Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

[TEMA]Element Lipsa 2

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
cata2472

cata2472

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.08.2020
[...]

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Modul tau de ganndire reprezinta  suma  tuturor greselilor pe care le-ai mostenit de la mentori.

Undeva  exista un indiciu.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Transformi problema in cea de dinainte si aplici rezolvarea de acolo.

#4
cata2472

cata2472

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.08.2020
Chestia e ca nu prea am mostenit nimic de la mentori, in totalitate aia e doar gandirea mea, mentorii nu prea imi ofera asa mare suport, dar daca tu zici asa, nu esti nebun deci este prosibil sa ai si dreptate

 dani.user, on 02 martie 2021 - 21:17, said:

Transformi problema in cea de dinainte si aplici rezolvarea de acolo.
Am incercat sa fac asta dar ma incurc ca in problema de dinainte am la primul if daca a[i] == b[i] si aici valorile de pe aceleasi pozitii nu mai sunt egale eci nu se respecta conditia, am incercat sa modific umpic codul de la tine dar tot nu am reusit sa il modific in totalitate

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Le aduci pe aceleasi pozitii

#6
cata2472

cata2472

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.08.2020
Daca as aplica acelasi cod dar as schimba doar in lco de egal sa pun diferit imi da rezultatele : 21, 5, 7

 dani.user, on 02 martie 2021 - 21:20, said:

Le aduci pe aceleasi pozitii
Pai cum as putea eu sa le aduc pe acelasi pozitii? imi da de gandire vorbele tale

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
dani.user pai pentru asta problema anterioara trebuia sa aiba o structura usor de urmarit.
Apoi, nu am vorbit despre siruri complete si lipsa iar ulterior ne-am trezit cu 'a si b'.

Ce importanta  are enuntul in sine cand ne raportam orbeste la problema anterioara ?
Daca s-ar privi sururile ca ceea ce sunt, pachete (de date) asteptate, si pachete (de date) primite, diferenta intre el ar fi evidenta.


 cata2472, on 02 martie 2021 - 21:22, said:

Pai cum as putea eu sa le aduc pe acelasi pozitii? imi da de gandire vorbele tale
le sortezi

#8
cata2472

cata2472

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.08.2020
"Ce importanta  are enuntul in sine cand ne raportam orbeste la problema anterioara ?"Nu stiu cu ce sa iti raspund la aceastra intrebare, pe mine enuntul din feicare problema ma face uneori doar sa inteleg mai bine despre ceea ce am de facut in cod, mersi pentru sfatul de sortare, chiar uitasem de sortare, desii nu am sortat pana acum o sa ma apuc de treaba.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Matematica este nasoala pentru ca numerele sunt reci. De aceea le atribum isematatate cand primim o tema.

Ce e drept solutia mea pentru aceasta tema este strict pentru un element lipsa.
Ce spune  dani.user o sa-ti permita sa vezi distingi toate elementele intr-un mod diferit de problema anterioara. Dar pentru asta ai nevoie de structura.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Sortarea & aplicarea solutiei precedente nu e varianta optima in cazul asta, dar poate fi suficienta si te ajuta sa vezi legaturi intre probleme/tipare de rezolvare.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 cata2472, on 02 martie 2021 - 21:27, said:

"Ce importanta  are enuntul in sine cand ne raportam orbeste la problema anterioara ?"Nu stiu cu ce sa iti raspund la aceastra intrebare, pe mine enuntul din feicare problema ma face uneori doar sa inteleg mai bine despre ceea ce am de facut in cod, mersi pentru sfatul de sortare, chiar uitasem de sortare, desii nu am sortat pana acum o sa ma apuc de treaba.
Eu te provoc sa o faci si fara sortare.
tinand cont ca diferenta intre cele doua siruri este doar un element

totusi, poti sa substragi esentialul din ce primesti de la mine, fata de ce astepti.

Edited by MarianG, 02 March 2021 - 21:40.


#12
cata2472

cata2472

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.08.2020

 MarianG, on 02 martie 2021 - 21:34, said:

Eu te provoc sa o faci si fara sortare.
tinand cont ca diferenta intre cele doua siruri este doar un element
Deci asta inseamna ca e posibil si sa o rezolv fara sortare. Din cate ai spus prima mea idee a fost gresita pentru rezolvarea acestei probleme. Tocmai ce ma apucasem sa modific codul de sortare pentru a sorta primul sir dar nu prea imi iesea ca nu imi afisa nimic si se oprea programul si incercam sa imi dau seama de ce, prin solutia lui dani.user as putea sa rezolv problema mai repede deoarece stiu care sunt pasii: 1- sortez ambele siruri. 2-aplic rezolvarea de la problema anterioara, chiar daca nu am gandit eu pasii as putea sa o fac. Iti accept provocarea dar nu am nici cea mai mica idee de unde sa plec, nu imi dau seama de ce nu vrea atunci cand gasesc primul a[i] diferit de b[y], sa inceapa sa caute in toate b[y] daca exista a[i], asta mi se pare o solutie mai simpla, sau tu esti de alta parere?

 MarianG, on 02 martie 2021 - 21:39, said:



totusi, poti sa substragi esentialul din ce primesti de la mine, fata de ce astepti.
Da, eu asta incerc sa fac de oriunde ma informez, sa percep si eu informatia si sa o inteleg si cel mai important sa imi ramana in minte dar problema e ca se mai intampla sa nu observ informatia si sa trec pe langa ea nepasator dar nu din intentia mea, ci pur si simplu pentru ca nu realizez

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006
varianta cea mai simpla (pt incepatori):
foreach(element e1 in lista1)
{ found = false;
foreach(element e2 in lista2)
	 {
	 if(e1 == e2)
		 found = true;
	 }
if(!found)
	 {
		 solutia = e1;
	 }
}

variante aparent optime implica  structuri ordonate in care cautarea sa se poata face rapid
varianta cu adevarat optima (de matematicieni - sic) e sa insumezi cele 2 siruri, apoi sa faci diferenta intre sume Posted Image

Edited by _Smiley_, 02 March 2021 - 21:44.


#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
si eu care incercam sa fiu subtil

Edited by MarianG, 02 March 2021 - 21:50.


#15
cata2472

cata2472

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.08.2020

 _Smiley_, on 02 martie 2021 - 21:44, said:

varianta cea mai simpla (pt incepatori):
foreach(element e1 in lista1)
{ found = false;
foreach(element e2 in lista2)
	 {
	 if(e1 == e2)
		 found = true;
	 }
if(!found)
	 {
		 solutia = e1;
	 }
}

variante aparent optime implica  structuri ordonate in care cautarea sa se poata face rapid
varianta cu adevarat optima (de matematicieni - sic) e sa insumezi cele 2 siruri, apoi sa faci diferenta intre sume Posted Image
Mersi pentru cod dar o sa incerc sa nu ma uit peste ele in acest moment pana nu mai incerc eu. Sa stii ca m-am gandit sa fac diferenta intre sume dar am crezut ca e prea simplu si nu ar fii asta varianta corecta si nici nu am incercat sa o fac, nici nu am calculat daca mi-ar da un raspuns corect

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
e destul suma de cel mare, apoi pentru fiecare element citit diferenta, restul este evident

#17
cata2472

cata2472

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.08.2020

 _Smiley_, on 02 martie 2021 - 21:44, said:

varianta cea mai simpla (pt incepatori):
foreach(element e1 in lista1)
{ found = false;
foreach(element e2 in lista2)
	 {
	 if(e1 == e2)
		 found = true;
	 }
if(!found)
	 {
		 solutia = e1;
	 }
}

variante aparent optime implica  structuri ordonate in care cautarea sa se poata face rapid
varianta cu adevarat optima (de matematicieni - sic) e sa insumezi cele 2 siruri, apoi sa faci diferenta intre sume Posted Image
Am citit doar primele 3 linii din codul tau si crede ma ca nu inteleg ce inseamna acele "foreach"  "in"  "found = false"

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 cata2472, on 02 martie 2021 - 21:50, said:


Mersi pentru cod dar o sa incerc sa nu ma uit peste ele in acest moment pana nu mai incerc eu. Sa stii ca m-am gandit sa fac diferenta intre sume dar am crezut ca e prea simplu si nu ar fii asta varianta corecta si nici nu am incercat sa o fac, nici nu am calculat daca mi-ar da un raspuns corect
pai ce te-a oprit?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate