Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

pompe de recirculare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mesterica6629

mesterica6629

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2018
Sunt novice in domeniu si de acea doresc sa stiu daca cu o pompa de recirculare recuperata dintr-o centrala termica de apartament pot mari presiunea atunci cand pe intrare vine apa dintr-un bazin tampon iar iesirea o folsesc pentru irigarea prin picurare . Nu cunosc modul de functionare al acestor pompe si nici nu prea gasesc detalii pe google . Are cumva si adancime de absortie ?

Multumesc !

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,784
  • Înscris: 07.02.2003

 mesterica6629, on 09 decembrie 2020 - 23:20, said:

Multumesc !
Cam asa arata una. Sunt pompe centrifugale.

Attached File  20201122_160325.jpg   336.41K   25 downloads

Nu cred ca au aspiratie prea buna, nici nu vad cum ai putea sa le amorsezi. Ele merg in circuit inchis.

Edited by andreic, 09 December 2020 - 23:28.


#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 01.12.2018
Cate ha ai de irigat (prin picurare)?
Pentru 20 de plante cred ca-i o idee buna.
Eu am "reusit" performanta asta cu o pompa de stergator auto. Cei drept ddoar pentru 5 plante.

Edited by tioopedi, 10 December 2020 - 00:33.


#4
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
am incercat eu cu una la o cascada, fantana arteziana, presiune slaba, am cumarat ceva dedicat dupa aceea, sigur nu e buna la picuratori.
Poti incerca ca nu te costa nimic dar o sa ramai dezamagit, apa intrand in ea singura din bazin nu vei avea nevoie de amorsare.

Edited by bogdan_popescu, 10 December 2020 - 00:44.


#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
pompele de recirculare din centrale nu sunt pentru asa aplicatie.
Cum nu ai precizat ce doresti a fi irigat si ce debit necesar ai nevoie, nu putem aproxima un raspuns.










#6
mesterica6629

mesterica6629

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2018

 tioopedi, on 10 decembrie 2020 - 00:32, said:

Cate ha ai de irigat (prin picurare)?
Pentru 20 de plante cred ca-i o idee buna.
Eu am "reusit" performanta asta cu o pompa de stergator auto. Cei drept ddoar pentru 5 plante.
Am un solar de 48mp. cu 8 randuri x8m lungime adica 64m banda de irigare . Nu intentionez sa trag apa din bazin . Scherma la care m-am gandit este ca bazinul sa fie ridicat undeva la un metru iar pompa montata la iesirea de la baza bazinului . Eu urmaresc sa maresc presiunea pt. a putea monta un injector venturi pt fertirigare .
  Multumesc!


 andreic, on 09 decembrie 2020 - 23:27, said:

Cam asa arata una. Sunt pompe centrifugale.

20201122_160325.jpg

Nu cred ca au aspiratie prea buna, nici nu vad cum ai putea sa le amorsezi. Ele merg in circuit inchis.
Eu vreau sa o montez la la baza bazinului deci nu trebuie amorsata .Pe mine ma intereseaza daca creste presiune la iesire sau ramane acceasi .

Edited by florin71_skoda, 10 December 2020 - 18:13.


#7
mesterica6629

mesterica6629

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2018

 keta, on 10 decembrie 2020 - 02:18, said:

pompele de recirculare din centrale nu sunt pentru asa aplicatie.
Cum nu ai precizat ce doresti a fi irigat si ce debit necesar ai nevoie, nu putem aproxima un raspuns.









Am un solar de 48mp. cu 8 randuri x8m lungime adica 64m banda de irigare cu picuratori din 10i10cm,x aprox1,2l/h inseamna un debit de 700l/h. . Nu intentionez sa trag apa din bazin . Scherma la care m-am gandit este ca bazinul sa fie ridicat undeva la un metru iar pompa montata la iesirea de la baza bazinului . Eu urmaresc sa maresc presiunea pt. a putea monta un injector venturi pt fertirigare .
  Multumesc!

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu merge. Ai nevoie de o pompa de "hifrofor".

#9
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012

 mesterica6629, on 10 decembrie 2020 - 22:35, said:

Am un solar de 48mp. cu 8 randuri x8m lungime adica 64m banda de irigare cu picuratori din 10i10cm,x aprox1,2l/h inseamna un debit de 700l/h. . Nu intentionez sa trag apa din bazin . Scherma la care m-am gandit este ca bazinul sa fie ridicat undeva la un metru iar pompa montata la iesirea de la baza bazinului . Eu urmaresc sa maresc presiunea pt. a putea monta un injector venturi pt fertirigare .
  Multumesc!

Eu zic sa incerci, daca ai pompa nu te costa nimic..
Eu am avut picurare pe o suprafata de 4-5 ori mai mare dar cu picuratori mai rari, folosind un 25-7, exact intr-un sistem descris de tine, cu rezervor ridicat. Am fost multumit..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate