sa le dea si 10k lire salariu, eu tot la fel dorm la noapte.Posted Image Posted Image

View Postdan210, on 14 martie 2021 - 18:56, said:

Posted Image as vrea sa inteleg ce vrei sa spui

E ok, nu e rusine. Iti pot explica eu.

Daca  ai venituri de 100k lire si cheltuieli de 90k, profitul e de 10k.
Cand o sa creasca salariile, cheltuielile o sa creasca de la 90k la 100k, 110k, 120k etc. Deci ai ajuns de la 10k profit la 10k pierdere. In momentul ala, pretul produsului o sa creasca pentru a reintra din nou pe profit.

#33
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postdan210, on 14 martie 2021 - 02:21, said:

sa inteleg c-o sa fie rau pentru ca vor creste salariile?

Salariile unor joburi pe care nu le mai face nimeni. Scuze, uitasem si ca trebuie platite acele joburi. De cine...?

#34
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Poate mai scapam de bijuteriile de masini cu volan pe dreapta.Deja se pare ca nu se mai pot inmatricula.

#35
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

View Posttytysor, on 14 martie 2021 - 20:51, said:

Daca livrarea este DDP, nu cere nimic de la destinatar.

Domnu', DDP – Taxe vamale de livrare achitate.
DHL presteaza niste servicii care nu reprezinta taxe, sunt servicii pentru care cere niste bani. Au o lista de tarife si daca domnii respectivi considera ca te incadrezi in vreo pozitie din lista lor te taxeaza instant. ;)

#36
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postiladi, on 14 martie 2021 - 07:24, said:

Daca nu reusesti sa faci diferenta intre "efectele Brexitului asupra Romaniei, romanilor si Uniunii Europene" si "Romania a ramas fara industrie dupa 89, iar dupa ce a intrat in UE a ramas si fara orice speranta de a mai avea industrie vreodata. Practic intreaga tara traieste din videochat si cules de sparanghel pe la altii, si asta pentru ce?" atunci chiar nu are rost.
ce kkt de industrie avea România înainte de 89? Dacia? Vagoane pe care le cumpărau nemții că erau mai iefine decât fierul din ele? Industria electronică care nu a produs măcar un casetofon vandabil?
Cel mai bine este reprezentată industria românească de centrala de la Anina.
Am  să scriu cu majuscule:
INDUSTRIA ROMÂNEASCĂ A EXISTAT ÎNAINTE DE 89 PENTRU CĂ POPORUL ROMÂN A FĂCUT FOAMEA.

Și mai scriu cu majuscule:
DATORITĂ UNIUNII EUROPENE AVEM ASTĂZI INDUSTRIE PERFOMANTĂ.
Numai că nu mai sunt mastodonții comuniști energofagi, învechiți și ineficienți ci ateliere și fabrici care produc ce e vanadabil într-o economie de piață.

Mod edit:
1p+1z
offtopic

Edited by iladi, 14 March 2021 - 22:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate