Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

Pat tapitat fara somiera lamelara

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
traian90

traian90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.12.2017
Salut,

Am cumparat o saltea de 160x200 recent pentru care mi s-a recomandat un pat tapitat (stofa sau piele ecologica, cu spatiu de depozitare de preferat) cu suport de saltea plan din lemn (nu stiu exact daca are o denumire specifica), deci sa nu fie cu somiera lamelara. Pe niciun site de mobila n-am gasit optiunea sa filtreze produsele dupa criteriul asta si mi-e mai greu sa ma orientez, mai ales ca de multe ori nu specifica exact tipul suportului pentur saltea. Ce recomandari ati avea pentru un buget de 2500 de lei?

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Caută ateliere de mobilă și întreabă-i direct.

#3
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Alege ce pat vrei tu... doar nu o sa te iei dupa ce zice vanzatorul de saltele... Mai degraba, luai intai pat si dupaia saltea, dar merge si asa.
Nici mie nu imi place grilajul ala cu gauri.. mi s-au rupt betele alea.. bine, capatul de plastic al batului, nu statea rigida salteaua, se lasa aiurea... avantajul e ca nu mucegaieste blatul sau salteaua.
Te duci in Ghencea, unde e plin de magazine de mobila; unele au marfa de proasta calitate; te uiti acolo cum arata mobila expusa, daca e terminata, ciobita, se misca etc.. e clar ce calitate are; sau, daca vrei, mergi la magazinele mari de mobila cu preturi pe masura.
Sau suni si intrebi, dar, mai bine sa vezi cu ochii tai cum arata patul inainte sa il cumperi. Nu te intereseaza si modelul/culoarea, sa fie asemanatoare cu restul mobilei din camera ?

#4
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Asculta-l ca zice bine vanzatorul de saltele. Somierele lamelare ajuta aerul sa circule si salteaua sa se aeriseasca, in plus le poti regla (somierele) mai ferme sau mai light.
Unii producatori de pat au obiceiul de a pune in loc de somiera ceva gen placaj PFL, o mizerie. Si-a luat maica-mea o mobila draguta de dormitor, din lemn masiv, cand am vazut PFL ala m-a luat groaza.

Cauta si prin IKEA.

#5
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Nu prea se mai fac paturi fara somiera lamelara (patul trebuie sa poata fi luat pe bucati si asamblat in casa omului).. doar poate pe comanda caz in care trebuie sa te gandesti cum urci cu el pe scari daca stai la bloc. Nu patul se alege dupa saltea ci invers.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
Majoritatea modelelor de paturi de la Lem's au 2 variante pentru suportul saltelei, somiera sau placa plana din pfl. Suportul nu este inclus în preț.

#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 26.01.2014
cum aidca ai cumparat o saltea pentru care ti s-a recomandat un pat tapitat?!?
cine ti-a recomandat?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 07.11.2006

 traian90, on 10 martie 2021 - 12:25, said:

Salut,

Am cumparat o saltea de 160x200 recent pentru care mi s-a recomandat un pat tapitat (stofa sau piele ecologica, cu spatiu de depozitare de preferat) cu suport de saltea plan din lemn (nu stiu exact daca are o denumire specifica), deci sa nu fie cu somiera lamelara. Pe niciun site de mobila n-am gasit optiunea sa filtreze produsele dupa criteriul asta si mi-e mai greu sa ma orientez, mai ales ca de multe ori nu specifica exact tipul suportului pentur saltea. Ce recomandari ati avea pentru un buget de 2500 de lei?

In tandemul pat + saltea,salteua-i baza,patul nu are importanta,doar sa fie solid.
In consecinta,fa-ti un pat la comanda

https://mobilalaguna...ormitor/paturi/

Sau ce recomanda corinadaniela

 corinadaniela, on 10 martie 2021 - 14:59, said:

Majoritatea modelelor de paturi de la Lem's au 2 variante pentru suportul saltelei, somiera sau placa plana din pfl. Suportul nu este inclus în preț.

https://www.lemet.ro...tineret/paturi/

Edited by adisz, 10 March 2021 - 16:16.


#9
traian90

traian90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.12.2017

 apocalipsul, on 10 martie 2021 - 15:46, said:

cum aidca ai cumparat o saltea pentru care ti s-a recomandat un pat tapitat?!?
cine ti-a recomandat?

A recomandat doar ca salteaua sa fie pe o suprafata plana, m-am exprimat eu mai ambiguu. M-a zis ca motivul e ca are sustinere mai buna bla bla puncte de presiune (salteaua e cu arcuri individuale). Mai devreme am venit de la un showroom de mobila unde am intrebat daca au pat de genul si se mira doamna ca mi-o fost recomandat un astfel de pat ca nici nu prea se mai fac. Acuma is un pic confuz, ma gandesc ca daca pun totusi salteaua aia pe o somiera lamelara o sa fie ok.

#10
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Oricare rama de pat e buna , poti s-o pui si direct pe jos , salteaua ....

#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 26.01.2014
dejavantajele unei suprafete plane sunt:
salteaua nu se aeriseste suficient, poate mucegai sau prinde diverse mirosuri
suprafata respectiva e de obicei din PAL hidrofugat (pal nemelaminat) iar micile frictiuni ale saltelei cu suprafara dezvolta deteriorari ale feței saltelei.
dezavantajele unei somiere lamelare sunt, o elasticitate crescuta, si imposibilitatea unui adult de a sta in picioare in pat
somierele din scanduri dure gen ikea ar fi minunate.
daca cel ce ti-a vandut salteaua si care nu se pricepe deloc la saltele (doar la vanzarea lor) asa ti-a recomandat, asa fa
n-am inteles de unde venea patul tapitat in ecuatie...
orice pat facut la comanda poate avea suportul saltele din PAL,
n-ar trebui sa treaca de 1000-1200 lei
iar pentru paturi tapitate care de fapt sunt doar cadrul, se gasesc solutii si chiar si alea se incadreaza lejer in buget

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
Eu am placa de susținere sub salteaua patului, nici vorba de mucegait, dar salteaua mea este una clasica, de la relaxa, cu arcuri și fata de iarna/vara. Am înțeles ca saltelele cu spuma sunt  predispuse la formarea mucegaiului și se recomanda somiera cu lamele elastice tocmai pentru o mai buna aerisire , tu ce fel de saltea ai cumpărat?

#13
traian90

traian90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.12.2017
https://www.yatasbed...eri-yatak-31100

Are ceva proprietati ce impiedica aparitia mucegaiului.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
Paturile cum sunt cele din poza sunt prezente în multe hoteluri din Turcia. Deși aparent par a fi doua saltele suprapuse, nu este deloc asa, partea de jos are doar tapițeria ce imita salteaua, sub material este lemn/placaj, iar suportul saltelei este tip placa, nu somiera cu lamele sau scânduri. Am verificat, de curiozitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate