Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Prelungire valabilitate numere roșii

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
raulzey6600

raulzey6600

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2017
Se intreaba cineva daca asiguratorul despagupeste pentru perioada in care noi mergem cu autorizatie provizorie expirata si facem doar asigurare ?!

#20
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Poate că da, poate că nu. Tu te întrebi? :)

Pur teoretic, autorizația nu e expirată, ci are valabilitatea prelungită, chiar dacă data scrisă cu pixul pe ea a trecut. Pentru o situație excepțională ca cea de acum n-a stat nimeni să modifice și să emită o autorizație tipizată nouă, mai ales că nu se știe cât timp va mai dura. Poate peste o lună se termină starea de alertă și rămâne stocul de autorizații printate aiurea, cine le plătește?

Practic, dacă ai dileme de genul ăsta, cine te oprește să înmatriculezi? Toate birourile sunt deschise, la primării se lucrează, la înmatriculări se lucrează. În cel mai rău caz durează un pic mai mult, că se face cu programare, nu mai merge statul buluc la coadă. Dar se rezolvă, 3 luni e berecheeeeeeet.

Eu am înmatriculat mașina anul trecut fix în starea de urgență, în aprilie. Atunci când nimeni nu știa nimic, era haos cel mai mare, primăria lucra doar prin poștă și răspundea la viza de impozit în 30 de zile. Și tot am înmatriculat mașina aproape în timp util, adică am avut numerele negre la timp, dar n-am primit certificatul la timp. Și ăla nu cred că din cauza pandemiei, ci o eroare poștală, s-a pierdut undeva pe drum și l-au re-emis ei singuri, eu am primit direct duplicatul, dar vreo 2 săptămâni după ce expirase dovada înlocuitoare.

Deci, se poate, ia și rezolvă treburile, că prelungirea aia nu e ca să stai cu ele nefăcute până în ultima clipă, ci tocmai ca să îți dea timp să le faci fără grabă și fără buluceală la ghișee. ;)

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005

 raulzey6600, on 05 aprilie 2021 - 15:12, said:

Se intreaba cineva daca asiguratorul despagupeste pentru perioada in care noi mergem cu autorizatie provizorie expirata si facem doar asigurare ?!

Mie mi-a expirat si permisul, daca ne uitam la data scrisa pe el. Deci mi-a expirat sau nu daca statul zice ca i s-a prelungit valabilitatea?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate