Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Becuri H7 care vad?

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din pacate la tine problema e farul. Asa patesc toate farurile cu lupa. Mai ales alea cu becuri halogen.

Cauta un kit de reconditionare sau ceva de genul sa schimbi in primul rand oglinda din spatele becului (au si astea cu lupa oglinda).
Sau, de ce nu, faruri noi.

#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,929
  • Înscris: 30.08.2006
Pune niste leduri cu can-bus ca sa nu mai ai eroare de bec ars si dupa aceia regleaza-le sa bata la nivelul stopurilor masinilor din fata.

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 CovertTwo, on 12 ianuarie 2021 - 20:25, said:

Dar nu e vb că te prinde poliția, nu se uită ăia la ce becuri ai in far.

Nu se vede bine cu leduri, pur si simplu, oglinda e calculată pt o sursă punctiformă, iar cu leduri distribuie lumina aiurea.
Si da si nu. Astea cu lupa au un obturator care blocheaza practic lumina de deasupra "orizontului".

#22
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 Vladutz22, on 12 ianuarie 2021 - 20:30, said:

Se observă diferența? Unde găsesc?

Scuze că nu pot da multi-quote, am intrat de pe telefon.

Mersi tuturor de sfaturi, dacă mai sunt să  mai vină sa i pot da de cap.
Gasesti la orice magazin de piese auto, sau online. Nu mau stiu daca eu am pus nightbraker sau nighbraker plus. Oricum, inainte de a alege becurile astea, le-am schimbat in reprezentanta Opel. Acelasi rahat: Cand reveneam la faza scurta, parca faceam lumina cu bricheta. Cand am pus becurile in cauza, s-a schimbat cu totul treaba.
La noua masina, acum am xenon pe scurta si halogen pe lunga... M-am interesat deja cum pot trece la halogen pe scurta...

#23
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 Vladutz22, on 12 ianuarie 2021 - 19:58, said:

Ma ajuta cineva cu o recomandare de becuri? Momentan am puse ceva becuri cu 50 ron bucata, 12v 55w recomandate de vanzatorul de la piese auto, dar nici o diferenta.
Si ti-era greu sa ne spui ce becuri ai acum?...sau nu stii, decat ca sunt cu 50 Lei bucata?
Pe la acest pret sunt becurile Osram Night Breaker, foarte bune cu filament (halogen) care fac lumina mai alba si mai puternica, dar...nu cu cat zic ei in reclama, ci cu doar 16%...masurat de mine. Vezi ca sunt vreo 3 tipuri (Plus, Unlimited, Laser) in ordinea pretului si a performantelor, dar si durata de viata e mai scurta decat la cele standard...cam 1 an...pe mine m-au tinut H7 Laser, 2ani...am fost multumit (pe Astra H -2006, faruri cu oglinda).

PS:  am citit ca la farurile cu lupa (eu n-am) se strica si oglinda dar si lupa,..Ai grija daca cumperi faruri SH din dezmembrari, sa nu fie de Anglia!!! la unele farruri cu lupa se poate inversa placuta (obturator) din far, ca sa mearga si la volan pe stanga si pe dreapta, dar nu la toate!

PS2:  si sa nu mai zici niciodata "becurile vad"...sau "televizorul vede"...ca nu esti "Veorica" Posted Image

Edited by danpet, 12 January 2021 - 21:09.


#24
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 underb, on 12 ianuarie 2021 - 20:56, said:

Din pacate la tine problema e farul. Asa patesc toate farurile cu lupa. Mai ales alea cu becuri halogen.

Cauta un kit de reconditionare sau ceva de genul sa schimbi in primul rand oglinda din spatele becului (au si astea cu lupa oglinda).
Sau, de ce nu, faruri noi.
Daca nu ma insel, se poate face un test de claritate/opacitate... Ca sa nu aruncam farurile pentru un bec... Vectra mea din 2003 avea farurile si lupele in toate mintile lor dupa 15 ani. Totul OK. Doar asa, ca discutie...

#25
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 TruculMagic, on 12 ianuarie 2021 - 20:41, said:



Ce glume ai Posted Image

Te a oprit pe tine poliția si a scos becul din far să vadă daca e conform cu ce e scris in cartea tehnică a mașinii ?
Nu sunteți serioși...

 underb, on 12 ianuarie 2021 - 20:59, said:


Si da si nu. Astea cu lupa au un obturator care blocheaza practic lumina de deasupra "orizontului".

Mda, dar dispersia tot nu e ok.

Am probat la mine pe mașină leduri, nu mă dau de sfânt, lumina e mai intensă, dar bate aiurea, am pus halogenul la loc, e mai bine.

#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007

 danpet, on 12 ianuarie 2021 - 21:02, said:


PS:  am citit ca la farurile cu lupa (eu n-am) se strica si oglinda dar si lupa,..Ai grija daca cumperi faruri SH din dezmembrari, sa nu fie de Anglia!!! la unele farruri cu lupa se poate inversa placuta (obturator) din far, ca sa mearga si la volan pe stanga si pe dreapta, dar nu la toate!

e masina de 20 de ani, cu faruri din dezmembrari o sa aiba fix aceeasi problema.

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 madn3ss00, on 12 ianuarie 2021 - 21:04, said:


Daca nu ma insel, se poate face un test de claritate/opacitate... Ca sa nu aruncam farurile pentru un bec... Vectra mea din 2003 avea farurile si lupele in toate mintile lor dupa 15 ani. Totul OK. Doar asa, ca discutie...
Pai testul de opacitate verifica "sticla" farului si lupa probabil. Nu cred ca verifica oglinda din spatele lupei care se degradeaza si ea in timp.

 CovertTwo, on 12 ianuarie 2021 - 21:09, said:



Te a oprit pe tine poliția si a scos becul din far să vadă daca e conform cu ce e scris in cartea tehnică a mașinii ?
Nu sunteți serioși...



Mda, dar dispersia tot nu e ok.

Am probat la mine pe mașină leduri, nu mă dau de sfânt, lumina e mai intensă, dar bate aiurea, am pus halogenul la loc, e mai bine.
Ok atunci...

#28
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 underb, on 12 ianuarie 2021 - 21:20, said:

Pai testul de opacitate verifica "sticla" farului si lupa probabil. Nu cred ca verifica oglinda din spatele lupei care se degradeaza si ea in timp.
Exact. De aia mai e unul de CLARITATE...

#29
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Becurile cu LEDuri, din pacate sunt foarte putine care au LEDurile foarte mici, de forma si in pozitia filamentului celor cu filament, iar astea sunt si mai scumpe. Majoritatea (peste 95% cred) sun cu LEDuri mai mari, (ca suprafata) si evident ca nu vor focaliza lumina corect nici in far cu oglinda, nici cu lupa...Sa mai asteptam putin, ca se fac progrese si in acest domeniu...Problema e ca nu trec de ITP...desi, in Ro, orice e posibil cu o mica spaga. Posted Image

Eu sunt foarte dezamagit de farurile cu "geam" din plastic, care se matuieste foarte usor...In plus, farurile de la Astra mea (H) sunt mai proaste dacat la alte masini pe care le-am avut si care nu aveau becuri separate pe faze, ci H4 (scurta si lunga in acelasi bec), dar aveau geam din sticla...Olt Citul din '90 lumina mai bine decat Astra H din 2006, la fel si Corsa din '94!  si nu am la Astra nici geamurile matuite, nici oglinzile murdare sau stricate. Pur si simplu, lumineaza mai prost decat cele mentionate anterior...prost proiectate(?)...lucru nemtesc Posted Image

Edited by danpet, 12 January 2021 - 21:39.


#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002
http://rd-xenon.ro/8...xenon-ultramoto

teoretic nici cu astea n-ai voie, chiar daca pui in ele bec halogen. singura varianta legala e cu faruri noi omologate. si becuri premium gen osram nigt breaker sau philips vision plus, dar astea au durata de viata scazuta (se ard repede).

#31
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 Fane, on 12 ianuarie 2021 - 21:43, said:

http://rd-xenon.ro/8...xenon-ultramoto

teoretic nici cu astea n-ai voie, chiar daca pui in ele bec halogen. singura varianta legala e cu faruri noi omologate. si becuri premium gen osram nigt breaker sau philips vision plus, dar astea au durata de viata scazuta (se ard repede).
Bun, logic cum ar fi? Sa ai becuri premium care se ard repede dar te ajuta sa vezi carutza in care esti pe cale sa te infingi? Sau becuri care NU SE ARD repede dar nu mai apuci sa stii cat vot tzine?

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002
da. :)

#33
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
După cum consideră fiecare, evident, nu ?

#34
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Osram Night Breaker Laser, lumina buna(alba), dar viata scurta.

#35
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,430
  • Înscris: 28.10.2018
Becurile H7 incandescente sunt de 55W si basta. Produc o anumita cantitate de lumina pentru watii aia. Diferiti producatori se joaca cu temperatura culorii, dar puterea e standard, altfel nu sunt omologate.

Deci orice ti-ai pune, o sa vezi la fel. Poate putin placebo daca zice Philips pe cutie ca bat +30% si sunt putin mai albe la culoare. Dar in principiu e harneala de marketing.

Edited by abac, 12 January 2021 - 22:13.


#36
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu chiar, că de aia se ard mai repede. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate