Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

AP-uri care generează același SSID

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Revin cu noutati.

Experimental, am anulat COVR si am pus iarasi router-ul D-Link in functiune, de data asta "in vitrina", pe pervazul de la geamul de la casa scarii.
Am pus SSID-uri diferite pentru 2.4 GHz si 5 GHz.
Am pus canal fix (13) pentru 2.4 GHz.
Am conectat telefoanele mobile la SSID-ul de 2.4 GHz.
Acum am semnal WiFi 2.4 GHz la telefoane fara intreruperi in toata casa si in curte, fara roaming.
72 Mbps link rate, 65 Mbps download rate

Semnalul 5 GHz este cam slab, merge bine doar in hol, in casa scarii si in sufrageria care comunica direct cu casa scarii. In dormitoare este de la -65 db in jos, pe masura ce te indepartezi de usa.

Cred ca o parte din problemele mele cu intreruperile erau provocate de faptul ca aveam acelasi SSID pentru 2.4 si 5 GHz, iar telefoanele se asociau pe 5 GHz la intrarea in casa, dar apoi prin dormitoare pierdeau semnalul 5 GHz si eventual treceau pe 2.4 GHz.

Dar tot intentionez sa cumpar un AP de la Ubiquiti, sa-l pun in loc de router. La router o sa dezactivez WiFi.

Acum mai ramane de rezolvat o problema: sa trag un cablu UTP cat mai estetic de la camera tehnica unde intra fibra Digi, pana la pervazul vitrinei de pe casa scarii...din pacate nu am nici o priza si nici un tub ingropat in zona aceea...

Attached Files



#38
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
13?? De unde ideea asta?
Foloseste 1 sau 6 sau 11.

#39
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Ce are 13?Posted Image

#40
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Vezi poza din atasament.
Al meu cu CH.13 e cel mai din dreapta (cu rosu) in poza din atasament.
Ce-i gresit? Intrebare sincera...

Attached Files



#41
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Si al meu e tot pe 13 cam din aceleasi motive.

Sunt curios si eu ce facem gresit Posted Image

#42
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
nu are nimic ch. 13 pe AP, dar probabil se gandea cine a zis, ca fiind mai spre limita superioara de frecvente 2,4GHz, s-ar putea sa nu fie vazut de clienti mai vechi Posted Image
exista chiar si ch. 14 la unele AP-uri in banda de 2,4 ...

@kolf, ma bucur ca ai ajuns la concluzia mea cu SSID-uri diferite Posted Image

Attached Files



#43
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
...pt ca 1/6/11 sunt singurele canale non-over-lapping. (+14 oarecum in Japonia)
chiar daca tu ai alt canal (sa zicem mai liber, 13 in cazul de fata) clientul va folosi si canalul 11 (in cazul de fata) deci va folosi 2 canale in loc de 1  a.i. vor apare interferente din ambele parti (tu il bruiezi pe el si el pe tine) si astfel apare re-transmissions care la randul ei induce scaderea throughput-ului, clientul fiind obligat sa asculte ambele canale inainte sa trimita ceva...
asta se numeste adjacent channel interference...si este de preferat, pe cat mai mult posibil sa fie evitata. mai bine co-channel congestions...

'exoticul' canal 14 e ceva mai special dar se poate folosi doar in Japonia (dar pana si el interfereaza -ceva mai putin insa decat standardul- cu 11).

#44
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
partea cu 'non-overlap' sta in picioare daca esti singur in banda de 2.4 si aloci 2-3 canale doar pentru tine, daca ai vecini prin preajma, oricum apar interferente de la ei

#45
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
ai citit pana la capat? e indicat/de preferat sa ai co-channel congestions fata de adjacent channel interference.....

...asta pt ca un AP se ca descurca mult mai bine cu co-channel comparativ cu channel interferente. Sa nu mai zic de clienti.

#46
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
adica sa folosesti doar 1, 6 sau 11.
poate asa e clar.

#47
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
asta daca toti vecinii ar folosi asa, doar 1, 6 si/sau 11...
'co-channel congestion' e de preferat la 'adiacent-ch. congestion' daca poti asigura minim 20dB intre RSSI-uri pe acelasi canal, altfel cauti un ch. cat mai departat...
de ex. in cazul colegului Znevna, nu vad cum ar putea folosi pentru optimizare ch. 1 sau 6, atata timp cat are vecini pe canalele adiacente 2, 5, 6, 9 ( si mai ales ca ch. 13 e open)

#48
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Clar o sa folosesc 1, 6 sau 11 in cazul meu. Imediat ma apuc. lol, nu.
Sa merg pe 11 unde se intampla ce spuneti voi "channel interference" cu cel de pe 9? Imediat ma apuc sa-l iau in brate pe acel "acasa".
Prefer sa stau linistit pe 13.
Oricum vorbim de-o banda aglomerata la bloc.
Daca era vorba de-o cladire de birouri ceva unde esti doar tu "sef" peste AP-uri, da, ti le imparti pe 1, 6 sau 11.
"Regulile" lui @ogo nu sunt chiar universal valabile, mai ales daca sunt inspirate de la americani unde mai sus de 11 nu ai ce cauta.
Meh. "De unde avem noi ideile astea???" Cum am indraznit noi oare sa folosim 13? Posted Image

#49
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am pus astazi un Access Point "Ubiquiti UniFi UAP AC LR"pe pervaz langa router.
Configurat ca Standalone Device cu aplicatia UniFi Network de pe telefon.
Am dezactivat complet WiFi din router.

Rezultatele insa nu m-au impresionat. :(

Cu UniFi am nivel semnal putin mai slab prin colturile cele mai indepartate din casa fata de cat aveam cu WiFi-ul routerului si viteza putin mai mica (Download speed 50 Mbps pe AP vs. 65 Mbps pe router, ambele la 72 Mbps link speed).

Dar peste tot prin casa am cel putin -65 dBm pe 2.4 GHz la toate dispozitivele mobile fara sa mai am bataie de cap cu roaming.

Oricum dispozitivele cu trafic intens sunt pe cablu Cat5e (TV-ul cu Netflix, desktopul de gaming, laptopurile de serviciu).

AP-ul UniFi are insa un mare avantaj estetic, vizual fata de router. Va fi mai usor de montat mai discret acolo pe pervaz, am gasit o modalitate sa maschez un cablu UTP.

Router-ul ar fi fost prea "butucanos" acolo pe pervaz si ar fi avut nevoie de 3 cabluri (alimentare, UTP de la ONT Digi, UTP catre LAN).

#50
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
nu, e de preferat in orice situatie.
chestia cu 20dB de unde ai scos-o?

@kolfleading
Unifi nu este pt top speed :)
Ce setari ai pe el? (Screen shoot-uri) mai ales la tabul RADIOS.

#51
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
A, inca ceva. Ce facem cand ai routere/AP-uri care-s setate pe 1,2,3,5,6,7,9,11 in apropiere?
Mergem prin vecini sa le spunem sa-si mute routerele pe 1, 6 sau 11? sa evitam interferentele de la canalele adiacente? (asa se numesc in romana).
Nu, nu mergem, ne uitam care-i cam cea mai libera parte a spectrului si ne mutam acolo.
Si nu ma uit doar la putere, ma mai uit si la cat de utilizate sunt acele canale (nr. dispozitive pe care le prind ca fac trafic pe acele AP-uri etc) daca nu prea ai de unde alege dupa o scanare simpla.
Cu 1,6 sau 11 vorbesti de conditii ideale, izolate. O cabana la munte sau case care nu-s lipite una de cealalta.
La blocuri, nicio sansa.

#52
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Radio 5 GHz nu apare in poze pentru ca este dezactivat.
Din pacate intre timp am constatat ca pe apel video prin WhatsApp cateodata cam "sughite". Nu am patit deloc pe routerul D-Link.

Attached Files



#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostZnevna, on 07 ianuarie 2021 - 20:38, said:

A, inca ceva. Ce facem cand ai routere/AP-uri care-s setate pe 1,2,3,5,6,7,9,11 in apropiere?
Mergem prin vecini sa le spunem sa-si mute routerele pe 1, 6 sau 11? sa evitam interferentele de la canalele adiacente? (asa se numesc in romana).
Nu, nu mergem, ne uitam care-i cam cea mai libera parte a spectrului si ne mutam acolo.
Si nu ma uit doar la putere, ma mai uit si la cat de utilizate sunt acele canale (nr. dispozitive pe care le prind ca fac trafic pe acele AP-uri etc) daca nu prea ai de unde alege dupa o scanare simpla.
Cu 1,6 sau 11 vorbesti de conditii ideale, izolate. O cabana la munte sau case care nu-s lipite una de cealalta.
La blocuri, nicio sansa.
Eu le testez pe toate si de multe ori mi se întâmplă ca 2 si 3 sa fie cele mai bune :). Nu-i nimic universal valabil in 2.4, mai ales la bloc unde ai minim 20 de alte retele in jur...

#54
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
Schimba de pe wpa/wpa2 personal pe wpa2 only sau ceva de genul.
Iarasi, 17 dbi pare cam mult. La transmit power alege custom si mai scade, nu lasa pe auto/high. Vezi ca ai 3 dbm de la antena gain.

Daca ai cum, pune doar 802.11n fara B si G (g-ul iti aduce cu cel putin 50% o scadere de throughput - daca ai clienti asa de vechi ce merg doar pe G/B atunci e indicat sa folosesti un wlan separat).

@znevna
Tocmai atunci va conta si mai mult fiind de preferat sa ai channel congestion vs channel interference. Pt ca congestion poate fi destul de usor ‘reparat’: 1 AP aditional.
La interference nu tine de tine, poate muti ap-ul si 2 zile e bine; pana cand apare alt ‘vecin’ nervos ce da cu maxim in noul lui router wifi.




Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate