Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

Casa pe structura metalica in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#109
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Dacă întrebarea e pentru mine, în București 🙂!

#110
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ala este polistiren grafitat?

#111
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postedi10000, on 13 februarie 2021 - 21:47, said:

Ala este polistiren grafitat?
da, chiar el.

#112
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Scurt update la 6 zile distanta.
* Casa este inchisa pe afara, urmeaza de luni cand e vremea mai buna, plasa + prima masa de spaclu afara.
* Am tigla pe casa
* A venit incalzirea in parodeala + tot ce este aferent necesar pentru instalatiile sanitare
* Am pus toata electrica pe dormitorul matrimonial.

PS: Si ca sa nu zic ca n-am facut si eu ceva la casa asta, am umplut peretii cu vata, am zis ca macar asta sa fac, pt satisfactia mea. (ochelari + masca included)

Attached Files



#113
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Spor la lucru în continuare, greul de abia începe 🙂!

#114
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 17.10.2019
ce vata minerala ai in peretii din poza ?

#115
newPhelipe

newPhelipe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.07.2015
1. Cat ar fi costat in plus daca optai pentru vata bazaltica la exterior ?

2. Nu este periculoasa combinatia asta... vata si polistiren, avand in vedere ca polistirenul nu permite trecerea vaporilor ?

Si eu cochetez cu ideea unei case pe structura metalica si inca studiez avantaje/dezavantaje, ce materiale sa folosesc pentru termoizolare pentru un raport bun caliate-pret (polistiren/vata/spuma).

#116
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,575
  • Înscris: 16.03.2007
EPS-ul este departe de a fi impermeabil la vapori.

#117
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 16.04.2007
Daca casa este incalzita, batuta de soare si aerisita corespunzator chiar este riscul sa ramana umezeaza in pereti?

#118
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View PostTidel_wave, on 25 februarie 2021 - 14:49, said:

ce vata minerala ai in peretii din poza ?
multirock 10cm rockwool

View PostnewPhelipe, on 25 februarie 2021 - 18:34, said:

1. Cat ar fi costat in plus daca optai pentru vata bazaltica la exterior ?
2. Nu este periculoasa combinatia asta... vata si polistiren, avand in vedere ca polistirenul nu permite trecerea vaporilor ?
Si eu cochetez cu ideea unei case pe structura metalica si inca studiez avantaje/dezavantaje, ce materiale sa folosesc pentru termoizolare pentru un raport bun caliate-pret (polistiren/vata/spuma).
1) de 2,5 ori mai mult per mp.
2) Nu, nu este. Daca construiesti cum trebuie si pui folie aluminizata unde trebuie.

View Postdem3ntor, on 26 februarie 2021 - 08:27, said:

Daca casa este incalzita, batuta de soare si aerisita corespunzator chiar este riscul sa ramana umezeaza in pereti?
pai ai exclus toate riscurile din ce-ai spus.

#119
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Astea sunt povesti, cu polistirenul si vata care se inflameaza usor. Daca iei materiale de calitate, si kuniva are asa ceva nu ai probleme.

#120
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Azi vin ferestrele de la @Conu71. Abia astept sa trec dupa munca sa vad casa cu ramele puse.

#121
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 16.04.2007
Nu uita de poze :)

#122
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Cateva poze de acum de dimineata. Lucreaza baietii la ferestre + la peretii interior (de la etaj)

Attached Files



#123
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postedi10000, on 26 februarie 2021 - 21:36, said:

Astea sunt povesti, cu polistirenul si vata care se inflameaza usor. Daca iei materiale de calitate, si kuniva are asa ceva nu ai probleme.

Clar nu se inflameaza usor, eps pe la 300 de grade (cel grafitat intretine arderea pe la 500) iar vata parca pe la 700+, e destul de greu sa ajungi la acele temperaturi.
Altfel nu are treaba cu calitatea materialelor ci cu comportamentul mult diferit in ceea ce priveste permeabilitatea la vaporii de apa. Practic daca se va forma condens in primii 10 cm de vata va fi mult mai greu sa fie eliminat in exterior prin eps si cred ca stim ce se intampla cand nu se elimina condensul perioade lungi de timp... E o chestiune de evidenta, trebuie doar sa citesti fisele tehnice ale acelor materiale si sa intelegi la nivel basic procesele fizice.
Nu am zis asta din dragul de a ma contrazice ci doar ca sa nu ramana asa, poate ii ajuta pe cei care o sa citeasca pe aici sa isi puna intrebari suplimentare referitor la aceasta solutie, adica sa existe si o alternativa la adevarul absolut :)))

#124
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
@catalijns- Sper doar sa nu mai incepi cu sistem de ventilatie cu recuperare de caldura. Posted Image) Am vazut ce haos este pe topicul celuilalt coleg...dar asta este cand se intalnesc inginerii intre ei, mai ales cei romani. Sunt buni doar la teorie...

Edited by edi10000, 13 March 2021 - 22:43.


#125
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postedi10000, on 13 martie 2021 - 22:41, said:

@catalijns- Sper doar sa nu mai incepi cu sistem de ventilatie cu recuperare de caldura. Posted Image) Am vazut ce haos este pe topicul celuilalt coleg...dar asta este cand se intalnesc inginerii intre ei, mai ales cei romani. Sunt buni doar la teorie...
Nu incep ca doar nu sunt vanzator de asa ceva. Oricum daca a pus materiale de calitate nu are nevoie de asa ceva.. :))
Alfel pe topicul lui kevo se discuta despre solutii complexe si sunt destule informatii interesante acolo. Haos sau pierderea controlului informatiilor pare atunci cand ne este depasita intelegerea..
In rest e bine de clarificat calitatea in care faci aprecierea despre acei "ingineri", nu de alta dar daca tie iti pare haos acolo am niste indoieli...Eu nu sunt inginer, relax, incerc doar sa inteleg cateva chestiuni si sa limitez efectele "haosului".

Toamna rece la PH, iar nu s-au copt bine strugurii...:)))

Edited by catalijns, 15 March 2021 - 09:23.


#126
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
@catalijns- Ce ti-e si cu mutarea asta in mijlocul campului..... afecteaza sinapsele. Probabil ca singuratatea si izolarea au si ele efectele lor nocive. Aud ca iarasi intrati in carantina. Te invit in Bucuresti (acolo stau btw) ca sa reduci stresul si anxietatea. Sanatate multa iti doresc! PS Felicitari pentru casa. Imi place foarte mult!

Edited by edi10000, 15 March 2021 - 09:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate