Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Casa pe structura metalica in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#127
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 edi10000, on 15 martie 2021 - 09:41, said:

@catalijns- Ce ti-e si cu mutarea asta in mijlocul campului..... afecteaza sinapsele. Probabil ca singuratatea si izolarea au si ele efectele lor nocive. Aud ca iarasi intrati in carantina. Te invit in Bucuresti (acolo stau btw) ca sa reduci stresul si anxietatea. Sanatate multa iti doresc! PS Felicitari pentru casa. Imi place foarte mult!

Nu stam deloc in "camp" ci in zona de livada, intre 3 paduri, 2 lacuri si 2 parcuri faine - toate la cateva minute distanta. Adevarat ca e foarte liniste aici dar nu cred ca asta cauzeaza la sinapse - am auzit ca mai degraba la poluare excesiva nu se comporta deloc bine, uita-te pe harta airly cum a fost treaba azi-noapte in "marele" oras/mahala. Sanatate multa dar vedeti ca mai trebuie sa si ingrijim de ea...daca dar negam niste aspecte nu ajuta la mare lucru..

PS: cand intr-o discutie/debate se ajunge la treaba cu "sinapse" si ideile de la care a plecat aceasta sunt abandonate (practic lipsa argumentatiei) asta indica ca e foarte probabil sa ai dreptate ;). Nu o zic eu ci unii mult mai intelepti decat mine. Asa ca iti multumesc! :))

Edited by catalijns, 15 March 2021 - 10:00.


#128
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
@catalinjns-Cand stai la 10 min de mers pe jos de Herastrau eu zic ca nu ma afecteaza...Mai rau este sa ii faci retardati pe altii pe motiv ca daca nu sunt de acord cu tine trebuie jigniti. Calculele economice sunt impotriva solutiilor de genul sistemelor de ventilatie cu recuperare de caldura. In loc de argumente, ataci omul si nu ideea. Ai merita un report. Mare caracter, mare om!

Edited by edi10000, 15 March 2021 - 10:05.


#129
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 edi10000, on 15 martie 2021 - 10:03, said:

@catalinjns-Cand stai la 10 min de mers pe jos de Herastrau eu zic ca nu ma afecteaza...Mai rau este sa ii faci retardati pe altii pe motiv ca daca nu sunt de acord cu tine trebuie jigniti. Calculele economice sunt impotriva solutiilor de genul sistemelor de ventilatie cu recuperare de caldura. In loc de argumente, ataci omul si nu ideea. Ai merita un report. Mare caracter, mare om!

Ai acolo un buton, feel free! Vezi ca daca in urma analizei se constata ca e fapt minti (si ca tu ai jignit) atunci se poate intoarce impotriva ta...zic ca e bine de avut in vedere. Fiecare dintre noi este responsabil pentru e spune nu pentru ce intelege altcineva! In rest fiecare se minte cum poate ca sa mearga mai departe, asa a fost intotdeauna...de la Seneca incoace..
Vezi ca treaba cu lipsa argumentelor am remarcat-o dupa treaba cu sinapsele (argumenteputernice de altfel..), cand ai schimbat brusc subiectul...daca plagiem pana si pe softpedia...nici plagiatorii nu mai sunt ce au fost...

PS: calculele economice se pot face in mai multe moduri incluzind mai multe variabile si ponderi in functie de preferintele fiecaruia. Si chiar daca nu intotdeauna sunt avantajoase nu totul este calcul economic, fiecare apreciaza diferit anumite lucruri. De exemplu...sanatatea Posted Image

Edited by catalijns, 15 March 2021 - 11:46.


#130
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Doamne fereste!

#131
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 edi10000, on 15 martie 2021 - 12:31, said:

Doamne fereste!

'Rite, argumentul ultim/suprem, salvarea providentiala! :)))))

#132
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009
Fara flame si offtopic  .

#133
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 edi10000, on 15 martie 2021 - 10:03, said:

@catalinjns-Cand stai la 10 min de mers pe jos de Herastrau eu zic ca nu ma afecteaza...Mai rau este sa ii faci retardati pe altii pe motiv ca daca nu sunt de acord cu tine trebuie jigniti. Calculele economice sunt impotriva solutiilor de genul sistemelor de ventilatie cu recuperare de caldura. In loc de argumente, ataci omul si nu ideea. Ai merita un report. Mare caracter, mare om!
Îți confirm ca toate costurile implicate de ventilație nu se vor amortiza vreodată (sau cel puțin la perioada de calcul utilizată de NZEB), chiar si cu sisteme mai ieftine. In plus, sistemul de ventilație este costisitor dpdv energie, filtre și curățare.

#134
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ontopic:
Paradoxul poluarii (care ar fi... de evitat) e: sa poluezi si mai mult in goana evitarii poluarii. Vad acest paradox nu doar la nivelul populatiei ci si la nivel institutional.
In traducere orice produs sau actiune polueaza, chiar si filtrele de aer din HRV/ERV nu doar productia unitatilor in sine, si binenteles naveta ca fugi de poluare tot polueaza, mai mult pe altii de pe langa drum sau fabricile unde se fac piesele masinii... si asa mai departe...

Ce ar fi de facut? Se pare ca achizitia minima de produse si de actiuni ar fi un inceput. Totusi orice sistem de ventilatie natural/mecanic, cu recuperre/fara recuperare e de dorit cel putin sa nu zic necesar. Mai mult, daca se realizeaza o filtrare a insectelor acesta e cel mai mare avantaj sau bonus pentru care nimeni nu cred ca intra intr-o dezbatere economica sau a poluarii pt. implementare. Dar intr-adevar, ventilatia mecanica centralizata, fie ea si fara recuperare, vine pe langa avantajul filtrarii insectelor (muste, tantari, paianjeni, si a altor "elicoptere"), cu filtrarea prafului si polenului, avand filtre mai performante decat o simpla "plasa de tantari" pe geam, plus izolarea acustica pt. cei ce stau in zone poluate fonic si lipsa stresului ca ai uitat geamul deschis cand e "vreme mare" sau pt. hoti. Acum treaba cu recuperarea caldurii sau nu poate fi o discutie interminabila deoarece implica multe probleme de costuri, stil de viata, si conceptii personale.

Concluzia ar fi ca o casa noua merita un circuit de ventilatie centralizat, chiar si daca lipsa banilor sau a necesitatilor casei impune ca centrala de ventilatie sa fie una basic fara recuperare, practic sa se realizeze implementarea unei ventilatii mecanice filtrate, ceea ce s-ar realiza usor cu costuri minime in regim diy cu 2 ventilatoare si 2 cutii de filtrare (distribuitoarele si tubulatura fiind necesare by default).

Edited by danciusergiu84, 16 March 2021 - 18:13.


#135
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 danciusergiu84, on 16 martie 2021 - 18:09, said:

Ontopic: ...
Paradoxul lui Jevons ii zice abordarii initiale pe subiect. Bine, Jevons se refera la evolutia tehnologiei si consumul din ce in ce mai mare de "unitati" insa conceptul e relativ similar chestiunii cu amprenta de carbon. Ca exemplu/analogie cum ar fi sa imi iau eu acum o masina electrica cu care sa fac 3-4k km anual...adica as polua mult mai mult in realitate desi poate in mintea mea as fi ceva hipster eco. :)) Oricum noi cei cu case de beton (inclusiv doar cei care au facut fundatii de beton) nu putem sa spunem ca suntem prea eco mai ales ca suprafetele per capita sunt mult mai generoase decat la apartamente (pe medie). Ca sa nu zic ca de ex. gazonul distruge diversitatea florei/faunei, daca ai ceva pets carnivore deja...

Pentru ventilatie mecanica am vazut la francezi un sistem cu niste aerisiri/microventilatie direct in ferestre (out of the box ca sa zic asa), se inchid automat cand afara temperaturile sunt mici, nu as putea sa spun cate grade. bine, nu stiu daca sunt aplicabile in balcani pentru ca se stie ca aici te trage curentul... :)))
Altfel vezi ca si pentru ventilatoarele alea iti trebuie ceva infrastructura de conducte daca nu vrei sa faci descentralizat cu cate o gaura in fiecare camera (caz in care poti izola cu 5 cm ca e suficient :)).  La noi a costat cam 50%  din total solutie doar partea de infrastructura (manopera personala) ca nu prea poti monta tevi de pvc pt ca ajungi la alte probleme (mai mari, de igiena/sanatate).

PS: pe langa treaba cu recuperarea caldurii eu sper si la ceva recuperare de "frig" :). Am configurat deja echipamentul ca la peste 23 de grade in casa si peste 15 "afara" sa treaca in by/pass adica sa nu mai faca schimbul de caldura ci sa introduca direct aerul la temperatura cu care vine da afara (de fapt din canadian, acolo unde foarte probabil nu o sa depaseasca niciodata 20 de grade). Chiar si 0.5 grade celsius daca ajuta zic ca tot e ceva dpdv confort termic, daca tot aeriseste poate ajuta si aici. O sa va spun la vara care sunt concluziile pe tema asta

Edited by catalijns, 16 March 2021 - 18:58.


#136
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
E bine cum ai setat acel by-pass, dar eu ma gandesc la mai mult de la partea de "recuperare de frig", adica:

Sa luam in calcul scenariul tau cand ai in casa aer la peste 23 de grade dar sa-l aplicam la modul general si pentru cei fara put canadian, si sa consideram ca vara vine de afara pe admisie in recuperator aer undeva la 30 de grade ca idee.

In acest caz se poate seta ca aerul introdus in casa sa fie racit cu cel care iese?
Intreb acest lucru deoarece daca unitatea stie sa faca doar by-pass atunci va baga aer cald si va supra-incalzi casa...

Edited by danciusergiu84, 16 March 2021 - 19:16.


#137
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 danciusergiu84, on 16 martie 2021 - 19:11, said:

E bine cum ai setat acel by-pass, dar eu ma gandesc la mai mult de la partea de "recuperare de frig", adica:

Sa luam in calcul scenariul tau cand ai in casa aer la peste 23 de grade dar sa-l aplicam la modul general si pentru cei fara put canadian, si sa consideram ca vara vine de afara pe admisie in recuperator aer undeva la 30 de grade ca idee.

In acest caz se poate seta ca aerul introdus in casa sa fie racit cu cel care iese?
Intreb acest lucru deoarece daca unitatea stie sa faca doar by-pass atunci va baga aer cald si va supra-incalzi casa...

Eu stiu ca functioneaza in ambele sensuri adica in acele conditii descrise aerul care intra cedeaza energia termica celui care iese, kolf, pls help!
Nu cred ca nu au luat in calcul scenariul acesta specific verii. Plus ca imi pare logic ca in conditiile in care aerul care intra este mai cald atat timp cat exista (deci nu e pe bypass/purge) schimbul de energie termica nu are cum sa se faca decat invers, nu cred ca e posibil altfel nici dpdv al fizicii :)

Edited by catalijns, 16 March 2021 - 19:52.


#138
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Am facut o mica pauza de vreo 2-3 saptamani dar am reluat lucrarile.

* Electrica e gata toata la interior, o gramada de trasee, am inteles ca sunt 12 circuite (sper sa nu zic vreo tampenie, personal nu ma pricep, dar cine a facut-o stie brici!)
* Traseele de apa si canal sunt gata si ele. O sa fie 2 panouri de distributie parter/etaj pozitionate in camerele de laga bai
* Aproape am terminat de placat peretii la interior, mai este bucataria de exemplu astazi.
* A inceput la etaj montarea placilor pentru incalzirea in pardoseala dupa care ne mutam pe parter...
* Am tinut sa ma ocup personal cu tata de facut in cele 2 dormitoare + sufragerie, o scafa perimetrala pentru iluminare LED de jur imprejur (poza atasata cu scheletul din tavan)
* BONUS: Poză cu pomișorii mei din stradă :)

Attached Files



#139
azur89

azur89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.06.2007
Am si eu o intrebare...termoizolarea acoperisului cum e facuta?

#140
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cat te-a costat pana acum?

#141
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

 azur89, on 19 aprilie 2021 - 14:34, said:

Am si eu o intrebare...termoizolarea acoperisului cum e facuta?
inca nu am facut-o, o sa ma ocup eu... poate in toamna.

 edi10000, on 19 aprilie 2021 - 19:12, said:

Cat te-a costat pana acum?
Sincer nici nu mai sunt la curent cu cheltuielile, dar peste 65 sau 70 mii eur pana acum

#142
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Imi place cum arata pana acum incalzirea pe etaj. Mai tarziu ma duc sa fac curatenie la parter, ca sa se continue jos poate-poate vineri sa se toarne si șapa, să se usuce peste weekend...

Attached Files



#143
azur89

azur89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.06.2007

 kuniva, on 20 aprilie 2021 - 07:14, said:

inca nu am facut-o, o sa ma ocup eu... poate in toamna.


  Am vazut ca ai acoperit deja casa. In mod normal trebuia sa termoizolezi deasupra structurii. In fine, fapta-i consumata in cazul asta, nu mai conteaza.

#144
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,544
  • Înscris: 30.07.2007
Eu nu inteleg cum anume se face termoizolarea acoperisului "deasupra structurii".
Poti explica?
Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate