Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

AP-uri care genereazã același SSID

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postogo, on 07 ianuarie 2021 - 22:16, said:

Schimba de pe wpa/wpa2 personal pe wpa2 only sau ceva de genul.
Nu exista decat urmatoarele 2 optiuni:
  • Open
  • WPA / WPA2 Personal

View Postogo, on 07 ianuarie 2021 - 22:16, said:

Daca ai cum, pune doar 802.11n fara B si G
Nu are optiune pentru asta.

Am trecut pe CH.11 cu puterea Medium in loc de Auto/High si a scazut viteza de download de la 50 Mbps la 30 Mbps.

#56
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
@kolf, pentru ch. 11 lasa transmit-power pe High, ca sa ai diferenta de 20dB fata de celalalt AP de pe acelasi channel ... vezi imaginea atasata (ca sa-i raspund si lui ogo)

View Postogo, on 07 ianuarie 2021 - 18:15, said:

nu, e de preferat in orice situatie.
chestia cu 20dB de unde ai scos-o?

Attached Files


Edited by marco71, 08 January 2021 - 11:42.


#57
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
Metageek?? Totusi...

View Postkolfleading, on 08 ianuarie 2021 - 09:25, said:


Nu exista decat urmatoarele 2 optiuni:
  • Open
  • WPA / WPA2 Personal

Nu are optiune pentru asta.

Am trecut pe CH.11 cu puterea Medium in loc de Auto/High si a scazut viteza de download de la 50 Mbps la 30 Mbps.
Posibil ca utilizand doar telefonul (fara niciun controller) sa nu ai aceleasi optiuni ca si la un controller. Dar poti instala pe un windows un controller doar sa-l setezi unde tot ce am zis se poate seta.
Nu folosi low/mediu/high - valorile default. Ca fapt divers, eu cu 17 dbm acopar 3 etaje...

Edited by ogo, 08 January 2021 - 13:00.


#58
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am gasit o setare "Disable CCK rates (1/2/5.5/11 Mbps)" si cu asta parca a mai crescut putin viteza...55 Mbps...
O sa testez mai tarziu cu WhatsApp video sa vad daca se mai blocheaza video in timpul apelului.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am 2 routere in casa
Ambele 2.4Ghz, nu sunt mesh sau ceva special, sunt niste routere simple dar am setat acelasi SSID pe ambele si aceeasi parola, doar canale diferite.
Ideea e atunci cand ma plimb in casa cu un iPhone XR face roaming fara probleme de pe unul pe altul. Dar de exemplu un HTC One M9 nu face roaming intre ele.
Evident, iPhone-ul stie 802.11 k/v/r
Vreau sa stiu care dintre acele 3 standarde se ocupa cu treaba asta?
Inca o data repet. NU e mesh.
Sa stiu cam ce telefoane sa iau, ca in familie avem de la mid-range-uri pana la flagship-uri.

Si unde gasesc ce telefoane suporta standardele astea de roaming?
Ca aici : https://docs.samsung...15013403768.htm
Spune "All Samsung Android devices from Android P and onwards support 802.11r."
Ideea e ca nu stiu daca e de la android 9 doar la samsung-uri sau e o chestie generala la android 9 in care au bagat 802.11r plus ca nu stiu care standard se ocupa cu roaming-ul in setup-ul meu. Nu sunt sigur ca 802.11r

#60
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
r (dar fara un controller nu prea iti merge fara k pt ca MDID este diferit de la AP la AP - doar daca poti seta pe fiecare AP in parte acelasi MDID ai putea zice teoretic ca ai roaming).
dpdv tehnic, r si k (radio resource management) au fost implementate amandoua (cam) in acelasi timp.
v e o 'dotare' suplimentara (bss transition management care printre altele se ocupa de power savings/network assisted roaming -un fel de load balancing al clientilor intre ap-uri).

oricum, degeaba stie clientul r/v/k/* daca AP-ul nu stie - si reciproca e valabila.

iarasi, roaming-ul este numai decizia clientului! ca asa e standardul.
iar daca un client e 'incapatanat' poate sa ramana conectat la cel mai departat AP fara sa-i poti face ceva...

apropo, ce routere ai?

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa stiam si eu. Ca aceste standarde trebuie sa fie stiute din ambele parti. Unele telefoane din retea le stiu dar altele nu. Routerele mele clar nu stiu k,v,r.
Oricum acel HTC nu mai e folosit, dar am vrut sa vad cum se descurca un telefon mai vechi, pana la urma a facut roaming dar numai intr-o situatie
Situatia 1 : Cand telefonul se indeparteaza de primul router dar acela inca are semnal rezonabil iar al doilea are semnal mai bun cu vreo 15-20dbm - aici un S9 , un P20 Pro si iphone-urile toate s-au descurcat, doar HTC a ramas prins de primul router. Probabil se muta si el candva dar nu am mai avut chef sa astept Posted Image
Situatia 2 : Cand semnalul scade sub pragul de -70 -75dbm instant toate fac roaming, inclusiv HTC-ul, dar, el o face mult mai prost in sensul ca pierde semnalul de la primul router, sta asa vreo 5 secunde si dupa se conecteaza la al doilea router.
Evident nu vorbim de seamless roaming, sistem mesh sau cine stie ce. Dar S9 le, P20 pro si restul telefoanelor asa de rapid au facut roaming ca lipsa de internet dureaza cam 1-2 secunde.
Routerele sunt: un tplink mr600 si un asus rt-n12 d1. mr600 stie si 5ghz, dar tin banda 5ghz dezactivata pentru ca 2.4 e liber iar viteza retelei oricum nu e cine stie ce.
PS : acel mr600 este si un modem si folosesc de fapt reteaua mobila prin el, pentru ca acolo unde il tin am "minunata" infrastructura adsl telekom Posted Image

Edited by MembruAnonim, 12 January 2021 - 09:24.


#62
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
Nu fac roaming daca ap-urile nu stiu r/k. Termenul nu e corect folosit in contextul tau. In roaming nu ai pierderi de pachete (vezi mai jos).
Clientii doar se deconecteaza si se conecteaza la alta retea. O retea se indentifica nu numai SSID (nume) ci si BSSID. Acelasi SSID nu echivaleaza nu aceeasi retea.
Poti incerca de pe un telefon sa rulezi un ping catre google de ex si sa te plimbi cu el intre AP-uri; o sa vezi ca o sa ai la un moment dat pierderi de pachete (atunci se deconecteaza) si se autentifica pe celalalt AP iar asta nu mai e roaming.

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 12 ianuarie 2021 - 09:23, said:


Evident nu vorbim de seamless roaming, sistem mesh sau cine stie ce.

View Postogo, on 12 ianuarie 2021 - 10:04, said:

Nu fac roaming daca ap-urile nu stiu r/k. Termenul nu e corect folosit in contextul tau. In roaming nu ai pierderi de pachete (vezi mai jos).
Clientii doar se deconecteaza si se conecteaza la alta retea. O retea se indentifica nu numai SSID (nume) ci si BSSID. Acelasi SSID nu echivaleaza nu aceeasi retea.
Poti incerca de pe un telefon sa rulezi un ping catre google de ex si sa te plimbi cu el intre AP-uri; o sa vezi ca o sa ai la un moment dat pierderi de pachete (atunci se deconecteaza) si se autentifica pe celalalt AP iar asta nu mai e roaming.

Stiu ca nu e roaming in adevaratul sens al cuvantului, dar pe telefoanele vechi vad ca dureaza enorm ex One M9. Am vazut si eu ca am packet loss-uri dar nu merita sa investesc in acea retea, sunt rezonabile cele 2 secunde de transfer. Plus ca apelurile video de pe messenger/skype nu se inchid, doar se blocheaza

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate