Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Robinet de calitate sa reziste in timp?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Ma intereseaza ceva robinet sau firma/brand pentru schimbat robineti de alimentare cu apa.

Am incercat robineti cumparati din targuri comerciale, turcia srl.
Am incercat robineti de gaze pusi pe apa.
Am incercat robinet cu rozeta, s-a gripat pistonul ala, dupa ce l-am schimbat am realizat ca nu mai avea pe unde trece apa de depuneri si ca rotita mergea in gol.

Asa ca va intreb pe voi, ce firma/model de robinet este cel mai rezistent in timp?

Ma gandeam sa ma duc sa cumpar 2 robineti pentru pus in baie https://www.leroymer...ior-rozeta/2167

Si mai este discutia aia:
1 - Sa deschizi/inchizi la ceva timp robineti?
2 - Sau sa-i lasi in pace ca ani de zile nu se strica?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Robinet din alama sau cupru cu filet tip interior - interior
Sunt cele mai rezistente
Daca nu traiesti mult, te tin toata viata Posted Image

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Experiența zice că orice robinet ai cumpăra e bine să-l închizi/deschizi periodic altfel depunerile îl vor "suda" în poziția deschis. Și o să afli asta exact cînd te ustură mai tare...

#4
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Toate sunt din alama/cupru.Si daca au culoare argintie inseamna ca au fost placate cu zinc sau ceva dar sub tot alama e.
Nu exista robinete care sa reziste in timp la depuneri

#5
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 16.03.2008
Giacomini mi-am montat in apartament anul trecut. E prea devreme pentru un verdict, am luat ce era mai scump.

#6
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Am auzit de Giacomini ca ar fi mai calitativi

#7
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 16.03.2008
Apa rece, calda, robineti de separare la calorifere (la tur si retur am montat Caleffi) , am schimbat toti robinetii de trecere. Am ales varianta care nu e pe sfera/bila, e pe rectangular sau ceva de genul (cica ar fi mai rezistenti la depunerile de piatra care apar in timp).

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017

 cutzu_rexi, on 21 decembrie 2020 - 11:11, said:

Toate sunt din alama/cupru.Si daca au culoare argintie inseamna ca au fost placate cu zinc sau ceva dar sub tot alama e.
Nu exista robinete care sa reziste in timp la depuneri

Fals
Sunt robineti din alama, otel, fonta sau chiar ... PPR
Si - DA - rezista in timp la depuneri pentru ca ... se pot curata

#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007

 radunic, on 21 decembrie 2020 - 11:08, said:

Experiența zice că orice robinet ai cumpăra e bine să-l închizi/deschizi periodic altfel depunerile îl vor "suda" în poziția deschis. Și o să afli asta exact cînd te ustură mai tare...

Foarte bine punctat.

Instalatorul meu recomanda Giacomini neaparat din Romstal. Cica cu aia din Leroy a avut probleme. El sustinea ca ar fi fost fake-uri. Eu ma cam indoiesc ca se preteaza Leroy la d-astea.

#10
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Sunt mai bine facute dar tot nu o sa reziste la depuneri.
Si eu nu le-as lua de la romstal pentru ca au adaosuri de nesimtiti, de exemplu un robinet de trecere de 1 tol la ei e 110 lei si afara il gasesti pe la 15 euro.Daca le poti cumpara din europa mai bine le ei de acolo

#11
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 16.03.2008
Din Leroy i-am luat si un angajat Romstal mi-a spus ca acel tip de Giacomini numai in Leroy il gasesc. Robinetii luati de mine erau ambalati in punga si aveau un capac cu holograma lipit deasupra piulitei care strange manerul fluture rosu.

#12
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 lyanna, on 21 decembrie 2020 - 11:16, said:


Foarte bine punctat.

Instalatorul meu recomanda Giacomini neaparat din Romstal. Cica cu aia din Leroy a avut probleme. El sustinea ca ar fi fost fake-uri. Eu ma cam indoiesc ca se preteaza Leroy la d-astea.
A la dracu, retinusem firma respectiva si ma gandeam sa ma duc mai pe seara la leroy merlin sa cumpar.

O sa vad cum fac sa ajung zilele urmatoare la Romstal.

#13
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017

 Naijax, on 21 decembrie 2020 - 11:15, said:


Fals
Sunt robineti din alama, otel, fonta sau chiar ... PPR
Si - DA - rezista in timp la depuneri pentru ca ... se pot curata

Vorbim de robineti de trecere care 99% din comert sunt facuti din alama. Mai sunt si din inox care e mai dur dar e mai casant si o sa crape mai repede.Cei de inox se folosesc de obicei in industria alimentara unde ai doar apa curata si temperaturi constante.Avantajul inoxul este ca nu reactioneaza cu apa (mai sanatos)

#14
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Tot pe acest forum citisem candva despre acesti robineti, ca ar merita pretul....

#15
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 22.02.2014
Robineti din alama cu scaun tip multitura , Dn 1/2 montati acum 10 ani, functioneaza ca-n prima zi.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

 cutzu_rexi, on 21 decembrie 2020 - 11:29, said:



Vorbim de robineti de trecere care 99% din comert sunt facuti din alama. Mai sunt si din inox care e mai dur dar e mai casant si o sa crape mai repede.Cei de inox se folosesc de obicei in industria alimentara unde ai doar apa curata si temperaturi constante.Avantajul inoxul este ca nu reactioneaza cu apa (mai sanatos)

Pun pariu ca majoritatea nu sunt din alama ci din cel mai cacacios si ieftin aliaj de bronz.

Ala de bronz ieftin - ca nu e bronz de tunuri, la 30 DaN se aude scart si e deja pa ca se crapa brusc.
Alama curge, e ductila, daca instalatorul nu e bolovan se opreste din strans inainte sa-l rupa.
Bronzul se fisureaza si crapa si fata sa-l strangi, robinetul sferic are corpul din doua piese sertizate adica presate una in alta, si poate sa fie fisurat de nou, sau sa se fisureze ulterior de la variatii de temperatura si dilatarea pieselor presate.
Deci e o diferenta catastrofala intre alama si bronz.
Se poate recunoaste dupa flop- unghiul in care reflecta lumina, chiar si cu ochiometru' fara refractometru, dar fabricantii tepari stiu asta si fie le textureaza suprafata ca sa nu vezi flopul, fie le nicheleaza, cromeaza, etc.

Mult mai bune decat cele sferice cu etansare pe teflon, sunt robinetii cu sertar, care insa trebuie montati doar pe teava verticala, altfel depunerile se aduna pe scaun si nu mai inchid bine. Au o garnitura de presiune cu azbest la axul robinetului, dar nu e in contact semnificativ cu apa.
De resturi de rugina si alte impuritati solide scapi sau le reduci cu filtre cu site montate inaintea robinetilor, curatate periodic, dar de depunerile de calcar nu scapi cu niciun robinet. Totusi unii din alama cu sertar montati pe teava verticala, intr-un mediu sau ambient normal, fara alcalinitate sau aciditate marita, fara umezeala ambientala, fara scurgeri electrice, fara contacte cu diferente mari de electronegativitate intre metale necompensat electric, pot sa tina lejer sute de ani.

Edited by loock, 21 December 2020 - 13:35.


#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,566
  • Înscris: 16.03.2007
giacomini aia din leroy nu-s fake-uri, sunt doar calitate mai slaba, facuti special pentru pret mic.

ia-ti ceva de la tiemme mistral sau mai bine uragano, sunt mai spalati decat ce gasesti in magazinele de bricolaj. oricum trebuie sa-i mai misti la un interval de timp.
eu mai am unii de la tece, nu-s facuti de ei, desi stiu  ca au costat cam scump la vremea respectiva pare ca isi merita banii, se inchid/deschid mult mai usor decat ceilalti ordinari.

#18
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 cutzu_rexi, on 21 decembrie 2020 - 11:11, said:

Toate sunt din alama/cupru.Si daca au culoare argintie inseamna ca au fost placate cu zinc sau ceva dar sub tot alama e.
Nu exista robinete care sa reziste in timp la depuneri
Nu exista robinete din cupru,doar aliaje de cupru ca alama sau bronz.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate