Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire
 Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract
 Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...

Adio Doi Cocosi
 

Robinet de calitate sa reziste in timp?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#19
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.216
  • Înscris: 09.01.2008

View Postloock, on 21 decembrie 2020 - 13:23, said:

robinetul sferic are corpul din doua piese sertizate adica presate una in alta

Fals, sunt infiletate.

View Postloock, on 21 decembrie 2020 - 13:23, said:

Au o garnitura de presiune cu azbest la axul robinetului, dar nu e in contact semnificativ cu apa
Iar fals. Azbestul e interzis de multi ani peste tot.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Robineti cu cap ceramic daca gasesti/cartus ceramic. Tin fara probleme si nu trebuie frecati. Cei clasici, de trece au tinut cam 10-14 ani, dar am umblat lunar la ei, pana au trebuit aruncati.

Editat de MembruAnonim, 21 decembrie 2020 - 17:22.


#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.683
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcamsonat, on 21 decembrie 2020 - 16:06, said:



Fals, sunt infiletate.


Iar fals. Azbestul e interzis de multi ani peste tot.

Ca si altul de mai sus, te bagi unde nu te pricepi.

Eu pot sa te ignor, dar cu stilul asta poti sa dai si de unul care sa te injure.
Majoritatea robinetilor sunt prosti din bronz si nu buni din alama, si dintre cei prosti de bronz ( sunt si din zamac unuii..) pe principiul ca oricum sunt teapa, sunt si sertizati nu infiletati.
Si la fel si cu robinetii cu sertar, am remarcat ca cei buni au garnitura de presiune din azbest, dar ca in practica nu e o problema, garnitura e in jurul axului care antreneaza sertarul, sa nu iasa apa pe langa el, dar nu are treaba cu oprirea sau deschiderea robinetului unde e doar alama.
Azbestul ala interzis se foloseste din pacate bine merci in continuare, inclusiv in Romania.
E pus si la lagarele turbinelor de hidrocentrala, si acolo chiar are contact cu apa, si sunt si sabotate intentionat cu gauri ca sa se strice mai repede.
Si se mai foloseste in industrie si in alte locuri unde e preferat sau msi bun decat altceva.
In industrie se foloseste si cadmiu, si nichel cadmiu, si becuri cu incandescenta, si bor, se face exceptie si de la limite de putere  consum, randament, etc.
Infinit mai grav, turismele pt. uz  individual, plus cele de transport profesional, polueaza de milioane de ori peste niste limite deja de nivel toxic si cancerigen, majoritatea masinilor nu au deloc catalizator, testele sunt grav masluite si cand au, si apoi e scos, etc.

Editat de loock, 21 decembrie 2020 - 17:26.


#22
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Multa gargara pentru nimic.
Chestiunea e simpla: omul are depuneri de calcar adica ceva obisnuit peste tot in Romania si nici un robinet oricata calitate ar avea nu rezista la depunerile de calcar.
Decat sa dai aiurea bani pe robinete scumpe vandute de samsarii de la romstal la pret dublu si triplu mai bine iei robinet de 30 de lei de la dedeman ca si alea tot in italia parca is facute si tot acolo esti cu rezistenta la depuneri dar macar economisesti niste bani pe care ii poti investi mai tarziu in ceva sistem de dedurizare.Sau poti incerca sa forezi la 100-150 m desi cred ca si acolo a ajuns calcarul

#23
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.216
  • Înscris: 09.01.2008

View Postloock, on 21 decembrie 2020 - 17:22, said:



Ca si altul de mai sus, te bagi unde nu te pricepi.

Eu pot sa te ignor, dar cu stilul asta poti sa dai si de unul care sa te injure.
Majoritatea robinetilor sunt prosti din bronz si nu buni din alama, si dintre cei prosti de bronz ( sunt si din zamac unuii..) pe principiul ca oricum sunt teapa, sunt si sertizati nu infiletati.
Si la fel si cu robinetii cu sertar, am remarcat ca cei buni au garnitura de presiune din azbest, dar ca in practica nu e o problema, garnitura e in jurul axului care antreneaza sertarul, sa nu iasa apa pe langa el, dar nu are treaba cu oprirea sau deschiderea robinetului unde e doar alama.
Azbestul ala interzis se foloseste din pacate bine merci in continuare, inclusiv in Romania.
E pus si la lagarele turbinelor de hidrocentrala, si acolo chiar are contact cu apa, si sunt si sabotate intentionat cu gauri ca sa se strice mai repede.
Si se mai foloseste in industrie si in alte locuri unde e preferat sau msi bun decat altceva.
In industrie se foloseste si cadmiu, si nichel cadmiu, si becuri cu incandescenta, si bor, se face exceptie si de la limite de putere  consum, randament, etc.
Infinit mai grav, turismele pt. uz  individual, plus cele de transport profesional, polueaza de milioane de ori peste niste limite deja de nivel toxic si cancerigen, majoritatea masinilor nu au deloc catalizator, testele sunt grav masluite si cand au, si apoi e scos, etc.
Mai bine ignora ca ai cint aici ca spui doar lucruri gresite. 20 de ani de instalatii ar putea insemna ca am habar. Tu ce ai facut pana acum? Cine va naste? Pandemia si depresia?

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.683
  • Înscris: 29.03.2006
Eu n-am luat si montat niciodata robineti de bronz sau zamac, si nici sertizati.
Dar de vazut am vazut insa multi si la oameni prin case, cat si la vanzare.
Sunt cei chinezesti de 5-10  lei, nu cei italieni de 25- 30 lei.
Foarte multi dorei instalatori ii pun pe cei mai ieftini, care dupa ce ca sunt din bronz ssu chiar zamac in loc de alama, sunt si subtiri in " carne" si crapa usor.

Si majoritatea celor filetati sunt tot teapa din bronz, si nu iau asa ceva.

20 de ani e putin.
Cei MICI cu sertar erau la moda in alte timpuri.
Se gasesc insa si acum, poate nu la fel de buni.
Azbestul cu toate teoretic e interzis, in practica se foloseste in continuare pt. ca inlocuitorii sunt mai scumpi si mai putin fiabili, producatorii insista ca nu au gasit nimic cu performante apropiate chiar si fara buget limitat, si oricum producatorii saboteaza piesele din productie cu gauri si defecte care acceleteaza uzura, deci nu sunt interesati sa le faca mai bune.

Editat de loock, 21 decembrie 2020 - 19:02.


#25
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postloock, on 21 decembrie 2020 - 17:22, said:

...dar cu stilul asta poti sa dai si de unul care sa te injure.

Mai incet cu pianu pe scari, ca se varsa clapele.

(amindoi aveti experienta, dar v-ati trezit sa va certati ca prostii :D )

#26
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.216
  • Înscris: 09.01.2008
Din cauza faptului ca niciodata nu am cumparat materiale decat de la marci/furnizori consacrati, e posibil sa-mi fi scapat anumite produse contrafacute sau de foarte proasta calitate. Cand cumpar un robinet stiu deja modul in care e construit si cum se fac etansarile. Nu cumpar niciodata robineti care nu au etansare cu presetupa la ax. In ultimii an am cumparat doar robineti din alama dezincata. Robinetii cu sertar au avut farmecul lor. Cei buni sunt extrem de scumpi pt ca tehnologia de fabricare este una laborioasa. Ma indoiesc totusi ca exista robinet de trecere cu corpul compus din piese sertizate. As vrea sa vad macar o poza sa nu mor prost.

#27
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Robineti cu bila si corp inox    
ICP valves ( Spania) sau Sferaco (France)  ..full inox....nu balarii de baraca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate