Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate
 

Spalatorie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#127
Aleda

Aleda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2008
"Cat despre ce iti mai trebuie :
1. decantor si separator de impuritati conform normelor europene din plastic costa cca 300 milioane lei
din beton este mai ieftin dar presupune 4 canale de 1,5/1,5/3,5m si unul de 1,5/1,5/4,5m care sa fie langa spalatorie
scurgerea sa se faca in canalizarea orasului prin pompa nu direct ptr a putea lua probe de apa care trebuiesc duse la mediu o data pe an"

Buna Baieti!

Suntem in faza incipienta deschiderii unei spalatorii de auto.V-as ruga, daca puteti sa-mi dati informatii cu privire la marimea decantorului.Este ceea ce am citit mai sus:"4 canale de 1,5/1,5/3,5m si unul de 1,5/1,5/4,5m "????

HORNETBB- Tu ai facut aceste 5 decantoare pe terenul tau?Langa boxa vad o "groapa",acela este unul dintre decantoare???E foarte mic in comparatie cu masurile date mai sus.

Are legatura numarul decantoarelor cu numarul de boxe?
Si rigole,desnisipatoare???Acestea sint altele sau tot decantoare?

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, cum sta treba cu aceste decantoare.

Multumiri anicipat.
Aleda.

#128
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
intrebare: pamintul(namolul) rezultat din decantarea apei, cine il ridica, sau ce se intimpla cu el?

#129
tiberiusss

tiberiusss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.09.2007

View Posthornetb, on Jul 2 2008, 23:31, said:

Salutare, nu mai zice nimeni nimic?:)
Despre una...despre alta...
Niciun partener sa facem o spalatorie-n Bucuresti?:)
Spor :)

nu mai zici nimic ? :)

#130
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
Salutare baieti, ce mai faceti?:)
Ma scuzati ca n-am mai scris de-atata timp...sunt acasa in Severin de-o saptamana (pentru cei care nu ma stiu, lucrez in Buc dar sunt din Severin) si nu prea am mai intrat pe net ca n-am avut timp...plus ca era si prietena la mine si n-aveam pofta sa ma prinda cu vreuna pe mess...etc:) ...glumesc...sau nu, depinde ...daca vede sau nu ce-am postat aici:P
Asa...sa revenim... ce sa zic, am dat drumul la spalatorie de o luna...pe 12 iulie s-a implinit prima luna ...in primele zile am cam spalat gratis...la prieteni si nu numai, sa vad cum merge...initial am angajat doi baieti...acum am inca doi (ma rog, unul in probe...altul un pustan ce-i ajuta pe cei doi)...
Pana acum nu pot sa zic ca am scos mare profit...dar nici in pierdere n-am iesit, bine, daca nu pun panoul de publicitate pe care-am dat 13 mil ...etc:).
Am facut cateva contracte...ca am nevoie acum la inceput, pana "ma afirm" pe piata:)).
In rest...ce sa va mai zic?
Voi mai scrie diverse...poate mai pe seara.

Caut in continuare partener sa deschidem o spalatorie auto in Bucuresti ...:)
Ne auzim, take care:)

#131
manualu

manualu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2008
hornetb daca te-as ruga frumos po-ti sa pu-i acuma niste poze cu spalatoria ta cand este gata ... sa imi spui daca tot ai terminat spalatoria 1 ccalcul cat mai exact pt aceasta , adika :costul total si detaliat .... si cat produci pe zi , niste date despre angajati nu personale dar o varsta optima 1 sfat ceva ... si suma de banii daca nu sunt prea indiscret de unde ai procurato asa pe mare daca ma intelegi ... sper sa nu o iei ca pe o jignire intrebare pt ca nu este de loc ... Ms pt intelegere :) ast. 1 raspuns concret ... Sunt din baia mare si la fel as dori sa-mi deshid 1 spalatorie in aer liber 2 inauntru tot asa de int ext ...si 1 spalatorie chimica cu care sse produce daca ai aparatele necesare cam 6-8 mil pe zi ... bineinteles si indemanarea necesara ms  :) scz daca nu scriu prea corect tastatura mi-e cam varza :))ast. raspuns la ce am intrebat si la ideia mea de afacere + vulcanizare am uitat cu cauciucuri de astea ...lant de  ingrijire a masinilor ... mai vb sper cat de curand

#132
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008

View Postmanualu, on Aug 4 2008, 11:51, said:

hornetb daca te-as ruga frumos po-ti sa pu-i acuma niste poze cu spalatoria ta cand este gata ... sa imi spui daca tot ai terminat spalatoria 1 ccalcul cat mai exact pt aceasta , adika :costul total si detaliat .... si cat produci pe zi , niste date despre angajati nu personale dar o varsta optima 1 sfat ceva ... si suma de banii daca nu sunt prea indiscret de unde ai procurato asa pe mare daca ma intelegi ... sper sa nu o iei ca pe o jignire intrebare pt ca nu este de loc ... Ms pt intelegere  ast. 1 raspuns concret ... Sunt din baia mare si la fel as dori sa-mi deshid 1 spalatorie in aer liber 2 inauntru tot asa de int ext ...si 1 spalatorie chimica cu care sse produce daca ai aparatele necesare cam 6-8 mil pe zi ... bineinteles si indemanarea necesara ms  :) scz daca nu scriu prea corect tastatura mi-e cam varza ast. raspuns la ce am intrebat si la ideia mea de afacere + vulcanizare am uitat cu cauciucuri de astea ...lant de  ingrijire a masinilor ... mai vb sper cat de curand

Poze am pus, spalatoria a fost gata demult ...dar hai ca incerc sa pun acum o poza doua. Un calcul mai exact...nu mai retin 100 %, dar in jur de 5 - 600 de milioane (lei vechi)...factura detaliata o s-o emit altadata.:) Produc cam 10 000 de euro pe zi, bani negri, dar mi-am deschis spalatorie auto ca sa spal banii mai usor. Angajati cat mai tineri si atletici :). De unde am procurat suma de bani ? Esti de la Fisc ? Sau de la Garda Nationala ?:) Tu esti acum ca aia de la o banca privata...care (datorita normelor de tot cacatul impuse de BNR) m-au pus sa completez o foaie (cand am primit 300 de euro de la o prietena din Cehia) pe care sa scriu SURSA DE PROVENIENTA A BANILOR . Mai ca-mi venea sa scriu proxenetism, trafic de droguri si arme, asociere la un grup infractional bine organizat , etc. `tu-va muma`n cur de ordinari, pai aia care baga sute de mii de euro sau chiar milioane in tara...cum credeti ca o fac?:) Dar e bine ca ne ia pe noi la intrebari, aia care primim cateva sute de euro ca amaratii :). Spalatorie chimica...zici de haine, sau ? Da, daca nu-s multe in oras...se produce, chiar ma gandeam si eu la asta ca azi am constatat cu stupoare ce preturi extraordinar de mari au astia in Severin la o astfel de spalatorie. Un costum (pantalon + haina) = 25 ron, si o pereche de pantaloni, 13 ron x 2 ca am avut doua...26 ron + 25 ron= 51 ron pe 3 perechi de pantaloni si-o haina de costum...in Bucuresti asta ma costa cel mult 40  ron in cel mai rau caz, dar deh...acolo-s mai multe, aici doar una doua din cate stiu...ca sa nu mai vorbesc ca-n Bucuresti din Mall Vitan le iei in 2 ore...iar aici mi-au zis sa vin vineri seara...dupa ce am insistat, ca asa ma chemau sambata...si azi e marti:).
Ne auzim

Attached Files



#133
manualu

manualu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2008
Ma io zis cu spalatoria auto cat castigi pe zii ? acoolo in zona ta ... spalatoria chimica este curatat cu aburi la 180 de grade si spalat interior cu spuma cu aburi si altele ( tetiere , scaune , presuri , bord . etc ... ) ,  aia e curatatorie de haine ce zici u , nu prea cred ca aici in baia mare e rentabila treaba ,. Am 30 de mii de euro fix ... si nu am nik pana acuma , ma pot ajunge cu ei , Cum ? Detalia-zami pas cu pas celtuirea celor 32.000 de euro mai exact sa fiu ? Care este marimea optima pt o spalatorie in care poti include mai multe facilitati decat 1 normala (Magazin + terasa , publicitare+banere si alte chesti de popularizare , vulcanizare multi + anvelope [ multe ] amvelope ) Cam la ce cost ajung cu facilitatile + constructia ca atare + aparate ,.Daca am omis ceva spunei
P.S: dupa ce am is cam la ce suprafata ajung ca totul sa nu fiemingesuit ce 1 mediu placut ??? Cat ma-i multe raspunsuri as dori + 1 nume de spalatorie auto :-? ca de astea car wash euro wash dolar wash etc ... naspa 1 raspuns plz

#134
lalo

lalo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.11.2006
Domnilor,
Nu iteleg totul scris- pentru ca sunt plecat de aproape 20 ani din Romania, din acest motiv va rog sa scuzati daca scriu gresit.
Eu ma ocup de 18 ani numai cu proiectarea istalatiilor de spalat auto. Am inceput cu boxe self srvice si ultimile 10 ani suplimentar cu portaluri (cele de la benzinarie) si cu strazi. Exemple gasiti pe pagina
www.nilfisk-alto-carwash.com.
Aici puteti vedea citeva proiecte realizate.
In Rominia exista la fiecare colt o spalatorie manuala. Aici se spala 2 masini pe ora/pista.
Romania a intrat la UE deci in viitorul apropiat aceste spalatorii o sa dispara din cauza creintelor ecologice.
Eu va sfatuiesc sa nu incepeti, sa sa investiti bani pentru ceva ce se va inchide in viitorul apropiat. Mai departe trebuie gindit ca muncitorul care spala masina (citi sunt am vazut ca sunt pina la 15 muncitori la o asemenea spalatorie) vrea sa cistige in fiecare an mai multi bani. Ciria creste, costurile de apa curentul si combustibilul cresc nu lunar ci zilnic.
Pentru a putea amortiza aceste costuri trebuie spalate cit mai multe masini/pe ora cu cit mai putini oameni si consum de curent si apa.
Un portal de la benzinarie spala intre 8-12 masini pe ora. Aici se necesita 1 muncitor si un spatiu de 4x10 m + 2x4 m pentru sala technica. Daca se instaleaza un reciclator de apa consumul de apa se reduce la 50 l/masina.

Varianta 2: un tunel Aici se necesita 2-3 muncitori. Un spatiu de 5x25 m + 2x5 m - iar cu acesta instalatie se pot spala 40-80 masini pe ora. Cu un reciclator de apa consumul se reduce la 25-40 l/masina.

Stiu ca in Romania fiecare spune ca nu vrea sa spele cu perii. Bine, spalati cu un material sinteteic care seamana cu blana de oaia. Aceasta nu zgirie masina si aduce un luciu suplimentar.
De ce spun acest lucru, fiecare spune ca vrea sa spele numau cu jet de apa. Acest lucru are doua dezavantaje. Murdaria statica nu se poate spala de pe masina fara ajutor mecanic (perie).
(La Nilfisc-Alto exista un sistem patentat cu care se poate spala fara perie, dar aici se necesta, 55°C apa calda, duritatea apei trebuie sa fie sub 3°dH, Jetul de apa trebuie sa aiba cel putin 110 bar, gradul PH al detgergentului in jetul de spalare trebuie sa fie cel putin 9-10 pH). Asta inseamna multe cerinte care nu pot fii indeplinite la un tunel.
Pentru a ridica presiunea apei la 110 bar si 10 l/minut se necesita o forta electrica de 3,5 kW. Un tunel necesita la fiecare spalare apa 325 l/minut la 70 bar - asta inseamna ca se necesita o forta electrica de 70 kW. Un asemenea tunel necesita 70 kW pentru pompe inalta presiune, Uscatoare 25 kW, pompa apa 4 kw ++++ Inseamna ca se ajunge la o conexiune de 120 kW/ora. Cea ce este foarte greu de primit si de platit.

In comparatie un tunel cu perii necesita in jur de 45 kW/ora cea ce inseamna si numai o 1/3 la consum curent, 1/3 la consum de apa = 1/3 costuri de spalare.

Daca aveti intrebari puteti sa ma contactati. Bineinteles ca o sa respund.
Uwe

#135
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,065
  • Înscris: 24.02.2006

View Postlalo, on Aug 13 2008, 11:02, said:

.......................
Stiu ca in Romania fiecare spune ca nu vrea sa spele cu perii. Bine, spalati cu un material sinteteic care seamana cu blana de oaia. Aceasta nu zgirie masina si aduce un luciu suplimentar.
.......................

lumea nu prea vrea sa-si spele masina la spalatorie automata (indiferent ca e cu perii sau altceva) din cauza prafului omniprezent si a noroiului intarit pe care-l vezi peste tot. daca peria (sau materialul ala sintetic) prinde o pietricica si o plimba pe toata masina, o sa zgarie toata vopseaua.

#136
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
Sustin ceea ce zice Smiley, si adaug la "Din ciclul: cum sa ne vindem echipamentele mai bine" :) :

"De ce spun acest lucru, fiecare spune ca vrea sa spele numau cu jet de apa. Acest lucru are doua dezavantaje. Murdaria statica nu se poate spala de pe masina fara ajutor mecanic (perie)."

As zice ceva de genul "Hai sa mori tu ?:) " , dar nu-i politicos.
Ce spuneti dvs, stimate domn ? Ca murdaria "statica" nu se poate spala fara ajutor mecanic?:)
Hai sa vii la mine sa vezi ce masini imputito-jegoase pline de nisip, praf, namol si /sau alte excremente :)) Vin unii cu ele MIZERABILE de-a dreptul, si ai cuvantul meu de pioner, desi n-am fost, ca ies impecabile de la mine:).

M-am uitat pe pozele tale, spalatoriile arata bine...dar cred ca-i ca o mancare din reviste...aranjamentul ce-i de ea :). Adica arata bine, dar acasa poti face ceva mult mai gustos, asa si cu spalatoriile tale...arata bine, frumos, aranjate, dar cred ca au si un pret pe masura...asa ca putem face unele asemanatoare cu bani mai putini, iar echipamentele mele KARCHER cred ca-s super bune:)

Mult succes :)

#137
manualu

manualu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2008
hornetb da-mi situ de la karcher

#138
lalo

lalo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.11.2006
Am facut multe incercari de a spala masina numai cu jet de apa. Este adevarat ca unele se pot spala numai cu jet. Inca nu se stie exact din ce motiv la majoritatea masinilor ramine DUPA uscare un film pa carosierie de culoare gri. Producatorul: http://www.tammermat.../nettipro40.cgi -- a incercat in anul 1998 sa paminteze caroseria si prin curent electric sa produca un cimp antistatic de a scapa de murdaria statica. Producatrorul "Wesumat" azi Washtec a incercat 1990 sa spele cu in produs cimic be baza de petrol. Acest prdus si optiunea de a comanda acesta istalatie se numea "Petroclean". Kärcher a inceput in anul 2000 sa vinda un portal care lucra numai cu jet de apa. Numele acestui portal :CHH 8000 http://www.karcher.d...00/11041820.htm
Cunosc foarte bine vinzatorui de la Kärcher. Unul a plecat la Hanna CarWash. De la el am informatia ca 80% din instalatiile vindute au fost demontate. Si loate inapoi de Kärcher - motiv: murdaria statica. Din acest motiv se poate vizita istalatia numai in cladirea producatorului Kärcher. Aici scrisoare de la Kärcher:
Sehr geehrte Damen und Herren,
Unsere berührungslose Waschanlage CHH 8000 ist momentan nur in unserem Servicegebäude in der "Max Eyth Str. 35, 71364 Winnenden" zu besichtigen und zu testen. Um eine vorherige Terminabsprache wird gebeten.
Mit freundlichen Grüßen
Michael Strupp
Vertrieb Anlagentechnik
Alfred Kärcher Vertriebs-GmbH
Friedrich-List-Str. 4
71364 Winnenden

@ Smiley : lumea nu prea vrea sa-si spele masina la spalatorie automata (indiferent ca e cu perii sau altceva) din cauza prafului omniprezent si a noroiului intarit pe care-l vezi peste tot. daca peria (sau materialul ala sintetic) prinde o pietricica si o plimba pe toata masina, o sa zgarie toata vopseaua.

Ce este cu praful ce ramine in buretul cu care spala muncitorul masina manual???? Aici este plobabilitatea de a avea acest praf in burete mult mai mare decit intro perie - aceasta se roteste cu 80 - 127 rot/minut. Asta inseamna ca peria se invirte cu o viteza de 230 km/h. Aici vreau sa vad ce praf mai ramine intro perie.

TÜV = Verificarea Technica dien germania a verificat periile textile:
http://www.gba-texti...p?id=glanztest0.

Lalo

#139
lalo

lalo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.11.2006
Citeva poze/lincuri de la instalati strada / boxe.

http://www.wap-waschbaer.de/biberach
http://www.wap-wasch....de/galerie.asp
http://www.wap-wasch...m...0.jpg&w=400
http://www.wap-wasch...m...0.jpg&w=400
http://www.wap-wasch...m...0.jpg&w=400

http://www.map-ettlingen.de/
http://www.map-ettli...schstrasse.html
http://www.map-ettli...bstwaschen.html
http://www.map-ettli...gerplaetze.html
http://www.map-ettli...reislisten.html

http://www.wap-wasch....de/galerie.asp

http://www.wap-wasch....de/galerie.asp

#140
tombond

tombond

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.08.2008
Buna Ziua

Sunt si eu c-am nou in "bransa" adica sunt in faza de proiectare.Apa pt. spalatorie vreau sa iau din fantana, dar am constatat ca este prea dura iar dupa spalare cand se usuca ies pete albe pe masina.Am dus apa din fantana la analize unde s-a constatat duritatea apei (cea din retea am inteles ca are duritatea de 18-20º germane iar pe terenul meu era de 38.9º...aproape dublu).Am sunat la o firma care comercializeaza filtre de apa care ma poate ajuta in acest sens, dar trebuie sa dau niste informatii....aici am nevoie de ajutorul vostru.
1-cata apa se consuma la o spalare/masina (spalare manuala perie etc...)
2-si cate masini se pot spala pe zi.....banuiesc asta depinde de la oras la oras, dar pot calcula aproximativ 30min/masina

....si cati angajati sa calculez....minim 2 persoane/masina sau 3 la doua masini...ultima intrebare era pt. mine :)

Am facut o schita cum m-am gandit sa arate spalatoria....va pun atasat, astept idei si sfaturi privind dimensiunile cladiri daca e bun...etc.

Multumesc de ajutor....bafta, Tom

Attached Files



#141
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,065
  • Înscris: 24.02.2006

View Postlalo, on Aug 15 2008, 13:11, said:

............Ce este cu praful ce ramine in buretul cu care spala muncitorul masina manual???? Aici este plobabilitatea de a avea acest praf in burete mult mai mare decit intro perie - aceasta se roteste cu 80 - 127 rot/minut. Asta inseamna ca peria se invirte cu o viteza de 230 km/h. Aici vreau sa vad ce praf mai ramine intro perie.
............

Lalo, aici e la mare pret spalatoria "fara atingere" (unii o numesc si "ecologica" pt ca folosesc o substanta ecologica). procesul e simplu:
1. daca masina e f murdara, muncitorul o spala cu jetul de apa
2. muncitorul aplica o spuma "ecologica" care dizolva jegul de pe masina
3. muncitorul curata spuma+mizeria cu jetul de apa
4. masina este stearsa manual(cu "piele de caprioara")

diferenta intre manual si perii e ca periile freaca tot, pe cand muncitorul ala vede daca a mai ramas noroi intarit (si nu ti-l freaca pe toata masina) si daca totusi face vreo boacana, vede si se opreste(nu-ti afecteaza decat o parte a masinii).

#142
lalo

lalo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.11.2006

View Post_Smiley_, on Aug 18 2008, 07:26, said:

Lalo, aici e la mare pret spalatoria "fara atingere" (unii o numesc si "ecologica" pt ca folosesc o substanta ecologica). procesul e simplu:
1. daca masina e f murdara, muncitorul o spala cu jetul de apa
2. muncitorul aplica o spuma "ecologica" care dizolva jegul de pe masina
3. muncitorul curata spuma+mizeria cu jetul de apa
4. masina este stearsa manual(cu "piele de caprioara")

diferenta intre manual si perii e ca periile freaca tot, pe cand muncitorul ala vede daca a mai ramas noroi intarit (si nu ti-l freaca pe toata masina) si daca totusi face vreo boacana, vede si se opreste(nu-ti afecteaza decat o parte a masinii).

Cine baga mina in foc ca este asa?

Spuma ecologica are functia ca poate inmoi (sper ca asa se pune corect) substantele are contin (nu stiu cum se spune spue RO Albusi de oua?????) deci insectele care sunt pe parbriz si asa mai departe.

Shampoo se foloseste pentru a inmoi si spala tensidele. Din acest motiv este bine sa sa spele cu spuma si shampoo vara. Iarana se poate spala numai cu shampoo pentru ca nu sunt insecte.  

@ tomnond.

O instalatie self service necesite in medie 8-10 l de apa pe minut. Istalatiile cu mai putin de 7 l / minutsunt numai pentru uz caznic. Peste 10 litri/minut sunt cele superprofesionale.

La o instalatie de 5 piste se calculeaza ca in medie pe zi se necesita 4500 l apa calda - sau altfel spus in jur de 550 l / ora / pista - apa de la retea.  (Pentru ca pina face cu spuma sau usuca cu pielea de caprioara nu necesita apa)  

Pentru a putea spala masi cu un rezultat bun propun ca apa sa fie indulcita la 7-10 °dH (º germane)
Aici se monteaza de obicei indulcitoare duble cu o capacitate de 75 kg/balon.

Instalatiile din Italia Olanda Spania sau Germania au o instalatie osmotica. Asta produce apa detilata - cu care se face ultima clatire dupa ceara. Acesata nu lasa petece pa masina si se poate renunta la uscarea cu piele de cariora. Daca masina circula cu o viteza mai mare de 80 km/h se poate vedea cum se aduna aceasta apa pe caroserie, se formeaza din multe petece de apa micu mai putine mari - iar acestea dispar de pe masina. (Ceara trebuie sa fie de calitate)

Lalo

#143
tombond

tombond

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.08.2008
Lalo

Imi poti recomanda o firma care comercializeaza un filtru sau cum zici tu "indulcitor" sau daca nu sa-mi zici care e pretul la o asemenea instalatie.


Tomnond.

O instalatie self service necesite in medie 8-10 l de apa pe minut. Istalatiile cu mai putin de 7 l / minutsunt numai pentru uz caznic. Peste 10 litri/minut sunt cele superprofesionale.

La o instalatie de 5 piste se calculeaza ca in medie pe zi se necesita 4500 l apa calda - sau altfel spus in jur de 550 l / ora / pista - apa de la retea.  (Pentru ca pina face cu spuma sau usuca cu pielea de caprioara nu necesita apa)  

Pentru a putea spala masi cu un rezultat bun propun ca apa sa fie indulcita la 7-10 °dH (º germane)
Aici se monteaza de obicei indulcitoare duble cu o capacitate de 75 kg/balon.

Instalatiile din Italia Olanda Spania sau Germania au o instalatie osmotica. Asta produce apa detilata - cu care se face ultima clatire dupa ceara. Acesata nu lasa petece pa masina si se poate renunta la uscarea cu piele de cariora. Daca masina circula cu o viteza mai mare de 80 km/h se poate vedea cum se aduna aceasta apa pe caroserie, se formeaza din multe petece de apa micu mai putine mari - iar acestea dispar de pe masina. (Ceara trebuie sa fie de calitate)

Lalo
[/quote]

#144
lalo

lalo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.11.2006
Nu stiu ce mai este suplimentar in apa. (fier, calcar, carbonat, sare...)

Un indulcitor dublu, la care se necesita sare in forma de tablete (10 kg costa in jur de 15 euro in germania) pentru regenerare si poate sa scoata calcarul din apa costa in jur de 2700 - 3300 €uro. Dupa acest filtru duritatea are 0°dH.

Aici se mai necesita un amestecator??, care amesteca apa dura cu apa 0°dH si se poate regla la 7-10°dH. Acest amestecator costa in jur de 400-500 €uro.
Instalatia necestita o priza de 220-230V AC.

Acestea sunt preturi in Germania. Nu stiu care sunt costurile in Romania! + Transport.

Lalo

O poza in anexa, mumai ca aici este de culoare verde, dar exista si de culoare albastra, sau gri

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate