Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Spalatorie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#91
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Am lucrat la o spalatorie auto pe timpul verii asa ca vin si eu cu nuste raspunsuri, sfaturi cum vreti sa le spuneti...

Intreba cineva la ce se foloseste compresorul

Se pulverizeaza solutia pentru spalataul motorului, si presiunea la roti, iar Butelia cu spuma tot cu compresorul se pune sub presiune.

Salariu de 500 ron

Eu castigam acolo cam 550 ron si mi se pareau putini bani, dar programul era de peste 10 ore, sambata si 14...
In orasele mari mai ales ar trebui salarii mai mari, pentru casi viata e mai scumpa, iar unii trebuia sa ia autobuzu, tramvaiu...pana la munca

Solutiile
paziti-le bine ca o sa mai dispara unele

Includeti si servicii de polish, daca aveti angajati care sa il faca bine, se castiga bine

#92
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
Asta e spalatoria mea, aproape gata...primele doua poze sunt facute pe 3, respectiv 5 mai...iar urmatoarele 3 pe 28 mai...cand am fost ultima oara in Severin...acum e gata, mai trebuie betonat putin in fata ei trotuarul ca au bagat unii niste conducte...trebuie sa mai cumpar compresorul ca n-am apucat inca, sa desfund iar canalizarea ca-s mici probleme...maine (sambata) imi ajung echipamentele si solutiile acolo...deci cam atat, speram sa-i fi dat drumul azi...sau maine, sambata...dar n-a fost sa fie...a plout, nu s-a putut turna beton, etc...
Luni, marti si miercuri lucrez....baietii cred ca-i vor da drumul fara mine, marti sau miercuri sper...si joi ma duc acolo si eu si sper sa stau pana duminica, sa nu ma mai duc la munca atat:).

Voi reveni cu detalii si/sau poze:)

Attached Files



#93
tralin

tralin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.05.2007
salutare din nou. nu prea inteleg eu unde e spalatoria ta dar daca asa e moda la voi in aer liber asta e. sunt curios ce suprafata ai tu acolo si ce iesire la strada ai? sunt macar 10 m? o sa pun si eu niste foto cu terenul pe care as vrea sa amplasez spalatoria mea...m-am interesat de faza cu fereastra la 15 m si am inteles ca depinde de fiecare consiliu local, deci o sa fie bine deoarece am niste cunostinte pe acolo si mai mult ca sigur nu o sa am probleme. oricum la mine nu fac nici o treaba daca nu ridic spalatoria cu panouri tip sandwich (sau cum o fi numai in aer liber sa nu fie) si daca nu fac si un barulet cu sucuri, snacks-uri si alte chestii. ideea de baza e ca vreau 3 boxe din care una sa aiba usa mai inalta pt dube (probabil cea din mijloc din motive estetice), baruletul de mai sus :) si o baie cu dusuri si vestiare care am inteles ca e bine sa o faci (nu stiu daca e obligatorie dar se pare ca o sa fie). oricum astept fotografiile finale sa vad cum arata si cine stie poate o sa-mi spal si eu vreodata masina la tine avand in vedere ca am un var in turnu severin. bafta multa cu deschiderea si ne mai auzim

#94
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008

 tralin, on Jun 6 2008, 22:36, said:

salutare din nou. nu prea inteleg eu unde e spalatoria ta dar daca asa e moda la voi in aer liber asta e. sunt curios ce suprafata ai tu acolo si ce iesire la strada ai? sunt macar 10 m? o sa pun si eu niste foto cu terenul pe care as vrea sa amplasez spalatoria mea...m-am interesat de faza cu fereastra la 15 m si am inteles ca depinde de fiecare consiliu local, deci o sa fie bine deoarece am niste cunostinte pe acolo si mai mult ca sigur nu o sa am probleme. oricum la mine nu fac nici o treaba daca nu ridic spalatoria cu panouri tip sandwich (sau cum o fi numai in aer liber sa nu fie) si daca nu fac si un barulet cu sucuri, snacks-uri si alte chestii. ideea de baza e ca vreau 3 boxe din care una sa aiba usa mai inalta pt dube (probabil cea din mijloc din motive estetice), baruletul de mai sus :) si o baie cu dusuri si vestiare care am inteles ca e bine sa o faci (nu stiu daca e obligatorie dar se pare ca o sa fie). oricum astept fotografiile finale sa vad cum arata si cine stie poate o sa-mi spal si eu vreodata masina la tine avand in vedere ca am un var in turnu severin. bafta multa cu deschiderea si ne mai auzim

Spalatoria e acolo pe platforma betonata amice:). In severin toate sunt in aer liber, au cel mult o prelata deasupra, dar eu chiar nu stiu niciuna acoperita altfel sau inauntru, undeva:). Desigur, eu vreau doar sa vad cum merge si o s-o acopar dupa aceea, pana-n toamna. Acolo am 400 mp si iesirea e de 10. La faza cu fereastra 15 m, ma-ndoiesc ca depinde de consiliul local...dar cum zici tu. Baruletz dupa cum ai vazut am si eu..., dar e obligatoriu sa ai wc, dush, vestiar.
Tu de unde esti?
Ne auzim

#95
catalin_chivu

catalin_chivu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2008
salutare. si eu vreau sa pun pe picioare o spalatorie auto.
"Conform standardelor UE,orice spalatorie auto trebuie sa aiba rigole, deznisipatoare si sisteme de preepurare cu separator si decantor de produse petroliere, pentru a preveni poluarea mediului cu cu produsele petroliere folosite in activitatea curenta"
Ei bine.. aici ma pierd putin. Cine ma poate lamuri cum se realizeaza treaba asta cu decantoarele si separatoarele de grasimi? Arhitectul care imi va intocmi proiectul? Sau el va face proiectul cum ii spun eu ? Si cum eu nu ma pricep ..
Mentionez ca as avea 2 varinte posibile de teren. Unul cu deschidere de 15 metri , adancime de 25 . celalalt aproximativ 19 x 19 m , cu deschidere dubla.
Concret . Ce nu stiu. Cum "desenez" canalele de scurgere in fundatie, pe unde vin trasate si cum dau in canalizarea orasului?
Am oarece idei ce le vreau puse in practica. Vreau de la inceput 4 rampe . Si boxe afara pentru interior. Sa pot spala constant 4 masini. + Un mic barulet unde sa astepte clientii. Cu vecinii si limita de 15 metri cum este daca in vecinatate ai terenuri fara constructie unde nici macar nu cunosti proprietarii? Sanatate, spor la treaba !
Ne auzim , Catalin

#96
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008

 catalin_chivu, on Jun 9 2008, 11:13, said:

salutare. si eu vreau sa pun pe picioare o spalatorie auto.
"Conform standardelor UE,orice spalatorie auto trebuie sa aiba rigole, deznisipatoare si sisteme de preepurare cu separator si decantor de produse petroliere, pentru a preveni poluarea mediului cu cu produsele petroliere folosite in activitatea curenta"
Ei bine.. aici ma pierd putin. Cine ma poate lamuri cum se realizeaza treaba asta cu decantoarele si separatoarele de grasimi? Arhitectul care imi va intocmi proiectul? Sau el va face proiectul cum ii spun eu ? Si cum eu nu ma pricep ..
Mentionez ca as avea 2 varinte posibile de teren. Unul cu deschidere de 15 metri , adancime de 25 . celalalt aproximativ 19 x 19 m , cu deschidere dubla.
Concret . Ce nu stiu. Cum "desenez" canalele de scurgere in fundatie, pe unde vin trasate si cum dau in canalizarea orasului?
Am oarece idei ce le vreau puse in practica. Vreau de la inceput 4 rampe . Si boxe afara pentru interior. Sa pot spala constant 4 masini. + Un mic barulet unde sa astepte clientii. Cu vecinii si limita de 15 metri cum este daca in vecinatate ai terenuri fara constructie unde nici macar nu cunosti proprietarii? Sanatate, spor la treaba !
Ne auzim , Catalin

Salut, de alea se ocupa constructorul, nu stiu nici eu exact cum le-a facut la mine decantoarele si separatoarele (decantoarele si separatoarele de produse petroliere)  :)
Arhitectul face proiectul dupa ce vede terenul, iar constructorul se ia dupa proiect si iti face (daca e unul bun) exact ce arata acolo in proiect.
Nu trebuie sa cunosti vecinii pentru treaba cu 15 metri, dar trebuie sa ai acordul vecinilor...dar daca sunt doar terenuri fara constructii...nu vad de ce ti-ar mai trebui acordul lor, dar sunt sigur ca o sa -ti ceara, de ce sa nu te complice, iti vor zice ca cine stie...poate mai tarziu omul isi face casa pe acel teren:).
take care, scrie-mi daca mai vrei detalii, posteaza aici:)
salut

#97
danto11

danto11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.03.2007

 hornetb, on Jun 9 2008, 13:47, said:

Salut, de alea se ocupa constructorul, nu stiu nici eu exact cum le-a facut la mine decantoarele si separatoarele (decantoarele si separatoarele de produse petroliere)  :)
Arhitectul face proiectul dupa ce vede terenul, iar constructorul se ia dupa proiect si iti face (daca e unul bun) exact ce arata acolo in proiect.
Nu trebuie sa cunosti vecinii pentru treaba cu 15 metri, dar trebuie sa ai acordul vecinilor...dar daca sunt doar terenuri fara constructii...nu vad de ce ti-ar mai trebui acordul lor, dar sunt sigur ca o sa -ti ceara, de ce sa nu te complice, iti vor zice ca cine stie...poate mai tarziu omul isi face casa pe acel teren:).
take care, scrie-mi daca mai vrei detalii, posteaza aici:)
salut
sal hornetb!
mai demult ai scris ca te-ai gandit la utilaje Stihl pt spalatoria ta!de ce ai renuntat la aceasta varianta?

#98
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008

 danto11, on Jun 11 2008, 09:20, said:

sal hornetb!
mai demult ai scris ca te-ai gandit la utilaje Stihl pt spalatoria ta!de ce ai renuntat la aceasta varianta?

Salut tinere, da, am scris si de Stih dar am renuntat...din doua motive cred:
1. erau cred la curent 220 si eu am bagat 380, ca-s mult mai puternice jeturile la acest curent...
2. nu mai retin exact daca a fost un jet sau doua...sigur un aspirator, o bulelie de spuma si-un compresor...la stihl astea toate faceau doar 60 de milioane:)

De la Karcher am luat doua jeturi la 380, doua aspiratoare meseriase, un aspirator pentru tapiterie, special sa o spele cu apa si sa o traga din ea... o butelie de spuma de 50 de litri ...si toate astea au facut 160 de milioane ...adica e o diferenta, si sunt KARCHER, cei mai tari in domeniu din cate stiu eu, nu Stihl...care-s mai buni la drujbe, etc:)

Poate si pentru ca am vrut sa fac o spalatorie "tare" , nu sa o fac de dragul de a o face...:)

#99
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
Good people (oameni buni), ce faceti?:D
Eu va salut din tren (Bucuresti-Severin, dar acum am trecut de Strehaia)...(mi-am luat aseara un laptop ieftin si bun ce era la oferta...adica 12,5 mil in loc de 17) si m-am conectat prin abonamentul orange ( ca pe ala-l am in telefonul meu cel mai bun:) (6300, nokia) si conexiunea este destul de slaba, sunt conectat prin remote desktop la calc meu de acasa din Bucuresti …e slaba pentru ca telefonul meu nu permite o viteza mai mare de 14 k, au zis cei de la orange, desi eu am constatat ca am doar vreo 8 cred :)
N-am avut cand sa-mi iau un modem de la orange sau de la Vodafone, ma mai gandesc inca de la cine sa iau….dar astazi imi voi lua si sper ca va merge altfel
Ma duc acasa la Severin sad au drumul la spalatorie, mi-a venit contorul de 380, e totul pregatit…azi mai trebuie montat un tablou pentru jeturi dar pe la ora 14:00 cel tarziu sper sa-i dau drumul :)
Se arata cer senin pe aici, deci e de bine:)
Wish me luck sa mearga treaba :)
Va voi tine la current :)

#100
danto11

danto11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.03.2007
Va salut pe toti cei de pe acest forum!
am o rugaminte mare la voi toti:sfaturi !sunt in faza incipienta,deci voi intreba multe,ca la scoala,pas cu pas!mulumesc anticipat!
am cautat firme ce comercializeaza echipam. pt spalatorie.si am gasit:1)raabkarcher.ro;2)adrom.ro;3)beautycarsrl.ro;4)utilaje-spalatorii.ro
vreau sa fac o spaltorie configurata astfel:-camera tehnica-in care sa se afle toate utilajele
                                                             -4 boxe -2 in stg camerei tehn ,2 in dr ei
                                                             -un mini bar.
cu care din aceste firme ma sfatuiti sa colaborez in vederea achizitionarii utilajelor?
voi mai scrie si voi mai detalia.merci!

Edited by danto11, 12 June 2008 - 20:05.


#101
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
danto11, inainte sa pui intrebarile tale legate de spalatorie, te-as ruga sa citesti toate posturile si tu intrebi ce te intereseaza in plus.Astfel, topicul va deveni plictisitor si poate nu vei avea parte de raspunsuri bune.
In legatura cu utilajele pe care le vei folosi, daca dispui de fonduri solide, iti recomand produsele karcher, cei mai buni din domeniu, dar poti sa mergi si pe mana altor firme, cat vorbeste lumea despre turbo-jeturi , nu se strica asa usor daca sunt exploatate corespunzator.Totusi, evitale pe cele din supermarketuri sau chinezesti, nu ai ce face cu ele.Nu fac reclama, e parerea mea, am vazut cum lucreaza utilajele karcher.Nu am nici cel mai mic interes sa fac reclama asa ca sper sa nu fiu acuzat.


pentru hornetb: astept vesti de la tine in legatura cu spalatoria, cum merge treaba, cati clienti multumiti ai avut..

o seara buna tuturor

#102
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008

 danto11, on Jun 12 2008, 19:52, said:

Va salut pe toti cei de pe acest forum!
am o rugaminte mare la voi toti:sfaturi !sunt in faza incipienta,deci voi intreba multe,ca la scoala,pas cu pas!mulumesc anticipat!
am cautat firme ce comercializeaza echipam. pt spalatorie.si am gasit:1)raabkarcher.ro;2)adrom.ro;3)beautycarsrl.ro;4)utilaje-spalatorii.ro
vreau sa fac o spaltorie configurata astfel:-camera tehnica-in care sa se afle toate utilajele
                                                             -4 boxe -2 in stg camerei tehn ,2 in dr ei
                                                             -un mini bar.
cu care din aceste firme ma sfatuiti sa colaborez in vederea achizitionarii utilajelor?
voi mai scrie si voi mai detalia.merci!


Salut Danto11, acum cand iti scriu (tie iti raspund, dar scriu si pentru restul:) ) e ora 3:26 si sunt in masina in fata blocului la un prieten care s-a dus sus sa-mi printeze lista de preturi pentru spalatorie, ca de maine o fac pe bani:)). Ieri si azi am spalat gratis la prieteni mai mult, ca asa au venit doar 2 sau 3 ...crezand ca se plateste, dar n-am facut inca reclama...si desi am un banner sus deasupra portilor, nu prea se vede din cauza pomilor ce sunt  inainte de el...o sa pun si ceva mai in strada:)
Ca sa n-o mai lungesc, ca al meu prieten ma anunta pe mess ca vine intr-un minut...eu am luat sculele de la raabkarcher si sunt foarte multumit de ele, acum sa vad si cat tin :) Pe beautycars m-am uitat mai demult parca, pe utilaje-spalatorii iar m-am uitat mai demult, ba chiar si azi ca ai zis tu...iar pe adrom la fel...azi.
Daca nu ma insel, majoritatea au utilaje NO NAME, adica ori facute in China...ori pe vapor, pe drum:)
Dupa cum zicea mai jos (sau mai sus, VORBARETZU)..cred si eu ca KARCHER sunt cele mai bune.
Si tot vorba lu` Vorbaretzu`, inainte de a mai intreba, citeste toate posturile de pana acum si intreaba abia dupa aceea, in caz ca mai ai nelamuriri, desi eu am postat destule pe aici...si mai sunt si altii:)
Hai ca acum va las, a venit al meu prieten si mai dau doua ture de oras dupa care ma duc acasa si raspund si la comentariul vorbaretzului:D
plus ca e melodie tare pe europafm:)
see u

#103
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008

 Vorbaretzu, on Jun 13 2008, 23:07, said:

danto11, inainte sa pui intrebarile tale legate de spalatorie, te-as ruga sa citesti toate posturile si tu intrebi ce te intereseaza in plus.Astfel, topicul va deveni plictisitor si poate nu vei avea parte de raspunsuri bune.
In legatura cu utilajele pe care le vei folosi, daca dispui de fonduri solide, iti recomand produsele karcher, cei mai buni din domeniu, dar poti sa mergi si pe mana altor firme, cat vorbeste lumea despre turbo-jeturi , nu se strica asa usor daca sunt exploatate corespunzator.Totusi, evitale pe cele din supermarketuri sau chinezesti, nu ai ce face cu ele.Nu fac reclama, e parerea mea, am vazut cum lucreaza utilajele karcher.Nu am nici cel mai mic interes sa fac reclama asa ca sper sa nu fiu acuzat.


pentru hornetb: astept vesti de la tine in legatura cu spalatoria, cum merge treaba, cati clienti multumiti ai avut..

o seara buna tuturor


Salutare Vorbaretzule, uite ca in sfarsit iti dau vesti:) Bunicele, din fericire:)
Dupa cum am zis parca, am dat drumul la spalatorie joi dupa-amiaza, dar a cam plouat...vineri cam la fel, dar am spalat la vreo 8...9 prieteni, gratis, ca-i prima oara si sa vad si eu cum merge treaba:). Astazi, sambata, am facut-o fifty fifty, adica la unii pe bani, la altii fara, la altii ext pe bani, int gratis...au venit atat prieteni cat si vreo 4 straini.
Azi am facut cam 80 RON, daca-i taxam pe toti cat trebuia, etc...trebuia sa fac macar 120 RON, ceva de genul.
Partea proasta e ca n-am inca reclama, desi am vorbit sa fac si la radio si la tv, asta pana afla lumea...sper ca cei carora le-am spalat masinile zilele astea sa dea sfoara-n tzara si sa trimita lume:)
Eu zic si mai ales sper din tot sufletul ca va merge treaba :)
Am stat toata ziua cu baietii la spalatorie, m-am si bronzat pe maini, gat si picioare:) Ma ustura de nu mai pot, dar presupun ca putin va pasa ca unii mai si muncesc:P
Referitor la multumiti si nemultumiti...cel putin de preturi toti s-au declarat multumiti, in sensul ca am cam asa:
8 ron ext, 7 ron int, deci 15 ron int + ext + portbagaj + ceara + solutie jante.
La 4 spalari una gratis (in decurs de 40 de zile de la data primei spalari), iar pentru prieteni am pus 3 + 1 gratis, in decurs de 30 de zile, tot de la data primei spalari.
Comparativ, in oras preturi sub 160 nu gasesti...si cu toate astea incluse.
Iar tot referitor la multumiti...toata lumea a fost multumita, si mi-au zis sincer ca i-am intrebat si rugat sa-mi zica asa:)
Bineinteles, a fost si-un nemultumit...caruia i-am spalat motorul (desi i-am zis ca nu vreau sa-l spal ca n-am nici solutie - am spalat cu cea de exterior - si nici apa calda, sa nu-i pocneasca, i-am zis ca-i treaba lui) ...nu mai retin exact ce nu i-a convenit dar sa fie sanatos:)
Total general zic ca-i totul ok pana acum si sper sa ma ajute bunul Dumnezeu sa fie si mai bine de acum inainte.
Bafta, eu acum ma duc acasa la bloc (ca-s la casa la bunica`mea) sa ma schimb in pants lungi si sa ies prin oras.
Iau laptopul cu mine asa ca daca am timp si -mi scrie careva dintre voi, va raspund.
SEE ya:)

#104
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
ce pot sa'ti spun:  :coolspeak: sa nu-ti pierzi increderea.esti inca la inceput si clientii vor veni si ei, trebuie doar sa afle.Incearca sa fii mereu cel mai bun.Stau in Constanta, ca as veni si eu la tine sa-mi spal masina si sa testez noile tale aparate.Daca o sa ajung vreodata pe la tine, cu cea mai mare placere.Nemultumiti vor fi intotdeauna, totusi incearca sa vezi ce nu le place si sa elimini acele elemente.Parerea mea, daca faci treaba buna, cei mai multi vin la tine asa ca tine-te de treaba si mult succes.Tariful mi se pare foarte bun, la fel si oferta 4+1 gratis in limita acelor zile.Pentru reclama, nu stiu, la radio trebuie difuzata de multe ori ca sa se prinda cineva de esenta reclamei.La niste pliante te-ai gandit?Dar sa fie de calitate superioara nu 100 de foi trase la xerox si impartie in oras, da dovada de lipsa de profesionalism.O sa afle lumea de spalatoria ta si sper sa ai in fiecare zi mult de lucru.
Foarte bine ca ai stat langa spalatorie, eu iti sugerez sa stai pana te imprietenesti  cu o mare parte din clienti si asa le mai strecori si cate un serviciu' de-al tau in programul lor.
Eu am plecat, maine ar trebui sa ma duc la gratar desi nu stiu ce pisica sa pun pe el ca bani de altceva nu am. :lol: Oricum, trebuie sa ma trezesc devreme.
Seara buna tuturor!

ca o mica idee de reclama: aici in constanta la o spalatorie e o dubita veche la intrare pe care scrie numele spalatoriei, sau un elefant...poate te ajuta cu ceva, daca ai loc, e ceva amuzant si eficient pentru reclama.Sau trage un banner sanatos cat strada sa-l vada tot romanu' :bigwhitegrin: Cumpara un Trabant, vopseste-l frumos si scrie numele spalatoriei pe el.Doamne ce idei am la ora asta :lol:   ...dar cine stie, poate ajut cu ceva

Edited by Vorbaretzu, 14 June 2008 - 22:46.


#105
marrty

marrty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2008
Salut tuturor,
Numele meu este Stefan. In prezent nutresc aceeasi idee ca multi de aici. Sa imi deschid o spalatorie auto. Am citit fara sa fac nici o pauza tot acest topic. Informatiile de aici sunt foarte utile. Ce trebuie inainte de toate? timp si rabdare. De maine incep si eu sa caut informatii in plus pentru a incepe sa imi deschid o spalatorie auto. Eu m-am gandit la o spalatorie cu 3-4 posturi de lucru. Ar fi intr-o localitate situata pe un DN Bucuresti-Targoviste(destul de circulat in timpul si la sfarsitul saptamanii ca ruta ocolitoare a celebrului DN 1 Sinaia-Bucuresti) . Calculele o sa le incep de maine. :) Va tin la curent cu evolutia planului.

#106
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
Salutare....peste mine a dat norocul maxim...m-am intalnit la facultate saptamana trecuta cu un prieten si din vorba in vorba, eu povestindu-i ca intentionez sa-mi deskid o spalatorie auto mi-a zis ca detine un teren pe care vrea sa il inchirieze.......130mp la un pret mai mult decat convenabil...intr-o zona centrala, langa Piata Unirii...e foarte foarte foarte ok..cel putin raportat la preturile de acolo...Am vb cu hornetb la tel azi pentru a-i cere niste sfaturi...Omul a fost mai mult decat amabil si o sa il mai stresez in continuare :))...maine ma duc sa semnez actele pentru teren....aaaaa, si inca ceva, ii platesc din prima luna in care am ridicat spalatoria....Mai gasisem printr-o agentie imobiliara 2 terenuri bune dar proprietarii doreau banii din prima luna de contract....Le-am explicat ca eu cel putin 1 luna 2 nu ma ating de terenul lor pentru ca nu am autorizatii dar oamenii nu au inteles....
   Autorizatia de construire intr-adevar dureaza pana in 6 luni, asta in conditia in care vrei sa iti faci o constructie pe teren...Eu am acces la un cort militar profesionist, a carui amplasarea nu va necesita ceva mai mult decat probabil o schela mai performanta...Ce intrebare am : Prietenul asta al meu care imi inchiriaza a avut pe teren acum nu mult timp un service auto...deci a avut cu siguranta autorizatie de construire.....ma va ajuta la ceva asta ? Adik, daca eu am un teren, sa zicem, pe care construiesc o spalatorie auto (nu e cazul de fata), dupa care, dupa ceva timp o daram si peste 5 ani inchiriez terenul cuiva care vrea sa isi faca tot o spalatorie auto...acel cineva va avea nevoie iar de autorizatie de construire sau nu ? Se ia in calcul istoricul terenului ?

#107
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Nu stiu care e faza cu autorizatia, pot sa te felicit in schimb pentru terenul peste care ai dat.Daca e in zona in care zici tu, pai poti sa scoti bani cu putere dintr-o spalatorie, numai ca trebuie sa fie cam "cea mai tare" din zona.Lumea nu prea se duce in centru ca presupune ca e scump sa-ti speli masina acolo.Cu o reclama buna si preturi rezonabile speli masini intr-o veselie.Spuneai ca ai acces la un cort militar.E foarte bun, dar sa nu para ca e facuta in fuga afacerea.Poti sa faci ceva frumos si din 2 lemne daca ai putina imaginatie.Dar terenul are canalizare, apa, tot? Si daca e zona buna, o fatada frumoasa face toti banii, nu vrei sa strici aspectul zonei cu o intrare normala, fara reclame sau firma scrisa mare deasupra.Am vazut asa ceva si parca nu ma invita sa intru acolo.Nu stiu de ce, nu prea pot sa dau multi bani pentru o spalare ca nu merita.Un raport pret-calitate foarte bun aduce clienti, la pret mic dai impresia de spalatorie ieftina iar cu preturi prea mari, calitatea trebuie sa fie la nivel cu tariful, si nu cred ca poti sa spel masina astfel incat omul sa vrea sa-ti dea 80Ron sau ce preturi am mai vazut pe aici.Mult noroc si nu te da batut.Dupa cum spui tu, e ocazie foarte buna.

Inca il mai astept pe hornetb sa ne zica cum merge afacerea.Presupun ca e ocupat -_- .

#108
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
Acum am ajuns acasa....m-am intalnit mai devreme cu hornetb si am mai aflat cateva detalii ce ma vor ajuta enorm....Ii multumesc pe aceasta cale....

Pt Vorbaretzu : Terenul dispune de apa, canalizare, curent chiar si trifazic :D....E intr-adevar o sansa foarte mare....Nu o sa para facut in fuga...Si vezi ca ce spui tu acolo cu 80 ron e enorm...O sa am 13 lei interior, 13 lei exterior :)...cam asa sunt prin zona...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate