Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Conversie uint8_t la structura

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Datele fragmentare le aduni undeva. Cand ai destule pentru structura X, copiezi in structura X. Union are sens cand vrei sa citesti/modifici parti din ceva (de exemplu o adresa IP pe 4 bytes ca union intre un int si 4 bytes), dar aici nu-i cazul ca vrea doar sa citeasca/scrie structura cu totul.

Nu mai zic ca array-uri fixe pentru siruri de caractere (nume_placa etc) sunt foarte inflexibile iar daca se hotaraste sa aloce dinamic, se schimba toata abordarea.

Edited by dani.user, 31 December 2020 - 11:19.


#20
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Ce spui tu este ca nu vezi rostul union pentru ca e suficient sa folosesti un pointer uint8 care sa adreseze structura. Nu a zis nimeni ca e gresit. Este foarte corect.
Dar nu am inteles ce ai impotriva union. Este fix acelasi lucru, doar ca este structurat sub acelasi nume de variabila. Dereferentiezi si ai deja pointer ul, nu ai 2 variabile distincte. Este doar o chestie de sintaxa, compilatorul tot in acelasi cod o sa le sintetizeze.
E vorba de preferinte personale sau e vreo problema care imi scapa mie?

#21
AlexandruSD

AlexandruSD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.02.2020
Multumesc tuturor pentru timpul alocat.

View PostScurthea211, on 31 decembrie 2020 - 11:27, said:

Ce spui tu este ca nu vezi rostul union pentru ca e suficient sa folosesti un pointer uint8 care sa adreseze structura. Nu a zis nimeni ca e gresit. Este foarte corect.
Dar nu am inteles ce ai impotriva union. Este fix acelasi lucru, doar ca este structurat sub acelasi nume de variabila. Dereferentiezi si ai deja pointer ul, nu ai 2 variabile distincte. Este doar o chestie de sintaxa, compilatorul tot in acelasi cod o sa le sintetizeze.
E vorba de preferinte personale sau e vreo problema care imi scapa mie?
O întrebare. Dacă aș scrie uint8_t *pcuri[5*sizeof(PC)];

Ca sa folosesc pointerul sa adresez structura , cum ar trebui scrisă?

pcuri = (uint8_t*)&calculatoare; am o eroare..

Multumesc frumos.

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Acolo ai declarat un array de pointeri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate