Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Discuții despre COVID-19.

* * * - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
14451 replies to this topic

#19
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postcatalina1, on 05 ianuarie 2021 - 18:48, said:

Ai link? Eu nu il mai gasesc.
https://forum.softpe...virus-covid-19/

#20
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postcorinadaniela, on 05 ianuarie 2021 - 18:49, said:

De primul ziceam.
Dar multumesc frumos, oricum

View PostJammalan-the-Prophet, on 05 ianuarie 2021 - 18:53, said:

Multumesc!

Ce topic de succes ai avut! :(

Edited by catalina1, 05 January 2021 - 19:00.


#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,787
  • Înscris: 21.03.2020

Quote

„Infecția cu SARS-CoV-2 determină sinteza mai multor tipuri de anticorpi, îndreptați împotriva mai multor componente ale virusului; unii ineficienți sau chiar dăunători. Spre deosebire, vaccinul determină sinteza unui singur tip de anticorpi specifici – împotriva proteinei spike, anticorpi care împiedică intrarea virusului în celula umană. Și deci infecția. Nu, majoritatea bolilor cronice nu contraindică vaccinarea. Dimpotrivă, cu cât riscul dezvoltării unei forme severe/critice de boală în urma infecției cu SARS-CoV-2 e mai mare, cu atât mai mare e și beneficiul vaccinării. Riscul cel mai mare nu este vaccinul, ci nevaccinarea”
citat din oficina bezedeza online - uimitor!

Edited by GlCA_Contras, 05 January 2021 - 19:10.


#22
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mda... si pe la scirbiciul meu ioc alte masuri in afara de purtatul mastii in mod obligatoriu.
In primvara ne-au impartit masti, manusi si dezinfectant... si atit.
Nu decalare de program, nu lucru online, nu alte mijloace de protectie.
Si cind ma uit la fetele de la contabilitate cum stau inghesuite intr-un birouas...

#23
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Am avut noi job probabil platit mai bine decat sunt platite fetele de la voi. Engleza, ceva in cap si aia era. Nu am gasit usor. Fetele de la voi oare s-au agitat sa schimbe ceva? Sau s-au plans si tot plans intre ele aiurea?

Da, stiu ca suna urat, dar oamenii ar mai trebui sa si lupte singuri pentru ei. Tipa pe care am gasit-o acum a plecat inclusiv din acest motiv de unde lucra: ii chemau la birou fara sens.

Edited by catalina1, 05 January 2021 - 19:16.


#24
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postcatalina1, on 05 ianuarie 2021 - 19:00, said:

Ce topic de succes ai avut! Posted Image

Yeah, vreau un premiu ca spurcata tastatura mai avui!
Si inca unul ca m-am abtinut sa postez o imagine din simpsoni cu domul ala de sticla cand am deschis topicul ca sincer pe mine ma interesa carantina si izolarea atunci, nu virusul, da uite, una din discutiile in care te intrebi "cum ar fi" si in doua luni vezi pe propria ta piele ce si cum 12 luni.Posted Image

Eu unul m-am saturat pana peste cap de chestia da nu ca vai nu mai pot sa ies sa cumpar bere la mega la 22.58 sau ca trebuie sa port masca, m-am saturat de tampenia asta ca a devenit un fel de lasa-ma sa ma las, asta e , get used to, nothing to see here, si fiecare face ce ii trece prin cap sperand ca gata avem vaccin totul o sa fie bine, miracol totul o ia de la inceput ca in 2019
Nu, prostia care ne-a bagat in rahatul asta pana acum e inca aici, daca vaccinul asta ne scapa de covid avem noi grija sa ne bagam pana la urechi in alta, un an de zile dus pe apa sambetei si aia care ar fi trebuit sa invete ceva au invatat fix...aia.

#25
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,999
  • Înscris: 14.09.2004
De lecturat primul topic ca sa vedeti cum au dat-o cotita toti babaietii astia care acum lucesc ca haurul si cine a fost cu picioarele pe pamint.
Atunci eram mai odihnit si ma certam cu toti pseudoinvatatii si toti astia covididiotii ( nu aparuse termenul ;) ).
Acum am obosit. Ii vad zilnic cum ridica flamura, acum aurita, si pleaca iar la lupta.
Incerc sa ii ignor in speranta ca virusul nu o sa ii ignore...;)

Edited by geo76com, 05 January 2021 - 19:55.


#26
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Perfiditatea tulpinii englezesti.
În ultimul lor raport, publicat joi, cercetătorii de la Imperial College de Londres au analizat mii de genomuri ale virusului secvențiate între octombrie și decembrie. Prin două metode diferite, aceștia au concluzionat că această variantă are un "avantaj important" în termeni de contagiozitate: 50 până la 75% mai contagios, sau o rată de reproducere a virusului ® între 0,4 și 0,7 superioară coronavirusului obișnuit.

Nu există nicio informație asupra faptului că cele două tulpini ar fi mai grave", notează ECDC. Dar riscul "în termeni de internări și de decese este ridicat".

Cine spune transmisibilitate mai puternică spune în cele din urmă o incidență mai mare și deci, chiar și la mortalitate egală, o presiune mai importantă asupra sistemelor de sănătate", subliniază Bruno Coignard.
O variantă Sars-CoV-2 "50% mai transmisibilă ar putea fi  o problemă mult mai mare decât o variantă 50% mai mortală", a scris pe Twitter epidemiologul britanic Adam Kucharski, cu studii statistice în sprijin.

Cu o rată de reproducere de 1,1, o rată de mortalitate de 0,8%, și 10.000 de persoane contaminate, se ajunge la 129 de decese într-o lună, a explicat el. Dacă rata de mortalitate crește cu 50%, numărul de morți ar atinge 193. Dar, dacă rata de transmisibilitate ar crește cu 50%, s-ar ajunge la 978 de decese.
Varianta britanică este "într-adevăr îngrijorarea momentului" deoarece "ne poate arunca într-o situație extrem de complexă", a avertizat luni la radio franceinfo epidemiologul Arnaud Fontanet, membru al Consiliului Științific care consiliază guvernul francez.
De altfel, primele studii indică faptul că varianta britanică are un efect de contaminare mai mare asupra persoanelor sub 20 de ani.

https://www.hotnews....pfizer.htm?pbox

#27
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,639
  • Înscris: 28.12.2005
@geo76

N-am răbdare, dar presupun ca sunt aceleași persoane caee in primăvara susțineau ca nu exista virus (+bill, +5G, +oculta), apoi întrebau dacă știe cineva vreun infectat, pe urma ca numărul de cazuri e făcut din pix, apoi se sufocau de la masca, pe urma urlau ca terase, iar acum sunt nemulțumiți ca teste, dar s-ar cam înghesui in primul rând la vaccinare.

E destul de clar un model comportamental.

Edited by noris08, 05 January 2021 - 20:00.


#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013

View PostNaoto, on 05 ianuarie 2021 - 17:50, said:

COVID-19: o realitate cotidiană.

Pentru câţi dintre noi?

Continuare a topicului:

https://forum.softpe...em-cand-scadem/

Buna seara tuturor,

Ce facem ne vaccinam sau asteptam sa vedem efectele secundare ale acestuia?Posted Image

Attached File  Clipboard01.jpg   37.88K   132 downloads

Este vorba de vaccinul produs de BioNTech/Pfizer.

*Mentionez ca pana acum nu am fost bolnav de Covid19.

Edited by xmanyacs77, 05 January 2021 - 20:05.


#29
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,999
  • Înscris: 14.09.2004

View Postnoris08, on 05 ianuarie 2021 - 19:57, said:

@geo76

N-am răbdare, dar presupun ca sunt aceleași persoane caee in primăvara susțineau ca nu exista virus (+bill, +5G, +oculta), apoi întrebau dacă știe cineva vreun infectat, pe urma ca numărul de cazuri e făcut din pix, apoi se sufocau de la masca, pe urma urlau ca terase, iar acum sunt nemulțumiți ca teste, dar s-ar cam înghesui in primul rând la vaccinare.

E destul de clar un model comportamental.

Ezact. Plus niste guru mai vechi care isi luasera vacanta din Poiana.
Pacat ca pierdem timp explicind mereu acelasi lucru.
Impresia mea este ca multe din cartile citite au prins viata. Si nu alea frumoase...alea foarte urate.

Edited by geo76com, 05 January 2021 - 20:04.


#30
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postgeo76com, on 05 ianuarie 2021 - 19:50, said:



Sa stii ca si eu am ras de un amic care in februarie facea stoc de conserve de la Lidl. Nu am mai ras, cand am vazut izoleta in 9 martie, cum il lua pe unul de peste drum de job. De atunci mi-am dat seama ca va fi naspa si m-am protejat.

#31
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,903
  • Înscris: 15.12.2009

View Postxmanyacs77, on 05 ianuarie 2021 - 20:03, said:

Buna seara tuturor,

Ce facem ne vaccinam sau asteptam sa vedem efectele secundare ale acestuia?Posted Image

Attachment Clipboard01.jpg

Este vorba de vaccinul produs de BioNTech/Pfizer.

*Mentionez ca pana acum nu am fost bolnav de Covid19.

Nu-i topic despre vaccin.

Ai altul dedicat, la dispoziţie:

https://forum.softpe...e-anticovid-19/

#32
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postnoris08, on 05 ianuarie 2021 - 19:57, said:

@prophet

N-am răbdare, dar presupun ca sunt aceleași persoane caee in primăvara susțineau ca nu exista virus (+bill, +5G, +oculta), apoi întrebau dacă știe cineva vreun infectat, pe urma ca numărul de cazuri e făcut din pic, apoi se sufocau de la masca, pe urma urlau ca terase, iar acum sunt nemulțumiți ca teste, dar s-ar cam înghesui in primul rând la vaccinare.

Ah, nu, nu ma refeream la userii de pe topicul ala...
Ma refer la cei care ar trebui sa ia masuri si la majoritatea populatiei ,nu doar astia cateva sute care ne tocim labutele pe softpedia.
Se stia ca urmeaza sa ne vaccinam, ca trebuie vaccinata cel putin 70% din populatie, o stiam de luni de zile, si uita-te ce haos.
Iar masurile sa prevenim raspandirea, nimic, scade rata de infectare, deschidem tot, apoi iar creste o sa inchidem la loc,  si tot asa, si nu suntem numai noi in situatia asta.

Sunt miliarde pe planeta asta, maine poimaine mai mananca un chinez un sobolan de bambus, mai intra un brazilian intr-o pestera si descopera o noua specie de lilieci sau e muscat un nigerian de cine stie ce specie de tantar si ce facem, iar un an sau doi ca asta?
Nimeni, da absolut nimeni nu se gandeste la un plan ca sa nu o mai patim in halul asta.
Ce se intampla daca apare maine Bavid-douazeci doi unu?

#33
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011

View Postnoris08, on 05 ianuarie 2021 - 19:57, said:

@geo76

N-am răbdare, dar presupun ca sunt aceleași persoane caee in primăvara susțineau ca nu exista virus (+bill, +5G, +oculta), apoi întrebau dacă știe cineva vreun infectat, pe urma ca numărul de cazuri e făcut din pix, apoi se sufocau de la masca, pe urma urlau ca terase, iar acum sunt nemulțumiți ca teste, dar s-ar cam înghesui in primul rând la vaccinare.

E destul de clar un model comportamental.

Esti putin optimist in privinta dorintei de vaccinare referitor la cei care cred ca e o conspiratie.
Multi dintre ei nu se vor vaccina.
O parte au si facut boala si i cam doare in cot , cel putin cateva luni .
Sa vezi pe 15 ianuarie cand o sa publice numarul de doritori de vaccin la cadrele didactice.
Multi au si raspunsu gata pregatit.
Cine vrea vaccin , sa vina ca i l dau pe al meu.
Intr un singur fel se poate schimba situatia.
Sa intre puternic tulpina englezeasca in Romania si sa vada 1000 de decese pe zi , atunci se mai razgandesc.

#34
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013

View PostNaoto, on 05 ianuarie 2021 - 20:08, said:

Nu-i topic despre vaccin.

Ai altul dedicat, la dispoziţie:

https://forum.softpe...e-anticovid-19/

Ok, ma mut acolo.
O seara perfecta va doresc! Posted Image

#35
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,639
  • Înscris: 28.12.2005
@prophet

Te-am menționat greșit inițial, răspunsul era pentru geo76��

Edited by noris08, 05 January 2021 - 20:16.


#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
Jammalan, romanii sunt mereu luati prin surprindere și nepregătiți, indiferent ca vorbim despre pandemie, vaccinare, viscol, caniculă, inundații, seceta. Doamne ferește, sa mai vina și un cutremur ca ala din 77 sau mai mare. Praful se alege de noi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate