Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 

Prelungire valabilitate numere roșii

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
mxd18

mxd18

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.08.2020
Salutare! Am o mașină care nu a mai fost înmatriculată până acum, a avut doar numere roșii. Am reușit să mă programez pt înmatriculare abia în ianuarie. Între timp numerele roșii vor expira. Polițistul de la poliție mi-a spus că pot circula în continuare 90 de zile cu numerele roșii expirate, cu condiția să am RCA valid. După un pic de căutări pe net, am găsit legea asta http://legislatie.ju...Document/225620 (articolul 4, alineatul (5). Cum încă suntem în stare de alertă, înseamnă că valabilitatea numerelor expirate va fi prelungită.

Problema mea este cu rovinieta. Cât timp aveam numerele roșii valide, nu aveam nevoie să achiziționez rovinietă. Dar acum cu valabilitatea asta prelungită, sunt un pic confuz. Trebuie să cumpăr rovinieta cât timp circul cu numerele roșii a căror valabilitate inițială a expirat (se află în prelungirea valabilității)? Sau trebuie să o cumpăr doar după ce reușesc să înmatriculez mașina? Mulțumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai rovinieta pe perioade mici se ia pe număr de înmatriculare.
Ia una pe o luna și gata.

#3
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Si eu sunt in exact aceeasi situatie. Acum stau pe bara asteptand alte nr rosii. Asigurarea tot pt o luna o aveam.
Nu stiu ce sa zic de legea aia, eu stiu ca e de dosar penal sa mergi cu nr expirate.

#4
mxd18

mxd18

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.08.2020
Era dosar penal înainte. Acum cu pandemia s-a prelungit valabilitatea tuturor actelor expirate (permis, buletin, nr provizorii etc). Eu am nevoie să fac cel puțin 2 drumuri în afara localității în perioada asta (până îmi vine rândul la DRPCIV). Sper să fie ok. În caz că mă oprește cineva o să le arăt programarea la drpciv + legea. Plus că un polițist mi-a zis de ea, că nici eu nu știam.

 waterman, on 05 decembrie 2020 - 11:34, said:

Ia una pe o luna și gata.
Mda, bănuiesc că pot să-mi iau una pe o lună și gata ca să stau liniștit.

#5
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Am citit "Secţiunea a 4-a Domeniul transporturilor și infrastructurii" si nu zice nimic de nr de inmatriculare.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai fiind stare de urgentă nu poți lua numere roșii.

Dar rovinieta poți lua de la benzinărie.

Suna și tu la Politie și întreabă.

#7
mxd18

mxd18

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.08.2020

 Mohombi, on 05 decembrie 2020 - 11:47, said:

Am citit "Secţiunea a 4-a Domeniul transporturilor și infrastructurii" si nu zice nimic de nr de inmatriculare.

Quote

(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări.
Autorizația de circulație provizorie (nr roșii) e un document eliberat de o instituție publică din România.

 waterman, on 05 decembrie 2020 - 11:51, said:

Suna și tu la Politie și întreabă.
E o idee bună asta. Cred că o să sun și la poliție.

#8
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Conform legii numerele sunt valabile x zile dupa starea de alerta chiar daca acestea au expirat. Vinieta nu se cumpara pentru numere provizorii ci doar pentru numere permanente. Si cu toate acestea legea este interpretabila in capul cretorilor asa ca decat sa te complici cu vreun steroizar burtos ce nu si-a baut cafeaua  mai bine o duci la RAR pe platforma sau te duci pe riscul tau/o duci inainte sa expire numerele si o lasi la ei in parcare/in zona.

#9
mxd18

mxd18

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.08.2020
Mașina este nouă. Nu cred că are nevoie de RAR.

#10
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.02.2014

 waterman, on 05 decembrie 2020 - 11:51, said:

Pai fiind stare de urgentă
esti sigur ca e stare de urgenta ?

#11
teleX

teleX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.09.2006
Nu poti achizitiona rovinieta pentru numere rosii. Incearca o simulare si te vei convinge. Sau intreaba la orice benzinarie care vinde roviniete.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 AndreiMarianCiprian, on 05 decembrie 2020 - 14:09, said:

esti sigur ca e stare de urgenta ?

https://www.digi24.r...iembrie-1400786

Dacă au instituit stare de alertă din 14 noiembrie, inițiatorul se află în cele 90 de zile în care se prelungesc numerele roșii.

Am zis urgență, ei zic alertă, tot un drac.

Quote

(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări.

http://www.cnadnr.ro...ivind-rovinieta

Uite ce zic nenii ăștia

Quote

Atat pentru vehiculele care circula cu numere provizorii (numere rosii), cat si pentru vehiculele inregistrate (detin certificat de inregistrare si nu certificat de inmatriculare), NU se achita rovinieta;

Deci din moment ce tu ești legal cu numere roșii, mergi fără rovinietă.

Edited by waterman, 05 December 2020 - 14:22.


#13
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Eu nu stiu ce tot vorbiti acolo de stare de urgenta si ce poti face sau nu in intervalul acela.

Am luat o masina din Germania.
Mi-a adus-o pe platforma in 6.11
In urmatoarele zile am facut o programare pemntru numere rosii. (Sibiu)
Am mers, mai erau 1-2 persoane. Am primit pe loc numerele.
Saptamana trecuta am fost 2 zile la Bv pentru rezervorul GPL si pentru revizii la motor (distributie, ulei CV, etc), iar la SB a fost carantina.
Desigur ca mi-am facut declaratie pentru chestiuni de programare service auto.
Am facut programare RAR pentru 21.12.

Voi face inmatricularea in ianuarie.

Deci?
Ce operatiuni nu se pot face in starea de urgenta/alerta?

Edited by radurus, 05 December 2020 - 16:39.


#14
mxd18

mxd18

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.08.2020

 radurus, on 05 decembrie 2020 - 16:36, said:

In urmatoarele zile am facut o programare pemntru numere rosii. (Sibiu)
Am mers, mai erau 1-2 persoane. Am primit pe loc numerele.
În județul meu, pentru înmatriculare, următorul loc disponibil era abia peste o lună jumate. Îți sugerez să te programezi din timp, dacă n-ai făcut-o deja.

 radurus, on 05 decembrie 2020 - 16:36, said:

Deci?
Ce operatiuni nu se pot face in starea de urgenta/alerta?
Operațiunile astea nu prea se puteau face în starea de urgență, deoarece cam aveai nevoie de un motiv întemeiat ca să ieși din casă. Cred că au prelungit valabilitatea diferitelor acte ca să nu se înghesuie lumea la sediile poliției pe timp de pandemie.

#15
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Portiunea aia de lege e prea generalista si interpretabila. La mine, in Ploiesti, e program de functionare normala si la placute rosii si negre. Adica ar putea sa spuna ca nu e mai greu acum sa-ti iei placutele decat era inainte. Eu stau pe bara pt ca nu am facut rezervarea din timp la placute rosii - e un sistem de rezervare online unde oricine e liber sa faca cate rezervari vrea si f putini angajati la ghisee.

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,015
  • Înscris: 03.12.2005
Legea e data ca sa te scuteasca de nevoia de a te buluci la ghiseu pentru numere rosii. Dar, cum nu ai fost scutit si de obligatia conexa de a asigura vehiculul cu care circuli, asigurarea esti dator sa o prelungesti. E si logic, vehicul poti inmatricula intr-un singur loc pe judet, dar pentru asigurari ai N optiuni, inclusiv online.

#17
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Da man, am fost azi la asigurari si mi s-a confirmat ca se poate circula pe starea de alerta cu nr expirate. Mi-am facut asigurare pe 3 luni si nu mai mai duc sa iau alte nr rosii pt ca se prelungeste iar starea de alerta pe 14 dec, e certo chestia asta.

#18
Cornelchiru13

Cornelchiru13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2021
Salutare,aveti idee daca o masina are numere rosii scoase in data de 18.09.2020 pe o perioada de 30 de zile adica pana pe 17.10.2020 , ele mai sunt valabile si in ziua de astazi 24.01.2021 insotite de o polita rca valabila ? Am inteles ca s au prelungit valabilitatile numerelor rosii dar nu stiu daca ma incadrez sau nu...mai e cineva in situatia mea? Multumesc


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate